Exista mantuire pentru pagani, ucigasi, vrajitori si altii?

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
celprost
Mesaje:161
Membru din:09 Feb 2012, 12:39
Confesiune:ortodox
Preocupări:sinceritatea, simplitatea, bunul simt
Re: Exista mantuire pentru pagani, ucigasi, vrajitori si alt

Mesaj necititde celprost » 31 Mar 2014, 20:16

De acord, dar inainte sa fac eu scoala teologica, e posibil sa intalnesc pe cineva care a facut-o deja si care e dispus sa imi clarifice aceste intrebari. Daca pentru a afla ceea ce ma intereseaza voi fi nevoit sa fac scoala teologica a fiecarei religii in parte, e destul de ineficient si viata asta pamanteasca nu imi va ajunge.
Vă creşte barba până atunci, dragă Anonimus!
Eu vă recomand ceva mult mai simplu: urmaţi-L pe Iisus. Nu pe cărturari sau pe farisei. Pe aceia, nu. Doar pe Iisus. E .. şi necesar şi suficient.
Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că închideţi împărăţia cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intraţi, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi.
(Matei 23:13)

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Exista mantuire pentru pagani, ucigasi, vrajitori si alt

Mesaj necititde esenin » 02 Apr 2014, 18:21

Trebuie înţeles că fariseismul şi făţarnicia sunt permise, dar la cei simpli. Simpatic „creştinism”!

celprost
Mesaje:161
Membru din:09 Feb 2012, 12:39
Confesiune:ortodox
Preocupări:sinceritatea, simplitatea, bunul simt

Re: Exista mantuire pentru pagani, ucigasi, vrajitori si alt

Mesaj necititde celprost » 02 Apr 2014, 19:16

Trebuie înţeles că fariseismul şi făţarnicia sunt permise, dar la cei simpli. Simpatic „creştinism”!
Nu, domnu' esenin, nicidecum nu trebuie înţeles aşa. Însă, fariseii şi cărturarii au tendinţa, deobicei, să închidă Cerul altora. Şi asta nu e bineplăcut Domnului. Dumneavoastră nu cred că faceţi aşa ceva.
Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că închideţi împărăţia cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intraţi, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi.
(Matei 23:13)

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Exista mantuire pentru pagani, ucigasi, vrajitori si alt

Mesaj necititde esenin » 02 Apr 2014, 19:48

Celprost...nici perfidia ne buna! (sa va dau un citat?). Restul...n-o sa va vina sa credeti, dar un reproş pe care îl fac şi eu cărturarilor farisei...dar ...ştiţi, traim într-o lume fariseica ÎN GENERAL. nimeni nu e scutit, nici simplii, nici deştepţii. Decât că, fiind mai fuduli şi mai lipsiţi de respect, cărturarii sunt mai greu de îndreptat. (pot sa va dau cateva cazuri strigătoare la cer, de oameni care au nenorocit generaţii de studenţi). Trebuie spus insă ca respectul insuşi este fariseic, ca institutie sociala.

Rămane problema mea:

Aici (la Romani 2.14) Sf. Pavel spune ca pagânii vot fi indreptatiti in fata lui Dumnezeu în baza legii naturale (cea de la ieremia 31: Voi pune Legea Mea înlăuntrul lor, o voi scrie în inima lor). Cum ne descurcam sa se indreptaţeascăDOAR creştinii, si anume DOAR ortodocşii? Am citit articolul recomandat de Dl. Andrei Dinu, dar...nu e deloc solid.

celprost
Mesaje:161
Membru din:09 Feb 2012, 12:39
Confesiune:ortodox
Preocupări:sinceritatea, simplitatea, bunul simt

Re: Exista mantuire pentru pagani, ucigasi, vrajitori si alt

Mesaj necititde celprost » 02 Apr 2014, 20:52

Rămane problema mea:

Aici (la Romani 2.14) Sf. Pavel spune ca pagânii vot fi indreptatiti in fata lui Dumnezeu în baza legii naturale (cea de la ieremia 31: Voi pune Legea Mea înlăuntrul lor, o voi scrie în inima lor). Cum ne descurcam sa se indreptaţeascăDOAR creştinii, si anume DOAR ortodocşii? Am citit articolul recomandat de Dl. Andrei Dinu, dar...nu e deloc solid.
Simplu. Nu judecăm noi asta. E în 'fişa postului' Mântuitorului nostru. A, că ne place şi nouă să ne îmbrăcăm cu 'roba' de Judecător? Da, posibil, numai că frige, arde tare. Spune asta chiar Domnul, în cuvintele subliniate.
Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că închideţi împărăţia cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intraţi, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi.
(Matei 23:13)

AndreiDinu
Mesaje:65
Membru din:10 Iun 2013, 23:39
Confesiune:ateu
Preocupări:Teologie,Istorie,IT

Re: Exista mantuire pentru pagani, ucigasi, vrajitori si alt

Mesaj necititde AndreiDinu » 02 Apr 2014, 22:12

Rămane problema mea:

Aici (la Romani 2.14) Sf. Pavel spune ca pagânii vot fi indreptatiti in fata lui Dumnezeu în baza legii naturale (cea de la ieremia 31: Voi pune Legea Mea înlăuntrul lor, o voi scrie în inima lor). Cum ne descurcam sa se indreptaţeascăDOAR creştinii, si anume DOAR ortodocşii? Am citit articolul recomandat de Dl. Andrei Dinu, dar...nu e deloc solid.
In capitolul 31 se vorbeste despre schimbarea legamantului. Adica de trecerea de la Vechiul la Noul Testament. La versetul 31 scrie clar: "Iată vin zile, zice Domnul, când voi încheia cu casa lui Israel şi cu casa lui Iuda legământ nou."

Nu prea inteleg la ce te referi aici si ce legatura are cu mantuirea paganilor. Inca din Vechiul Testament e destul de clar ca doar in adevar te poti mantui. In ideea asta a fost si lucrarea lui Hristos. In afara de mantuirea obiectiva, Hristos ne-a aratat si adevarul despre Dumnezeu. Adevar care inseamna o suma de dogme absolut necesare pentru mantuire.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Exista mantuire pentru pagani, ucigasi, vrajitori si alt

Mesaj necititde silvestru » 03 Apr 2014, 07:30

Catre suminonA si altii ca el.

Este ştiut că nu se poate învăţa Credinţa Bisericii
Ortodoxe de Răsărit printr-un studiu intelectual, ci numai prin trăire. Aceasta se găseşte nu în ştiinţa teologiei, ci în dumnezeieştile slujbe, în chilia călugărului, în rugăciunea unei femei oarecare, în moartea nepregetată a mucenicului, în definitiv, în tot ceea ce trăieşte. Nu te poţi apropia de ea fiind în afară, ci doar fiind înăuntru.
Biserica însăşi este conştientă de limitele actului de definire. Viaţa de credinţă nu se poate închide în formule. Conform concepţiei ortodoxe, creştinătatea este vieţuire, nu o învăţătură. Catehezele şi mărturisirile de credinţă au fost numite ,,scorneli de papistaşi mai mult smintitoare decât ziditoare. Singurele documente vrednice de crezare pe care se bizuie credinţa ortodoxă sunt Biblia, textele sfintelor slujbe, lucrările Sfinţilor Părinţi, precum şi hotărârile celor şapte sinoade ecumenice – mărturie deplină, o dată pentru totdeauna.
De aceea, prezentarea credinţei şi a fiinţei Bisericii Ortodoxe de Răsărit nu poate fi decât una relativă. De la început, un asemenea lucru ar trebui să fie înţeles ca o formulare scrisă a concepţiei unei anume persoane, cu referire la anumite linii directoare din credinţa ortodoxă, şi în concluzie, limitată. Ca totalitate, Ortodoxia rămâne cu neputinţă de a fi definită sau descrisă, acest fapt fiind una din inevitabilele caracteristici de bază ale sale. Sper ca cititorul să aibă permanent în minte această situaţie.( FRITJOF TITO COLLIANDER
CREDINŢA ŞI TRĂIREA ORTODOXIEI)
Carte generalista si simplista, ce exprima cugetul unui om, dar bunicica de citit pentru un incepator.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Exista mantuire pentru pagani, ucigasi, vrajitori si alt

Mesaj necititde esenin » 03 Apr 2014, 10:51

AndreiDinu:

Nu prea inteleg raspunsul. Aveti dreptate, in versetul 31 se vorbeste despre Innoirea Legamantului. Dar sf Pavel face trimitere directa la acest verset, zicand (Romanilor- nu evreilor!) ca îndreptatirea se poate obtine pur si simplu ca urmare a implinirii Legii-, cea sadita de Dumnezeu in inimile lor (in Ier.31). Adica pentru ei (ptr pagani) nu ar fi nevoie de crestinism, ci doar de Legea scrisa in inimile lor:

13. Fiindcă nu cei ce aud legea sunt drepţi la Dumnezeu, ci cei ce împlinesc legea vor fi îndreptaţi.
14. Căci, când păgânii care nu au lege, din fire fac ale legii, aceştia, neavând lege, îşi sunt loruşi lege,
15. Ceea ce arată fapta legii scrisă în inimile lor, (adica cea de la Ier.31- alta lege scrisa in inimi nu exista) prin mărturia conştiinţei lor şi prin judecăţile lor, care îi învinovăţesc sau îi şi apără,

AndreiDinu
Mesaje:65
Membru din:10 Iun 2013, 23:39
Confesiune:ateu
Preocupări:Teologie,Istorie,IT

Re: Exista mantuire pentru pagani, ucigasi, vrajitori si alt

Mesaj necititde AndreiDinu » 03 Apr 2014, 21:58

AndreiDinu:

Nu prea inteleg raspunsul. Aveti dreptate, in versetul 31 se vorbeste despre Innoirea Legamantului. Dar sf Pavel face trimitere directa la acest verset, zicand (Romanilor- nu evreilor!) ca îndreptatirea se poate obtine pur si simplu ca urmare a implinirii Legii-, cea sadita de Dumnezeu in inimile lor (in Ier.31). Adica pentru ei (ptr pagani) nu ar fi nevoie de crestinism, ci doar de Legea scrisa in inimile lor:
Esenin, a spune ca paganii nu au nevoie de crestinism e echivalent cu negarea importantei intruparii lui Hristos. Daca nu era nevoie neaparat de crestinism, pentru ce a mai venit Hristos in lume? Cum remarca si sfantul Ignatie Briancianinov, in Vechiul Testament si dreptii care totusi credeau in Hristos, mergeau in iad pentru ca nu se intrupase Cuvantul. D-apoi paganii de dupa intrupare? Asta e putin hula daca o analizezi bine si sfantul Pavel sigur nu a hulit.

Citeste cu atentie Epistola catre Romani, si vei vedea ca sf. Pavel nu zice ca paganii se mantuiesc. O sa revin si cu argumente din aceeasi epistola. Pana atunci aduc cuvintele aceluiasi apostol, din Epistola catre Evrei: "Fara credinta nu este cu putinta sa fim placuti lui Dumnezeu" (Ev. 11,6). Si consider ca aici e destul de clar.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Exista mantuire pentru pagani, ucigasi, vrajitori si alt

Mesaj necititde esenin » 03 Apr 2014, 23:08

mai spun o data: nu „neg” nimic! Vreau doar sa pun cap la cap, fara urma de indoiala, ce zice Sf. Pavel. Sunt constient ca pare ca neaga rolul intruparii. (Dar ma intreb: il defineste undeva? ca sa-l nege trebuie sa-l fi cunoscut intai. Care este rolul lui Hristos in mantuire dupa sf. Pavel?). Cum credeau dreptii vechitestamentari in Hristos, care nu se intrupase inca? Credeau in Yahhve-Dumnezeu, Adonai, etc...dar nu in Hristos. (Doar regii magi credeau in El, caci stiau dinainte ca se va intrupa) Despre pagani...recititi versetele. E fara dubiu: (14) Paganii cei fara lege (judaica, exterioara, veche, scrisa pe pergament....etc) işi sunt lor insusi lege, prin mărturia conştiinţei lor. (remarcati: se poate sa spui si asa, daca „constiinta” este cea a lui „Hristos in mine”- nu ar fi nicio contradictie). De ce? pentru ca legea, desi nu o au scrisa pe hartie o au scrisa in inimi, iar „constiinta” este prezenta in ei ca, Hristos. E coerent. Dar atunci, asa cum ziceti, te intrebi „de ce intruparea?” (chiar ma intreb).
Ca sa sintetizez: trebuie DOUA conditii: 1. facerea „celor ale legii” (indiferent de locul unde se plaseaza legea). 2 sa ai constiinta Hristosului (ca „constiinta morala” care sa martuseasca pentru tine). Cum am zis, sf. Pavel le avea pe amndoua. E primul care o zice. Poate gresesc....
(Citati cu mare atentie din Evrei; paternitatea ei nu e sigura. In mediul catolic s-a cercetat serios, cum fac ei, si s-a stabilit ca e evreiasca, dar ca nu e Sf. pavel).

Avram nu a fost mantuit?: „Prin credinta s-a indreptatit Avraam....etc”.- E tot sf. Pavel

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Exista mantuire pentru pagani, ucigasi, vrajitori si alt

Mesaj necititde maria_andreea » 04 Apr 2014, 09:42

OFF TOPIC

„celprost”, vă rog să nu mai vorbiți codificat ci sincer, simplu așa cum vă e crezul (preocuparea) adică direct și mai ales, la subiect.
Haideți, să nu ajungem ca aici fiecare să bată câmpii datorită tensiunile acumulate, nu e asta menirea forumului.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

AndreiDinu
Mesaje:65
Membru din:10 Iun 2013, 23:39
Confesiune:ateu
Preocupări:Teologie,Istorie,IT

Re: Exista mantuire pentru pagani, ucigasi, vrajitori si alt

Mesaj necititde AndreiDinu » 04 Apr 2014, 14:47

Cum credeau dreptii vechitestamentari in Hristos, care nu se intrupase inca? Credeau in Yahhve-Dumnezeu, Adonai, etc...dar nu in Hristos
Dumnezeul din VT e tot Hristos, Logos-ul, Dumnezeu-Cuvantul. "Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine" (Ioan 14:6). Cum sa nu creada in El daca L-au profetit?
Paganii cei fara lege (judaica, exterioara, veche, scrisa pe pergament....etc) işi sunt lor insusi lege, prin mărturia conştiinţei lor. (remarcati: se poate sa spui si asa, daca „constiinta” este cea a lui „Hristos in mine”- nu ar fi nicio contradictie). De ce? pentru ca legea, desi nu o au scrisa pe hartie o au scrisa in inimi, iar „constiinta” este prezenta in ei ca, Hristos. E coerent. Dar atunci, asa cum ziceti, te intrebi „de ce intruparea?
Legea constiintei de care vorbeste sf. Pavel e doar un receptor pentru credinta cea adevarata. O sa caut exact pasajul din epistola in care se spune clar ca fara credinta in Hristos nu te poti mantui.
Citati cu mare atentie din Evrei; paternitatea ei nu e sigura.
Ce nauci au mai scos si asta? Si chiar daca nu ar fi, e un cuvant biblic, care nu poate fi contestat. Daca nu te multumeste asta, ne lamureste chiar Hristos: "Cel ce va crede şi se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi." (Marcu 16:16)

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Exista mantuire pentru pagani, ucigasi, vrajitori si alt

Mesaj necititde esenin » 04 Apr 2014, 15:30

Andrei Dinu:
- Nu credeau in Hristos pentru ca Cuvantul (care „era de la inceput” - Ioan, e adevarat) devine „Christos” dupa incarnarea si inviere. Pana atunci nici nu stiau cum se va numi. Credeau in Dumnezeu, care este, intr-adevar, de-o fiinta, co-fiintial cu Hristos. Intre Cei doi, ca existente, sunt diferente. Va dau una „obiectiva” (mai sunt si altele): Christos stie cat ii permite Tatal sa stie, nu mai mult si nu TOT. (Mat. 24.35-36).
- Stricto sensu nu exista „Lege a constiintei”! Constiinta este rezultatul unei operatii a lui Dumnezeu, asupra oamenilor. Ea este Christos. Nu „crezi” in constinta decât daca iti este exterioara! Daca e interioara (si ESTE!) o CUNOȘTI... (este con - STIINTA, nu con-credința)
- mai bine o lasam balta. Sunteti in Vechiul testament, dar nu va dati seama.
- cautati pe internet un titlu ca „paternite de l’epitre aux hebreux”...si cititi. E de prin ’80.

AndreiDinu
Mesaje:65
Membru din:10 Iun 2013, 23:39
Confesiune:ateu
Preocupări:Teologie,Istorie,IT

Re: Exista mantuire pentru pagani, ucigasi, vrajitori si alt

Mesaj necititde AndreiDinu » 04 Apr 2014, 18:40

Nu credeau in Hristos pentru ca Cuvantul (care „era de la inceput” - Ioan, e adevarat) devine „Christos” dupa incarnarea si inviere
"Teofaniile sunt arătările divine făcute patriarhilor, Drepţilor, Profeţilor, sau Sfinţilor. Aşa sunt de exemplu Glasul pe care-l aude Adam în Rai, cei trei Îngeri primiţi de Avraam, Îngerul Marelui Sfat, Rugul Aprins, Norul precum şi Porumbelul şi Limbile de foc în Noul Testament. După Apologeţi şi Părinţi, Hristos fără trup - asarkos - se arată celor drepţi în mod direct şi fără intermediar, când sub formă îngerească, când împărtăşindu-le din energia Sa divină prin care aceştia recunosc prezenţa
Domnului şi Dumnezeului lor" (extras din Noul Catehism Catolic Contra Sfintilor Parinti).
Daca mergem pe aceeasi logica, nici Sfantul Ioan Botezatorul nu a crezut in Hristos, pentru ca a fost ultimul profet al VT.
Va dau una „obiectiva” (mai sunt si altele): Christos stie cat ii permite Tatal sa stie, nu mai mult si nu TOT. (Mat. 24.35-36)
Hristos vorbeste aici de firea Sa omeneasca. Afirmatia ta e arianista.

Ideea este ca nimeni nu se poate mantui fara credinta in Hristos. Insasi mantuirea in crestinism inseamna comuniunea cu Hristos inceputa aici, care ajunge la starea deplina dupa moarte.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Exista mantuire pentru pagani, ucigasi, vrajitori si alt

Mesaj necititde esenin » 04 Apr 2014, 19:34

Arianism, nearianism...e un expedient: ce stie Dumnezeul ar trebui sa stie si omul. Nu stiu de ce separati cele doua naturi. In fine...ca de obicei am ajuns la intelectualisme inutile (si cred ca si eretice...desi nu sunt ortodox) . Da! se arata, zice corect acolo,. doar ca ei nu stiu cine ANUME se arata (pentru ei e Yahve, Dumnezeu...etc). Stim noi, cei de dupa intrupare. Ei asteapta un „Messia”. cand Acesta vine, tocmai, ca nu sunt in stare sa-L recunoasca. (Afara de Ioan Botezatorul,, Nicodim, si cativa farisei). Dumneavoastra, cand asteptati un tren in gara, stiti ca e ROŞU, abia cand se arata. Pana in acel moment e un tren, in general.

PROBLEMA NOASTRA ERA: CUM SE INDREPTATESC PAGANII? haideti inapoi in subiect.

AndreiDinu
Mesaje:65
Membru din:10 Iun 2013, 23:39
Confesiune:ateu
Preocupări:Teologie,Istorie,IT

Re: Exista mantuire pentru pagani, ucigasi, vrajitori si alt

Mesaj necititde AndreiDinu » 04 Apr 2014, 20:18

Pai am stabilit asta deja. Mantuirea oricarui om e posibila prin comuniunea cu Hristos prin dreapta credinta si faptele bune. De aceea am si adus aminte de dreptii VT. Ca fariseii nu au crezut in El, asta nu inseamna ca dreptii VT nu au crezut. Chiar Hristos zice ca daca ar fi vazut dreptii ce facea El, ar fi crezut.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Exista mantuire pentru pagani, ucigasi, vrajitori si alt

Mesaj necititde esenin » 04 Apr 2014, 21:46

Pai am stabilit asta deja. Mantuirea oricarui om e posibila prin comuniunea cu Hristos prin dreapta credinta si faptele bune. De aceea am si adus aminte de dreptii VT. Ca fariseii nu au crezut in El, asta nu inseamna ca dreptii VT nu au crezut. Chiar Hristos zice ca daca ar fi vazut dreptii ce facea El, ar fi crezut.
Bine...va dati cu stangu-n dreptul: Daca ar fi vazut....Doar ca n-au vazut ce facea El pentru ca nu aveau cunostinta de Numele lui. Lăsati, aruncam prosopul,

AndreiDinu
Mesaje:65
Membru din:10 Iun 2013, 23:39
Confesiune:ateu
Preocupări:Teologie,Istorie,IT

Re: Exista mantuire pentru pagani, ucigasi, vrajitori si alt

Mesaj necititde AndreiDinu » 04 Apr 2014, 21:56

Bine...va dati cu stangu-n dreptul: Daca ar fi vazut....Doar ca n-au vazut ce facea El pentru ca nu aveau cunostinta de Numele lui. Lăsati, aruncam prosopul
Faceti diferenta intre vederea duhovniceasca si cea fizica si atunci veti intelege cum "L-au vazut" si cum "L-au cunoscut".
Si completare din NT: "Acestea a zis Isaia, când a văzut slava Lui şi a grăit despre El." (Ioan 12:41)

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Exista mantuire pentru pagani, ucigasi, vrajitori si alt

Mesaj necititde Dionysie » 06 Apr 2014, 09:17

Esenin, a spune ca paganii nu au nevoie de crestinism e echivalent cu negarea importantei intruparii lui Hristos. Daca nu era nevoie neaparat de crestinism, pentru ce a mai venit Hristos in lume?
Andrei, nu este vorba despre negarea întrupării lui Hristos, ci despre negarea importanţei Bisericii pentru mântuire; este vorba în definitiv de o mai veche "durere" a sectarilor din toate timpurile, a ereticilor care mereu s-au separat de Biserică, bazându-se exclusiv pe ei înşişi şi pe interpretările pe care ei le-au dat istoriei mântuirii. Sf ap Pavel în epistola către romani nu se referă la pasajul din Ieremia, ci la legea morală naturală; în cartea Ieremia este vorba despre Noul Legământ în legea cea nouă, este vorba despre transformarea creştină a omului. Este de remarcat că sf Pavel vorbeşte despre "practicarea din fire a celor ale legii"; aici este vorba despre legea morală naturală, nu despre legea de care se vorbeşte la Ieremia. Deşi se pomeneşte în ambele locuri despre inimă şi legea scrisă în inimă, totuşi la sf Pavel este vorba despre legea morală naturală pe care din fire o au cei dintre neamuri. Interpretarea "domnului" "esenin" este deci greşită, şi asta pentru că, aşa cum a făcut şi alte dăţi, el neagă semnificaţia sau valoarea mântuitoare, soteriologică a Bisericii lui Hristos (Creştine); evident că Biserica nu este în sine izvorul mântuirii, Izvorul este Sfânta Treime şi lucrarea de mântuire a Mântuitorului, dar Biserica a fost şi este trimisă, mandatată, încărcată cu puterea Duhului Sfânt pentru a media oamenilor comunicarea mântuirii.

În ceea ce îi priveşte pe păgânii sau pe cei lipsiţi de primirea propovăduirii Evangheliei, aici poate fi vorba, şi asta este ceea ce spune sau sugerează sf Pavel, despre ceea ce romaniştii numesc ignoranţa invincibilă şi cei care se află în această stare, şi care pot împlini cele ale legii, dar cele ale legii morale naturale, altă lege neavând, lipsiţi fiind de legea vechilor evrei sau de legea creştină a Noului Israel (Biserica). Că în cazul păgânilor nu este vorba despre ceea ce spune textul de la Ieremia se vede din faptul că sf Pavel spune că ei fac "din fire cele ale legii", iar acel "din fire" tocmai asta spune în cazul unora care nu aveau Legea VT, anume că legea în care trăiau ei era o lege practicată din fire, din natură, adică Legea Morală Naturală (Firească).

Faptul că Biserica şi Evanghelia nu au ajuns la unii păgâni, din considerente sau pricini obiective se înţelege, nu anulează valoarea universală a Bisericii pentru mântuire. Însă este de studiat, pentru că în realitate este vorba despre o problemă teologică foarte dificilă şi controversată, dacă lucrarea mântuitoare a lui Hristos s-ar extinde sub o anumită formă, într-o anumită măsură şi asupra celor care din raţiuni obiective nu au beneficiat de propovăduirea şi lucrarea Bisericii. Evident prin asta nu încerc niciun fel de relativizare a Bisericii şi a lucrării şi valorii acesteia, lucrare care trebuie să meargă mai departe în putere şi în puterea Duhului Sfânt!

AndreiDinu
Mesaje:65
Membru din:10 Iun 2013, 23:39
Confesiune:ateu
Preocupări:Teologie,Istorie,IT

Re: Exista mantuire pentru pagani, ucigasi, vrajitori si alt

Mesaj necititde AndreiDinu » 06 Apr 2014, 13:14

Foarte corect spus Dionysie! Asta am incercat si eu sa-i explic intr-o postare, ca la pasajul din Ieremia e vorba de Noul Legamant, nu de legea naturala. In plus, in contextul intregii epistole, Sf. Pavel afirma clar ca fara credinta in Hristos nu te poti mantui. Facand o paralela cu celelalte epistole, lucrurile devin si mai evidente.

In plus se stie ca de la protestanti avem si teoria "Bisericicii extinse" care zice ca atat Biserica Ortodoxa cat si "bisericile" crestine sunt aceeasi Biserica, teorie care a devenit un crez ecumenist azi.

Nici eu nu stiu ce se intampa cu paganii la care nu a ajuns crestinismul (ortodox), desi nu cred ca e vreun loc pe pamant unde sa nu fi ajuns Evanghelia, mai ales in contextul propavaduirii in tarile africane care se desfasoara azi. Dar invatatura ortodoxa spune clar ca in interiorul Trupului lui Hristos - Biserica este posbila mantuirea. De fapt, daca ne gandim ca scopul nostru nu e sa fim mai buni, ci sa fim dumnezei dupa har, atunci devine si mai evident rolul soteriologic al Bisericii dar si eclezialitatea virtutilor.
Ultima oară modificat 10 Sep 2015, 02:01 de către AndreiDinu, modificat 1 dată în total.


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron