Revelaţia sau descoperirea lui Dumnezeu

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:
Re: Adevar si libertate

Mesaj necititde Ioan Cr » 19 Aug 2010, 11:46

Cuvantul nu este persoana ,Dumnezeu este insusi Duhul Sfant ,persoana este doar Fiul Omului .
Cuvantul dvs.este o persoana sau o entitate diferita de dvs?
Dar cuvantul dvs iesind din gura se intrupeaza vreodata? Observati, nu e vorba de Cuvant ca porunca (ca la Facere, "Sa facem om!"), deci ca sir de "sunete", ci de Cuvant ca Persoana, ca Fiinta gata de ascultarea cea dupa sfatul vesnic.
Confuzia pe care a facut-o inaintasii nostri a fost fatala ,au introdus conceptii mistice in explicatia dumnezeirii.Apostolii nu au filozofat pe tema dumnezeirii.
Omul este creat dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu :trup -duh-suflet .Cu toate acestea el este o singura persoana .La fel este si cu Dumnezeu .PERSOÁNĂ ~e f. 1) Reprezentant al speciei umane privit în ansamblul trăsăturilor sale fizice și psihice; ființă umană; om; individ; ins.
Dumnezeu fiind Duh (Ioan 4;24)s-a descoperit ca Tata in cer ,pe pamant in Fiul iar in biserica sa prin Duhul Sfant !Dumnezeu este omniprezent nu poate fi catalogat sau sablonat ca fiind o persoana .
Pai, normal, daca reduceti definitia de persoana la "reprezentant al speciei umane"! Nici nu va dati seama cata profunzime sta in spatele acestui termen...
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

pamant

Re: Revelaţia sau descoperirea lui Dumnezeu

Mesaj necititde pamant » 22 Aug 2010, 20:02

Apocalipsa 22:13 scrie:EU sunt Alfa şi Omega, Cel dintâi şi Cel de pe urmă, începutul şi sfârşitul. Aceste cuvinte sunt scrise pentru o învăţătură deosebită. În Vechiul Testament, însuşi Dumnezeul Atotputernic îşi dă Numele Cel dintâi şi Cel de pe urmă, iar în Noul Testament Isus se caracterizează pe Sine însuşi ca Cel dintâi şi Cel de pe urmă. Dacă Isus ar fi o altă persoană şi nu Dumnezeu, atunci în nici un caz nu se poate numi El Cel dintâi şi Cel de pe urmă Dacă Dumnezeu şi Domnul, Tatăl şi Fiul nu este una şi aceeaşi Persoană, atunci ar exista două persoane care au pretenţia de a fi acelaşi.

Acela care împarte dumnezeirea în mai multe persoane, trebuie să recunoască de fapt doi Cel dintâi şi Cel de pe urmă, şi el a ajuns astfel la o contradicţie. Adevărul este că în Vechiul şi în Noul Testament este numai un Dumnezeu. În Apocalipsa 22:13 este numit Cel dintâi şi Cel de pe urmă şi Alfa şi Omega. Se poate citi şi în Apocalipsa 1:7-8 pentru a se vedea că este vorbe despre un singur Dumnezeu adevărat:Iată că El vine pe nori. Şi orice ochi Îl va vedea; şi cei ce l-au străpuns Da. Amin.Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul, zice Domnul Dumnezeu, Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.

Aici se numeşte Mântuitorul ca Dumnezeu, ca Domn şi ca Atotputernic. Este desigur exclusă existenţa a doi Atotputernici.

Tragedia din cadrul creştinismului tradiţional constă în faptul că în seminarele teologice oamenii nu se întorc la Cuvântul original, ci vorbesc în special despre aşa-zisa »relaţie intertrinitară« care, de fapt, nici nu există. Această speculaţie a fost inventată în sec. al-IV-lea şi pe ea este bazată întreaga lor teologie, care înaintea lui Dumnezeu nu are nici o valabilitate. Înaintea Lui este valabil numai ceea ce a spus El însuşi şi a lăsat scris prin slujitorii Lui în Vechiul şi Noul Testament. Ceea ce nu a fost mărturisit în Biblie nu poate fi de origine divină. Vechiul şi Noul Testament sunt mărturia încheiată a lui Dumnezeu la care nimeni nu are voie să adauge ceva, aşa cum nu se poate adăuga ceva la un testament pământesc. Pavel a spus clar că un testament nu poate fi desfiinţat de nimeni şi nici nu i se poate adăuga ceva (Gal. 3:15).

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Revelaţia sau descoperirea lui Dumnezeu

Mesaj necititde Ioan Cr » 22 Aug 2010, 20:51

Am impresia ca vorbesc cu un radiou...
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Revelaţia sau descoperirea lui Dumnezeu

Mesaj necititde protosinghel » 22 Aug 2010, 20:56

Am impresia ca vorbesc cu un radiou...
Impresia este greşită. Nu e decât un eretic... 8-)

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Revelaţia sau descoperirea lui Dumnezeu

Mesaj necititde esenin » 22 Aug 2010, 22:19

Apocalipsa 22:13 scrie:EU sunt Alfa şi Omega, Cel dintâi şi Cel de pe urmă, începutul şi sfârşitul. Aceste cuvinte sunt scrise pentru o învăţătură deosebită. Ce invatatura? În Vechiul Testament, însuşi Dumnezeul Atotputernic îşi dă Numele Cel dintâi şi Cel de pe urmă, iar în Noul Testament Isus se caracterizează pe Sine însuşi ca Cel dintâi şi Cel de pe urmă. Dacă Isus ar fi o altă persoană şi nu Dumnezeu, Ce numiti d-voastra o<persoana> ?atunci în nici un caz nu se poate numi El Cel dintâi şi Cel de pe urmă Dacă Dumnezeu şi Domnul, Tatăl şi Fiul nu este una şi aceeaşi Persoană, atunci ar exista două persoane care au pretenţia de a fi acelaşi.

Acela care împarte dumnezeirea în mai multe persoane, trebuie să recunoască de fapt doi Cel dintâi şi Cel de pe urmă, şi el a ajuns astfel la o contradicţie. Ieftin ca braga. R...cu perje. asta e oligofrenie, la propriu, <cap mic> Adevărul este că în Vechiul şi în Noul Testament este numai un Dumnezeu. În Apocalipsa 22:13 este numit Cel dintâi şi Cel de pe urmă şi Alfa şi Omega. Se poate citi şi în Apocalipsa 1:7-8 pentru a se vedea că este vorbe despre un singur Dumnezeu adevărat:Iată că El vine pe nori. Şi orice ochi Îl va vedea; şi cei ce l-au străpuns Da. Amin.Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul, zice Domnul Dumnezeu, Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.

Aici se numeşte Mântuitorul ca Dumnezeu, ca Domn şi ca Atotputernic. Este desigur exclusă existenţa a doi Atotputernici.

Tragedia din cadrul creştinismului tradiţional constă în faptul că în seminarele teologice oamenii nu se întorc la Cuvântul original, ci vorbesc în special despre aşa-zisa »relaţie intertrinitară« care, de fapt, nici nu există. Această speculaţie a fost inventată în sec. al-IV-lea şi pe ea este bazată întreaga lor teologie, care înaintea lui Dumnezeu nu are nici o valabilitate. Înaintea Lui este valabil numai ceea ce a spus El însuşi şi a lăsat scris prin slujitorii Lui în Vechiul şi Noul Testament. Ceea ce nu a fost mărturisit în Biblie nu poate fi de origine divină. Vechiul şi Noul Testament sunt mărturia încheiată a lui Dumnezeu la care nimeni nu are voie să adauge ceva, aşa cum nu se poate adăuga ceva la un testament pământesc. Pavel a spus clar că un testament nu poate fi desfiinţat de nimeni şi nici nu i se poate adăuga ceva (Gal. 3:15).
Dumneavoastra reflectati si asupra dumneavoastra insiva, stimabile ? Ce este o <persoana> dupa dumneavoastra ?

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Revelaţia sau descoperirea lui Dumnezeu

Mesaj necititde esenin » 22 Aug 2010, 22:29

Tot stau si ma minunez cat de departe a ajuns America. Pentru un eretic, sunteti rusinos de simplu. (o spun ca eretic cu experienta) Erezia e lucru serios. Trebuie un pic de finete intelectuala. Dar dumneavoastra sunteti eretic ca un elev de scoala profesionala. Asta nu se mai numeste <erezie> ci <naivitate> (cel putin pana la o varsta). Tot ce zboara se mananca, dupa dumneavoastra. Incercati macar sa dialogati, ptr ca de fapt, vorbiti singur. Fiti laconic, la obiect. si o sa faceti un pas inainte.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Revelaţia sau descoperirea lui Dumnezeu

Mesaj necititde silvestru » 22 Aug 2010, 23:18


Tragedia din cadrul creştinismului tradiţional constă în faptul că în seminarele teologice oamenii nu se întorc la Cuvântul original, ci vorbesc în special despre aşa-zisa »relaţie intertrinitară« care, de fapt, nici nu există. Această speculaţie a fost inventată în sec. al-IV-lea şi pe ea este bazată întreaga lor teologie, care înaintea lui Dumnezeu nu are nici o valabilitate. Înaintea Lui este valabil numai ceea ce a spus El însuşi şi a lăsat scris prin slujitorii Lui în Vechiul şi Noul Testament. Ceea ce nu a fost mărturisit în Biblie nu poate fi de origine divină. Vechiul şi Noul Testament sunt mărturia încheiată a lui Dumnezeu la care nimeni nu are voie să adauge ceva, aşa cum nu se poate adăuga ceva la un testament pământesc. Pavel a spus clar că un testament nu poate fi desfiinţat de nimeni şi nici nu i se poate adăuga ceva (Gal. 3:15).
frate pamant, canonul cartilor sf scripturi care pt dumneavoastra este infailibila -biblia- a fost stabilit tot de biserica si in special de sf parinti care au aparat cel mai mult trinitatea Persoanelor Dumnezeirii intr-o singura fiinta ,deci nu trei Dumnezei ci unul in fiinta dar intreit in persoane ,cam greu de inteles,tr minte isteata,dar si intelegere de la Dumnezeu.
D-stra nu exprimati altceva decit o vedere opaca in privinta asta, va rog veniti cu argumente serioase nu cu aceleasi bla,bla,bla,care pt ortodocsi sunt apa chioara ,ma iertati...nu vreu sa va jignesc ,nu mi-o luati in nume de rau (nu ma refer la Cuvintul Lui Dumnezeu ci la modul de intelegere al dumneavoastra)
in rest ,eu va doresc sa veniti la cunostinta adevarului,si sa fiti un pamant care rodeste 100% nu din ala pietros...
Si daca nu stiti, invatatura d-sta se cheama erezie antitrinitara care a fost data anatemei impreuna cu cei care o invata de catre biserica ,daca nu stiti ce inseamna anathema ,va pot spune eu.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

pamant

Re: Revelaţia sau descoperirea lui Dumnezeu

Mesaj necititde pamant » 22 Aug 2010, 23:54

Persoanelor Dumnezeirii intr-o singura fiinta ,deci nu trei Dumnezei ci unul in fiinta dar intreit in persoane ,cam greu de inteles,tr minte isteata,
Dr.Lector Universitar Lucifer este decanul tuturor seminaristilor teologi .Petru ,Filip ,Ioan din fericire nu a trecut prin scoala lui.
Iar Domnul i-a fericit pe necarturarii lui .

Matei 11:25
În vremea aceea, Isus a luat cuvântul şi a zis: "Te laud, Tată, Doamne al cerului şi al pământului, pentru că ai ascuns aceste lucruri de cei înţelepţi şi pricepuţi, şi le-ai descoperit pruncilor.
Luc 10.21; Ps 8.2; 1Cor 1.19-27; 1Cor 2.8; 2Cor 3.14; Mat 16.17;
Matei 11:26
Da, Tată, Te laud, pentru că aşa ai găsit Tu cu cale!"


1 Corinteni 1:19
Căci este scris: "Voi prăpădi înţelepciunea celor înţelepţi, şi voi nimici priceperea celor pricepuţi."

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Revelaţia sau descoperirea lui Dumnezeu

Mesaj necititde silvestru » 23 Aug 2010, 06:58

Interpretati samavolnic ,prin asta va dati arama pe fata ,adica ca nu sunteti in adevar.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

pamant

Re: Revelaţia sau descoperirea lui Dumnezeu

Mesaj necititde pamant » 23 Aug 2010, 07:29

Interpretati samavolnic ,prin asta va dati arama pe fata ,adica ca nu sunteti in adevar.




Ioan 17:17
Sfinţeşte-i prin adevărul Tău: Cuvântul Tău este adevărul.
Ioan 15.3; Fapt 15.9; Efes 5.26; 1Pet 1.22; 2Sam 7.28; Ps 119.142-151;
Ioan 17:18
Cum M-ai trimis Tu pe Mine în lume, aşa i-am trimis şi Eu pe ei în lume.
Ioan 20.21;
Ioan 17:19
Şi Eu însumi Mă sfinţesc pentru ei, ca şi ei să fie sfinţiţi prin adevăr.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Revelaţia sau descoperirea lui Dumnezeu

Mesaj necititde silvestru » 23 Aug 2010, 09:57

Interpretati samavolnic ,prin asta va dati arama pe fata ,adica ca nu sunteti in adevar.




Ioan 17:17
Sfinţeşte-i prin adevărul Tău: Cuvântul Tău este adevărul.
Ioan 15.3; Fapt 15.9; Efes 5.26; 1Pet 1.22; 2Sam 7.28; Ps 119.142-151;
Ioan 17:18
Cum M-ai trimis Tu pe Mine în lume, aşa i-am trimis şi Eu pe ei în lume.
Ioan 20.21;
Ioan 17:19
Şi Eu însumi Mă sfinţesc pentru ei, ca şi ei să fie sfinţiţi prin adevăr.
Da, Cuvintul Lui Dumnezeu este Adevarul nu al dumneavoastra,pe dumneavoastra nu va trimis Dumnezeu ci dracul.
demonstrati ca nu-i asa.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Revelaţia sau descoperirea lui Dumnezeu

Mesaj necititde esenin » 23 Aug 2010, 10:16

Persoanelor Dumnezeirii intr-o singura fiinta ,deci nu trei Dumnezei ci unul in fiinta dar intreit in persoane ,cam greu de inteles,tr minte isteata,
Dr.Lector Universitar Lucifer este decanul tuturor seminaristilor teologi .Petru ,Filip ,Ioan din fericire nu a trecut prin scoala lui.
Iar Domnul i-a fericit pe necarturarii lui .

Matei 11:25
În vremea aceea, Isus a luat cuvântul şi a zis: "Te laud, Tată, Doamne al cerului şi al pământului, pentru că ai ascuns aceste lucruri de cei înţelepţi şi pricepuţi, şi le-ai descoperit pruncilor.
Luc 10.21; Ps 8.2; 1Cor 1.19-27; 1Cor 2.8; 2Cor 3.14; Mat 16.17;
Matei 11:26
Da, Tată, Te laud, pentru că aşa ai găsit Tu cu cale!"
1 Corinteni 1:19
Căci este scris: "Voi prăpădi înţelepciunea celor înţelepţi, şi voi nimici priceperea celor pricepuţi."

Dle Pamant,

Exista intr-adevar, un tip de discurs teologic excesiv de intelectualizat, care il "rateaza" pe Dumnezeu, in pricipal din cauza fuduliei desarte a intelectualilor. Si mai exista unul "bont" cu varful tocit, unde sufletul nespiritualizat nu atinge lumea duhovniceasca. Si exista in consecinta doua dispreturi ale teologiei: unul din partea "intelectualilor", care vazandu-se doar pe ei insisi nu-l mai vad pe Dumnezeu, si altul al frustratilor care nu pot deloc sa digere adevarurile duhovnicesti. Unii zboara prea sus, altii se tarasc.
Daca Petru, Filip sau Ioan nu au trecut prin nu stiu ce scoli, Pavel a trecut ! Luca la fel !

Pe de alta parte, cand ziceti : "Dr.Lector Universitar Lucifer.... " dumneavoastra nu raspundeti la problema. Dispretuiti intr-atat interlocutorul incat il loc sa-i raspundeti il plasati in categoria infama a "teologilor seminaristi". Un forum nu este facut ca sa va manifestati dumneavoastra dispretul si frustrarea. Raspundeti cinstit la intrebari si dialogati. Pareti un tonomat care scuipa citate aiurea-n tramvai.

pamant

Re: Revelaţia sau descoperirea lui Dumnezeu

Mesaj necititde pamant » 23 Aug 2010, 21:25

Daca Petru, Filip sau Ioan nu au trecut prin nu stiu ce scoli, Pavel a trecut ! Luca la fel !
Sunt de acord ca Pavel a trecut prin scoala fariseilor ,dar cititi ce spune Apost.Pavel despre modul in care a primit revelatia si compara aceasta revelatie cu ce a cunoscut inainte .

Galateni 1:11
Fraţilor, vă mărturisesc că Evanghelia propovăduită de mine, nu este de obârşie omenească;
1Cor 15.1;
Galateni 1:12
pentru că, n-am primit-o, nici n-am învăţat-o de la vreun om, ci prin descoperirea lui Isus Hristos.
1Cor 15.1-3; Gal 1.1; Efes 3.3; Fapt 9.1; Fapt 22.4; Fapt 26.11;
Galateni 1:13
Aţi auzit, în adevăr, care era purtarea mea de altădată, în religia Iudeilor. Cum, adică, prigoneam peste măsură de mult Biserica lui Dumnezeu, şi făceam prăpăd în ea;
1Tim 1.13; Fapt 8.3;
Galateni 1:14
şi cum eram mai înaintat în religia Iudeilor decât mulţi din neamul meu, de o vârstă cu mine. Eram însufleţit de o râvnă nespus de mare pentru datinile strămoşeşti.
Fapt 22.3; Fapt 26.9; Filip 3.6; Ier 9.14; Mat 15.2; Marc 7.5;
Galateni 1:15
Dar când Dumnezeu - care m-a pus deoparte din pântecele maicii mele, şi m-a chemat prin harul Său, - a găsit cu cale
Galateni 1:16
să descopere în mine pe Fiul Său, ca să-L vestesc între Neamuri, îndată, n-am întrebat pe nici un om,

Filipeni 3:6
în ce priveşte râvna, prigonitor al Bisericii; cu privire la neprihănirea, pe care o dă Legea, fără prihană.
Fapt 22.3; Gal 1.13-14; Fapt 8.3; Fapt 9.1; Rom 10.5; Luc 1.6;
Filipeni 3:7
Dar lucrurile, care pentru mine erau câştiguri, le-am socotit ca o pierdere, din pricina lui Hristos.
Mat 13.44;
Filipeni 3:8
Ba încă, şi acum privesc toate aceste lucruri ca o pierdere, faţă de preţul nespus de mare al cunoaşterii lui Hristos Isus, Domnul meu. Pentru El am pierdut toate şi le socotesc ca un gunoi, ca să câştig pe Hristos

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Revelaţia sau descoperirea lui Dumnezeu

Mesaj necititde esenin » 24 Aug 2010, 00:46

Cum le rastalmaciti !

Daca ati fi dumneavoastra in situatia lui Pavel (sau a lui Ioan), v-as crede. Amandoi vorbeau din EXPERIENTA. Unul il intalnise pe drumul Damascului, altul putea "fi in Duhul". Astfel incat, cand vorbea despre "descoperirea lui Hristos" el (Pavel) vorbea despre o experienta concreta pe care o avusese. Dumneavoastra si alti carturari (ii tot injurati dar sunteti chiar dumneavoastra un alt teolog !) nu aveti deloc aceasta experienta, si nici pe cea alui Ioan. In acest ultim caz vorbesc nu despre contactul direct cu Hristos ci despre posibilitatea lui de a fi in Duh. Vorbiti deci din carti. (In fine dintr-O Carte) Sunteti in situatia lui Saul, dar cu alt cal de bataie, (vehiculati numele "Hristos") si in plus fara perspectiva Damascului. Dumneavoastra sunteti obligati de conditia dumneavoastra sa credeti. Pavel sau Ioan STIAU; este o mica diferenta. Saul, de pilda, "credea". In clipa in care a stiut lucrurile s-au rasturnat pentru el, si ce credea s-a dovedit pierdere. Dumneavoastra inca nu va aflati aici. Un semn este lipsa gandirii proprii (stiu ca nu este profession de foi, dar acesta este primul pas in lumea duhovniceasca. Trebuie facut.) Mai sunt si altele. Admiratia multor teologi ortodocsi pentru ceea ce numiti cu dispret "filosofie" este macar dorinta de a pasi in aceasta lume. Nu reusesc , dar dumneavoastra ati pierdut chiar si dorinta. Voila. Nu sunteti in drept sa citati aceste lucruri din Pavel. Foarte putini oameni sunt in drept.

Daca-l urmariti atent pe Pavel, vedeti, sper sa aveti integritatea sa vedeti ca era un "filosof" de prima mana. Asa ca desprindeti-va de categoria carturarilor luind-o in sus, vorbim dupa aceea. Ca si ortodocsii care au legenda inteleptului ignorant (taranul "simplu", sfantul autist...etc) aveti si dumneavoastra legenda antiteologului. Pentru ca ati evacuat "traditia" lor. Dar atentie: ati asvarlit odata cu apa din cada si copilul ! Trebuia asvarlita doar apa.

pamant

Re: Revelaţia sau descoperirea lui Dumnezeu

Mesaj necititde pamant » 24 Aug 2010, 20:17

Oamenii care urmează Duhul, sunt pentru lume o nebunie, fiindcă ei sunt dintr-o altă Împărăţie, sunt conduşi altfel, sunt călăuziţi de Duhul. Dumnezeule, lasă ca acel om să fiu eu şi voi toţi, să urmăm călăuzirea Duhului, indiferent unde ne duce El, să urmărim doar făgăduinţa lui Dumnezeu şi să aşteptăm ca ea să se împlinească. Aşa a făcut Moise. Faraon care a citit aceiaşi Scriptură pe care a citit-o şi Moise, s-a uitat la Ea într-un alt fel. Moise s-a uitat la aceiaşi oameni la care s-a uitat şi Faraon. El i-a văzut ca sclavi şi nămolari, dar Moise s-a uitat la ei ca la cei chemaţi şi aleşi.

De obicei, cei care caută şi încearcă să obţină ei lucrurile, dacă Dumnezeu le va da ceva, ei vor deveni, mai mult sau mai puţin, nişte îngâmfaţi ,crezand ca cunosc ceva si pot manipula masele prin cunostinta lor . De obicei, omul pe care îl cheamă Dumnezeu, va încerca să fugă de El, de slujba dată. Moise, Pavel şi mulţi alţii, au încercat să fugă de chemarea divină.

Fiecare lucrător este chemat să stea unde a stat El. „Lucrările pe care le fac Eu, le veţi face şi voi.” Fiecărui slujitor care este rânduit de Dumnezeu, i se porunceşte să stea pe urmele lui Isus Hristos şi să facă lucrările pe care le-a făcut Isus. Aceasta este o poruncă mare.
Organizaţiile bisericesti traditionale şi denominatiile au amestecat Cuvântul, fiecare după teologia lor proprie, fiecare în felul lor propriu de gândire. Dar, Dumnezeu a luat Duhul Lui cel Sfânt de la ele şi va ridica pe Iosua al Lui, care va duce Biserica în făgăduinţă, fără sfori ecumeniste legate undeva, ci va trece Biserica dincolo in Imparatia lui Dumnezeu .Marea Lepadare de credinta deja este spre sfarsit .Toate Bisericile traditionale sau sectele denominationale sunt deja niste <sinagogi ale Satanei>.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Revelaţia sau descoperirea lui Dumnezeu

Mesaj necititde esenin » 24 Aug 2010, 21:46

Aveti un limbaj asa de preformat ca se intelege greu ce vreti sa spuneti. Luati exemplul aceluiasi Sf. Pavel....prospetimea lui.

Si tot nu aflu ce intelegeti d-voasra prin "persoana".

Acuma in concret:

De obicei, cei care caută şi încearcă să obţină ei lucrurile, dacă Dumnezeu le va da ceva, ei vor deveni, mai mult sau mai puţin, nişte îngâmfaţi ,crezand ca cunosc ceva si pot manipula masele prin cunostinta lor . De obicei, omul pe care îl cheamă Dumnezeu, va încerca să fugă de El, de slujba dată. Moise, Pavel şi mulţi alţii, au încercat să fugă de chemarea divină.


Nu o spun ca teoretician, dar: Christ il ia aproape literalmente DE MANA pe cel care-l cauta. Asta nu este o "metafora", "alegorie"....etc ci realitatea concreta. Cei care cauta nu obtin ceva decat prin El. Iar, nu sunt vorbe grandilocvente ci adevarul crud. Niciun efort pur personal nu te duce la El. Acei putini oameni care au curajul sa ia poarta ingusta (biserica este poarta cea larga) nu marturisesc acest lucru (gasirea) pentru ca le este frica de oameni. Acuma imi vine in cap Simone Weil: a ascuns foile de caiet pe care notase o anumita intalnire. Au fost gasite mult dupa moartea ei. Din clipa in care te simti calauzit, sentimentul este de BUCURIE si fermitate. Nici vorba sa "fugi" de El ! Este plinatatea plinatatilor. Nu este deloc exaltare, in niciun fel, e stabilitate ferma. Fuga de care vorbiti este o anumita frica ce poate fi insa depasita, si care intervine chiar inainte. Asa ca "chemarea divina" este perfect palpabila. Cand insa o realizezi nu-ti mai vine sa pui vorbe prefabricate peste ea. (nici nu se potrivesc, de altfel). Aveti o imagine falsa a "gasirii".

(Moise si Pavel au fost cazuri speciale: lor li s-a revelat. A fost complet voia Lui. Ei nu au initiat primul pas. (La Pavel , primul lui pas era chiar impotriva))

.....Dar, Dumnezeu a luat Duhul Lui cel Sfânt de la ele şi va ridica pe Iosua al Lui, care va duce Biserica în făgăduinţă, fără sfori ecumeniste legate undeva, ci va trece Biserica dincolo in Imparatia lui Dumnezeu .Marea Lepadare de credinta deja este spre sfarsit .Toate Bisericile traditionale sau sectele denominationale sunt deja niste <sinagogi ale Satanei>.

Sunt vorbe, sunt dezolat, traznai teribiliste. Bisericile, toate, au cate ceva bun si cate ceva rau: Ia uitati-va la ortodocsi cum trebuie intr-una sa ocoleasca subiecte tabu, cum trebuie sa fenteze bunul simt ca sa le iasa pasentele teologice, Dar nici dumneavoastra nu sunteti foarte breji ! Totusi efortul lor este stimabil pentru ca vizeaza majoritatea oamenilor. Unele "invataturi" sunt false sau simplificatoare (cum faceti si d-voastra cu Trinitatea) dar pentru multi oameni rezumatul acesta de duhovnicie pe care ele il ofera, asa cum este el: schiop, baltzat, diform, acest rezumat este singura ancora, singurul punctuletz mai ferm pe care se pot sprijini. nu visati ca Dumnezeu se va pune la mitea searbada a vreuneia ANUME. Veti fi judecat caz cu caz, asa cum ati si primit Duhul cand v-a luminat pe fiecare (Ioan).

sinagogi ale Satanei

Aoleu ! Nu simtiti PROSTUL GUST al acestor vorbe?. Cine spune asa ceva trebuie ca este teribil de fudul !

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Revelaţia sau descoperirea lui Dumnezeu

Mesaj necititde silvestru » 24 Aug 2010, 22:12

Oamenii care urmează Duhul, sunt pentru lume o nebunie, fiindcă ei sunt dintr-o altă Împărăţie, sunt conduşi altfel, sunt călăuziţi de Duhul.
despre care duh vorbiti ?
De obicei, cei care caută şi încearcă să obţină ei lucrurile, dacă Dumnezeu le va da ceva, ei vor deveni, mai mult sau mai puţin, nişte îngâmfaţi ,crezand ca cunosc ceva si pot manipula masele prin cunostinta lor . De obicei, omul pe care îl cheamă Dumnezeu, va încerca să fugă de El, de slujba dată. Moise, Pavel şi mulţi alţii, au încercat să fugă de chemarea divină.
d-stra de ce nu fugiti de pe forumul asta?nu va dati seama ce prosti spuneti?
Fiecare lucrător este chemat să stea unde a stat El. „Lucrările pe care le fac Eu, le veţi face şi voi.” Fiecărui slujitor care este rânduit de Dumnezeu, i se porunceşte să stea pe urmele lui Isus Hristos şi să facă lucrările pe care le-a făcut Isus. Aceasta este o poruncă mare.
asta este tipicul vostru sectar,v-ati trezit ca sunteti apostoli si tr sa increstinati pe ortodocsi care au origine apostolica
Organizaţiile bisericesti traditionale şi denominatiile au amestecat Cuvântul, fiecare după teologia lor proprie, fiecare în felul lor propriu de gândire. Dar, Dumnezeu a luat Duhul Lui cel Sfânt de la ele şi va ridica pe Iosua al Lui, care va duce Biserica în făgăduinţă, fără sfori ecumeniste legate undeva, ci va trece Biserica dincolo in Imparatia lui Dumnezeu
.Schimbati doar temenul de ''traditionale'' cu'' moderniste sau protestante ''si totul este OK
Marea Lepadare de credinta deja este spre sfarsit .
Pt voi nu insa si pt noi
Toate sectele denominationale sunt deja niste <sinagogi ale Satanei>.
Din care si dumneavoastra faceti parte,constient sau inconstient.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Revelaţia sau descoperirea lui Dumnezeu

Mesaj necititde silvestru » 24 Aug 2010, 22:13

Cum le rastalmaciti !

Daca ati fi dumneavoastra in situatia lui Pavel (sau a lui Ioan), v-as crede. Amandoi vorbeau din EXPERIENTA. Unul il intalnise pe drumul Damascului, altul putea "fi in Duhul". Astfel incat, cand vorbea despre "descoperirea lui Hristos" el (Pavel) vorbea despre o experienta concreta pe care o avusese. Dumneavoastra si alti carturari (ii tot injurati dar sunteti chiar dumneavoastra un alt teolog !) nu aveti deloc aceasta experienta, si nici pe cea alui Ioan. In acest ultim caz vorbesc nu despre contactul direct cu Hristos ci despre posibilitatea lui de a fi in Duh. Vorbiti deci din carti. (In fine dintr-O Carte) Sunteti in situatia lui Saul, dar cu alt cal de bataie, (vehiculati numele "Hristos") si in plus fara perspectiva Damascului. Dumneavoastra sunteti obligati de conditia dumneavoastra sa credeti. Pavel sau Ioan STIAU; este o mica diferenta. Saul, de pilda, "credea". In clipa in care a stiut lucrurile s-au rasturnat pentru el, si ce credea s-a dovedit pierdere. Dumneavoastra inca nu va aflati aici. Un semn este lipsa gandirii proprii (stiu ca nu este profession de foi, dar acesta este primul pas in lumea duhovniceasca. Trebuie facut.) Mai sunt si altele. Admiratia multor teologi ortodocsi pentru ceea ce numiti cu dispret "filosofie" este macar dorinta de a pasi in aceasta lume. Nu reusesc , dar dumneavoastra ati pierdut chiar si dorinta. Voila. Nu sunteti in drept sa citati aceste lucruri din Pavel. Foarte putini oameni sunt in drept.
bravos ,nota 10
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 81 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX