Rugaciunea pentru morti

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox
Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde IOACHIM » 06 Oct 2010, 22:03

Sufletele mortilor se odihnesc, nu stiu ce inseamna aceasta odihna, dar Biblia afirma ca se odihnesc. De asemenea, tot Biblia afirma sa nu chemam mortii si nu precizeaza buni sau rai. Saul a chemat un mort bun, un profet, pe Samuel si totusi i s-a socotit pacat. Deci eu ma tem, si nu invoc morti sub nicio forma.
Pai vezi... de aia ca nu stii... de aia trebuie sa taci. Sau sa intrebi si dupa ce afli, sa vorbesti in cunostinta de cauza!
Daca mai citesti o data (da` atent si fara modelul traditiei omenesti care te-a educat pana acum) ai sa vezi ca acolo e condamnata vrajitoria in sensul acesta al vorbirii cu mortii, sau SPIRITISMUL. Stai linistit, nu te teme, fii pe pace, poti dormi in tihna - in BO nu face nimeni spiritism. Noi nu vorbim cu mortii, da` vorbim cu Dumnezeu despre ei!!! Daca ai rabdare si mai gasesti ceva bun-simt... ai fce bine sa cercetezi randuiala ortodoxa pt. cei adormiti... sau cartea mortilor ortodoxa :lol: ... fain titlu nu? Si o sa vezi acolo ce si cum. Nu mai dau exemple pt. ca am asa o vaga intuitie ca ma ostenesc zadarnic iar tu iar o sa sari repede la altşieva.

DA` ia zi-mi tu, Moise ce cauta pe Tabor?

Pai dupa capul tau si Hristos e ... un mort da` vad ca nu te temi sa pomenesti de EL si sa-L invoci. Cum? zici ca a inviat? A... pai atunci se schimba treaba!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde electric77 » 07 Oct 2010, 06:03

Pai dupa capul tau si Hristos e ... un mort da` vad ca nu te temi sa pomenesti de EL si sa-L invoci. Cum? zici ca a inviat? A... pai atunci se schimba treaba!
Cristos e Mediatorul la Tatal. Nu e om, ci Dumnezeu.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde IOACHIM » 07 Oct 2010, 19:23

Pai dupa capul tau si Hristos e ... un mort da` vad ca nu te temi sa pomenesti de EL si sa-L invoci. Cum? zici ca a inviat? A... pai atunci se schimba treaba!
Cristos e Mediatorul la Tatal. Nu e om, ci Dumnezeu.
Eu iti faceam terapie de soc... ca la ATI (anestezie-terapie intensiva) sau la UPU (unitatea primire urgente) ducand rationamentul tau absurd pana la capat. Adica si Hristos a murit. Dar prin prisma Invierii vedem ca totul se schimba! Nimic nou sub soare... cu exceptia INVIERII; si de aici si rugaciunile dar si comuniunea sfintilor (comuniunea in Hristos a celor vii si a celor adormiti).
Eu ti-am raspunsul - rugaciunile pt. morti nu inseamna SPIRITISM.
- rog ortodocsii sa posteze exemple din slujba ortodoxa pt. cei adormiti... sa vada si ereticii cum vorbim noi cu mortii (a se citi cu Dumnezeu despre ei, adica rugaciune pt. ei)

Tu TOT N-AI RASPUNS ce e cu Moise pe Tabor!!!!! Oare Hristos era vrajitor? Vorbea cu mortii? facea spiritism? Da` Ilie?

Florin33
Mesaje:8
Membru din:07 Oct 2010, 16:04
Confesiune:ortodox

Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde Florin33 » 07 Oct 2010, 21:18

Sufletele mortilor se odihnesc, nu stiu ce inseamna aceasta odihna, dar Biblia afirma ca se odihnesc. De asemenea, tot Biblia afirma sa nu chemam mortii si nu precizeaza buni sau rai. Saul a chemat un mort bun, un profet, pe Samuel si totusi i s-a socotit pacat. Deci eu ma tem, si nu invoc morti sub nicio forma.

Pentru a fi pe intelesul tau te rog sa citesti cu atentie o explicatie destul de clara la aceasta disputa.
"Dar aceste apariţii nu s-au făcut la voia şi la chemarea oamenilor, ci la porunca lui Dumnezeu. Ele confirmă nemurirea sufletelor şi posibilitatea de a li se arăta oamenilor în mod excepţional – printr-o îngăduinţă sau printr-o misiune primită de la Dumnezeu –, însă nu confirmă dreptul omului de a căuta comunicarea cu morţii."
De aceea te rog sa citesti un intreg dialog pe aceasta tema, iata si link-ul http://cleopasihastria.wordpress.com/20 ... cei-morti/
Ultima oară modificat 08 Oct 2010, 11:44 de către Florin33, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde IOACHIM » 07 Oct 2010, 23:22

Bravos. Bun articolul... uitasem de el. Deci adaugam... nu numai ca nu face asa ceva (spirtism) - fereasca Sfantu`... DAR Biserica f. aspru CONDAMNA asa-ceva.

P.s. - buna observatie, florine

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde electric77 » 08 Oct 2010, 15:18


Tu TOT N-AI RASPUNS ce e cu Moise pe Tabor!!!!! Oare Hristos era vrajitor? Vorbea cu mortii? facea spiritism? Da` Ilie?
Isus are voie sa cheme mortii dar noi nu avem voie.

Florin33
Mesaje:8
Membru din:07 Oct 2010, 16:04
Confesiune:ortodox

Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde Florin33 » 08 Oct 2010, 18:03


Tu TOT N-AI RASPUNS ce e cu Moise pe Tabor!!!!! Oare Hristos era vrajitor? Vorbea cu mortii? facea spiritism? Da` Ilie?
Isus are voie sa cheme mortii dar noi nu avem voie.
Prietene eu observ ca tu nu vrei sa pricepi nimic din ce ti se spune pe acest forum, ori mintea ta doar rastalmaceste cuvinte fara sens asta pentru ca Duhul Sfant care da puterea de a discerne Adevarul nu mai lucreaza in tine tu refuzand ajutorul acesta. Asta fiindca ai lepadat Dreapta credinta , aceasta putere de a discerene si a deosebi binele de rau l-ai primit la Botez prin Duhul sfant care acum l-ai pierdut prin lepadare. Tu slujesti intunericului fara sa fii constient si nu ai in minte decat un lucru sa arunci cu "pietre " crezand ca cineva se va duce sa le scoata. Sa stii ca daca ar invia si mortii tu tot nu ai crede. Fii cu luare aminte la cele scrise in tot acest dialog pe tema aceasta, eu cred ca nu esti sincer. Iisus pe care tu il tratezi ca pe un orecare la a carui nume pronuntat puterile ceresti se cutremura si nu pot spune decat "Sfant,Sfant Domnul Savaot plin e cerul si pamantul de marirea Ta", tu te adresez ca unui talhar si te citez " Isus are voie sa cheme mortii dar noi nu avem voie" auzi ce zice Domnul în descoperirea Sfântului Evanghelist Ioan în această privinţă: Nu te teme! Eu sunt Cel dintâi şi Cel de pe urmă şi Cel ce sunt viu. Am fost mort şi iată sunt viu în vecii vecilor şi am cheile morţii şi ale iadului (Apoc. 1, 17–18).

Eu cred ca toti cei de aici au incercatsa te invete ca in Sf Evanghelie si anume "Iar de nu te va asculta, ia cu tine încă unul sau doi, ca din gura a doi sau trei martori să se statornicească tot cuvântul.
Şi de nu-i va asculta pe ei, spune-l Bisericii; iar de nu va asculta nici de Biserică, să-ţi fie ţie ca un păgân şi vameş.

Dumnezeu sa te miluiasca !
Ultima oară modificat 08 Oct 2010, 18:58 de către Florin33, modificat 1 dată în total.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde electric77 » 08 Oct 2010, 18:34

cum considerati, oricum, in ceea ce ma priveste, nu voi invoca mortii sub nicio forma, decat pe Domnul Isus.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde IOACHIM » 08 Oct 2010, 20:23

Tu TOT N-AI RASPUNS ce e cu Moise pe Tabor!!!!! Oare Hristos era vrajitor? Vorbea cu mortii? facea spiritism? Da` Ilie?
Isus are voie sa cheme mortii dar noi nu avem voie.
- pai dezvolta... du pana la capat ideea. Nu e suficient ce-ai spus - vrem si noi sa intelegem pana la capat.
BUN. Aia nu erau vii, spui tu, erau morti si Iisus face spiritism si-i cheama. Buuuun.
- Da` de ce-i cheama? Care era motivul?
- De ce a trebuit ca si cei trei apostoli (Petru Iacob si Ioan) sa-i vada si mai ales sa-i si cunoasca/identifice (au stiut exact si cu certitudine cine erau cei 2 cu care vorbea IIsus)
- de ce Moise?
- de ce Ilie?
- de ce unul care murise si unul care nu murise?
- ce a vorbit cu ei? S-a rugat lor?

La sf. zici: Isus are voie sa cheme mortii dar noi nu avem voie.
RASPUNS: :lol:
EXPLICATIE la... :lol: :
1. Mai intai ca nimeni nu cheama mortii in BO. Eu n-am vazut pe nimeni in ortodoxie sa zica: Vasile, Ioane.... vino si fa si drege etc. Ti-am spus cat se poate de explicit. Ne rugam pt. morti... asta e altceva.
DACA vrei sa vb. despre sfinti si rugaciunile adresate sfintilor... aia e alta discutie. Putem incropi ceva dar... tot degeaba. Rau e ca intelegi moartea si viata TOTAL aiurea.

2. Da` tu pui semnul egal intre noi si Iisus? In randurile ce urmeaza iti ofer o mostra de gandire (n-am gasit alt cuvant decent) protestanta (a se citi - care bate campii). O sa folosesc modul interogativ ca sa se si inteleaga ceva si sa vada omul (poate mai citeste cineva) ce e aberant in asta.
Pai daca zici ca noi chemam mortii... de ce i-am chema? ca sa vorbim cu ei si sa le spunem ce? sa se roage pt. noi? Da` Hristos are nevoie de rugaciunile mortilor, de ce-i cheama? Ca sa se roage Moise si Ilie pt El?

3. da` de ce crezi tu ca avem prerogative dumnezeiesti, asemenea lui Hristos?

4. pai tot n-am inteles... erau morti sau vii?
- daca Moise era mort... cum de vorbea?
- daca era un fel de spirit... cum de l-au vazut si inteles apostolii?
- Daca era mort dar l-a adus Iisus ca El are putere ... de ce apostolii au crezut ca e viu MOISE si au zis: sa facem trei colibe: TIE una,lui Moise una si lui Ilie una.
- Pai daca era mort de ce mai avea nevoie de coliba? - a . .. erau prosti apostolii! :lol:
- daca era duh/fantoma... de ce sa stea la un loc, pe munte, in coliba materiala, impreuna cu apostolii (si ei materiali/trupesti)?
- da` daca Moise era mort, Ilie cum era/este? tot mort sau viu?
- da` daca Ilie era viu... atunci Iisus mai facea spirtism? sau ce facea? ca nu vorbea cu 2 morti, ci numai cu unul?
- sau vorbea cu un mort si cu un viu totodata.

Ma opresc pt. ca m-am plictisit.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde IOACHIM » 08 Oct 2010, 20:34

cum considerati, oricum, in ceea ce ma priveste, nu voi invoca mortii sub nicio forma, decat pe Domnul Isus.
- Pai daca ai face asta ai fi spiritist! Imi poti da vreun temei istoric sau cultural serios in care BO sa fie acuzata de spiritism? Sa nu-mi spui acum ca ai descoperit America si o sa scrii o carte despre ceva ce nimeni nu si-a dat seama pana acum....!?!. Am subliniat... nu intamplator (e chestie de ... subtilitate). Hm hm.

- nu ma oboseste deloc sa-ti raspund din nou; nu invocam nici noi mortii. Ne rugam in schimb sfintilor... da` aia nu sunt morti. Sunt vii. vii da` altfel decat noi care acum butonam la calculator. VII adica sunt in imparatia lui Dumnezeu, adica sunt deja cu El si petrec in lumina cea neinserata. Mai ai niste temeiuri pe alte topicuri... daca insisti le reiau sau dau link.

- Nu mi-ai raspuns la o intrebare:
Ai citit CARTEA MORTILOR (ortodoxa) ? Ca ma tot intrebam... de unde stie asta dom`le ca noi invocam mortii?
Asa ca uite... te provoc sa-mi arati niste formule de invocare a mortilor!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde electric77 » 09 Oct 2010, 07:05

Asa ca uite... te provoc sa-mi arati niste formule de invocare a mortilor!
A invoca mortii nu inseamna automat spiritism, nu am spus ca faceti spiritism, atat am zis, ca eu nu voi chema (invoca) mortii. Daca as zice :"sfinte Sisoie, ajuta-ma sa platesc intretinerea", nu este oare o conexiune care se face cu un mort? N-am zis spiritism, ca nu doresc sa vina duhul lui, dar o invocare tot este (pe care eu nu vreau sa o fac) - dar dvs. sunteti liber sa va rugati cui doriti.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde IOACHIM » 10 Oct 2010, 15:15

Asa ca uite... te provoc sa-mi arati niste formule de invocare a mortilor!
A invoca mortii nu inseamna automat spiritism, nu am spus ca faceti spiritism, atat am zis, ca eu nu voi chema (invoca) mortii. Daca as zice :"sfinte Sisoie, ajuta-ma sa platesc intretinerea", nu este oare o conexiune care se face cu un mort? N-am zis spiritism, ca nu doresc sa vina duhul lui, dar o invocare tot este (pe care eu nu vreau sa o fac) - dar dvs. sunteti liber sa va rugati cui doriti.
iar eu iti demonstrez... cu Scriptura in mana ca tu TE ROGI MORTILOR, nu numai ca ii invoci, dar te rogi lor si stai de vorba cu ei. BA mai mult... iti arat ca si tu esti cat se poate de... mort! Nu crezi? ia de-aici:::::::::::::::::::

Sfânta Evanghelie după Ioan, cap. 6,
53. Şi le-a zis Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă, dacă nu veţi mânca trupul Fiului Omului şi nu veţi bea sângele Lui, nu veţi avea viaţă în voi.
54. Cel ce mănâncă trupul Meu şi bea sângele Meu are viaţă veşnică, şi Eu îl voi învia în ziua cea de apoi.

Matale ai simboluri (sau nici pe alea)... noi avem pe Hristos real.

Poate acu` esti mai atent cand vb. despre morti... ca sunt morti... si morti.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde electric77 » 10 Oct 2010, 15:18

Matale ai simboluri (sau nici pe alea)... noi avem pe Hristos real.

.
unde este, domnule, Cristos real in biserica dumneavoastra? ca vin sa-L vad si eu!

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde IOACHIM » 10 Oct 2010, 17:13

Matale ai simboluri (sau nici pe alea)... noi avem pe Hristos real.

.
unde este, domnule, Cristos real in biserica dumneavoastra? ca vin sa-L vad si eu!
Sper ca pricepi cum e cu vazutul/vederea (asta iar, apropo de subtilitati).
Pai n-ai auzit cuvantul care spune: gustati si vedeti ca bun este Domnul ?
Doar ce ti-am spus - in Sf. euharistie.
Pregateste-te si vino! Noi te asteptam. Hristos te asteapta... te incumeti?

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde IOACHIM » 10 Oct 2010, 17:14

ramasesera neshte treburi neterminate.... acilişea/acilişaia

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde electric77 » 10 Oct 2010, 17:23

ramasesera neshte treburi neterminate.... acilişea/acilişaia
M-ati innebunit cu Moise pe Tabor. Faptul ca Moise era pe Tabor, nu inseamna ca automat avea acces in Ceruri. Taborul e pe Pamant.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde electric77 » 10 Oct 2010, 17:25

Doar ce ti-am spus - in Sf. euharistie.
Pregateste-te si vino! Noi te asteptam. Hristos te asteapta... te incumeti?
Tot mancati trupul ala carnal fizic al lui Cristos, milioane de ortodocsi in fiecare an, si nu-l mai terminati.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde IOACHIM » 10 Oct 2010, 18:24

ramasesera neshte treburi neterminate.... acilişea/acilişaia
M-ati innebunit cu Moise pe Tabor. Faptul ca Moise era pe Tabor, nu inseamna ca automat avea acces in Ceruri. Taborul e pe Pamant.
lasa bre` unde e taboru`... eu nu asta te-am intrebat!
Eu intrebam ce cauta MOISE care a murit pe Tabor impreuna cu Hristos si cu Ilie? Ce cauta un mort pe pamant? Si era mort sau nu? Sau era viu?

Avea acces in ceruri sau nu e altceva... e pe langa intrebarea mea!

Nu prea vad cum vei putea raspunde! Nu stiu vreun manual p/np care sa dea raspunsuri de-astea. Poate pe google!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde electric77 » 10 Oct 2010, 19:00


Nu prea vad cum vei putea raspunde!
Ei nu! cum sa nu pot raspunde? Sufletul se odihneste, eu asa cred pentru ca e biblic. Isus i-a trezit pe astia doi din odihna.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde IOACHIM » 10 Oct 2010, 19:39

Nu prea vad cum vei putea raspunde!
Ei nu! cum sa nu pot raspunde? Sufletul se odihneste, eu asa cred pentru ca e biblic. Isus i-a trezit pe astia doi din odihna.
Bre`... tu esti atent sau nu? Vezi ca era si Ilie pe-acolo... ala nu murise bre`... a fost luat cu trupu` la cer. NUma` Moise a murit! Da` mai incearca o data. Uite... ai ramas ... AICI


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 75 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX