Intrebare despre analizele din timpul sarcinii

Apologetică, Bioetică, Teologie şi ştiinţă, Filosofie religioasă
Avatar utilizator
nectaria
Mesaje:14
Membru din:09 Apr 2008, 22:39
Confesiune:ortodox
Intrebare despre analizele din timpul sarcinii

Mesaj necititde nectaria » 26 Dec 2009, 21:27

Doamne ajuta!

Am o intrebare care cred ca tine si de bioetica.Sunt insarcinata in aproape 2 luni si doctorita mi-a dat o lista intreaga de analize pe care sa le fac in cateva saptamani. Am citit ca unele dintre ele sunt foarte riscante pentru fat, cum ar fi amniocenteza (risc ridicat de avort spontan). Suma pe care ar trebui sa o platesc ar fi mare, iar rezultatul, inutil. Si daca medicii ar zice ca trebuie sa avortez copilul din anumite motive, nu mi-as omori copilul.

Intrebarea mea este (ar fi bine daca ar citi si un medic postarea aceasta): care dintre analize nu este periculoasa pentru fat si ii este de ajutor pentru ameliorarea unei eventuale boli?

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Intrebare despre analizele din timpul sarcinii

Mesaj necititde Ioan Cr » 26 Dec 2009, 22:21

Toate analizele neinvazive pentru fat sunt sigure. Amniocenteza consta in prelevarea unei portiuni mici de lichid din sacul amniotic (lichid in care se "scalda" fatul pe tot parcursul vietii intrauterine), interventie ce comporta si riscul infectarii acestui lichid si contagierea fatului (eventual, avort spontan). Din cate stiu, alte analize din primul trimestru al sarcinii sunt fara nici un risc pentru fat.

O alternativa neinvaziva (dar mai putin exacta) pentru amniocenteza este asa-zisul Bi-Test, prin care se ia sange matern si se dozeaza substantele produse de fat (ca si amniocenteaza are drept scop depistarea precoce a anomaliilor genetice).

Sper sa va fie cu folos, Doamne ajuta dvs si bebelusului!
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
nectaria
Mesaje:14
Membru din:09 Apr 2008, 22:39
Confesiune:ortodox

Re: Intrebare despre analizele din timpul sarcinii

Mesaj necititde nectaria » 29 Ian 2010, 23:37

Multumesc foarte mult!

Eu insa am pierdut sarcina, era oprita din evolutie de 5 saptamani cand am fost la ecografia 3D. De fapt, fatul se resorbise complet, era sacul gestational gol. In luna a doua insa, i se vedeau si bataile inimii.

Am inteles ca peste 90% din cauzele opririi din evolutie a sarcinii sunt genetice.

Eu insa il intreb pe Parintele Petru ce se intampla cu sufletul copilului meu, care nu a apucat sa se nasca si sa fie botezat?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Intrebare despre analizele din timpul sarcinii

Mesaj necititde protosinghel » 30 Ian 2010, 01:40

Eu insa il intreb pe Parintele Petru ce se intampla cu sufletul copilului meu, care nu a apucat sa se nasca si sa fie botezat?
Despre asta scrie Sf. Grigore de Nyssa într-o lucrare intitulată "Despre pruncii morţi prematur".
Toate astea sunt în mâna lui Dumnezeu. Drepţii Vechiului Testament s-au mântuit fără botez şi asta arată că Dumnezeu poate face şi asta, şi nu ne putem îndoi.


Înapoi la “APOLOGETICĂ şi BIOETICĂ”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX