Copii avortati

Apologetică, Bioetică, Teologie şi ştiinţă, Filosofie religioasă
Andreea2012
Mesaje:106
Membru din:16 Iul 2012, 18:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie, Lectura
Localitate:Cluj
Copii avortati

Mesaj necititde Andreea2012 » 01 Noi 2012, 17:36

Ce se intampla cu sufletul unui copil avortat? Ar trebui / se mai poate, sa se faca ceva pentru el?
"Nimic nu este mai uşor decât a învăţa pe alţii şi nimic nu este mai greu decât a face ceea ce înveţi pe alţii."
Parintele Cleopa Ilie

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Copii avortati

Mesaj necititde protosinghel » 01 Noi 2012, 17:49

Ce se intampla cu sufletul unui copil avortat? Ar trebui / se mai poate, sa se faca ceva pentru el?
Dar ce vreţi să faceţi pentru el?
Şi de ce nu ne întrebăm ce se poate face pentru părinţi: nu doar mama, ci şi tatăl copilului?!

Andreea2012
Mesaje:106
Membru din:16 Iul 2012, 18:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie, Lectura
Localitate:Cluj

Re: Copii avortati

Mesaj necititde Andreea2012 » 01 Noi 2012, 18:56

Dar ce vreţi să faceţi pentru el?
Şi de ce nu ne întrebăm ce se poate face pentru părinţi: nu doar mama, ci şi tatăl copilului?!


Pai eu stiu ca nu este bine ca un copil sa moara nebotezat. Daca o persoana de exemplu de 15 ani, moare, va merge in rai sau iad. Dar un suflet care nu a vazut lumina zile unde va merge? Vreau sa spun daca acel suflet va ajunge in rai, va avea nevoie de rugaciuni pentru mantuirea lui? Ce se poate face pentru mama, dar pentru cineva care a sustinut ideea de a face avort?(Adica pentru mantuirea sufletului, pentru revenirea pe drumul cel bun, pentru a isi da seama ce fapta au facut.)
"Nimic nu este mai uşor decât a învăţa pe alţii şi nimic nu este mai greu decât a face ceea ce înveţi pe alţii."
Parintele Cleopa Ilie

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Copii avortati

Mesaj necititde protosinghel » 02 Noi 2012, 00:45

Mie mi se pare lipsit de sens să ne punem problema unde ajung copiii avortaţi. De ce credem noi că îi iubim mai mult decât îi iubeşte Dumnezeu? Şi dacă i-am ucis, în mod clar nu-i iubim, dar Dumnezeu totuşi îi iubeşte şi nu trimite oameni nevinovaţi în iad. S-a putea ca ei să nu aibă bucuria deplină a sfinţilor, dar cred că nu sunt în iad, mai ales că au murit muceniceşte. Există şi o icoană (bineînţeles recentă) în care Hristos strânge de pe jos trupuşoarele de copii avortaţi şi plânge (vezi mai jos). Deci nu-i aruncă cu cruzime în iad, ci îi strânge în braţe.
Sf. Grigore de Nyssa spune clar să nu ne preocupăm de soarta pruncilor morţi prematur. În Biserica primar n-a existat NICIODATĂ ideea că cei nebotezaţi automat merg în iad. Nici acum Biserica nu susţine oficial aşa ceva.
Iar cei care au făcut avort sau s-au făcut părtaşi la el, trebuie să se pocăiască toată viaţa. Şi Dumnezeu îi va ierta...

Imagine

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Copii avortati

Mesaj necititde Florina » 03 Noi 2012, 18:05

Copiii avortati au pacatul stramosesc si nu pot intra in Rai. Nici foarte tare nu vor fi chinuiti, pentru ca nu au pacate personale, insa Cuviosul Paisie Aghioritul spunea intr-una din cartile sale ca a avut o vedenie cu un camp unde era o multime mare de copii care plangea sfasietor pentru ca nu Il puteau vedea pe Dumnezeu. Parintele spunea ca acea vedenie l-a cutremurat si ca parintii ar trebui sa fie mult mai responsabili, sa nu isi mai ucida in mod dublu copiii, atat trupeste cat mai ales sufleteste, vesnic!

Intr-o noapte, Dumnezeu a îngăduit să văd o înfricosătoare vedenie, care mi-a arătat care este soarta acelor copii. Era în noaptea spre Martea Luminată. Aprinsesem două lumânări în două tinichele, asa cum obisnuiesc să fac chiar si atunci când dorm, pentru cei ce suferă sufleteste si trupeste, vii si morti. La ora douăsprezece, în miezul noptii, în timp ce rosteam rugăciunea lui Iisus, văd un ogor mare, înconjurat cu un gard de zid, semănat cu grâu care abia începuse să crească. Eu stăteam în afara ogorului si aprindeam lumânări pentru cei moiti, pe care le lipeam de zidul împrejmuitor. In partea stângă era un teren viran, plin de stânci si văgăuni, care se miscau mereu din pricina unui vuiet puternic alcătuit din mii de tipete sfâsietoare, care-ti rupeau inima. Chiar si cel mai împietrit om s-ar fi umilit, dacă le-ar fi auzit. In timp ce sufeream din pricina acelor tipete sfâsietoare si mă întrebam de unde provin si ce înseamnă toate acestea pe care le vedeam, am auzit o voce spunându-mi: "Ogorul cu grâu, care încă nu a dat în spic, este cimitirul cu sufletele mortilor care vor învia. Iar în locul care se cutremură de tipetele sfâsietoare, se află sufletele copiilor care au fost omorâti prin avorturi". După această vedenie mi-a fost cu neputintă să-mi revin multă vreme, din pricina marei dureri ce am simtit-o pentru sufletele acelor copii. Nu am putut nici măcar să mă odihnesc după aceea, cu toate că eram istovit de oboseală.

Sursa: aici.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Copii avortati

Mesaj necititde protosinghel » 03 Noi 2012, 19:30

Eu n-am avut vedenii dar duhul Evangheliei mă face să gândesc puţin diferit. Iar dacă stareţul Paisie a văzut ceva, atunci îl rog să-mi explice şi ce înseamnă "păcat strămoşesc", căci teologia ortodoxă nu are o viziune clară despre asta...

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Copii avortati

Mesaj necititde Florina » 03 Noi 2012, 19:45

Noi, ortodocsii, nu vedem pacatul stramosesc asa cum il vad catolicii, ca pe o ofensa adusa lui Dumnezeu, ci ca pe o intunecare a vointei, a ratiunii, o pervertire a sentimentelor. Chipul lui Dumnezeu in om s-a alterat, dar nu a fost distrus. Toti ne nastem acum cu aplecarea de a face rele, nu suntem ca Adam in Rai cand, curat fiind, vorbea cu Dumnezeu.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Copii avortati

Mesaj necititde protosinghel » 04 Noi 2012, 02:44

Noi, ortodocsii, nu vedem pacatul stramosesc asa cum il vad catolicii, ca pe o ofensa adusa lui Dumnezeu, ci ca pe o intunecare a vointei, a ratiunii, o pervertire a sentimentelor.
Florina, sunt oameni care au susţinut şi doctorate pe tema asta. Dar spune-mi ce au astea cu un prunc născut sau mai ales avortat? Care voinţă şi sentimente, că astea nu le are dezvoltate nici un prunc de 2 ani.
Tu de fapt vorbeşti despre păcatul lui Adam (că aşa ne învaţă pe noi la teologie), dar teoria augustiniană a "păcatului strămoşesc" de fapt nu se regăseşte în nici un fel la Părinţii Răsăriteni. Tocmai de aceea botezul prin turnare, ca spălare, pe noi nu ne încălzeşte foarte mult. Noi avem nevoie de afundare, ca moarte-înviere. Dar în copilul avortat practic nu are ce muri, că el însuşi este omorât şi martirizat. Şi dacă avem în calendar pomenirea pruncilor omorâţi de Irod (bineînţeles fără să fie botezaţi) dar şi o mulţime de mucenici creştini tot nebotezaţi, de ce am avea viziuni atât de pesimiste despre pruncii avortaţi?

Nicoleta123
Mesaje:89
Membru din:28 Feb 2012, 09:37
Confesiune:ortodox
Preocupări:lectura, muzica, florile, filmele bune

Re: Copii avortati

Mesaj necititde Nicoleta123 » 14 Noi 2012, 20:06

Şi dacă avem în calendar pomenirea pruncilor omorâţi de Irod (bineînţeles fără să fie botezaţi) dar şi o mulţime de mucenici creştini tot nebotezaţi, de ce am avea viziuni atât de pesimiste despre pruncii avortaţi?
Nu mi-am pus niciodată întrebarea aceasta...
E o temă bună de gândire.


Înapoi la “APOLOGETICĂ şi BIOETICĂ”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX