Tehnocraţie, bani şi idolatrie

Tot ce nu se încadrează la alte forumuri, dar este în acord cu Regulamentul
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Tehnocraţie, bani şi idolatrie

Mesaj necititde protosinghel » 09 Oct 2008, 22:31

Vreau să deschid două subiecte deoadată, dar care mi se par în legătură unul cu altul. Comentaţi-l pe care doriţi!
1. Acest subiect, cu filmele şi datele ce le conţine, m-a făcut să-mi pun un şir de întrebări... şi în primul rând: Oare la ce se gândesc aceşti oameni şi ce urmăresc ei? Un nou turn Babel?
Da! Chiar aşa vor să numească unul din proiecte...
Imediat mi-a apărut în gând şi imaginea cum într-o clipă toate acestea ar putea dispărea şi că Dumnezeu nu v-a îngădui prea mult ca unii să trăiască în hotele de miliarde, iar alţii să moară de foame... :cry:
Cu adevărat, averea şi luxul sunt nişte chestii mai mult decât relative.

2. Este aproape vădit că aşa zisa "criză economică mondială" este o farsă şi o nouă metodă de a impune noi proiecte globaliste şi masonice. Ridicarea şi scăderea preţurilor şi a indicilor la burse sunt nişte artificii în care doar proştii de americani (dar văd că şi tot mai mulţi europeni) pot să mai creadă.
Credeţi că Biserica ar putea avea vreun rol pozitiv în această situaţie? Credeţi că se poate stopa valul? Sau nu avem nici o ieşire din situaţie, decât să ne dăm pe mâna unor afacerişti ipocriţi şi mafioţi (o bună parte dintre ei jidani) care să facă ce vor ei...?

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Tehnocraţie, bani şi idolatrie

Mesaj necititde Ioan Cr » 10 Oct 2008, 10:30

2. Este aproape vădit că aşa zisa "criză economică mondială" este o farsă şi o nouă metodă de a impune noi proiecte globaliste şi masonice. Ridicarea şi scăderea preţurilor şi a indicilor la burse sunt nişte artificii în care doar proştii de americani (dar văd că şi tot mai mulţi europeni) pot să mai creadă.
Credeţi că Biserica ar putea avea vreun rol pozitiv în această situaţie? Credeţi că se poate stopa valul? Sau nu avem nici o ieşire din situaţie, decât să ne dăm pe mâna unor afacerişti ipocriţi şi mafioţi (o bună parte dintre ei jidani) care să facă ce vor ei...?
Sa-i dea la 40 slujbe poate....

Glumesc. Cred ca oricare ar fi sminteala, Biserica (si nu doar ierarhia) are doar trei lucruri de facut: sa-L marturiseasca pe Hristos, sa-L marturiseasca pe Hristos si sa-L marturiseasca pe Hristos. Nu stiu cat este de practic, dar mantuitor este fara indoiala. Ori, ce poate Biserica in plan politic? Perioada clasica a Bizantului ne arata ca daca ea si poate ceva, este numai pentru ca i-L marturisea pe Hristos in asa masura, incat Hristos "se nastea" in Stat (luati exemplul Sf. Ambrozie al Milanului si Sf. Imparat Teodosie cel Mare), iar ultima - numai atat, cat Hristos voia sa fie (vedeti exemplele de papo-cezarism - foarte putine pozitive).

Daca sunt idealist, scuzati... alte repere nu am.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Tehnocraţie, bani şi idolatrie

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 10 Oct 2008, 16:31


2. Este aproape vădit că aşa zisa "criză economică mondială" este o farsă şi o nouă metodă de a impune noi proiecte globaliste şi masonice. Ridicarea şi scăderea preţurilor şi a indicilor la burse sunt nişte artificii în care doar proştii de americani (dar văd că şi tot mai mulţi europeni) pot să mai creadă.
Credeţi că Biserica ar putea avea vreun rol pozitiv în această situaţie? Credeţi că se poate stopa valul? Sau nu avem nici o ieşire din situaţie, decât să ne dăm pe mâna unor afacerişti ipocriţi şi mafioţi (o bună parte dintre ei jidani) care să facă ce vor ei...?
Nu cred ca indicii sunt falsificati, pietele financiare chiar sunt speriate din cauza crizei ipotecare, care a cauzat criza de lichiditate, motiv pt care preturile actiounlor cad (cand se sperie toti ca turma ) si urca (cand mai baga vreun guvern miliardele). E posibil ca turma sa fie condusa din spate de ceva dar nu cred ca indicii sa nu fie reali..

Oricum, deja suntem pe mana "afaceristilor", dar acuma vom fi si mai si...

In orice caz e o prostie si o tampenie ca bursa sa distruga economia globala (asta da prostie), din moment ce productia ramane la fel, nu e razboi, nu e seceta, pur si simplu sa saraceasca lumea asa... ca nu mai pot io de bursa... da se pare ca tot mai multi vor ramane pe drumuri...

Problema e ca in Vest, nu se mai produc atatea cate se produceau (uitati-va la toate, pe eticheta, din Malaesia, China, Afganistan sunt aduse). Firmele s-au mutat cu tot cu utilaje acolo. Problema 2 e ca se foloseste capital strain (imprumutat din banci japoneze si chinezesti). Asta inseamna ca Vestul cumpara produse, facute de asiatici, cu banii asiaticilor, si lucreaza slujbe de birou, majoritatea... Pana cand ne vom permite ???

Oricum, in caz ca va fi un razboi, nu ma intrebati de unde ne vom mai importa produsele, in RO se mai produce cat-decat da aici pana si firmele de ciocolata s-au mutat in tari mai ieftine...


Înapoi la “Off topic si neteologic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX