miri ortodocsi si nas catolic, nasa ortodoxa!

Tot ce nu se încadrează la alte forumuri, dar este în acord cu Regulamentul
cristi
Mesaje:1
Membru din:04 Ian 2017, 13:58
Confesiune:ortodox
Preocupări:muncitor
miri ortodocsi si nas catolic, nasa ortodoxa!

Mesaj necititde cristi » 04 Ian 2017, 14:22

Buna ziua si La Multi Ani!Ma numesc Cristian si sunt din Timisoara in primul rand vreau sa spun din capul locului ca nu sunt un om bisericos, in sensul ca nu ma duc la bisericea doar asa ca sa dea bine.Sunt crestin in primul rand si in al doilea rand sunt ortodox prin botez.Acum problema de care eu ma lovesc ie uramatoarea:eu si prietena mea vrem in oct sa ne casatorim, cu foarte mari dificultati am gasit pe cineva sa ne fie nasii.Acum vine problema pe care eu nu o inteleg, nasul ie catolic iar nasa ie ortodoxa ,acest lucru se mare ca nu accepta nici un preot ortodox.intaamplarea face ca nasa imi ie verisoara primara si mi-as dori din tot sufletul ca ei sa ne fie nasii,NU INTELEG... DOAR SUNTEM CU TOTI CRESTINII.Oricum sunt foarte intrigat si vreau sa va cer parerea....credetima sunt dispus chiar sa renunt la a fi ortodox.IN PRIMUL RAND EU SUNT CRESTIN SI CRED IN DUMNEZEU ASTA DUPA PAREREA MEA AR TREBUI SA PRIMEZE!!!!Va multumesc!

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: miri ortodocsi si nas catolic, nasa ortodoxa!

Mesaj necititde nemessis » 06 Ian 2017, 01:22

La biserica de langa fabrica de bere ai intrebat? Acolo sunt preoti ca lumea, putinii care chiar au respectul meu - si asta vine de la un ateu, anticrestin.
Si pe forum aici nu te astepta la foarte mult. Cei mai multi de aici care vorbesc de iubire de aproapele dau dovada de ura de cea mai pura forma.
Dar sti ceva, nu trebuie sa stie nimeni cine e catolic si cine este ortodox.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: miri ortodocsi si nas catolic, nasa ortodoxa!

Mesaj necititde dimitrie » 07 Ian 2017, 16:41

Buna ziua si La Multi Ani!Ma numesc Cristian si sunt din Timisoara in primul rand vreau sa spun din capul locului ca nu sunt un om bisericos, in sensul ca nu ma duc la bisericea doar asa ca sa dea bine.Sunt crestin in primul rand si in al doilea rand sunt ortodox prin botez.Acum problema de care eu ma lovesc ie uramatoarea:eu si prietena mea vrem in oct sa ne casatorim, cu foarte mari dificultati am gasit pe cineva sa ne fie nasii.Acum vine problema pe care eu nu o inteleg, nasul ie catolic iar nasa ie ortodoxa ,acest lucru se mare ca nu accepta nici un preot ortodox.intaamplarea face ca nasa imi ie verisoara primara si mi-as dori din tot sufletul ca ei sa ne fie nasii,NU INTELEG... DOAR SUNTEM CU TOTI CRESTINII.Oricum sunt foarte intrigat si vreau sa va cer parerea....credetima sunt dispus chiar sa renunt la a fi ortodox.IN PRIMUL RAND EU SUNT CRESTIN SI CRED IN DUMNEZEU ASTA DUPA PAREREA MEA AR TREBUI SA PRIMEZE!!!!Va multumesc!
Prietene, răspunde fiecare de faptele lui. Doar o întrebare am să vă pun: dacă dumneavoastră mergeți la o bancă pentru a lua un credit, şi vă trebuie un girant, cine este în măsură să valideze calitatea de girant a celui ce dorește să vă sprijine în acest demers, dumneavoastră sau banca? Ei, în cazul dumneavoastră, cei pe care îi doriți să vă fie naşi nu vă pot fi de ajutor. Cu siguranță veți putea găsi preoți să accepte o astfel de năşie, însă oamenii lui Dumnezeu, iubitorii de Adevăr, nu vor accepta să învețe şi să facă ceva greșit. Azi este multă zăpăceală. Eu m-am exprimat într-o situație ca aceasta, nu m-au ascultat, au găsit preoți care au iubit mai mult banii şi prietenia cu lumea decât pe Dumnezeu (o dovedesc din plin faptele lor și azi), le-au făcut pe plac, însă deznodământul a fost următorul: "Părinte, ne pare rău că nu v-am ascultat!"
Credeți dumneavoastră că nu-i iubim pe oameni? A nu-i minți, este o lipsă de dragoste? Dumnezeu să vă ajute! Mila lui Dumnezeu, mila lui Dumnezeu....
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Marinel
Mesaje:1
Membru din:04 Iul 2018, 22:47
Confesiune:ortodox
Preocupări:preot, profesor religie

Re: miri ortodocsi si nas catolic, nasa ortodoxa!

Mesaj necititde Marinel » 04 Iul 2018, 23:09

Bună ziua ! O familie formată dint-un un ortodox și o romano-catalică, căsătoriți în Biserica Ortodoxă, copilul născut botezat tot la ortodocși. Acestia pot fi nași de cununie la familie de creștini-ortodocși?

CristineMonalisa
Mesaje:1
Membru din:21 Feb 2019, 10:16
Confesiune:romano-catolic
Preocupări:Jurist

Re: miri ortodocsi si nas catolic, nasa ortodoxa!

Mesaj necititde CristineMonalisa » 21 Feb 2019, 10:39

Buna,
Imi poti spune daca ai reusit sa te casatoresti cu nasi catolici? La ce biserica si care este numele proetului?
Imtreb pt ca avem niste prieteni care doresc sa le fim nasi si suntem in aceeasi situatie, am primit doar refuzuri. Eu sunt catolica iar sotul ortodox si casatoriti la catolici, motiv pentru care suntem refuzati ca nasi...ne poti ajuta cu un raspuns te rog frumos.
Precizez ca in familia mea toti suntem casatoriti cu un ortodox, tatal meu iar este ortodox si respectam atatat obiceiurile catolice cat si cele ortodoxe fara sa facem diferente, din acest motiv nici nu intelegem de ce ne lovim doar de refuzuri in conditiile in care la catolici se pot avea nasi ortodoxi fara probleme si religiile nu sunt asa diferite.
Multumesc frumos si astept raspunsul tau!


Înapoi la “Off topic si neteologic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX