Despre tentatie (ispita)

Tot ce nu se încadrează la alte forumuri, dar este în acord cu Regulamentul
Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:
Re: Neteologic -Despre tentatie (ispita)

Mesaj necititde Ioan Cr » 05 Iun 2008, 20:03

mereu vom fi tentati, ispititi, insa asa cum ati spus acestea ne folosesc in evolutia noastra spirituala pt ca pentru a scapa de ele ne rugam, postim, ne pocaim caci mare este mila Domnului!
Total de acord.
iar religia, la ceea ce tine de specificul credintei la care aderam in mod deliberat. ritual, dogme, cod/ legi de respectat si urmat de adeptii credintei respective.
Ce definitie infricosatoare! Acum inteleg de ce aveti asa repulsie fata de religii...

Mie personal mi-a placut definitia data de Mircea Eliade: religia este ceea ce tine de sacru. E mult mai aproape de ceea ce este in esenta sa, privita "din interior", si nu cu raceala sociologica tipica pozitivismului de astazi.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Neteologic -Despre tentatie (ispita)

Mesaj necititde altcineva » 11 Iul 2008, 23:36

nu gasesc infricosator nimic. e pur si simplu realist.asa vad eu lucrurile si chiar imi pare rau (nu pentur ca asa le vad eu ci pentru ca sutn reale din punctul meu de vedere).
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Neteologic -Despre tentatie (ispita)

Mesaj necititde maria_andreea » 12 Iul 2008, 07:03

iar religia, la ceea ce tine de specificul credintei la care aderam in mod deliberat. ritual, dogme, cod/ legi de respectat si urmat de adeptii credintei respective.
Si eu sunt de parere ca religia este un mijloc (sistem de dogme, rituri spiritual morale) insa scopul trebuie sa fie bine determinat si aici intervine ceea ce spunea d-l Ioan Croitoru si anume ca trebuie privita "din interior".
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Despre tentatie (ispita)

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 13 Oct 2008, 00:21

Io nu prea pot face fata la alcool, azi lumea zice ca sunt beat, da io nu ii cred, desi au un motiv destul de bun, anume faptul ca rad tot timpuil si zic ca imi plac pisicutele din 2 in 2 minute, izbucnind in hohote de ras... Totusi, faceam asta si cand nu eram beat...

Ceva sfaturi, cineva ???

Pisoi...


Înapoi la “Off topic si neteologic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 65 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX