Rationalizarea orezului!?

Tot ce nu se încadrează la alte forumuri, dar este în acord cu Regulamentul
Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei
Rationalizarea orezului!?

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 01 Iun 2008, 14:50

Mai multe supermarketuri din UK au inceput sa puna restrictii asupra cantitatii de orez pe care oamenii o pot cumpara din cauza ca... nu pot face rost de destul ca sa le dea la toti :cry: ...

Asta din cauza conditiilor pe pietele internationale de comoditati...

De acceia noi, bogatii (da, si voi care sunteti in RO, acum sunteti vestul cel bogat, de ce credeti ca vin chinezii si pakistanezii sa lucreze la voi ? ) ar fi bine sa evitam orezul, ca sa nu umflam preturile si sa le ramana si la saracii care ii vedem pe youtube muritori de foame.

In plus, as recomanda sa va mai luati neste conserve, care stau mult si bine sa le aveti in camara, ca nu se stie niciodata ce se poate intampla. De fapt daca ar fi sa ascultam pe unii savanti, vom muri toti inundati in urmatorii 100 de ani, asa ca nu isi prea au rostu nici camarile.


Presa: http://www.telegraph.co.uk/money/main.j ... ice101.xml
http://us.ft.com/ftgateway/superpage.ft ... 486&page=1
http://business.timesonline.co.uk/tol/b ... 803776.ece

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Rationalizarea orezului!?

Mesaj necititde Florina » 01 Iun 2008, 15:45

In privinta mea, nu-ti face griji, nu consum deloc orez, iar mama doar cand face sarmale cumpara (eu detest sarmalele, asa ca mama face f. putine!)

Cat despre conserve, e bine sa fie in casa o rezerva improspatata periodic, nu se stie cand sar preturile in aer si te uiti la vitrine.

Dar, in general, sa avem incredere in Dumnezeu ca nu ne lasa!

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Rationalizarea orezului!?

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 01 Iun 2008, 17:29


Dar, in general, sa avem incredere in Dumnezeu ca nu ne lasa!
Bine zis! Dar totusi, Dumnezeu iti da dar nu iti baga in traista...

Avatar utilizator
DragosDe
Mesaje:9
Membru din:31 Mai 2008, 18:43

Re: Rationalizarea orezului!?

Mesaj necititde DragosDe » 02 Iun 2008, 10:09

Hehe, se pare ca teoria malthusiana se verifica. Este normal sa se intample asa ceva cat timp populatia creste in progresie geometrica iar mijloacele de subzistenta in progresie aritmetica. Iertati-mi cinismul, insa echilibrul se realizeaza prin catastrofe mai mult sau mai putin naturale cu urmari de cateva sute de mii de morti. Acum tragem si ponoasele infestarii mintilor oamenilor cu virusul consumismului.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Rationalizarea orezului!?

Mesaj necititde protosinghel » 03 Iun 2008, 19:18

populatia creste in progresie geometrica iar mijloacele de subzistenta in progresie aritmetica.
Nu te lua frate după date prosteşti. Nu creşte populaţia în nici o progresie geometrică. Dacă ai uitat formula progesiei geometrice, ţi-o pot aminti. :)
Iar acolo unde există o creştere mare a populaţiei (Africa, America Latină, Oceania şi unele părţi ale Asiei), lumea mănâncă foarte puţin şi chiar înfometează sistematic. E o subnutriţie generalizată. Se mănâncă mult tocmai acolo unde populaţia este în scădere şi e foarte îmbătrânită din cauza natalităţii care într-adevăr regresează geometric.

Avatar utilizator
DragosDe
Mesaje:9
Membru din:31 Mai 2008, 18:43

Re: Rationalizarea orezului!?

Mesaj necititde DragosDe » 04 Iun 2008, 12:59

Nu am facut decat sa expun ceea ce Thomas Malthus sustinea acum vreo 200+ ani (http://en.wikipedia.org/wiki/Malthusian_growth_model), nu am avut acces la cifre/date concrete dar se vede cu ochiul liber sau mai putin liber ca planeta este suprapopulata sau poate doar factorii de productie au disparut sau poate ca...Oricum problema in sine are implicatii mult mai adanci asta daca vrem sa luam in calcul teoriile conspirtaioniste emise in decursul timpului privind controlul populatiei, totalitarimsul (gen "1984" a lui Orwell sau "Minunata lume noua" a lui Huxley).
Sa nu fie!

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Rationalizarea orezului!?

Mesaj necititde unsuflet » 04 Iun 2008, 19:30


Iar acolo unde există o creştere mare a populaţiei (Africa, America Latină, Oceania şi unele părţi ale Asiei), lumea mănâncă foarte puţin şi chiar înfometează sistematic. E o subnutriţie generalizată. Se mănâncă mult tocmai acolo unde populaţia este în scădere şi e foarte îmbătrânită din cauza natalităţii care într-adevăr regresează geometric.
aveti dreptate. nu m-am gandit niciodata la asta.
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Rationalizarea orezului!?

Mesaj necititde elena -petra » 04 Iun 2008, 19:40

Nu am facut decat sa expun ceea ce Thomas Malthus sustinea acum vreo 200+ ani
Da,dar se pare ca teoria malthusiana este c-am lipsita de fundament fiindca multe studii acrediteaza ideea c-ar fi suficiente resurse disponibile pe Pamant, acum si-n viitor.

Insa hrana pe planeta este impartita foarte prost.Daca in tarile dezvoltate supermarket-urile sunt pline de produse si multe care expira sunt retrase de pe piata si aruncate ,in alte parti ale planetei se moare de inanitie.

Am citit si eu ca in SUA ,doua lanturi de magazine en-gros au restrictionat cumpararea de orez de cel mult 10 kg orez pe client.Hai sa fim seriosi, cat orez putem manca? Eu ma rationalizez si singura la max 2 kg. Si una din scuze pentru rationalizarea alimentelor ar fi generata de schimbarile climatice.Insa ,eu cred ca este mai mult o politica de manegment.Singura logica plauzibila, conform caruia un retailer, decide sa nu vanda ce are pe stoc este de fapt anticiparea cresterii preturilor.Este vorba de cerere....si oferta.

diaconul_Catalin

Re: Rationalizarea orezului!?

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 10 Iun 2008, 00:25

Cifrele triste de la marginea civilizaţiei de consum - By the way... Motan, arunca un ochi la cifrele despre Marea Britanie, abia apoi sa discutam despre rationalizarea orezului

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Rationalizarea orezului!?

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 10 Iun 2008, 13:35

Cifrele triste de la marginea civilizaţiei de consum - By the way... Motan, arunca un ochi la cifrele despre Marea Britanie, abia apoi sa discutam despre rationalizarea orezului
Mdap, moartea a unui milion de oameni e o statistica, pe cand moartea unui om e o tragedie. http://www.dailymail.co.uk/news/article ... birds.html
Si la noi mor negrii de foame...

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Rationalizarea orezului!?

Mesaj necititde maria_andreea » 10 Iun 2008, 20:15

Hristos S-a inaltat!

O vorba a poporului chinez spune ca :" E bine sa-i dai omului peste, insa e mai bine sa-l inveti sa-l prinda!"

Oare unde sunt economistii ca F.W. Raiffeissen care a infiintat societati caritabile, institutii, asociatii si apoi banci de credit pt taranii din sec XIX-lea care se imprumutau initial de la camatari fara posibiltate de returnare a imprumutului, unde este solidaritatea lumii fara de care conservarea existentei noastre pe pamant nu se prea poate, unde este grija, iubirea fata de cei de langa noi (cred ca daca fiecare dintre noi ne-am gandi, ne-am ruga, le-am dori binele celui de langa noi am forma o comuniune in fata careia nici foametea, nici inundatiile, nici cutremurul ...nu ar putea sa o infranga ).

Doamne ajuta!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Pr Constantin
Mesaje:74
Membru din:07 Apr 2008, 16:32
Confesiune:ortodox

Re: Rationalizarea orezului!?

Mesaj necititde Pr Constantin » 10 Iun 2008, 21:29

Daca e orez... orez sa fie!

Ingrediente:
150 gr. orez cu bobul lung, 125 gr. zahar, 1 zahar vanilat, 75 cl. lapte, 20 cl. frisca, 2 galbenusuri, un baton de vanilie, o lingurita de rom diluat, 20 gr. unt, 2 crengute de menta.
Fructele: 200 gr. zmeura, 200 gr. afine, 2 piersici, 4 caise.

Mod de preparare:
Varsati orezul intr-o cratita cu apa clocotita. Puneti cratita pe foc si lasati sa fiarba 2 minute, apoi scurgeti-l. Puneti sa fiarba laptele cu zaharul si cu batonul de vanilie, despicat in lung. Turnati orezul in cratita cu lapte, puneti un capac si lasati sa fiarba incet, circa 50 de minute (orezul trebuie sa absoarba tot laptele). Scoateti batonul de vanilie. Luati vasul de pe foc si incorporati galbenusurile unul cate unul. Parfumati orezul cu romul diluat si lasati-l sa se raceasca. Puneti zaharul vanilat in frisca si incorporati-o usor in orezul racit. Curatati piersicile de coaja, spalati caisele, uscati-le si taiati-le bucati. Incorporati-le, impreuna cu zmeura, in orezul cu lapte. Ungeti o forma de savarina cu unt, umpleti-o cu orezul amestecat cu fructe, acoperiti forma cu o folie de plastic si bagati-o la frigider 2 ore. Rasturnati orezul pe un platou, umpleti mijlocul cu zmeura si decorati cu cateva frunze de menta. Serviti-l rece.
Sa ne veselim in Domnul !

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Rationalizarea orezului!?

Mesaj necititde maria_andreea » 11 Iun 2008, 08:27

:D

Multumim de reteta, cred ca o voi incerca! :D
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


Avatar utilizator
Pr Constantin
Mesaje:74
Membru din:07 Apr 2008, 16:32
Confesiune:ortodox

Re: Rationalizarea orezului!?

Mesaj necititde Pr Constantin » 11 Iul 2008, 12:29

... asa ca nu mai facem nici o prajitura cu orez.

Gata, trecem pe malai.
Sa ne veselim in Domnul !

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Rationalizarea orezului!?

Mesaj necititde elena -petra » 11 Iul 2008, 12:35

... asa ca nu mai facem nici o prajitura cu orez.

Gata, trecem pe malai.

Atunci asteptam sa veniti cu reteta, doar dvs ne-ati propus-o si pe cea cu orez,nu? ;)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Rationalizarea orezului!?

Mesaj necititde maria_andreea » 11 Iul 2008, 12:51

... asa ca nu mai facem nici o prajitura cu orez.
Poate ca nu este inteleasa bine reteta ;) .
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Pr Constantin
Mesaje:74
Membru din:07 Apr 2008, 16:32
Confesiune:ortodox

Re: Rationalizarea orezului!?

Mesaj necititde Pr Constantin » 11 Iul 2008, 13:45

E simplu... facem mamaliga!

:)
Sa ne veselim in Domnul !

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Rationalizarea orezului!?

Mesaj necititde maria_andreea » 11 Iul 2008, 14:11

E simplu... facem mamaliga!
...si tot asa pana ajungem in Imparatia Lui Dumnezeu numai sa nu ne lasam inselati de amanunte neimportante.
Am inteles bine sau nu ?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Rationalizarea orezului!?

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 28 Iul 2008, 22:12

20 gr. unt
Ceva mai de post nu ai????


Înapoi la “Off topic si neteologic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron