E bine sa fii casatorit?

Tot ce nu se încadrează la alte forumuri, dar este în acord cu Regulamentul
Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei
E bine sa fii casatorit?

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 19 Iun 2008, 13:40

Nu intreb din perspectiva calugarie-casatorie ci casatorie/burlacie.

Nu de altceva dar aud, ba ca unu nu si-a mai vazut copii de 3 ani si ca fiica lui de cinci ani il uraste de moarte si e indoctrinata cu tot felu de chestii de maica-sa, ba ca unu si-a gazat copii de ziua tatalui "ca un cadou pentru sotie", dupa ce aia i-a luat casa si cam tot ce mai avea pe lume, si in general bancuri despre cat de rau e sa fii casatorit.

Mai aud la radio de multe care se plang ca vai, ce sot rau si-o ales si ca altu era asa bun si nobil, si asta ii un badaran... si in general, e adevarat, fetelor le plac mai degraba badaranii cu 50 de lanturi decat cei calmi...

Plus, ca aici lumea nu se mai prea casatoreste. O profa de-a mea zicea ca e cu altu, si io am intrebat mirat "v-ati recasatorit?" si ea speriata, zice ca nu o fost casatorita niciodata... Ei stau, si locuiesc ani de zile impreuna zicand ca daca se casatoresc se strica totul. Fac si copii asa.

Chiar asa rau e sa fii casatorit??? Chiar asa rau incat sa iti omori si soacra dupa ce ca esti iesit pe cautiune pentru ca ti-ai omorat sotia si sa te si sinucizi ???

Cazuri nefericite se gasesc destule, ma mir sincer ca parintii mei se inteleg... Am si exemple de prieteni si rude care s-au divortat...

E cineva de pe forum casatorit??? Cat de groaznic e ???

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: E bine sa fi casatorit?

Mesaj necititde danadoina » 19 Iun 2008, 15:59

E cineva de pe forum casatorit??? Cat de groaznic e ???
:lol:

E groaznic poate daca traiesti fara Dumnezeu, dar atunci orice fel de viata e groaznica.
Eu ma tot mir cum de mi-a dat Dumnezeu asa un sot si asa copii dupa cat sunt de nevrednica. :oops:
Chiar si numai pentru asta si nu ii voi putea multumi niciodata destul.Slava Lui.

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: E bine sa fi casatorit?

Mesaj necititde danadoina » 19 Iun 2008, 16:02

casatorie/burlacie
nu prea exista d.p.d.v. ortodox, exista doar doua cai de viata: casatoria sau calugaria; vreau sa zic "burlacia " aleasa intentionat ca se poate si sa fii dispus sa te casatoresti si poate pe moment (mai lung sau mai scurt ) sa nu gasesti pe nimeni. :( .. asta e altceva !

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: E bine sa fi casatorit?

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 19 Iun 2008, 19:12

ca se poate si sa fii dispus sa te casatoresti si poate pe moment (mai lung sau mai scurt ) sa nu gasesti pe nimeni. :( .. asta e altceva !
Unchiu meu o avut un moment de vreo 20 de ani... sau mai mult, depinde de cand consideri ca te poti casatori :roll:

Oricum, nu prea se gasesc fete dragute, sau cel putin nu la mine in zona, vietnamezele sunt dragute, dar nu prea stau cu cei din alte neamuri... :cry:

Si copii, aici am auzit la radio, lumii ii e frica sa ii faca ca poate o sa ii condamne ca de ce i'o facut, ca e o lume ingrozitoare, ca numa consuma resursele pamantului, si in plus, nu le vad rostul, numa sa fie mai multi, pe pamantul asta care e deja supraaglomerat, etc.

Io nush, cu copii, ca is prea tanar sa zic, da asa gandeste lumea pè aici...

Io si asa nu prea o sa am de ales, fiindca, ceteris paribus (de la economie, adica toate lucrurile ramanand cum sunt acum), nu o sa se uite vreo fata la mine de curand... si asa nu prea is multe, si majoritatea sunt din uzbekistan sau kazakhstan...

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: E bine sa fi casatorit?

Mesaj necititde danadoina » 19 Iun 2008, 20:37

Oricum, nu prea se gasesc fete dragute, sau cel putin nu la mine in zona, ......

Io si asa nu prea o sa am de ales, fiindca, ceteris paribus (de la economie, adica toate lucrurile ramanand cum sunt acum), nu o sa se uite vreo fata la mine de curand... si asa nu prea is multe, si majoritatea sunt din uzbekistan sau kazakhstan...

- roaga-te tu ca ti-o trimite Dumnezeu pe a ta... (da`daca tu te uiti doar da "dragutenie" exterioara poate ca nu o sa o recunosti...) ;)

aurel1211
Mesaje:45
Membru din:10 Iun 2008, 00:50
Localitate:Cluj Napoca . Ortodox ca si strabunicii strabunicilor mei.
Contact:

Re: E bine sa fii casatorit?

Mesaj necititde aurel1211 » 19 Iun 2008, 21:20



Chiar asa rau e sa fii casatorit???
?
Esti tanar . Mai sunt ani buni pana sa te casatoresti . Esti in UK. Acolo nu gasesti prea multe fete crestine , vei veni in Romania si iti vei gasit jumatatea. Nu cred ca trebuie sa tragediezi.
Dar mai este timp. Eu deocamdata nu imi pun problema sa gasesc o prietena. Nu ma intereseaza pe moment cu tot ca ar cam fi vremea. Daca va fi voia Domnului o voi gasi. :)
Fruntea sus Pisoi , fii mai optimist.
Tine mintea in iad si nu deznadajdui.

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: E bine sa fii casatorit?

Mesaj necititde Florina » 19 Iun 2008, 21:31

Daca e de la Dumnezeu, s-ar putea sa vrei sa scapi tu de insuratoare si sa nu poti! :lol:

PS: Eu ma simt bine momentan singura, chiar prea bine pentru a-mi vinde linistea! ;)

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: E bine sa fii casatorit?

Mesaj necititde Ioan Cr » 20 Iun 2008, 20:57

Sunt foarte multumit (Slava Domnului!). Asculta ce spune danadoina. Ai grija la fete frumoase - unele se tin frumoase intentionat. :!:
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
Dahnah
Mesaje:105
Membru din:20 Apr 2008, 20:21
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: E bine sa fii casatorit?

Mesaj necititde Dahnah » 04 Iul 2008, 20:49

Raspuns: DA. E bine, e frumos, e minunat.
Cineva divortat o sa zica "NU", toti barbatii is badarani si asteapta sa te prinda in plasa, sau femeile vor doar bani si confort.
Deci reteta? Nu exista. Un sfat: nu citi toate revistele cu sfaturi prostesti care cred ca dau solutiile perfecte la orice.

Sa iti zic eu, pentru mine, de ce e bine sa fii casatorit: (in afara ca il ai cu actele la mana :D )
La nivel sentimental e cam asa: un vis frumos pe care in sfarsit il vezi in fata ochilor, adica se transforma in ceva real, palpabil si sigur. Cel mai important e sa te casatoresti cu persoana potrivita, ce inseamna asta (am mai scris despre asta): inseamna sa fii mereu in dialog cu Dumnezeu si sa intrebi daca persoana respectiva e cea pe care ti-o trimite El, sau e doar un capriciu de-al tau. Cred ca aici cel putin 50% din cupluri deja o iau gresit. Evident ca problemele apar chiar daca esti cu "jumatatea ta" chiar daca nu, dar cand esti alaturi de cine trebuie, le depasesti si nu se acumuleaza.

Pot sa mai detronez o zicala: "la inceput e lapte si miere apoi vine greul". Ei eu zic ca acuma is mai bine decat la inceput, mereu inceputul e cel mai greu, si nu pt. ca nu te cunosti ci pt. ca trebuie sa acomodezi placile tectonice ale unuia cu ale celuilalt si asta ia timp, ore de discutii (nu neaprat in sens negativ) si in cele din urma sa te simti bine pe noul teren. Eu cred ca o pereche care nu vede o evolutie, o schimbare in mai bine de-a lungul anilor e o pereche care nu lucreaza impreuna, care nu face nimic.

Cat despre a te casatori sau a trai in concubinaj, prima varianta are ceva special: binecuvantarea lui Dumnezeu, numai prin casatorie cele 2 trupuri devin unul si responsabilitatile unuia fata de celalat devin mai importante.
Citeste Cartea Nuntii a lui Danion Vasile (pe net, se poate descarca) si o sa iti placa tare.
"Desfătează-te în Domnul şi îţi va împlini ţie cererile inimii tale." (Psalmul 36:4)

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: E bine sa fii casatorit?

Mesaj necititde altcineva » 11 Iul 2008, 23:24

rai sau iad. daca te vei casatori cu persoana potrivita tie, vei fi in rai de pe acum; dar daca nu...te plang de pe acum. uneori suntem fericiti pentru ce reusim noi, pentur ce suntem noi si in cazul casatoriei cu persoana potrivita toate astea se amplifica, la fel cum se amplifica si tot ceea ce nu iti merge. totul se dubleaza prin cel de langa tine.
nu spun asta ca sa te sperii ci ca sa deschizi bine ochii mintii (nu ai sufletului - desi multi ti-ar spune altfel). daca stai "cu capul in nori" n-o sa vezi cnie iti pune "saiba" pe deget" asa ca umbla cu picioarele pe pamant!
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

zalauanu1999
Mesaje:14
Membru din:01 Iul 2008, 04:10
Localitate:Detroit, Michigan, SUA
Contact:

Re: E bine sa fii casatorit?

Mesaj necititde zalauanu1999 » 12 Iul 2008, 02:50

se vorbeste despre calea monahismului, a casatoriei si a celibatului (eventual o asteptare pana la momentul potrivit)

http://youtube.com/watch?v=czfX7f67ja0
Adu-ti aminte de moarte si nu vei mai pacatui - Sf. Simeon

diaconul_Catalin

Re: E bine sa fii casatorit?

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 15 Iul 2008, 22:27

E cineva de pe forum casatorit???
Tu ce crezi, ca suntem o gasca de kinderi care ne plictisim dupa orele de scoala? Mai sunt si adulti pe acest forum!
Chiar asa rau e sa fii casatorit???
Daca nu esti casatorit cu cine trebuie, e rau!

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: E bine sa fii casatorit?

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 28 Iul 2008, 22:03

Tu ce crezi, ca suntem o gasca de kinderi care ne plictisim dupa orele de scoala? Mai sunt si adulti pe acest forum!
Da!


Si, astia care sunteti casatoriti, nu va ganditit niciodata ca mai bine ramaneati celibatari ??? Ca mai bine nu va casatoreati ??? Sau ca mai bine va calugareati ???


Pisoi

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: E bine sa fii casatorit?

Mesaj necititde Ioan Cr » 28 Iul 2008, 22:47

Si, astia care sunteti casatoriti, nu va ganditit niciodata ca mai bine ramaneati celibatari ??? Ca mai bine nu va casatoreati ??? Sau ca mai bine va calugareati ???
Si chiar crezi ca-ti va marturisi cineva una ca asta? ;)

Vorba ceea: insoara-te si vei vedea. :)
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

diaconul_Catalin

Re: E bine sa fii casatorit?

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 28 Iul 2008, 22:52

...care sunteti casatoriti, nu va ganditit niciodata ca mai bine ramaneati celibatari? Ca mai bine nu va casatoreati? Sau ca mai bine va calugareati?
Personal am avut ganduri de calugarie la un moment dat, idee venita prin conjunctura vietii. M-am si gandit ca poate era bine sa nu ma fi casatorit, sa raman "in lume", necasatorit. Am ajuns la concluzia ca orice ai alege, vei avea toata viata ganduri de genul: "Dar daca alegeam altceva...". Toate aceste ganduri sunt ok, atat timp cat nu ai convingerea ca alegerea facuta e gresita. E ok sa ma intreb "Oare care ar fi fost viata mea daca eram calugar", dar atunci cand spun cu toata convingerea ca "Am gresit ca m-am casatorit cu cutare", atunci chiar este gresit sa fii casatorit.

Avatar utilizator
Pr Constantin
Mesaje:74
Membru din:07 Apr 2008, 16:32
Confesiune:ortodox

Re: E bine sa fii casatorit?

Mesaj necititde Pr Constantin » 28 Iul 2008, 23:55

Noi la facultate intrebam parintii...

Mi-a ramas un singur gand, zice: "ca te insori sau ca te calugaresti... nu-ti bate capul, ca dupa zece ani tot o sa regreti."

Sa nu confundam calea cu scopul (sau cu Subiectul).
Sa ne veselim in Domnul !

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: E bine sa fii casatorit?

Mesaj necititde elena -petra » 29 Iul 2008, 19:29


Mi-a ramas un singur gand, zice: "ca te insori sau ca te calugaresti... nu-ti bate capul, ca dupa zece ani tot o sa regreti."
:D Parintii or fi spus din propria experienta.

Oricum mai este o vorba :,, e rau cu rau....dar mai rau fara rau". Prin urmare ,e bine sa fi casatorit daca ai langa tine persoana potrivita. Dar niciodata nu poti stii daca ai ales cum trebuie fiindca in cele mai multe cazuri ,,casatoria e o loterie".

Avatar utilizator
Pr Constantin
Mesaje:74
Membru din:07 Apr 2008, 16:32
Confesiune:ortodox

Re: E bine sa fii casatorit?

Mesaj necititde Pr Constantin » 29 Iul 2008, 21:53

Poate fi adevarat (cu loteria)... dar daca "un fir de par nu cade" fara stirea lui Dumnezeu? Atunci cum explicam?

Eu cred ca "impasul" (in casatorie sau monahism deopotriva) e o problema de perceptie reala a lucrurilor si respectiv de smerenie (ca atitudine in fata realitatii divine).

E trist ca "alegerea" de multe ori nu tine cont de relatia mea cu Dumnezeu (daca exista) si de aici asa zisul esec.

Cand esuam in relatia cu Dumnezeu esuam si in cea cu oameni. Dumnezeu ne lasa in aceasta esuare ca sa intelegem ca undeva avem o problema de relatie.

E adevarat ca "esuarea" se poate intampla si din alte motive dar nu e cazul sa vorbim de ele aici.
Sa ne veselim in Domnul !

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: E bine sa fii casatorit?

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 09 Oct 2008, 00:52

Noi la facultate intrebam parintii...
Si io acum is la facultate... invat cum sa fac multi bani si sa am o imima de piatra, ca sa ajung ca si bogatul nemilostiv in pilda bogatului nemilostiv si sarmanul Lazar... Da! Ati ghicit, sunt la facultatea de bisnitari!!! O sa fiu bisnitar cu diploma!!!
"Oare care ar fi fost viata mea daca eram calugar"
Mie mi-ar fi fost dor de tine...



Acu serios, io stiu si monahi care nu regreta (ba, chiar se bucura din plin de viata calugareasca) dar (mai de curand ) am cunoscut si cupluri fericite impreuna...

Cred ca pana la urma depinde de o multitudine de factori, dintre care putini sunt sub controlul tau.

Io oricum, is cam trist, asa ca ma duc sa ma culc...

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: E bine sa fii casatorit?

Mesaj necititde danadoina » 09 Oct 2008, 11:04

Si, astia care sunteti casatoriti, nu va ganditit niciodata ca mai bine ramaneati celibatari ??? Ca mai bine nu va casatoreati ??? Sau ca mai bine va calugareati ???
Si chiar crezi ca-ti va marturisi cineva una ca asta? ;)

Vorba ceea: insoara-te si vei vedea. :)
Ba da ! Daca atunci as fi avut mintea si exp. de acuma (da Doamne romanului mintea de pe urma ... :lol: )m-as fi calugarit, dar cum asta este imposibil sa ai la 20 si...mintea si exp. de la 40 si... :roll: si pentru ca nu pot multumi destul Domnului pentru sotul si copiii pe care ii am, gandesc ca asta trebuia sa fie drumul meu...; cred ca cei care sunt chemati la calugarie o simt destul de clar si ca la aceeia nu exista ezitari, stiu ce au de facut si se lupta evtl. cu parinti... pentru asta, iar la ceilalti este o ispita ca atunci cand e greu sa iti imaginezi ca in mamastire ar fi fost mai usor.etc.; oricum la manastire poti intra si mai tarziu, cazacii dupa ce si-au crescut copii intra in manastire, atat femeia cat si barbatul. Asta da credinta ;) !


Înapoi la “Off topic si neteologic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX