Un laic la manastire - pt reculegere

Tot ce nu se încadrează la alte forumuri, dar este în acord cu Regulamentul
protopsalt
Mesaje:171
Membru din:11 Dec 2008, 02:49
Confesiune:ortodox
Un laic la manastire - pt reculegere

Mesaj necititde protopsalt » 07 Ian 2009, 18:10

Exista manastiri unde un laic poate petrece mai mult timp? Eu am nevoie sa ma ... retrag intr-un fel la manastire pt ca vreau sa studiez o serie de probleme teologice. Ma rog, cel putin asa mi-am propus. In oras, acasa, studiul nu-mi prea iese chiar asa cum as vrea...

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Un laic la manastire - pt reculegere

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 07 Ian 2009, 19:24

Exista manastiri unde un laic poate petrece mai mult timp? Eu am nevoie sa ma ... retrag intr-un fel la manastire pt ca vreau sa studiez o serie de probleme teologice. Ma rog, cel putin asa mi-am propus. In oras, acasa, studiul nu-mi prea iese chiar asa cum as vrea...
Io la man. Rameti, Jud. Alba m-am simtit de minune, serios. acolo o fost super fain... Am stat numai o saptamana dar inca imi mai amintesc ce bine m-am simtit, asa bine nu cred ca m-am simtit nici in Egipt, nici in Austria, nicaieri pe unde am fost, are locul acela un farmec al lui, si sa le auzi pe maici cand canta Acatistul Sf. Ghelasie...

Alt loc fain e Man. Lainici, si daca mergi acolo, sa treci pe la schitul Locurele unde sta un parinte simpatic, singur-singurel acolo, cu barba rosie...

Poti sta oriunde atata timp cat te accepta staretul/economul sau cine altcineva o fi responsabil cu oaspetii... Io zic ca daca tot mergi la manastiri, profita si fa cateva ascultari, sa vezi ce fain e... mie imi placea cel mai tare la Rameti, la 7 seara cand stropeam florile, cu stropitoarea, mie imi plac florile... si duceam si vreo 2 galeti la copaci, ca era vara si se mai uscau, ca stiti voi cum e cu caldura asta ... Serios, merita sa mergi, ca te simti excelent...

Sper ca te-am ajutat,

Alex

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Un laic la manastire - pt reculegere

Mesaj necititde protosinghel » 07 Ian 2009, 21:10

Exista manastiri unde un laic poate petrece mai mult timp? Eu am nevoie sa ma ... retrag intr-un fel la manastire pt ca vreau sa studiez o serie de probleme teologice. Ma rog, cel putin asa mi-am propus. In oras, acasa, studiul nu-mi prea iese chiar asa cum as vrea...
Eu te invit la noi. Drept că e mai departe, dar aici ai totuşi un mediu academic: bibliotecă, profesori, studenţi...

protopsalt
Mesaje:171
Membru din:11 Dec 2008, 02:49
Confesiune:ortodox

Re: Un laic la manastire - pt reculegere

Mesaj necititde protopsalt » 08 Ian 2009, 07:32

Multumesc parinte pt invitatie! O sa ma gandesc ;).
Multumesc si tie pisoi! ;)

Avatar utilizator
Administrator3
Mesaje:135
Membru din:14 Dec 2008, 14:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:ajuta la administrare
Localitate:RO

Re: Un laic la manastire - pt reculegere

Mesaj necititde Administrator3 » 09 Ian 2009, 20:27

...man. Rameti, Jud. Alba...
Manastirea se numeste Râneţ, asemeni si localităţii.
...te accepta staretul/economul...
Se numeste iconom, purtator de grija...

Avatar utilizator
Administrator3
Mesaje:135
Membru din:14 Dec 2008, 14:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:ajuta la administrare
Localitate:RO

Re: Un laic la manastire - pt reculegere

Mesaj necititde Administrator3 » 09 Ian 2009, 20:40

Ca sa raspund la intrebare, cred ca orice manastire care are locuri libere, poate sa te tina cateva zile...


Înapoi la “Off topic si neteologic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 23 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron