Cata invatatura teologica stiu ortodocsii obisnuiti?

Tot ce nu se încadrează la alte forumuri, dar este în acord cu Regulamentul
Avatar utilizator
Administrator3
Mesaje:135
Membru din:14 Dec 2008, 14:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:ajuta la administrare
Localitate:RO
Cata invatatura teologica stiu ortodocsii obisnuiti?

Mesaj necititde Administrator3 » 04 Apr 2009, 19:56

...nu- l cunosti pe Dumnezeu, nici pe Iisus Hristos, nici pe Duhul Sfint...
Daca e sa respecti pe Dumnezeu ar fi trebuit sa scrii "nu-L cunosti", dar asta tine de gramatica si nu e tema topicului de fata.
Care e diferenta dintre Dumnezeu, Iisus Hristos si Duhul Sfant? Sunt persoane distincte sau e o singura persoana? De unde poti sa Ii cunosti sau sunt de necunoscut (inconprehensibil)?
PS: Exista o vorba: esti mai catolic decat papa... De ce va dati in fata altora "mai ortodocsi decat sunteti"?
PPS: Din partea Eugeniei astept raspunsuri la intrebarile mele.

Avatar utilizator
Eugenia
Mesaje:31
Membru din:01 Ian 2009, 16:21
Confesiune:ortodox

Re: Cata invatatura teologica stiu ortodocsii obisnuiti?

Mesaj necititde Eugenia » 16 Apr 2009, 19:54

Daca e sa respecti pe Dumnezeu ar fi trebuit sa scrii "nu-L cunosti", dar asta tine de gramatica si nu e tema topicului de fata.
Care e diferenta dintre Dumnezeu, Iisus Hristos si Duhul Sfant? Sunt persoane distincte sau e o singura persoana? De unde poti sa Ii cunosti sau sunt de necunoscut (inconprehensibil)?
PS: Exista o vorba: esti mai catolic decat papa... De ce va dati in fata altora "mai ortodocsi decat sunteti"?
PPS: Din partea Eugeniei astept raspunsuri la intrebarile mele.
Imi pare rau pentru greseala gramatica :( , dupa cunostinta mea, Sfinta Treime este o singura persoana, ma starui sa-L cunosc din Sfinta Scriptura. Imi pare rau ca v- am creat impresia ca vreau sa par mai ortodoxa decit altii :( .
Ultima oară modificat 17 Apr 2009, 06:17 de către Eugenia, modificat de 3 ori în total.
"Fericiţi cei săraci cu duhul, ca a lor este împărăţia cerurilor". (Matei 5,3)

Avatar utilizator
Administrator3
Mesaje:135
Membru din:14 Dec 2008, 14:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:ajuta la administrare
Localitate:RO

Re: Cata invatatura teologica stiu ortodocsii obisnuiti?

Mesaj necititde Administrator3 » 16 Apr 2009, 20:05

Imi pare rau pentru greseala gramatica :( ,...ma starui sa-I cunosc
Si totusi continui sa scrii numele lui Dumnezeu cu litera mica... Ma refer la forma neaccentuata a pronume trebuie sa fie celui "el" - "l"-ul care trebuie scris cu litera mare.
...dupa cunostinta mea, Sfinta Treime este o singura persoana...
Cunostinta ta greseste, asa ca nu te mai pronunta, nici macar impotriva ne-ortodocsilor. Dar ca sa pui mintea la munca, cu cine crezi ca vorbea Dumnezeu atunci cand a zis: Şi a zis Dumnezeu: Să facem om după chipul şi după asemănarea Noastră (Facere I, 26) sau cand a zis Domnul Dumnezeu: Iată Adam s-a făcut ca unul dintre Noi (Facere III, 22)? Oare vorbea singur? Deci cate persoane sunt Dumnezeu? Sau cati dumnezei exista? Continuam... astept raspunsuri!

Avatar utilizator
Eugenia
Mesaje:31
Membru din:01 Ian 2009, 16:21
Confesiune:ortodox

Re: Cata invatatura teologica stiu ortodocsii obisnuiti?

Mesaj necititde Eugenia » 17 Apr 2009, 06:13

Cunostinta ta greseste, asa ca nu te mai pronunta, nici macar impotriva ne-ortodocsilor. Dar ca sa pui mintea la munca, cu cine crezi ca vorbea Dumnezeu atunci cand a zis: Şi a zis Dumnezeu: Să facem om după chipul şi după asemănarea Noastră (Facere I, 26) sau cand a zis Domnul Dumnezeu: Iată Adam s-a făcut ca unul dintre Noi (Facere III, 22)? Oare vorbea singur? Deci cate persoane sunt Dumnezeu? Sau cati dumnezei exista? Continuam... astept raspunsuri!
Toate Trei una sunt in Domnul Iisus Hristos am vrut sa spun, in Dumnezeu sunt trei persoane de la inceput Tatal, Fiul si Duhul Sfint.
Sau cati dumnezei exista?

la aceasta intrebare inca nu am gasit raspuns, am inteles d-le Administrator nu ma voi mai pronunta in ceea ce nu stiu , am venit pe acest forum ca sa invat cite ceva..........ma rog de ma iertati.
"Fericiţi cei săraci cu duhul, ca a lor este împărăţia cerurilor". (Matei 5,3)


Înapoi la “Off topic si neteologic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 81 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron