ANUNŢURI UMANITARE (se va scrie în continuare)

Spune ce doreşti şi poate vei fi ajutat
Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei
Re: Anunturi umanitare

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 28 Oct 2008, 00:42

Va rog io frumos rugati-va pt Manuela caci se afla la o rascruce in viata ei s iare o boala teribila de care risca sa moara oricand...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: ANUNŢURI UMANITARE

Mesaj necititde protosinghel » 23 Dec 2008, 17:03

Mie nu-mi rămâne decât să o compătimesc şi, în primul rând, să o pomenesc.
Îmi pare rău că nu pot contribui cu nimic... :cry:

hodor cristiuc
Mesaje:86
Membru din:30 Mai 2010, 21:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Dorna

Re: ANUNŢURI UMANITARE (se va scrie în continuare)

Mesaj necititde hodor cristiuc » 02 Iun 2010, 17:36

Familia Coman cere ajutor pt.cele 2 gemene ale lor,care s-au nascut prematur si au suferit complicatii pe creier,urmand
ca la varsta de aproape 3 ani,sa necesite tratament in strainatate pt.30 de zile .
Fac recuperari in tara deocamdata,insa e nevoie de tratament neaparat.Adresa e:
Coman Alexandru-Galati-str.Ovidiu
nr.13 bloc M8; APART.9;cod postal:800080.
mail: alexcom81@yahoo.com.
Doamne ajuta.

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: ANUNŢURI UMANITARE (se va scrie în continuare)

Mesaj necititde Florina » 02 Aug 2010, 20:56

Siluan, fiul unui preot ortodox, are nevoie de transplant de ficat pentru a nu muri in maxim o luna. Unul din parinti va fi donator, dar operatia si spitalizarea costa 100.000 euro!

Despre cazul lui, mai multe detalii aici.

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: ANUNŢURI UMANITARE (se va scrie în continuare)

Mesaj necititde Florina » 26 Aug 2010, 23:56

Un om greu incercat aflat intr-o situatie foarte grea. Are nevoie de rugaciuni si de inimi miloase pentru a-l ajuta!

http://www.jurnalul.ro/stire-pagina-de- ... 52993.html

"Judecata este fără milă pentru cel care n-a făcut milă. Şi mila biruieşte în faţa judecăţii. Ce folos, fraţii mei, dacă zice cineva că are credinţă, iar fapte nu are? Oare credinţa poate să-l mântuiască? Dacă un frate sau o soră sunt goi şi lipsiţi de hrana cea de toate zilele, Şi cineva dintre voi le-ar zice: Mergeţi în pace! Încălziţi-vă şi vă săturaţi, dar nu le daţi cele trebuincioase trupului, care ar fi folosul? Aşa şi cu credinţa: dacă nu are fapte, e moartă în ea însăşi."

Epistola soborniceasca a Sfantului Apostol Iacov, capitolul 2, versetele 13-17.

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: ANUNŢURI UMANITARE (se va scrie în continuare)

Mesaj necititde Florina » 18 Sep 2010, 11:26

"Mă numesc Raluca Drumeţu şi sunt o mamă disperată. Vă cer ajutorul în speranţa că la dumneavoastră l-aş găsi, cum l-au găsit şi alţii. Am un băieţel de 5 ani, Raul, care în anul 2008 a fost diagnosticat cu rabdomiosarcom alveolar al piramidei nazale stângi, una dintre cele mai agresive forme de cancer. Fiind operat, i s-a îndepărtat jumătate de nas şi o parte din obraz. A urmat chimioterapia timp de 14 sedinţe, o şedinţă pe lună. La numai 2 luni de la terminarea chimioterapiei, boala i-a recidivat în metastază ganglionară limfatică. Starea copilului e gravă, metastaza avansând rapid, iar medicii de aici nu-i dau şanse. Există o soluţie, la o clinică din Viena, unde copilul s-ar face bine. Numai că avem nevoie de 100.000 de euro pentru operaţie, o sumă astronomică pentru mine şi soţul meu, care este bugetar. Aşa că fac un apel la oamenii cu suflet mare să-mi ajute băieţelul să rămână în viaţă. El nu e un copil obişnuit, jucăriile lui nu sunt ca ale celorlalţi copii, el se joacă făcând slujbe, imitându-l pe părintele de la biserică. Are chiar şi haine de preot şi ştie pe de rost toate slujbele. Poate o minune există şi pentru noi. Mii de mulţumiri pentru ceea ce faceţi şi pentru faptul că ne ajutaţi"

Raluca Drumeţu, Câmpia Turzii

Persoanele care vor să-l ajute pe Raul pot să doneze bani în următorul cont:

Cont lei: R0 24BTRL05101201543235XX, Banca Transilvania-sucursala Câmpia Turzii. Titular, Alexandru Drumeţu

Sursa: http://www.libertatea.ro/stire/ne-scriu ... 04016.html

DOMETIE
Mesaje:35
Membru din:02 Sep 2010, 15:25
Confesiune:ortodox

Re: VIATA IN MANASTIRI

Mesaj necititde DOMETIE » 10 Oct 2010, 14:18

Stareta Cecilia Moldovan si maicile de la schitul Strambu au nevoie de ajutor

--------------------------------------------------------------------------------

Postez si eu aici un mesaj pe care l-am primit, la randul meu, prin email, si m-am gandit ca ar trebui popularizat, caci poate astfel, se vor mai gasi si alte persoane filantrope care sa vina in sprijinul maicilor respective, cu ce vor putea din putinul lor etc.
"Buna ziua!
Nu as dori sa va mahneasca citirea acestui mail si imi cer iertare daca asta se intampla. Scopul este cu totul altul si anume o fapta care nu va ramane neobservata si mai ales nerasplatita.
Exista la 30 km de Bucuresti, un monument istoric -un schit de maici, redeschis din 25 martie anul acesta, in localitatea Gaiseni, jud Giurgiu. Au nevoie de foarte mult ajutor! Maicile in numar de 4 dorm in clopotnita, iar parintele in sat, la mireni. Daca doriti sa dati o mana de ajutor, cu orice si oricat de putin ar fi, contactati-o pe maica stareta CECILIA MOLDOVEANU la telefon 0749141101. Urgent este sa se faca chiliile caci vine iarna! Cladirea chiliilor este aproape ridicata, din lemn( tip Maramures) insa nu au bani sa captuseasca cu vata de sticla, rigips, etc. Maica stareta apeleaza la dvs ca sa o ajutati cu cat puteti...amenajarea unei chilii... cu materiale, bani etc.
Inainte de Paste in saptamana mare s-a scos din pamant o icoana veche de 500ani, a Sfantului Nicolae. A ramas pictat pe lemn doar capul si mana Sfantului.
In speranta ca rupeti un pic din ceea ce aveti si daruiti pentru cei care au nevoie si stau sa se roage pentru noi toti, sau ca daruiti pentru refacerea icoanei Sfantului Nicolae, marele facator de minuni, va urez sa va dea Domnul tot ce aveti nevoie si mai ales pace in suflet!
Cu deosebit respect,
Gherghina Constantin

Va rog popularizati acest mesaj, caci putem ajuta apeland si la alte persoane, care poate chiar doresc sa ajute.
Daca cineva doreste sa daruiasca icoane sau alte obiecte...bucati de aur si argint pentru refacerea icoanei SFANTULUI NICOLAE si suflarea in AUR si ARGINT a icoanei facatoare de minuni a MAICII DOMNULUI, poate oricand sa o contacteze pe maica.

SCHITUL STRAMBUL
Comuna Gaiseni
Judetul Giurgiu
Cod Fiscal 26564976
Cont BCR : RO04 RNCB 0145 1147 4528 0001
Stareta CECILIA MOLDOVEANU
tel 0749141101 "

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: ANUNŢURI UMANITARE (se va scrie în continuare)

Mesaj necititde protosinghel » 02 Dec 2010, 20:05

Vă rugăm, ajutaţi-ne, dacă puteţi, cu hăinuţe şi papucei, pentru nişte copii inimoşi care vor să înveţe! Oricat de mic ar fi ajutorul, pentru noi ar reprezenta mult sa stim ca ii putem ajuta, sa nu le mai plangem de mila ca vor ingheta pe drum pana acasa sau, eventual, vor lipsi de la scoala in zilele prea geroase.Vin incaltati multi dintre ei cu slapi (papuci de casa din plastic). Se intampla chiar sa vina pe rand la scoala, copiii din aceeasi familie, fiecare cate o zi, pentru ca au doar un rand de papuci sau doar un singur rand de hainute mai groase. Copiii vă vor fi recunoscători! Înv. CARAIMAN IONELA-LAURA Tel. 0764888975. Adresa şcolii: ŞCOALA CU CLASELE I-VIII, IZVOARE, com. BAHNA, jud. NEAMŢ"

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: ANUNŢURI UMANITARE (se va scrie în continuare)

Mesaj necititde Florina » 28 Mai 2011, 20:33

Pe un blog crestin ortodox am gasit acest anunt:

Apel către toţi oamenii de bună credinţă din Republica Moldova

Olga are nevoie de ajutorul tău!

Hristos a Înviat!

Avem nevoie de ajutorul vostru pentru Olga (Olga e numele de botez, Gabriela – în acte). Ea are doar 3 luni şi suferă de o malformaţie cardiacă congenitală complexă: MCC. Originea anormală a ramurei arterei pulmonare drepte din aortă. Hipertensiune pulmonară avansată. IC NYHA IV.

Tratamentul ei e posibil DOAR peste hotarele ţării.

Avem puţin timp!

Pînă 10 iunie trebuie să fie operată!

Sînt nevoie de mulţi bani (medicii din Kiev au precizat suma de 12.000 euro)

Ajutaţi cum puteţi.

Ne puteţi contacta la numerele de telefon: 068059984 Natalia, 069592471 Ana – mama Olgăi.

Vă mulţumesc! Domnul să vă aibă în pază!

PS: Pentru fotografii cu fetita, conturi si documente justificative, click aici.

http://vreaumantuire.wordpress.com/2011 ... -cat-poti/

Avatar utilizator
nectaria
Mesaje:14
Membru din:09 Apr 2008, 22:39
Confesiune:ortodox

Re: ANUNŢURI UMANITARE (se va scrie în continuare)

Mesaj necititde nectaria » 01 Aug 2011, 18:30

Am citit pe Facebook urmatorul mesaj:

"Măicuța Serafima are nevoie de ajutor. Are nevoie de bani pe care nu-i va băga la ea în buzunar. Pentru orice cheltuială plătită poate să elibereze facturi. Ajutând-o pe măicuța îi ajutați de fapt pe îngerii părintelui Arsenie Boca, pentru ...că Sfântul Ardealului a prezis că în poiana de la Marcuș vor cânta îngerii.

Știu că vă e greu. Știu că toți ne uităm în portofel și ne drămuim în vremurile astea fiecare bănuț. Dar mai știu că fiecare bănuț pe care îl dăm îl vom primi înapoi înzecit.

Dacă puteți, dacă vă lasă inima, dacă cunoașteți oameni care pot să ajute, dacă aveți posibilitatea să răspândiți acest mesaj pe bloguri sau pe mail vă rog din tot sufletul să o faceți. Am fost la mănăstire la Marcuș în iarnă. I-am cunoscut pe copii și mi s-au lipit de suflet. Poate de aceea în această seară am simțit aproape fizic durerea și disperarea măicuței Serafima care nu știe la ce ușă să bată pentru a găsi un mic suport.

Vă mulțumesc tuturor!

Dacă doriți să o ajutați pe Măicuță, dacă știți ce înseamnă dragostea și mai ales grijile de mamă, dacă doriți să ajutați acești copii abandonați care și-au găsit un cămin și un drum în viață datorită acestei femei puteți să faceți donații în acest cont:

Maica Stareță Serafima Mariana Comșa
ASOCIATIA DE BINEFACERE "SFANTA IUSTINA"
Cod Fiscal: 14152220 Orfelinatul Sfintei Manastiri Marcus Loc. Marcus, jud. Covasna

***
Sunt 11 fetite,11 ingeri care astepta ajutorul nostru si mai ales Maica Serafima care trebuie sa o ajutam sa isi duca la sfarsit lucrarea sa misionara."
Fişiere ataşate
maica serafima si o fetita de 10 luni.jpg
(12.02KiB)Descărcat de 955 ori

corinavaleria
Mesaje:1
Membru din:22 Oct 2012, 12:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:viata in general

Re: ANUNŢURI UMANITARE (se va scrie în continuare)

Mesaj necititde corinavaleria » 22 Oct 2012, 12:53

Ajutati 3 copii sa zambeasca din nou.
Mama noastra are nevoie disperata de un transplant de rinichi.In martie 2011 a facut blocaj renal a intrat in coma i s-a scos un rinichi si a fost operata pe al doilea.Acum face dializa la 2 zile cate 4 ore si nu merge trebuie sa faca transplant.Avem suma de 30000 lei insa ne mai trebuie 20000 lei pentru a putea incepe operatia si tratamentele costisitoare.Suntem singuri nu avem tata si mama nu mai poate face fata cheltuielilor.Nu vrem sa moara mami va rugam sa ne ajutati.Cine poate sa ne ajute va dam un cont Dinescu Roxana Catalina Ro52RNCB0822129695580001 sau un numar de telefon 0786387104 Va multumim cu inimi de copii

oana
Mesaje:3
Membru din:25 Aug 2012, 08:25
Confesiune:ortodox
Preocupări:studenta

Re: ANUNŢURI UMANITARE (se va scrie în continuare)

Mesaj necititde oana » 13 Ian 2013, 15:49

Postati aici toate anunturile prin care oferiti sau cereti ajutor umanitar. Opriti-va de la comentarii; dati anunturi complete, inclusiv modalitati de contact. Postati si anunturile primite sub forma de mass pe messenger.
http://vreau-sa-traiesc.blogspot.com/201
vreau-sa-traiesc.blogspot.com

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: ANUNŢURI UMANITARE (se va scrie în continuare)

Mesaj necititde dimitrie » 13 Ian 2013, 22:26

oana, puteți posta anunțuri umanitare, dar să fie clare. Ori nu știți cum se realizează un astfel de anunț? Pentru un oarecare cititor (ca mine), link-ul dvs. nu spune prea multe, documentația medicală prezentată de dvs. nefiind deloc clară, lizibilă în totalitate (vorbesc de calitatea expunerii documentelor).
Postați mesaje cu conținut clar, nu așa ... de care-ar fi.
Un mesaj scris corect este suficient; nu e nevoie de două mesaje identice (ca fond), consecutive. :)
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Constantinos

Re: ANUNŢURI UMANITARE (se va scrie în continuare)

Mesaj necititde Constantinos » 05 Mai 2017, 12:18

Este nevoie de rugaciune ( la Maica Domnului , Sfantul Porfirie , Ioan de Kronstadt , Dimitrie Basarabov ) pentru fetita Parintelui Dimitrie https://www.facebook.com/Dumi77/posts/1702428946724229

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: ANUNŢURI UMANITARE (se va scrie în continuare)

Mesaj necititde dimitrie » 14 Mai 2017, 22:16

Mulțumesc Constantinos! Acum doream să vă rog, "ca răcnind de la inimă", să ... nu mai ştiu ce să spun!
Da, eu sunt acela; mă rog ca mâine să nu fiți vreunul dintre sfințiile sau frățiile voastre într-o aşa situație, de se poate să nu beți paharul! Multe sunt de spus, dar Dumnezeu întotdeauna are dreptate!
HRISTOS A ÎNVIAT și nici un mort nu mai este în groapă, afară numai de aceia care au iubit întunericul mai mult decât Lumina!
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: ANUNŢURI UMANITARE (se va scrie în continuare)

Mesaj necititde dimitrie » 06 Iun 2020, 22:41

Elenița noastră s-a dus la Domnul din brațele mele, după Liturghia din Duminica Sfinților Părinți de la Sinodul 1Ecumenic, în 28 mai 2017, în jurul orei 12:30.
Avea cinci ani și cinci zile. Este al șaselea copil al nostru din șapte, fiind cea mai mică dintre surorile ei. Acum locușorul ei este plinit de o altă fetiță, în vârstă de un an și două luni - Anastasia.
În Joia Înălțării, săptămâna trecută, am prăznuit trei ani de la trecerea ei la fericita viață. A fost multă bucurie. Au participat 33 de preoți și doi diaconi.
Elena a început să fie privită ca o sfântă de către mai mulți creștini, al căror număt sporește în paralel cu mărturiile despre minunile pe care le face. Am postat mai multe despre acestea pe pagina mea de facebook- Dumitru Pătra
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: ANUNŢURI UMANITARE (se va scrie în continuare)

Mesaj necititde protosinghel » 09 Iun 2020, 19:30

Vai...
Domnul să-i primească pe aceşti copii în lumina Împărăţiei Sale, iar pe părinţi să-i întărească!


Înapoi la “Diferite cereri. Solicitări de ajutor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX