Am nevoie de ajutorul vostru. Vă mulţumesc.

Spune ce doreşti şi poate vei fi ajutat
ionut18
Mesaje:1
Membru din:11 Iul 2012, 20:01
Confesiune:ortodox
Preocupări:...................................
Am nevoie de ajutorul vostru. Vă mulţumesc.

Mesaj necititde ionut18 » 11 Iul 2012, 20:09

Pana sa ma imbolnavesc eu, nici macar NU as fi citit astfel de anunturi, asa ca NU va invinovatesc daca il veti trece cu vederea. .. ganditi-va totusi ca puteti ajuta pe cineva, care probabil a facut acelasi lucru la randul sau, fara a cere ceva in schimb. ma numesc ionut si am 18 ani sunt bolnav de Leucemie Acuta Limfoblastica Am fost diagnosticat cu Leucemie Acuta Limfoblastica De Linie B - Risc Mare (cod C910) De atunci, urmez protocolul Fralle 2000, Grup B1 si sunt in tratament citostatic (chimioterapie) NU am cerut pana acum ajutorul nimanui pentru ca NU a fost nevoie (si speram nici sa NU fie vreodata) .. fac un tratament costositor si parinti mei nu mai fac fata cheltuielilor Citostaticele (medicamente! le cele cu adevarat importante), inca de anul trecut, nu se mai importa in Romania si de aceea pretul lor este foarte ridicat. Statul roman sta foarte prost la capitolul "cancer". Chiar si cu bani, pastilele se obtin greu pentru ca se cumpara doar din anumite tari. Pana acum a trebuit sa-mi cumpar (prin cunostinte si donatii), flacoane de Cerubidine (din Elvetia) pentru 3 cure de tratament (~550 euro/cura). La fiecare tratament citostatic, tot intra-venos, mi se administreaza anti-vomitive (Zofran sau Kytril) Pretul unei fiole variaza intre 200 RON si 400 RON. Pentru cresterea numarului de leucocite, trebuie sa fac tratament cu Neupogen, o data la cateva luni (3-7 zile consecutiv). O singura doza/injectie costa ~600 RON . Pentru cresterea hemoglobinei, fac tratament si cu NeoRecormon. Pretul unei cutii de 6 fiole/injectii este de ~500 euro. Mi-am mai cumparat si alte citostatice, pretul acestora din urma variind in functie de tara si cantitate. Din fericire, unele le-am primit gratuit in prima parte a tratamentului. In etapa actuala, doar din punct de vedere al chimioterapiei, fac Vincristine intra-venos o data pe luna, o injectie intra-rahidiana (coloana vertebrala) o data la trei luni cu trei citostatice diferite (Methotrexate, Cytosar si Dexamethasone), iar in fiecare zi iau pastile de Puri-Nethol, inclusiv miercurea cand iau si Methotrexate pastile. Tot atunci imi fac analizele de sange pentru a-mi stabili dozele si conditiile de tratament pentru saptamana in curs. Sapte zile pe luna iau si Prednisone de 5mg, 16 tablete/zi (din cauza caruia imi este impus si regimul alimentar sever) "Oameni buni si puternici se imbolnavesc de cancer si fac tot ce pot pentru a-l infrange si totusi mor. Oamenii mor. Si dupa ce afli asta, toate celelalte par irelevante. Pur si simplu par neinsemnate." Acesta e adevarul esential pe care aveam sa-l aflu, desi nu-l credeam, doar citisem despre el, in cartea lui Lance Armstrong, "O lupta asumata, O cursa castigata", pe care am primit-o de la o cunostinta a mamei, dupa ce m-am imbolnavit. Pot spune ca am deschis ochii si am renascut, am inteles ce se intampla cu mine si mi-am dovedit ca sunt in stare de orice .. trebuie doar sa vreau. Cancerul si tratamentul m-au schimbat si m-au schimbat in bine .. Am invatat sa apreciez tot ceea ce exista in jurul meu, sa-i inteleg pe cei apropiati si sa tin la ei. Am avut si perioade grele, saptamani intregi in care am facut doar morfina intra-venos, o data la patru ore .. fara mancare, fara bautura, doar perfuzii si calmante .. dar ceea ce nu te ucide, sigur te face mai puternic, iar eu, inca sunt in viata. Regret ca a trebuit sa-mi trec familia prin acele momente groaznice, cand doctorii ajunsesera sa-i spuna mamei ca nu se mai poate face nimic si ca daca vrea, ma poate duce acasa.
Tot ce e rau in viata, se uita, iar acum, cand trag linie si vad ca am trecut peste prima treime a tratamentului (care se spune ca este cea mai grea) vad doar lucrurile bune pe care le-am castigat .. faptul ca m-am apropiat de familie si de prieteni. . apelez la oameni cu suflet mare care pot da un ajutor ,oricat de mic este binevenit orice donatie o puteti face la :
ing bank nr cont in euro RO43INGB0000999901052005
cont in lei RO81INGB0000999901052000
contul este deschis pe numele ursan ionut
va multumesc tuturor pentru sprijin multa sanatate d-zeu sa va ajute in tot ce va doriti

Andreea2012
Mesaje:106
Membru din:16 Iul 2012, 18:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie, Lectura
Localitate:Cluj

Re: Pana sa ma imbolnavesc eu, nici macar NU as fi citit ast

Mesaj necititde Andreea2012 » 09 Aug 2012, 16:27

Nu pot decat sa ma rog pentru tine. Dumnezeu sa iti ajute sa depasesti cu bine aceasta problema de sanatate. Si un mic sfat, roagate mai putin de oameni si mai mult de Dumnezeu , pentru El este mare, puterea Lui este nemasurata.
"Nimic nu este mai uşor decât a învăţa pe alţii şi nimic nu este mai greu decât a face ceea ce înveţi pe alţii."
Parintele Cleopa Ilie


Înapoi la “Diferite cereri. Solicitări de ajutor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron