as dori raspunsul unui preot va rog frumos daca se poate

Spune ce doreşti şi poate vei fi ajutat
andreea93
Mesaje:1
Membru din:18 Mar 2013, 17:48
Confesiune:ortodox
Preocupări:viitoare studenta
as dori raspunsul unui preot va rog frumos daca se poate

Mesaj necititde andreea93 » 18 Mar 2013, 18:08

Buna ziua, ma numesc Andreea si am 20 ani. Am o relatie de aproape un an si spre rusinea mea am cazut in pacatul desfranarii :x44 e singurul barbat din viata mea si intentionam sa ne casatorim insa nu se poate prea curand din diferite motive. Sincer sunt o persoana cu frica de Dumnezeu si in ultima vreme ma mustra constiinta.. vrem acuma in postul Sfintelor Pasti sa mergem sa ne spovedim insa ceea ce as vrea sa aflu defapt, si aici am nevoie sfatul unui preot: am auzit ca se poate obtine o binecuvantare de la preot un fel de logodna dar fara sa fim si casatoriti civil nu stiu exact un fel de legamant in fata lui Dumnezeu ca legatura trupeasca dintre noi sa nu mai fie pacat deoarece nu avem posibilitatea sa facem nunta si m-ar interesa daca intradevar se poate si daca da, in ce consta. V-as fi profund recunoscatoare daca m-ati ajuta, sunt dispusa sa tin si canoane pentru pacatele savarsite ne mustra constiinta pe amandoi si am avea nevoie de un sfat preferabil de la un preot daca se poate. Va multumesc frumos si astept un raspuns.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: as dori raspunsul unui preot va rog frumos daca se poate

Mesaj necititde protosinghel » 18 Mar 2013, 18:35

Cel mai important şi mai de folos canon pentru voi amândoi este să nu mai săvârşiţi păcatul curviei până la căsătorie, mai ales că multe încă se pot schimba pe parcurs. Nu există căi alternative de a binecuvânta relaţia voastră decât căsătoria civilă binecuvântată de Biserică prin Cununie. Restul sunt căi greşite de a îmbăta conştiinţa.
Pe lângă oprirea de la păcat, mergeţi şi vă spovediţi la duhovnic şi faceţi tot ce vă va spune. Cu siguranţă, o anumită perioadă de timp nu vă veţi împărtăşi. Iar cu binecuvântarea relaţiei dintre voi nu vă grăbiţi. Nu înseamnă că dacă aţi căzut o dată sau de 2-3 ori, de acum trebuie să trăiţi ca soţ şi soţie. Până acolo mai e ceva timp...

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: as dori raspunsul unui preot va rog frumos daca se poate

Mesaj necititde Pr Haralambie » 18 Mar 2013, 18:38

Nu există nicio binecuvântare pentru continuarea curviei. Primul lucru care ar trebui este să nu mai faceţi păcatul până la căsătorie.
Dacă acest lucru nu se poate, nu are rost să mai vorbim de canoane...care de altfel nu aici se stabilesc ci la mărturisire, dacă veţi mai nimeri şi un preot bun.
Cu mult respect.

MasQueNada
Mesaje:91
Membru din:04 Mar 2013, 10:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:Preocuparea e un pacat

Re: as dori raspunsul unui preot va rog frumos daca se poate

Mesaj necititde MasQueNada » 18 Mar 2013, 19:02

desfranarea = curvie ?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: as dori raspunsul unui preot va rog frumos daca se poate

Mesaj necititde protosinghel » 18 Mar 2013, 19:07

desfranarea = curvie ?
Desfrânare = neînfrânare. Şi dacă aceasta se referă la o relaţie trupească înainte de căsătorie, se numeşte "curvie", iar dacă este după căsătorie, se numeşte "preacurvie" sau "preadesfrânare". Deci "desfrânarea" poate fi de multe feluri, dar cea la care se referă Andreea este curvie.

MasQueNada
Mesaje:91
Membru din:04 Mar 2013, 10:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:Preocuparea e un pacat

Re: as dori raspunsul unui preot va rog frumos daca se poate

Mesaj necititde MasQueNada » 18 Mar 2013, 20:06

Sexul normal practicat inainte de nunta se numeste curvie? Atunci cum se numeste sexul anal sau oral ?

Avatar utilizator
preotioan
Mesaje:42
Membru din:20 Noi 2012, 23:25
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică,pastorală,muzică

Re: as dori raspunsul unui preot va rog frumos daca se poate

Mesaj necititde preotioan » 18 Mar 2013, 22:04

Haideți să nu dăm cu oiștea-n gard totuși! :x3 Suntem pe un forum creștin și chiar dacă realitatea e amețitor de crudă, totuși rămânem la convingerea că pentru un cuplu creștin, curăția este vitală pentru reușita și împlinirea căsătoriei!
Cu respect, pr. Ioan

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: as dori raspunsul unui preot va rog frumos daca se poate

Mesaj necititde dimitrie » 18 Mar 2013, 22:36

Sexul normal practicat inainte de nunta se numeste curvie? Atunci cum se numeste sexul anal sau oral ?
Acelea se cheamă împreunări peste fire sau împotriva firii (furculița e făcută să se bage în gură nu în ochi). Si ele sunt de două tipuri:
a)sodomia, ce desemnează împreunările anale, și sunt incluse aici cele petrecute atât între bărbat și femeie, cât și cele între bărbat și bărbat (homosexualitate);
b) gomoria, ce desemnează adorarea părților genitale cu gura (sex oral).
Aceste păcate sunt canonisite cu oprirea de la Sfânta Împărtășanie între 15 ani (Sf. Vasile cel Mare) și 18 ani (Sf.Grigorie de Nyssa), după cum la fel sunt canonisite: curvia cu animale, uciderea, preacurvia, idolatria, vrăjitoria (canonul 7, al Sf.Vasile). Ba este recomandat ca cei ce au făcut acestea înainte de căsătorie (sau doar de au curvit numai unul cu altul), să nu se mai căsătorească între ei. Căsătoria unuia cu altul este văzută doar ca o îngăduință numai, ca un pogorământ, după cum spune Sf.Vasile cel Mare.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!


Înapoi la “Diferite cereri. Solicitări de ajutor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX