Editura Christiana: Comentarii la psalmi

Compartiment dedicat cărţilor mai vechi şi mai noi...
Am în vedere, în primul rând, cărţile cu tematică teologică, dar nu numai.
Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:
Editura Christiana: Comentarii la psalmi

Mesaj necititde Petre C » 27 Feb 2009, 21:24

La Editura Christiana a ieşit cartea:PSALMII

Autori: Pr. Ioan Sorin Usca, Prof. Ioan Traia

Editura Christiana, Bucureşti, 2009

Seria de tâlcuiri verset cu verset ale cărţilor Vechiului Testament, ajunsă acum la monumentul lirico-religios al Psalmilor lui David, se întemeiază cu precădere pe marele tezaur exegetic al patristicii răsăritene, dar aduce, de câte ori este cazul, şi precizări istorice şi filologice de dată recentă. Autorii, cu plusul de experienţă acumulat prin fiecare volum al seriei, îmbină rigorile teologiei cu exigenţele culturii actuale, oferind un valoros şi lesne accesibil instrument de lucru mai ales seminariştilor şi studenţilor în Teologie, dar şi intelectualităţii creştine în general.

Volum broşat, aprox. 696 pagini, format 20/13
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Editura Christiana: Comentarii la psalmi

Mesaj necititde Ioan Cr » 28 Feb 2009, 09:37

De acelasi autor se poate descarca liber (prin bunavointa lui) seria "Vechiul Testament in scrierile Sf. Parinti", pe situl Cuv. Daniil Sihastru.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Editura Christiana: Comentarii la psalmi

Mesaj necititde Petre C » 28 Feb 2009, 10:06

De acelasi autor se poate descarca liber (prin bunavointa lui) seria "Vechiul Testament in scrierile Sf. Parinti", pe situl Cuv. Daniil Sihastru.
Pai..... si aceasta carte face parte din seria neterminata a talcuirilor la Vechiul Testament, serie ajunsa la vol. 13. Seria va continua cu un volum ce va cuprinde talcuiri la Eclesiast, Proverbe, Cantarea cantarilor.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre


Înapoi la “Prezentare de cărţi şi discuţii pe marginea lor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron