Viata monahala sau viata de familie?

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:
Re: Viata monahala sau viata de familie?

Mesaj necititde Pr Haralambie » 01 Oct 2010, 22:16

dumneavoastra cunoasteti monahi care au o conexiune cu Dumnezeu asa cum avea Pavel, prin vedenii si vise?
Cunosc multi care au "conexiune" cu Dumnezeu dar care se reflecta alt fel, nu se afla neaparat in vedenii, mai degraba spus traiesc in Dumnezeu sau Dumnezeu traieste in ei,de altfel noi ortodocsii nici nu avem o astfel de orientare si cautare/pasiune,pe langa asta vedeniile sunt un fenomen extrem de rar si care nu se intampla oricum asa haotic la intimplare ,ci, in niste situatii cu totul si totul exceptionale. Si marele ap Pavel a cunoscut si el un om cu 14 ani in urma care nu stie ca in trup sau afara si a avut si el o vedenie.
Deci vedem ca si atunci fenomenul era rar, mai mult vedeniile pot fi si de la draci ,de aceea la noi exista o anumita reticienta fata de ele.
Si sa mai subliniez un lucru, la noi acestea nu se afiseaza ,dintrun motiv care p si np le este strain, anume pt smerenie, ba inca este ascuns cu multa grija de cei care li se intimpla.
Eu personal nu m-am interesat nici o data de fenomenul asta, dar cunosc totusi un om care am auzit despre el ca ar fi avut asa ceva, dar cunosc multi care au daruri cu mult mai mari, cum ar fi dragoste fata de semeni f mare, credinta dreapta, iar cu un calugar cu harisma proorociei am avut contact de multe ori, insa cel mai des mi sa intamplat sa am contact cu un calugar/monah care are o uimitoare profunzime de citire a gandurilor, mai exact a starilor sufletesti de moment/de fata, am cunoscut monahi care cuvintele lor au atata insufletire incat oricat de suparat sau trist s-ar fi intamplat sa fii, era cu neputinta sa nu te scoata din astfel de stare, sau pe altul cu o forta mare de convingere, sau pe altii cu mare daruire pt viata monahala, cunosc multi f jertfitori si traitori adevarati.
P.S . vise la noi toti au, si eu am avut unul asta noapte. :)
Ultima oară modificat 18 Apr 2011, 18:24 de către Pr Haralambie, modificat 1 dată în total.
Cu mult respect.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Viata monahala sau viata de familie?

Mesaj necititde electric77 » 02 Oct 2010, 08:10

P.S . vise la noi toti au ,si eu am avut unul asta noapte :)
nu vorbim de vise din astea, ci de vise de la Duhul Sfant, pentru ca uitati ce scrie la Biblie:

Fapte 2:17  „În zilele de pe urmă, zice Dumnezeu, voi turna din Duhul Meu peste orice făptură; feciorii voştri şi fetele voastre vor proroci, tinerii voştri vor avea vedenii şi bătrânii voştri vor visa visuri!


vedeti cum scrie aici? e tocmai in Faptele apostolilor, mare profetie a lui Ioel, Duhul in Biserica va fi turnat peste orice faptura, deci trebuie sa existe abundenta de vise, vedenii etc.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Viata monahala sau viata de familie?

Mesaj necititde Pr Haralambie » 02 Oct 2010, 09:45

nu vorbim de vise din astea, ci de vise de la Duhul Sfant, pentru ca uitati ce scrie la Biblie:
Fapte 2:17 „În zilele de pe urmă, zice Dumnezeu, voi turna din Duhul Meu peste orice făptură; feciorii voştri şi fetele voastre vor proroci, tinerii voştri vor avea vedenii şi bătrânii voştri vor visa visuri!
vedeti cum scrie aici? e tocmai in Faptele apostolilor, mare profetie a lui Ioel, Duhul in Biserica va fi turnat peste orice faptura, deci trebuie sa existe abundenta de vise, vedenii etc.
Da de ce nu spuneti textul si mai jos, fara sa-l trunchiati
17. "Iar în zilele din urmă, zice Domnul, voi turna din Duhul Meu peste tot trupul şi fiii voştri şi fiicele voastre vor prooroci şi cei mai tineri ai voştri vor vedea vedenii şi bătrânii voştri vise vor visa.
18. Încă şi peste slugile Mele şi peste slujnicele Mele voi turna în acele zile, din Duhul Meu şi vor prooroci.
19. Şi minuni voi face sus în cer şi jos pe pământ semne: sânge, foc şi fumegare de fum.
20. Soarele se va schimba în întuneric şi luna în sânge, înainte de a veni ziua Domnului, cea mare şi strălucită.
21. Şi tot cel ce va chema numele Domnului se va mântui".
Ati vazut minunile? Singele, focul si fumegarea de fum? Ati vazut soarele in intuneric si luna in singe? Deci care sunt zilele din urma care au semnele astea?
Ultima oară modificat 18 Apr 2011, 18:26 de către Pr Haralambie, modificat 1 dată în total.
Cu mult respect.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Viata monahala sau viata de familie?

Mesaj necititde electric77 » 02 Oct 2010, 10:56

nu vorbim de vise din astea, ci de vise de la Duhul Sfant, pentru ca uitati ce scrie la Biblie:
Fapte 2:17 „În zilele de pe urmă, zice Dumnezeu, voi turna din Duhul Meu peste orice făptură; feciorii voştri şi fetele voastre vor proroci, tinerii voştri vor avea vedenii şi bătrânii voştri vor visa visuri!
vedeti cum scrie aici? e tocmai in Faptele apostolilor, mare profetie a lui Ioel, Duhul in Biserica va fi turnat peste orice faptura, deci trebuie sa existe abundenta de vise, vedenii etc.
Da de ce nu spui textul si mai jos,fara sa-l trunchiezi
17. "Iar în zilele din urmă, zice Domnul, voi turna din Duhul Meu peste tot trupul şi fiii voştri şi fiicele voastre vor prooroci şi cei mai tineri ai voştri vor vedea vedenii şi bătrânii voştri vise vor visa.
18. Încă şi peste slugile Mele şi peste slujnicele Mele voi turna în acele zile, din Duhul Meu şi vor prooroci.
19. Şi minuni voi face sus în cer şi jos pe pământ semne: sânge, foc şi fumegare de fum.
20. Soarele se va schimba în întuneric şi luna în sânge, înainte de a veni ziua Domnului, cea mare şi strălucită.
21. Şi tot cel ce va chema numele Domnului se va mântui".
Ai vazut minunile?singele,focul si fumegarea de fum?ai vazut soarele in intuneric si luna in singe? deci care sunt zilele din urma care au semnele astea?,nu-mi veni tu cu abureli rastalmacite,conformeazate cu ceea ce invata biserica de la inceput.
draga, dar primii crestini au vazut aceste semne? si tu toate astea apostolii aplica proorocia lui Ioel pentru timpul lor, cititi va rog versetul 16.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Viata monahala sau viata de familie?

Mesaj necititde Pr Haralambie » 02 Oct 2010, 12:20

draga, dar primii crestini au vazut aceste semne? si tu toate astea apostolii aplica proorocia lui Ioel pentru timpul lor, cititi va rog versetul 16.
Da ,bine zis, pe timpul lor nu al nostru, atunci da a fost acele semne, a fost si minunile si soarele s-a intunecat si sangele Lui Hristos S-a varsat , si foc in chip vazut s-a pogorat peste apostoli la Cinzecime. Dar la astia care pretind a vb in limbi acum unde sunt limbile de foc? Unde sunt minunile sa le vad si eu? Vreu un bolnav sa fie tamaduit spontan (daca tot pretind ca au aceleasi daruri ca cei din vechime), vreu un handicap fizic tamaduit pe loc, vreu un mort sa-l vad inviat, cum faceau apostolii.
In zona unde locuiesc eu sunt vipere, care de altfel multe am si prins, vreu oricare protestant binevol sa se supuna unei muscaturi ca sa ma convinga ca detine aceleasi daruri ca ap Pavel, cu astea dle nu cu tembelisme schizofrenice
Ultima oară modificat 18 Apr 2011, 18:30 de către Pr Haralambie, modificat 1 dată în total.
Cu mult respect.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Viata monahala sau viata de familie?

Mesaj necititde electric77 » 02 Oct 2010, 12:52

Da ,bine zis pe timpul lor nu al nostru,atunci da a fost acele semne,a fost si minunile si soarele sa intunecat si singele Lui Hristos S-a varsat ,si foc in chip vazut s-a pogorit peste apostoli la cinzecime,dar la astia care pretind a vb in limbi acum unde sunt limbile de foc?unde sunt minunile sa le vad si eu? vreu un bolnav sa fie tamaduit spontan (daca tot pretind ca au aceleasi daruri ca cei din vechime),vreu un handicap fizic tamaduit pe loc,vreu un mort sa-l vad inviat,cum faceau apostolii
dar ati citit versetele:
20  soarele se va preface în întuneric şi luna în sânge, înainte ca să vină ziua Domnului, ziua aceea mare şi strălucită.
21  Atunci oricine va chema Numele Domnului, va fi mântuit.


deci iata ca aceste daruri sunt legate de zilele din urma, de ziua Domnului care va aduce mantuire pentru cei credinciosi. Rezulta clar ca nu se aplica numai la primul secol de crestinism ci pana la venirea Domnului.

In zona unde locuiesc eu sunt vipere,care de altfel multe am si prins ,vreu oricare protestant binevol sa se supuna unei muscaturi ca sa ma convinga ca detine a celeasi daruri ca ap Pavel,cu astea ma nu cu tembelisme schizofrenice
nu stiu de ce tot amintiti de protestanti, nu discutam de ei aici ci de viata monahala. Viata monahala este foarte stricta si cred ca o asemenea strictete si apropiere de Dumnezeu ar trebui sa produca acele manifestari ale Duhului Sfant in masura apostolica.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Viata monahala sau viata de familie?

Mesaj necititde Pr Haralambie » 02 Oct 2010, 19:08

dar ati citit versetele:
20 soarele se va preface în întuneric şi luna în sânge, înainte ca să vină ziua Domnului, ziua aceea mare şi strălucită.
21 Atunci oricine va chema Numele Domnului, va fi mântuit.



deci iata ca aceste daruri sunt legate de zilele din urma, de ziua Domnului care va aduce mantuire pentru cei credinciosi. Rezulta clar ca nu se aplica numai la primul secol de crestinism ci pana la venirea Domnului.
Eram aproape sigur ca asta o sa spuneti, am vrut sa ating acest subiect in primul post dar n-am avut timp.
Proorocia este atribuita de sf Apostol primei veniri a Lui Hristos, iar zi mare si stralucita sau luminata. Dupa alte editii, este ziua invierii lui Hristos din morti care sa petrecut ,in alte editii infricosata,adica pt demoni intrucit atunci iadul a fost pradat ,este absurd ca dupa a doua venire a Lui Hristos sa mai fie un alt timp in care oricine va chema Numele Domnului, va fi mântuit.
Si chiar asa daca ar fi ,adica daca s-ar referi la a doua venire a Domnului, nimeni nu a spus ca trebuie sa existe exact aceleasi daruri pe toata perioada intre cele doua veniri, precum nici acele semne nu sunt pe toata perioada, iar daca cineva pretinde ca exista aceleasi daruri sau trebuie sa existe, fie idiferent de ce protestanti-amintesc de ei pt ca ei se dau drept a fi Biserica cea adevarata si spun ca noi nu mai avem Duhul Sfint-atunci ii rog sa le demonstreze ,exact in aceiasi postura apostolica, care am mai amintit.
nu stiu de ce tot amintiti de protestanti, nu discutam de ei aici ci de viata monahala. Viata monahala este foarte stricta si cred ca o asemenea strictete si apropiere de Dumnezeu ar trebui sa produca acele manifestari ale Duhului Sfant in masura apostolica.
Pt ca ei sunt cei ce protesteaza impotriva invataturii Bisericii noastre , indiferent daca au sau nu religie. Invatatura Bisericii noastre este ca darurile Duhului Sfant -cum v-am mai spus -nu se dau asa haotic /la intimplare sau fara un rost bine determinat, ci, dupa nevoile unei comunitati si in functie de timp istoric si de multe alte criterii.
Darurile nu lipsesc din Biserica , dar sunt dupa nevoile actuale, de alt fel noi avem o traditie f bogata a fel de fel de daruri si intimplari minunate ale monahilor, pina chiar in zilele noaste, nu stiu cum de nu o cunoasteti, ca e plin internetul acum de saituri.
Pt noi cele mai importante daruri sunt credinta cea dreapta, pt ca asa a spus Hristos ,cel ce va crede...se va mantui,nu cel ce va avea vedenii, altele prin care ne putem curati de pacate cum ar fii ,dragostea ,unirea cu Hristos in sf Taine pt viata vesnica, etc.
O intrebare ce editie de biblie ati folosit?
Ultima oară modificat 18 Apr 2011, 18:36 de către Pr Haralambie, modificat 1 dată în total.
Cu mult respect.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Viata monahala sau viata de familie?

Mesaj necititde electric77 » 03 Oct 2010, 08:03

O intrebare ce editie de biblie ati folosit?
Cornilescu revizuita, dar am si Biblia Sinodala de la 1914, Biblia de la Blaj.

Imagine


Nu sunt de acord cu ideea ca darurile au fost date numai pentru o perioada, deoarece din Scripturi vedem utilitatea lor:

Imagine

deci aici scrie ca Dumnezeu intarea marturia primilor ucenici ai lui Cristos cu semne, minuni si darurile Duhului Sfant. Limbile stim, ca s-a mai discutat, sunt semn pentru necredinciosi care si astazi sunt cu duiumul, proorocia semn pentru credinciosi, si din astia sunt. De ce nu ar fi utile darurile si astazi? daca nu sunt daruri, atunci nici Duhul Sfant nu este, pentru ca nu se manifesta iar Dumnezeu nu intareste marturia ucenicilor!

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Viata monahala sau viata de familie?

Mesaj necititde Pr Haralambie » 03 Oct 2010, 12:45


Nu sunt de acord cu ideea ca darurile au fost date numai pentru o perioada, deoarece din Scripturi vedem utilitatea lor:
Ca nu sunteti de acord asta e alta problema, inceputul era nevoie sa fie insotit de multe semne si minuni pe cind acum nu mai este nevoie in asa masura. Asta nu inseamna ca ele au incetat definitiv, nu, ci doar sunt intr-o masura mai mica si folosite in cazuri cu totul de exceptii ,dar sunt alte daruri dupa nevoile actuale. Cine sustine altceva este rugat sa demonstreze faptic ceea ce sustine prin teorie, vreu tamaduiri incurabile si de handicapuri, invieri din morti si toate celelate cate le faceau apostolii, demonstrati ceea ce sustineti ,sunteti liber, chiar va rugam. Pt curiozitatea d-stra, cititi cartea ''Apostol in Zair ''si veti intelege mai multe cu privire la lucrarea Lui Dumnezeu si la minuni intre oameni in timpul actual.
deci aici scrie ca Dumnezeu intarea marturia primilor ucenici ai lui Cristos cu semne, minuni si darurile Duhului Sfant. Limbile stim, ca s-a mai discutat, sunt semn pentru necredinciosi care si astazi sunt cu duiumul, proorocia semn pentru credinciosi, si din astia sunt. De ce nu ar fi utile darurile si astazi? daca nu sunt daruri, atunci nici Duhul Sfant nu este, pentru ca nu se manifesta iar Dumnezeu nu intareste marturia ucenicilor!
Cine sustine a avea darul limbelor il rugam sa-l demonstreze in toata plinatatea lui si in aceeasi postura apostolica, adica vreu sa vad semnul care insoteste acest dar adica limbile de foc de pe frunte, macar o singura data , vreu sa fie publice cum faceau apostolii , nu in case de adunare , si cel mai mult ma intereseaza prima manifestare a vb limbi , adica unul vorbeste si 20 de natii diferite inteleg toti ceea ce spune acela fiecare in limba lui. Astept f mult aceste demonstratii cat de repede pt dragostea ce o purtati pt mantuirea noastra, chiar va rugam sa nu intirziati, asa vad eu lucrurile ca ceea ce sustineti sa demonstati.
Ultima oară modificat 18 Apr 2011, 18:40 de către Pr Haralambie, modificat 1 dată în total.
Cu mult respect.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Viata monahala sau viata de familie?

Mesaj necititde electric77 » 03 Oct 2010, 13:01

Eu nu am cum sa demonstrez ceva despre darul limbilor, pentru ca nu il am, dar haideti mai bine sa revenim la subiectul topicului :"viata monahala sau viata de familie?" - eu as pune o intrebare: ce anume il poate determina pe un barbat sa aleaga calugaria?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Viata monahala sau viata de familie?

Mesaj necititde protosinghel » 03 Oct 2010, 13:49

ce anume il poate determina pe un barbat sa aleaga calugaria?
Pe mine "m-a determinat" într-o măsură destul de mare textul de la I Corintheni 7:32-33.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Viata monahala sau viata de familie?

Mesaj necititde electric77 » 03 Oct 2010, 13:53

Pe mine "m-a determinat" într-o măsură destul de mare textul de la I Corintheni 7:32-33.
Exact acel text pe mine ma nedumereste, nu stiu de ce Pavel pune accent pe asa ceva, probabil asa era pe vremea lui. Este unul din cele mai putin importante motive. Motivul important al celibatului (a fi famen) este acela cand un crestin primeste prin Duhul o lucrare importanta, cum ar fi cea de misionariat (a fi apostol). Astfel trebuie sa se dedice complet, desi chiar si in cazul acesta, poate sa-si ia o sotie.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Viata monahala sau viata de familie?

Mesaj necititde Pr Haralambie » 03 Oct 2010, 18:55


nu stiu de ce Pavel pune accent pe asa ceva,
Pt a intelege mai mult despre monahism, care este sensul lui ,scopul lui si care sunt roadele lui, va propun sa cititi Scara Raiului de sf Ioan scararul, o sa intelegeti mai mult decit 10 ani de stat pe forum.
Si in paralel tratatul despre feciorie al sf Ioan G de Aur, nu mai putin important.
Ultima oară modificat 18 Apr 2011, 18:41 de către Pr Haralambie, modificat 1 dată în total.
Cu mult respect.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Viata monahala sau viata de familie?

Mesaj necititde IOACHIM » 06 Oct 2010, 01:39

si ai mai poutea incerca un periplu prin diferite manastiri (mai imbunatatite) dela noi sau din alata parte (la rusi, la greci, athos etc.)

DOMETIE
Mesaje:35
Membru din:02 Sep 2010, 15:25
Confesiune:ortodox

Re: Viata monahala sau viata de familie?

Mesaj necititde DOMETIE » 21 Oct 2010, 18:49

--------------------------------------------------------------------------------

Monahul nu trebuie sa aiba ca scop sa prezinte o evolutie lumeasca. Aceasta este ocara pentru monahism. Monahul care gandeste lumeste, se vede ca si–a gresit drumul; desi a inceput pentru Hristos, de acum sufletul lui merge spre lume. Evolutia lumeasca atunci cand se considera progres, duce monahismul la descompunere duhovniceasca.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Viata monahala sau viata de familie?

Mesaj necititde IOACHIM » 21 Oct 2010, 21:36

--------------------------------------------------------------------------------

Monahul nu trebuie sa aiba ca scop sa prezinte o evolutie lumeasca. Aceasta este ocara pentru monahism. Monahul care gandeste lumeste, se vede ca si–a gresit drumul; desi a inceput pentru Hristos, de acum sufletul lui merge spre lume. Evolutia lumeasca atunci cand se considera progres, duce monahismul la descompunere duhovniceasca.
+ Dar NU NUMAI MONAHUL... ci si mireanul deopotriva sunt chemati... toata grija cea lumeasca sa o lepadam.... Si chiar daca sunt in manastire... retasi din lume (ca o fuga din lume), monahii nu sunt in afara lumii, nu sunt SEPARATI de lume (pai n-ar mai fi comuniune... ar fi o .... secta). Ci de-acolo, din pustie sau din manastire.... se roaga pentru LUME (sau pt. cei aflati in pustia cea lumeasca)

- NU DOAr monahul este chemat sa nu gandeasca lumeste... ci si mireanul este chemat sa gandeasca DUHOVNICESTE (adica TOTI sa avem mintea lui Hristos) - ca asta e chemarea omului.... sa s eindumnezeiasca... si odat cu sine sa spiritualizeze si lumea intreaga!

- Daca la evolutie lumeasca va referiti SI la intelegerea proasta a votului saraciei... atunci va dau drepatate. Adica pot si ei vorbi la un tel. mobil care sa nu fie de ultima generatie si sa coste cat 5 salarii minime pe economie, nu?

floring
Mesaje:12
Membru din:25 Oct 2010, 13:41
Confesiune:ortodox

Re: Viata monahala sau viata de familie?

Mesaj necititde floring » 27 Oct 2010, 12:02

Cred ca a fi monah sau casatorit este o optiune; importanta este sa fii bun crestin; iar daca dorim sa stim care e calea pentru noi, punem cele doua alternative inaintea lui Dumnezeu si le lasam sa se "coaca" printr-o asteptare activa; cred ca intai esti bun mirean intr-o biserica si, de la Dumnezeu, vine trecerea catre monahism la vremea potrivita, lin si natural. Nu cred ca e buna fortarea; si oricum este o optiune proprie.
Ultima oară modificat 27 Oct 2010, 12:14 de către protosinghel, modificat de 2 ori în total.
Motiv: Lipseau spaţiile între cuvinte. După semele de punctuaţie lăsaţi un spaţiu, apoi scrieţi în continuare. Şi cu diacritice, vă rog!

eli
Mesaje:34
Membru din:25 Aug 2009, 21:52
Confesiune:ortodox

Re: Viata monahala sau viata de familie?

Mesaj necititde eli » 31 Ian 2011, 23:27

În căsătorie iei ca soţ pe un om şi el supus greşeli, în monahism iei ca Soţ pe Hristos .
Multumesc, este foarte frumos si adevarat, caci in monahism femeia se ingrijeste de cele placute Lui, iar in casatorie, de cele ale barbatului sau. Dar este scris si ca femeia se mantuieste prin nastere de prunci, de fii, oare ce este mai placut in fata Domnului? Care dintre cele doua cantareste mai mult? Si putem vorbi de sacrificiu in acelasi timp?

eli
Mesaje:34
Membru din:25 Aug 2009, 21:52
Confesiune:ortodox

Re: Viata monahala sau viata de familie?

Mesaj necititde eli » 31 Ian 2011, 23:31

Pe mine "m-a determinat" într-o măsură destul de mare textul de la I Corintheni 7:32-33.
Daca hotararea este luata deja, pentru manastire, insa nu exista binecuvantare de la duhovnic si de la parintii trupesti, ce se poate face pentru a le primi totusi??

eli
Mesaje:34
Membru din:25 Aug 2009, 21:52
Confesiune:ortodox

Re: Viata monahala sau viata de familie?

Mesaj necititde eli » 31 Ian 2011, 23:42

Parinte Petru, mai am o intrebare foarte importanta. Cum se nevoiesc monahii sa nu doarma, ci sa vegheze in continuu pentru Hristos? Stiu ca se doarme putin in manastire, de aceea va intreb, fiindca fizic vorbind, mi se pare cel mai greu lucru. Multumesc.


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 96 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX