Mântuirea unui soţ eterodox prin altul ortodox

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
Danie1
Mântuirea unui soţ eterodox prin altul ortodox

Mesaj necititde Danie1 » 05 Ian 2011, 11:57

Si cum eu sint cu povestile pe acest forum am sa va spun o poveste adevarata.
Un tinar ateu i s-au nascut doi copii care nu au fost botezati de preotul ortodox pentru ca parintii acestor copii nu erau cununati. Cum tinarului botezul nu-i spunea nimic, acesti copii au ajuns sa fie botezati la lutherani.
Peste multi ani acest tinar a fost trezit din moarte si a devenit ortodox cu toata finta sa. S-a cununat cu sotia lui un alt preot ortodox a facut-o fara sa ceara sotiei sa se converteasca la ortodoxie!
Acum problema viretii acestui om a ramas sotia si unul dintre copii (celalat a gasit drumul intre timp)
Cei care au o inima in piept pot intelege prin ce trecea acest om cind citea cartile unui sfint mai radical care-i interzicea sa se roage pentru familia lui lutherana sau cind un mare teolog actual (nu o sa-i numesc pe nici-unul) ii cerea sa divorteze daca sotia nu se converteste! De parca nu ajungea sa stie ca cei dragi ai lui nu se vor mintuii inafara bisericii ortodoxe!!!
Singura speranta au ramas acele cuvinte din NT in care se spunea ca „sotia necredincioasa se mintuieste prin sotul credincios“…… poate si copilul prin tata?
Acum lega bisericii ortodoxe interzice rugaciunea pt eretici in altar cel putin. Multe bisericii tin aceasta lege multe nu. Eu daca asi fi preot nu cred ca asi tine o lege asa sec fara sa o trec prin suflet. Una-i sa iesi din biserica ortodoxa cu totul alta sa te nasi , traiesti linga ea.Dar nu pot acuza nici pe preotul care o tine. Mie mi separe ca tocmai cei mai bolnavi au nevoie de leacurile cele mai bune! Mai ales cind acesti bolnavi sint simpatizanti ai bisericii ortodoxe.
Omul nostru a gasit duhovnici care l-au imbarbatat (Arh. Paraian, Dumnezeu sa-l ierte!) altii care-l ajuta din minastiri cu rugaciunile lor personale. Incet , incet se vad roadele acestor rugaciuni. Dar daca totusi vremea e prea scurta? Exista mintuire prin sot?

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Mântuirea unui soţ eterodox prin altul ortodox

Mesaj necititde Pr Haralambie » 05 Ian 2011, 19:11

Dar daca totusi vremea e prea scurta? Exista mintuire prin sot?
Daca asa spune apostolul, atunci este posibil, clar, la Dumnezeu toate sunt cu putinta, pt rugaciunea osarduitoare a sotului si iubirea Lui Dumnezeu se poate.
Sotul nu trebuie sa se desparta daca celalalt vrea sa convietuiasca, dar cu pomenirile nu sunt de acord in biserica pt ca s-ar putea sa-l suparam pe Dumnezeu mai mult prin astea, daca aveti sau veti gasii cartea Viata sf Iosif de la optina, acolo veti gasii o explicatie lamuritoare in privinta pomenirilor in slujbele bisericii, mai gasiti ceva si aici.
Cu mult respect.


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 72 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX