TINERII SI ISPITELE LOR

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox
Tinerii si ispitele

Mesaj necititde elena -petra » 12 Mai 2008, 17:07

Motivul pentru care vin cu acest subiect sunt niste intrebari care mi le-a pus o prietena.Intrebari la care ea n-a stiut sa-si raspunda, intrebari la care eu n-am stiut sa raspund, intrebari la care v-as ruga pe dumneavoastra sa raspundeti!

1.Ce inseamna pentru un baiat ca o fata sa se transforme in ispita?

2.Dar pentru o fata ca un baiat sa se transforme in ispita?

3.La ce ispiteste o fata pe un baiat?

4.Dar un baiat pe o fata.

Va multumesc in numele ei pentru raspunsuri.

Doamne ajuta!

diaconul_Catalin

Re: Tinerii si ispitele

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 16 Mai 2008, 19:36

1.Ce inseamna pentru un baiat ca o fata sa se transforme in ispita?
2.Dar pentru o fata ca un baiat sa se transforme in ispita?
Cred ca de cele mai multe ori, desi intrebarea e pusa "cu grija", e vorba de ispite sexuale, caci tinerii zilelor noastre nu se mai ghideaza dupa norme de moralitate crestina, ci dupa niste norme de o moralitate pervertita de actul sexualitatii savarsite prematur, in afara tainei cununiei si neizvorate din iubire.
3.La ce ispiteste o fata pe un baiat?
4.Dar un baiat pe o fata?
Cred ca la sex de cele mai multe ori, desi as spune, cu riscul de a parea misogin, doar fetele ispitesc, baietii ademenesc.
Sigur la asta s-a gandit persoana... la sexualitate.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Tinerii si ispitele

Mesaj necititde maria_andreea » 18 Mai 2008, 21:32

Hristos a Inviat!
1.Ce inseamna pentru un baiat ca o fata sa se transforme in ispita?
2.Dar pentru o fata ca un baiat sa se transforme in ispita?
Inseamna ca baiatul vede doar trupul, tarana din care este facuta fata, neglijand in mod considerabil esentialul, sufletul...este valabil si invers (dinspre fata spre baiat).
3.La ce ispiteste o fata pe un baiat?
4.Dar un baiat pe o fata?
La ce are chef necuratul (caci daca vorbim de manifestarea ispitei inseamna ca necuratul a iesit victorios de acesta data)... din nou spun ca este valabil si invers .
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
valy0017
Mesaje:36
Membru din:05 Apr 2008, 20:36
Localitate:Iasi sau Bârlad
Contact:

Re: Tinerii si ispitele

Mesaj necititde valy0017 » 18 Mai 2008, 23:43

Pe mine nu ma ispitesc fetele ! Nooo. Eu caut sa ma las ispitit de ele :)
"POCAITI-VA CA S-A APROPIAT IMPARATIA CERURILOR"

diaconul_Catalin

Re: Tinerii si ispitele

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 19 Mai 2008, 08:36

Off Topic:
Super tare... Iar pe Copou tot are cine sa te ispiteasca!

Avatar utilizator
Pr Constantin
Mesaje:74
Membru din:07 Apr 2008, 16:32
Confesiune:ortodox

Re: Tinerii si ispitele

Mesaj necititde Pr Constantin » 19 Mai 2008, 11:32

1.Ce inseamna pentru un baiat ca o fata sa se transforme in ispita?

Inseamna ca ea sa devina centrul existentei sale si sa uite de Dumnezeu (sau sa-L treaca pe planul doi, trei, etc).
Inseamna sa se foloseasca de ea ca un bun ce ii apartine uitand ca prietenia (sau casatoria lor) are ca scop sporirea iubirii unul fata de altul si fata de Dumnezeu.
Inseamna ca prin ea baiatul se indeparteaza de Dumnezeu.

2.Dar pentru o fata ca un baiat sa se transforme in ispita?

Absolut el e ispita cand reuseste sa scoata pe fata din buna ei randuiala (buna randuial crestina).
Atunci cand barbatul nu o motiveaza (si o sprijina) in apropierea de Dumnezeu, ci o demotiveaza.

3.La ce ispiteste o fata pe un baiat?

Ca ea e totul.

4.Dar un baiat pe o fata.

Ca el e totul.
Sa ne veselim in Domnul !

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Tinerii si ispitele

Mesaj necititde altcineva » 23 Mai 2008, 00:16

inseamna ca si unii si altii au ajuns la varsta la care instinctul de supravietuire al speciei isi cere drepturile. cand esti tanar ai doar un singur lucru in cap: sexul. si e normal. asta e varsta la care se face sex. daca nu acum atunci cand? mai tarziu cand esti prea stresat, ocupat si obosit ca sa te bucuri de asta? fiecare lucru isi are timpul lui.
nici ea si nici el nu "se transforma in ispita". e biologic si instinctual. cu un cuvint, firesc.
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Tinerii si ispitele

Mesaj necititde maria_andreea » 23 Mai 2008, 15:09

Hristos a Inviat!
inseamna ca si unii si altii au ajuns la varsta la care instinctul de supravietuire al speciei isi cere drepturile.
Eu as spune ca de fapt tinerii sunt vulnerabili ei sunt neputinciosi in ceea ce priveste discernamantul...intrebati un om matur, un adult daca mai are aceleasi conceptii despre "drepturile" din adolescenta :?:
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Tinerii si ispitele

Mesaj necititde altcineva » 23 Mai 2008, 17:23

un om matur este rezultatul mediului , societatii in care a cerscut si a trait. cineva spunea: "ca sa ajungi batran si intelept, terbuie mai intai sa fii tanar si prost". daca, inca din tinerete oamenii ar traii dupa alte reguli si legi, mai tarziu, omul matur care ar deveni, ar privi cu totul altfel lucrurile. era un film, "laguna albastra", care e un foarte bun exemplu in privinta felului in care se formeaza oamenii. daca nu ar fi legile, oamenii ar aduce enorm de mult cu animalele. ar trai practic in lumea ispitelor si le-ar ceda aproape de fiecare data. de aici ar invata ce e bine si ce nu. neteologic vorbind....
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

diaconul_Catalin

Re: Tinerii si ispitele

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 23 Mai 2008, 21:46

Din punctul meu de vedere oamenii nu au cum sa traiasca ca animalele niciodata. De ce? Pentru ca insusi faptul ca stabilesc legi, le deosebeste de animale; faptul ca accepta legi, le ridica de pe treapta egalitatii cu animalele. Pune lege pisicilor sa nu manace soareci dupa ora 22.00! Nici o mata nu va respecta legea aceasta, pentru ca ele nu au capacitatea de a rationaliza. Ca nu toti oamenii respecta legile, asta e alta discutie. Vorbind despre lege, apostolul Pavel spune: "paganii... din fire fac cele ale legii" (Romani II, 14) si aceasta pentru ca legea e sadita in om.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Tinerii si ispitele

Mesaj necititde maria_andreea » 23 Mai 2008, 21:58

Hristos a Inviat!
un om matur este rezultatul mediului
Un mediu din care nu poate lipsi Biserica.
cineva spunea: "ca sa ajungi batran si intelept, terbuie mai intai sa fii tanar si prost".
Eu cred ca are dreptate persoana respectiva, altfel spus ca sa ajungi bun crestin (batran si intelept) trebuie mai intai sa lupti cu ispitele (tanar si prost)...sper ca acum nu mai ai aceeasi parere despre "drepturile din adolescenta" !
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Tinerii si ispitele

Mesaj necititde altcineva » 25 Mai 2008, 01:22

"batran si intelept/ tanar si prost" e valabil pentru orice religie. totusi, nu consider asta o regula. stiu destui care au imbatranit degeaba si multi tineri cu mai multe "carunteti la minte".
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Tinerii si ispitele

Mesaj necititde maria_andreea » 25 Mai 2008, 17:28

Hristos a Inviat!
stiu destui care au imbatranit degeaba
De acord cu tine, eu insa m-am referit strict la cei care au devenit "batrani si intelepti" dpdv spiritual, duhovnices.
tineri cu mai multe "carunteti la minte".
De acord, insa si aici m-am referit la cei neinitiati in ale credintei ortodocse.

Am facut putin abstractie de varsta in inteles propriu :) ...sper ca acum ai inteles ce am vrut sa transmit...si totusi tot aceasi parere ai despre "drepturile adolescentilor"?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Tinerii si ispitele

Mesaj necititde altcineva » 26 Mai 2008, 03:20

mai mai, da. neteologic, da. :)
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

racasan carmen
Mesaje:13
Membru din:02 Iun 2008, 11:09
Confesiune:ortodox

TINERII SI ISPITELE LOR

Mesaj necititde racasan carmen » 02 Iun 2008, 20:03

un subiect foarte dezbatut in zilele noastre sunt tinerii.da,se pare ca au unjuns un subiect de discutii si de birfe.de ce?societatea in care traim ai acuza de neascultare de obraznicie de nerespectarea batrinilor si a altor valori.nu sunt avocatul lor ,dar ma deranjeaza acuzele care li se aduc.de catre cine?de catre noi adultii care le-am dat viata si educatie.care educatie?sa vedem putim si sa analizam acest capitol...1.in familie:mama ,obosita zilnic cu treburile casnice.prinsa intre servici si casa intre lipsurile zinice uita prea devreme ca este mama si chiar femeie.2.tatal:intre aburii acoolului si fumul tigarii din cind in cind isi mai aminteste de copii.dar,cind isi aminteste este prapad.ori isi violeaza fiica ori isi omoara baiatul s-au nevasta in bataie.nu generalizez,dar cam asa stau lucrurile.3.plecarea in strainatae.fie pleaca mama s-au tata fie pleaca amindoi.copiii cui ramin?Dumnezeu are grija de ei s-au vreo bunica s-au vecin.ce invata acesti copii de la parinti?nimic.devin victimele strazii.incep sa se intretina singuri cu mari eforturu.unii devin delicventi altii devin deprimati ,se sinucid s-au sunt ucisi de proxeneti,racolati in diverse grupari interlope.care este vina acestor copii in afara de faptul ca s-au nascut?4.televiziunea ,
care arata zilnic nicolete luciu,monici columbeanu,simone senzual face reclame ieftine la casatorie.dupa opininia tv.fetele tinere trebuie sa se casatoreasca cu barbati mult mai batrini care le pot fi chiar bunici.din nou adultii sunt de vina pentru aceste lucruri in viata tinerilor.o alta reclama mascata a televiziunii este pedofilia legalizata.toate fetele viseaza sa ajunga manechine.de ce este nevoie ca niste fete de 14,16,17, ani sa defileze aproape goale pe un podim?cine are acest interes?zinic ni se arata striperi de succes care sunt drept model pentru baieti.de asemenea ,daca mama implineste 40 ani este batrina si tatal divorteaza si se recasatoreste cu o tinara care ar putea sa-i fie fiica.ce exemplu da tatal fiului?adultii stiu ca tinerii sunt foarte usor de manvrat si de aceea se folosesc de ei fie pentru placeri fie pentru alte foloase.deci numai tinerii sunt de vina pentru ceea ce sunt.cind noi adultii le vom construi o viata mai buna bazata pe principii sanatoase si pe respectul celor 10 porunci(pe care trebiue sa le respectam toti)atunci este bine sa avem pretentii de la tineri.atata timp cit nu au ce invata nimic bun nu trebuie sa-i punem la zid si sa-i judecam.avem inaintea noastra generatii pe care noi adultii i-am educatsi crescut rodul educarii se vede.deci sa facem ceva constructiv pentru eisi pentru viitorul lor.si inca ceva:respectul cere respect!
Ultima oară modificat 03 Iun 2008, 09:00 de către Florina, modificat 1 dată în total.
Motiv: Am unit subiectele. Erau identice si nu avea rost sa fie doua intitulate "Tinerii si ispitele lor"

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: TINERII SI ISPITELE LOR

Mesaj necititde maria_andreea » 03 Iun 2008, 10:27

Hristos a Inviat!

Sunt de acord cu dv d-na Racasan, insa parerea mea de tanar (inca ma consider tanara la 20 de ani :) )spune ca de la o varsta a capacitatii de a distinge intre bine si rau (sa spun 16-17 ani) nimeni nu mai este vinovat de pacatele noastre inafara de noi , noi insine suntem datori sa cautam calea ce dreapta intreband in stanga si dreapta citind Sfanta Scriptura si alte carti duhovnicesti...avem preoti, avem prieteni, il avem pe aproapele nostru (desi trebuie cautat bine) caruia sa ne destainuim, Il avem pe Dumnezeu si asta ne este de ajuns sa fim morali si sa ne ferim de pacate.

Parinti, poate, din lipsa de educatie, la randul lor nu trebuie condamnati pt greselile tinerilor ci din contra daca tanarul gaseste Adevarul sa-i invete si pe parinti ce este Adevarul (eu nu vad lumea bazata pe o ierarhie mama, tata>copil...ci din contra toti suntem pe aceeasi treapta si toti trebuie sa ne invatam unii pe altii pt a gasi si a nu ne abate de la Calea cea dreapta, din putinul sau multa noastra cunoastere).

Doamne ajuta!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: TINERII SI ISPITELE LOR

Mesaj necititde Florina » 03 Iun 2008, 10:46

Parerea mea este ca varsta din buletin si parul alb nu conteaza. Adica, poate fi un om intelept la 15-20 de ani, si altul care a imbatranit degeaba. Am vazut foarte multe femei in varsta care le sfatuiau pe femeile tinere sa nu faca copii multi, ca-s vremuri grele, ca ele stiu ce greu e sa cresti copii multi, etc. In schimb, tinerii au o retinere fireasca fata de pacat, pe care cei imbatraniti in rele au pierdut-o demult.

Avatar utilizator
DragosDe
Mesaje:9
Membru din:31 Mai 2008, 18:43

Re: TINERII SI ISPITELE LOR

Mesaj necititde DragosDe » 03 Iun 2008, 14:01

Sunt de acord cu dv d-na Racasan...
Vorbesti din perspectiva omului care a gasit drumul corect,insa, daca ar fi sa vorbim in procente, tinerii care se apropie sau care vor sa traiasca dupa voia lui Dumnezeu au o pondere insuficienta pentru a crea, de ce nu, un curent (trend, ca e la moda,nu?!).
Spre exemplu, in cercul meu de prieteni vechi(din scoala,liceu) oameni alaturi de care am crescut, nu pot sa discut sau sa cresc duhovniceste, m-ar considera un inadaptat,un om cu o gandire retrograda, si prin urmare de multe ori evit sa ies cu ei si incerc sa ma apropii de oameni care-mi impartasesc valorile.
Este normal ca tinerii traiesc gresit atat timp cat nu mai iau in considerare reperele morale/crestine iar "Pacatul a devenit virtute" (Cuv. Paisie Aghioritul) si sunt asaltati din toate partile de tot felul de indemnuri hedoniste pentru a-si trai viata cat mai intens..
Cum gasesti calea daca nu ai oameni langa tine care sa-ti spuna "extravagante" de genul Post,rugaciune,Sf. Liturghie? Cum orbecai cand mintea ta este infestata de voci care propovaduiesc orice alt trai decat cel crestin? Si mai ales,cum ajungi la tinerii astia cand ei nici nu vor sa auda de existenta lui Dumnezeu?
Ultima oară modificat 03 Iun 2008, 15:05 de către Anonymous, modificat de 2 ori în total.
Motiv: Extras din regulament: 5. Quote - citat: Nu citati integral mesajului anterior! (Dacă este necesar, citati portiunea de text la care faceti referire).

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: TINERII SI ISPITELE LOR

Mesaj necititde maria_andreea » 03 Iun 2008, 14:34

Hristos a Inviat!

Sa stiti ca nici eu nu am prieteni dintre cei "mai evlaviosi" si ca atare va inteleg, insa faptul ca atunci cand am ocazia pot sa strecor invatatura Lui Dumnezeu printre sfaturile pe care le dau este ceva, faptul ca ma rog pt ei la fel este ceva...cum am mai spus intr-un topic noi trebuie sa le spunem cand si unde gresesc, decizia de a-L asculta pe Dumnzeu le apartine.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: TINERII SI ISPITELE LOR

Mesaj necititde Ioan Cr » 04 Iun 2008, 21:31

Hristos a Inviat!

Sa stiti ca nici eu nu am prieteni dintre cei "mai evlaviosi" si ca atare va inteleg, insa faptul ca atunci cand am ocazia pot sa strecor invatatura Lui Dumnezeu printre sfaturile pe care le dau este ceva, faptul ca ma rog pt ei la fel este ceva...cum am mai spus intr-un topic noi trebuie sa le spunem cand si unde gresesc, decizia de a-L asculta pe Dumnzeu le apartine.
Foarte bine spus.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 78 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX