Rugaciunea adevarata

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
Avatar utilizator
stminas
Mesaje:3
Membru din:06 Iun 2009, 12:05
Confesiune:ortodox
Localitate:Italy
Contact:
Re: Rugaciunea adevarata

Mesaj necititde stminas » 14 Iun 2009, 16:49

Dumnezeu sa primeasca rugaciunile noastre, ale tuturor.
Unele sunt bune, altele mai rele. In unele cerem cele de folos, in altele cerem ce nu ne e de folos. uneori ne rugam curat, alteori cu mintea aiurea.
Dumnezeu le primeste pe toate, si rasplateste tuturor dupa inima.
Nu uitati ca Dumnezeu nu lasa nebagata in seama nici macar o farama dintr-o lacrima.
Dar asta sa nu ne faca sa nu ne rugam!
Dumnezeu este intervalul dintre două bătăi ale inimii (EMIL CIORAN)

Dan Gabriel
Mesaje:8
Membru din:17 Dec 2009, 02:34
Confesiune:ortodox

Re: Rugaciunea adevarata

Mesaj necititde Dan Gabriel » 19 Feb 2010, 15:24

"Se pot face Rugaciunile de dimineata sau de seara, mai devreme decat atunci cand este timpul lor? Adica pot face rugaciunile de dimineata, seara, dupa cele de seara"


Era bine sa dai clic pe video`ul de mai sus cu parintele Arsenie.Spune ca"m asa:
Mi`a spus cineva ca si`a facut rugaciunile de dimineata seara ca n`a avut timp sa le faca dimineata.Va dati seama cat a tinut la "Tipic, tipic si la inima nimic"
Rugaciunea nu inseamna ca la ora 7 dimineata faci rugaciunea de dimineata si la 22 de seara.Asta inseamna pravila, cum spunea si parintele Petru mai sus.
Nu pravila conteaza ci inima ta la Dumnezeu.O permanenta.Vibrarea inimii tale la Dumnezeu.
Spunea un sfant parinte: "Cine se roaga numai cand se roaga acela nu se roaga"
A te ruga inseamna a iti darui sufletul Domnului, si Domnul sa se daruiasca inimii tale, si inima cu Domnul una sa fie.
Roaga`te cum poti, si insasi rugaciunea te va invata cum sa te rogi.De la cantitate treci la calitate.
Rugati`va si ptr mine.Dan Gabriel.
Doamne ajuta!

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Rugaciunea adevarata

Mesaj necititde unsuflet » 09 Mar 2010, 22:44

Sfantul Teofan Zavoratul - despre Rugaciune

"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

Petrus

Re: Rugaciunea adevarata

Mesaj necititde Petrus » 30 Mar 2010, 08:02

Toti marii oameni ai Bibliei s-au rugat in diverse imprejurai dar, nici unul nu a rostit o rugaciune standard, spusa de altii. Fiecare s-a rugat cu cuvintele lui, cu simtirea lui catre Dumnezeu care poate totul. De ce se incearca ingradirea rugaciunii, a vorbirii cu Dumnezeu in niste tipare, acatiste sau carti de rugaciuni? A vorbi cu Dumnezeu trebuie sa se faca liber, dupa constiinta fiecrauia , dupa nevoile personale.
Am ingradit mult relatia cu Dumnezeu: prin icoane, prin sfinti, prin Fecioara Maria, prin rugaciuni standard, prin spovedanie si iertare. Am pus toate acestea intre noi si Dumnezeu, in loc sa comunicam "direct" asa cum au facut sfintii din vechime. Ei nu s-au pus inaintea icoanei, n-au rostit acatiste si n-au citi carti de rugaciuni. ai vorbit direct cu Dumnezeu. De aceea erau binecuvantati si sfintiti. de aceea aveau pace in inima lor.
Ar trebui sa-l lasam pe Dumnezeu sa intervina direct in viata noastra. EL nu are nevoie de "avocati". Orice astefl de avocat ne slabeste credinta adevarata.
Asa spune Sfanta Scriptrua. Iisus fiind Singurul Mijlocitor intre noi si Dumnezeu.

AUREL
Mesaje:54
Membru din:01 Ian 2009, 16:59
Confesiune:ortodox "stilist"

Re: Rugaciunea adevarata

Mesaj necititde AUREL » 30 Mar 2010, 18:14

"Ademenitoare" sugestia, dar pentru cei care totusi se roaga "potrivnic" Bibliei, putem avea cateva exemple de rugaciune din trairea personala a unui "rugator independent" !?
Bine s-a spus ca omul cat traieste invata !
Sigur ca nu va fi pentru noi decat benefic sa avem parte de sfaturi si rugaciuni contemporane in ghidarea spre mantuire altfel decat cele randuite de Biserica si deja "invechite".
Nadajduiesc sa aflu cum se rugau inainte crestinii si mai ales sfintii, dar si ceva din propria cugetare in ale rugaciunii.
Multumesc

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Rugaciunea adevarata

Mesaj necititde maria_andreea » 30 Mar 2010, 18:51

Toti marii oameni ai Bibliei s-au rugat in diverse imprejurai dar, nici unul nu a rostit o rugaciune standard, spusa de altii. Fiecare s-a rugat cu cuvintele lui, cu simtirea lui catre Dumnezeu care poate totul. De ce se incearca ingradirea rugaciunii, a vorbirii cu Dumnezeu in niste tipare, acatiste sau carti de rugaciuni?
Nimeni nu vă interzice să vă rugaţi "fără avocaţi". Nişte prăpădiţi aşa ca mine în ale credinţei are nevoie de avocaţi. Consider că drumul este mai sigur "cu apărători".
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: Rugaciunea adevarata

Mesaj necititde georgedimoiu » 30 Mar 2010, 19:36

Eu am o recomandare: până la rugăciunea adevărată RUGAȚI-VĂ :!:
Cine are urechi.....
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Rugaciunea adevarata

Mesaj necititde unsuflet » 30 Mar 2010, 19:54

Toti marii oameni ai Bibliei s-au rugat in diverse imprejurai dar, nici unul nu a rostit o rugaciune standard, spusa de altii. Fiecare s-a rugat cu cuvintele lui, cu simtirea lui catre Dumnezeu care poate totul. De ce se incearca ingradirea rugaciunii, a vorbirii cu Dumnezeu in niste tipare, acatiste sau carti de rugaciuni? A vorbi cu Dumnezeu trebuie sa se faca liber, dupa constiinta fiecrauia , dupa nevoile personale.
Am ingradit mult relatia cu Dumnezeu: prin icoane, prin sfinti, prin Fecioara Maria, prin rugaciuni standard, prin spovedanie si iertare. Am pus toate acestea intre noi si Dumnezeu, in loc sa comunicam "direct" asa cum au facut sfintii din vechime. Ei nu s-au pus inaintea icoanei, n-au rostit acatiste si n-au citi carti de rugaciuni. ai vorbit direct cu Dumnezeu. De aceea erau binecuvantati si sfintiti. de aceea aveau pace in inima lor.
Ar trebui sa-l lasam pe Dumnezeu sa intervina direct in viata noastra. EL nu are nevoie de "avocati". Orice astefl de avocat ne slabeste credinta adevarata.
Asa spune Sfanta Scriptrua. Iisus fiind Singurul Mijlocitor intre noi si Dumnezeu.
aceste "tipare" cum le spui tu, sunt Rugaciuni intocmite de oameni Sfintiti de Dumnezeu.
Crezi ca ai putea tu sa -l rogi, cu cuvinte mai alese, pe Dumnezeu sa-ti dea, ce spune Sf. Efrem Sirul aici? :

Rugaciunea Sf. Efrem Sirul

Doamne si Stapanul vietii mele,
Duhul trandaviei, al grijii de multe, al iubirii de stapanire si al grairii in desert,
Nu mi-l da mie!
Iar duhul curatiei, al gandului smerit, al rabdarii si al dragostei,
Daruieste-mi mie slugii tale.
Asa, Doamne, Imparate,
Daruieste-mi ca sa-mi vad greselile mele
si sa nu osandesc pe fratele meu,
Ca binecuvantat esti in vecii vecilor.
AMIN.

sau: RUGĂCIUNEA STAREŢILOR DE LA OPTINA

Doamne dă-mi sa întâmpin cu linişte sufletească tot ce-mi va aduce ziua de azi.

Doamne, dă-mi întru totul să mă supun voii Tale Sfinte. În tot ceasul acestei zile povăţuieşte-mă şi ajută-mă în toate.

Toate câte le voi auzi şi mi se vor întâmpla în această zi, învaţă-mă să le primesc cu sufletul liniştit şi cu credinţă tare, că pentru toate este Sfântă voia Ta.

În toate cuvintele şi faptele mele călăuzeşte-mi gândurile şi simţămintele. În toate întâmplările neprevăzute, fă să nu uit că totul este trimis de către Tine.

Doamne, învaţă-mă să mă port cu dreptate şi înţelepciune cu toţi fraţii mei, să nu tulbur şi să nu supăr pe nimeni.

Doamne, dă-mi putere să duc povara zilei şi toate câte mi se vor întâmpla în această zi cu pace în suflet.

Doamne, călăuzeşte-mi voia mea şi învaţă-mă să mă rog, să cred, să nădăjduiesc, să rabd, să iert şi să iubesc. Amin.

Plus, ca prin aceste rugaciuni intocmite de Sfinti ni se lumineaza si noua mintea! Sunt spre folosul nostru aceste rugaciuni.
Nu te opreste nimeni sa vorbesti si cu cuvintele tale cu Dumnezeu. O spune si Sfantul Teofan Zavoratul in sfaturile duhovnicesti pe care le da, legat de rugaciune. (mie mi se pare chiar foarte pe inteles, ce e selectat si postat in clip-ul de pe youtube)
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

cojanete
Mesaje:5
Membru din:28 Apr 2010, 13:45
Confesiune:ortodox

Re: Rugaciunea adevarata

Mesaj necititde cojanete » 30 Apr 2010, 16:57

Exista un program orientativ de rugaciune pt omul bolnav?Ma gandesc in primul rand , care ar fi rugaciuni ajutatoare in acest sens?

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Rugaciunea adevarata

Mesaj necititde unsuflet » 30 Apr 2010, 21:22

Exista un program orientativ de rugaciune pt omul bolnav?Ma gandesc in primul rand , care ar fi rugaciuni ajutatoare in acest sens?
CANON DE RUGACIUNE PENTRU BOLNAVI:

http://www.scribd.com/doc/24489875/Cano ... lscreen:on

Rugaciune pentru cei bolnavi

Atotputernice Doamne, Tamaduitor al sufletelor si trupurilor, care cobori pe oameni si tot Tu ii ridici, care pedepsesti si vindeci din nou, ai mila de (numele), pentru ca este bolnav (bolnava). Intinde-Ti bratul Tau tamaduitor, si vindeca pe el (ea), si ridica-l (o) din patul de suferinta. Goneste duhul de slabiciune din el (ea) si departeaza de la el (ea) durerea, ranile, febra si slabiciunile. Daca are pacate si greseli, iarta-i-le, din dragostea Ta pentru oameni. Dumnezeule ai mila de ceea ce a zidit mana Ta, intru Iisus Hristos, impreuna cu care esti binecuvantat si cu bunul si de viata datatorul Sfantul Duh, acum si in vecii vecilor. Amin.


Alta rugaciune la caz de boala

Doamne, lisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, primeste smerita mea rugaciune pentru iertarea pacatelor mele si ca un indurat, cu dreapta Ta cea atotputernica stinge-mi focul ce m'a cuprins, inceteaza-mi boala si cu milostivirea Ta ridica-ma din patul durerilor, pentru slava numelui Tau. Ca Tu esti doctorul sufletelor si al trupurilor noastre si Tie slava inaltam, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin

sursa: http://www.stmaryro.org/content.asp?contentid=569

Si preotul in cadrul Sfintei Liturghii cand se roaga pentru cei vii si pentru cei adormiti, spune o rugaciune foarte frumosa pentru cei care-s bolnavi. Poti scrie pe pomelnic, in dreptul celui care sufera de o boala fizica, ca este bolnav, iar preotul va spune o rugaciune pentru el si pentru toti ceilalti bolnavi. Eventual poti vorbi cu parintele duhovnic despre cel care-i bolnav, si se va ruga pentru el, si-ti va spune si ce rugaciuni sa citesti, ca sa ajuti si tu. Te poti ruga chiar cu cuvintele tale Sfintei Fecioare Maria, sau Sf. Ioan Rusul, sau oricarui altui Sfant la care ai tu evlavie, si vei primi ajutor.
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 83 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX