Telef. mobil şi internetul dăunează sufletului

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Telef. mobil şi internetul dăunează sufletului

Mesaj necititde protosinghel » 04 Dec 2008, 16:32

Vaticanul: Telefonul mobil şi internetul dăunează vieţii sufleteşti
Obsesia pentru tehnologiile moderne este duşmanul sufletului, avertizează purtătorul de cuvânt al papei Benedict al XVI-lea, citat de cotidianul britanic Daily Telegraph. Preocuparea excesivă pentru internet şi telefoanele celulare nu lasă loc liniştii necesare dezvoltării vieţii spirituale, a precizat părintele Federico Lombardi. Biserica Romano-Catolică a fost un critic constant al exceselor moderne. Luna trecută, suveranul pontif a declarat că actuala criză globală constituie dovada deşertăciunii valorilor lumeşti precum succesul şi goana după bani.

Popoare care altădată aveau credinţă îşi pierd identitatea sub influenţa distructivă a anumitor elemente ale modernităţii, a mai spus papa. Cu toate acestea, a subliniat Benedict al XVI-lea, biserica nu condamnă tehnologia în sine.

Suveranul pontif a recunoscut avantajul oferit de mijloacele moderne de comunicaţie, care permit răspândirea mai rapidă a mesajului creştin către mai mulţi oameni.

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Telef. mobil şi internetul dăunează sufletului

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 04 Dec 2008, 16:39

Vaticanul: Telefonul mobil şi internetul dăunează vieţii sufleteşti
Cred ca de data asta are dreptate tipu... Asta vine de la un tip care sta cu fata in monitor atat de mult incat da un search pe vremea.com cand il intreaba cineva cum e afara...

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Telef. mobil şi internetul dăunează sufletului

Mesaj necititde Florina » 04 Dec 2008, 21:46

Toate trebuie sa fie CU MASURA. Un exemplu: una e sa merg la 250 km departare de mine ca sa ma spovedesc fara a-l suna pe parinte sa-l intreb daca e la manastire, si alta e sa vorbesc 3 ore/zi! Iar netul, in cele 15-20 de minute cat stau eu seara, sper sa nu ma afecteze prea mult. Doar ce e mult strica!

era

Re: Telef. mobil şi internetul dăunează sufletului

Mesaj necititde era » 05 Dec 2008, 19:37

Daca nu ar fi internetul si mai ales telefonul mobil am avea o viata foarte ineresanata, cit de util nu ar fi telefonul mobil nu se foloseste doar in cazuri extrem de importante si eu tre sa-mi schimb telefonul caci se descarca foarte repede cu toate ca vorbesc doar trei ore pe zi si doar pentru asta am doua telefoane caci uit permanent sa-l incarc pe vreo unul, dar daca nu ar fi telefoanele mobile atunci inloc sa stau acasa sa vorbesc as esi undeva cu acea persoana si ar fi mult mai util sa vorbesti cu acea persoana fata in fata 5 minute decit sa vorbesti o ora si fara folos.
Sunt deacord sa-mi inchida netul dupa ce termin facultatea caci atunci nu prea o sa fie folos de la el, doar pierdere de timp degeaba. Daca stau sa ma gindesc atunci din o ora in care stau pe net doar 5 min sunt cu folos in rest doar pierdere de timp.

S-a gasit cineva care a demonstrat ca netul e ceva foarte util si necesar pentru copii, doar pe net copii se pot dezvolta intelectual doar pe net copilul poate sa fie cine vrea el, doar netul ofera copiilor o viata virtuala pe care ei singuri o creaza si care niciodata nu coincide cu realitate. Cercetarea data demonstreaza ca omul tre sa se familiarizeze cu internetul de mic copil, adica sa se casatoreasca cu internetul din primii ani de viata. cercetatorul zice ca daca un copil are o reusita proasta la scoala nu e devina netul (in care sta cita 4 ore minim pe zi), ci parintii care nu ofera copiilor un climat favorabil de dezvoltare.

Nimic din tenologia moderna nu este folositoare pentru suflet, dar este olositoare pentru lene (ma refer la aspirator, masina automat de spalat rufe, masina automat de spalat vesela, etc.)
Dar pina la urma ele nu sunt impuse, noi singuri facem alegerea!

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Telef. mobil şi internetul dăunează sufletului

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 05 Dec 2008, 23:35

Nimic din tenologia moderna nu este folositoare pentru suflet, dar este olositoare pentru lene (ma refer la aspirator, masina automat de spalat rufe, masina automat de spalat vesela, etc.)
Da, dar nu poti sa faci o associere intre societatea moderna, unde tot mai multi oameni traiesc de unii singuri (si asta nu generalizez eu, ca o zic statisticile; vezi http://www.timesonline.co.uk/tol/news/u ... 550955.ece pt. detalii), si sotietatea traditionala unde copilul pleaca de acasa pt a trai cu o persoana de sex opus pt a face copii.

In ziua de azi, degeaba sunt doua persoane de sex opus (din ce in ce mai putine) ca daca amandoi au servici si nu au decat 1,8 copii [vezi statistica BBC ] comparat cu 2,0 copii in 1971, conform aceluiasi articol, si astfel nu ramane nimeni acasa sa spele.

A zis profu meu de management o vorba buna: in un film cu actiunea in sec 19 era o fetita care a primit o "papusa" formata din o bucata de lemn cu neste vata infasurata in carpa pe post de cap. Daca azi i-ai da asa ceva te-ar reclama la servicii sociale...


Ormylia

Re: Telef. mobil şi internetul dăunează sufletului

Mesaj necititde Ormylia » 20 Dec 2008, 17:48

Suntem de părerea că netul şi nu numai, încurajează lenea şi atrofiază creierul, stopează creativitatea.
Mai mult îl prosteşte pe om, care îşi închipuie că tare informat este, dar îi scapă lucruri mai esenţiale decât cele pe care le află pe net.
E mult de spus despre daunele pe care le aduce internetul, au apărut pe piaţa mai multe materiale in domeniu.
Eu nu mă folosesc atât de mult de internet, dar cei care o fac destul de des, să spună ei dacă sunt în câştig sau pierdere???
Mai mulţi se frig cred....
P.S. Este important să nu uităm că Dumnezeu comunică cu noi şi prin oamenii (care sunt chip şi asemănare a lui Dumnezeu) care ne înconjoară, prin natură ş.a. De aia şi simţim adesea un gol în suflet şi nemulţumire, pentru că nu cautăm şi nu batem acolo unde trebuie.


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 72 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX