Saracia

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
Avatar utilizator
Hrisanti
Mesaje:93
Membru din:09 Apr 2008, 16:45
Confesiune:ortodox
Localitate:Franta
Re: Saracia

Mesaj necititde Hrisanti » 18 Apr 2008, 18:29

REPET: este vorba de principiu: suntem lipiti de cel lumesti!!!
Cred ca a fi lispiti de cele lumesti nu inseamna neaparat sa traim fara nimic material (din ce este necesar), ci sa ne lipsim de cele ale lumii (egosimul, mandria, lacomia, etc)....
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi !

diaconul_Catalin

Re: Saracia

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 18 Apr 2008, 18:37

Preot si mirean nu se pot alatura!
Am spus lipiti nu lipsiti!
Cred ca nu foloseste pe nimeni aceasta discutie; poate ar trebui sa i incheiem!

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Saracia

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 18 Apr 2008, 19:09

Cred ca nu foloseste pe nimeni aceasta discutie; poate ar trebui sa i incheiem!
Doar fiindca e un subiect delicat, nu inseamna sa fugim de el.


Lume, sa nu exageram. Toti stim ca textele nu inseamna intodeauna ce par, mai ales cele de 2000 de ani.
Eu nu sunt "bogat". Sunt din clasa de mijloc din UK. Poate ca in Ro as fi considerat bogat, dar astea is detalii, nu merita discutate.

Dar sunt in schimb, sarac cu timpul, si de aia imi cer scuze ca nu am mai prea intrat pe forum in ultimul timp.

Totusi, ce inseamna bogat ??? Cateva milioane in ziua de azi ce inseamna pe pietele financiare??? http://www.independent.co.uk/news/world ... 10377.html
Daca e sa il intrebam pe omul asta, cateva milioane sunt banii de buzunar a menajerei.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Saracia

Mesaj necititde Ioan Cr » 18 Apr 2008, 19:36

Am sanatate... si cam atat! Si nu sunt sarac!
:D Subscriu, subscriu!!
Totusi, ce inseamna bogat ???
Bogatie inseamna surplus de mijloace (de existenta, in primul rand).

Ce inseamna surplus?

Din Rugaciunea Domneasca:

"Painea noastra cea spre fiinta da-ne-o noua astazi...".

Ce e mai mult = bogatie.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
Hrisanti
Mesaje:93
Membru din:09 Apr 2008, 16:45
Confesiune:ortodox
Localitate:Franta

Re: Saracia

Mesaj necititde Hrisanti » 18 Apr 2008, 19:44

Preot si mirean nu se pot alatura!
Din cate stiu eu exista preoti de mir (casatoriti, deci traitori in lume) si preoti monahi. :roll:
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi !

Avatar utilizator
Hrisanti
Mesaje:93
Membru din:09 Apr 2008, 16:45
Confesiune:ortodox
Localitate:Franta

Re: Saracia

Mesaj necititde Hrisanti » 18 Apr 2008, 19:50

"Painea noastra cea spre fiinta da-ne-o noua astazi...".
Ce e mai mult = bogatie.
Unii sfinti parinti spun ca "painea noastra cea spre fiinta" este Impartasania.
Va fericesc, fratilor, daca ati ajuns la masura de a trai doar cu Sfanta Cuminecatura !
Iar daca nu ati ajuns la aceasta masura, mai bine ar fi sa va rugati decat sa filozofati ! :D
Si cu aceasta va spun la revedere intru Domnul;
M-am inscris aici crezand ca este un nou forum moderat de gigerlchiazna, dar vad ca m-am inselat.
Domnul sa fie cu voi toti, si ma iertati pe mine pacatoasa si necugetata !
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi !

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Saracia

Mesaj necititde Ioan Cr » 18 Apr 2008, 19:54

Iar daca nu ati ajuns la aceasta masura, mai bine ar fi sa va rugati decat sa filozofati ! :D
Da, si sa includeti "bogatia" in lista pacatelor de marturisit... :?
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
Hrisanti
Mesaje:93
Membru din:09 Apr 2008, 16:45
Confesiune:ortodox
Localitate:Franta

Re: Saracia

Mesaj necititde Hrisanti » 18 Apr 2008, 19:58

Iar daca nu ati ajuns la aceasta masura, mai bine ar fi sa va rugati decat sa filozofati ! :D
Da, si sa includeti "bogatia" in lista pacatelor de marturisit... :?
Chiar credeti ca sunt atat de bogata ? :D
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi !

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Saracia

Mesaj necititde Ioan Cr » 18 Apr 2008, 20:01

Chiar credeti ca sunt atat de bogata ? :D
Am spus-o retoric, ca si Dvs. ;)
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Saracia

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 18 Apr 2008, 21:44

M-am inscris aici crezand ca este un nou forum moderat de gigerlchiazna, dar vad ca m-am inselat.
Domnul sa fie cu voi toti, si ma iertati pe mine pacatoasa si necugetata !
Gata? Pleci?
Totusi, cum ati fost atat de naiva sa credeti ca e alt forum. Precum cu Templul lui Solomon, un forum nu e numai o cladire cu un server inauntru. E format din oameni.


Mai, pana la urma, daca sa zicem ca traim o viata modesta, sa zicem ca de preot, la tara, si precum poti controla afacerile de pe o insula, asa si de la tara. Dar banii nu ii folosesti, ci duci o viata normala... E ok????

Ca altfel, daca tot ma duc in iad, mai bine ma fac ateu si ma bucur macar de bunatatile acestei vieti, stiind ca nu am nici o sansa de intrare in rai.
Bogatie inseamna surplus de mijloace (de existenta, in primul rand).
Nu am probleme, mie imi trebuie cateva milioane (de £) pe luna ca sa supravietuiesc... :D Pana acolo e ok...

:lol: :lol: :lol: Ai nimerit-o cu tancul.Sediul forumului cred ca e in Republica Moldova(asta e o speculatie deoarece Pr Petru e administratorul principal)Cum treci vama?
Oricum mersi,azi am ras prima data!
Host of the IP: www.forumortodox.com Whois
Host IP [?]: 66.29.31.9 Copy [Whois]
IP address country: ip address flag United States
IP address state: New Jersey
IP address city: Landing
IP postcode: 07850
IP address latitude: 40.906399
IP address longitude: -74.665802
ISP of this IP [?]: Net Access Corporation
Organization: Net Access Corporation
Local Time of this IP country: 2008-04-18 15:40

Nup... E in SUA... Dar daca ar fi in Rp. MD m-as bucura ca nu imi trebuie viza!!! :lol:

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Saracia

Mesaj necititde protosinghel » 19 Apr 2008, 11:53

Dacă tot e vorba de sărăcie, cred că ar trebui să accentuăm un lucru capital:
Doar sărăcia de bună voie (liber asumată) este o virtute. Sărăcia de nevoie aduce numai rele pe pământ: deznădejde, cârtire, ucideri, ură, distrugerea familiilor, etc. Deci, cred că trebuie să fim atenţi la această nuanţă. Mai mult decât atât, sărăcia nu poate fi impusă sau pretinsă nimănui.
Pe de altă parte, nu putem vorbi doar despre "sărăcie" sau "bogăţie", pt că aceste noţiuni sunt relative şi ele sunt percepute diferit de oameni, în funcţie de nivelul de trai pe care-l pretind sau pe care şi-l impun. Un salariu mediocru din România, pt un basarabean este o adevărată bogăţie, iar pensia tatălui meu, de exemplu, pt orice european este mai mult decât o bătaie de joc; şi asta în condiţiile în care preţurile sunt cam la fel...

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Saracia

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 19 Apr 2008, 13:16

Sărăcia de nevoie aduce numai rele pe pământ: deznădejde, cârtire, ucideri, ură, distrugerea familiilor, etc.
Da! Asta ziceam si eu!!! Mergeti pe orice "Housing Estate" (cartier de case construite de guvern, pentru saraci sau imigranti) si vedeti ce se intampla pe acolo.

Cel mai bun caz e cazul lui Karen Matthews. Cazul ei a iesit la iveala cand fica ei de 9 ani, caz foarte mediatizat. Inca nu s-a rezolvat, asa ca nu o sa vorbesc despre disparitie, desi va spun ca au recuperat-o.
Mama (Karen), locuieste intr-un cartier sarac, in York, si are 7 copii din 5 tati diferiti. Si acum e acuzata de neglijarea copilului (child neglect) acum. Presa o arata pentru ceea ce e, o oglinda asupra starii societatii britanice, si chiar in acest articol zice ca arata declinul clasei muncitoresti: "What was once a working class is now, in some places, an underclass. It is a decline that this unfortunate woman seems to embody."

Sursa: http://www.independent.co.uk/news/uk/cr ... 08374.html

Comparati aceasta poveste complicata, cu situatia buna a famililor din Islington, sau alte zone, si veti vedea diferenta.

Poate ca am dat un caz exagerat, dar adevarul e ca saracii sunt grasi si uscati de viata, pe cand bogatii sunt slabi, si plini de viata.

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Saracia

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 19 Apr 2008, 22:25

Străduiţi-vă, zice [Domnul], şi vă siliţi ca „să intraţi prin poarta cea strâmtă” (Mat., 7:13), şi „strâmtă şi îngustă este calea care duce la viaţă, dar mare şi largă cea care duce la pieire”. Iar în alt loc spune limpede care este această cale a pierzaniei: „vai vouă, bogaţilor, vai vouă celor ce sunteţi sătui acum, vai vouă când toţi oamenii vă vor grăi de bine (Luca, 6:25-26), vai vouă iubitorilor de slavă, de plă-ceri, de argint, căci pentru unele ca acestea v-aţi pierdut”, şi iarăşi zice: „nu vă adunaţi vouă comoară pe pământ” (Mat., 6:19), „luaţi seama la voi înşivă să nu se îngreuieze inimile voastre prin beţii, prin desfrânări şi grijile vieţii” (Luca 2 l, 34), şi „cum pu-teţi voi să credeţi, când primiţi slava cea de la oa-meni, iar slava Unuia Dumnezeu nu o căutaţi” (Ioan, 5:44).
Am mai gasit... ceva relevant...

Avatar utilizator
Dahnah
Mesaje:105
Membru din:20 Apr 2008, 20:21
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Saracia

Mesaj necititde Dahnah » 21 Apr 2008, 21:04

"Saracia" sau "Bogatia" nu sunt ele insele bune rau rele, ci cum te transforma una sau alta, asta e important, cum a spus cineva, cat de lipit de bogatie (eu adaug, sau de saracie) esti. Visiunea generala e ca.. aia bogatii is de-ai satanei, de aia o duc bine, noi, saracii suntem de.ai lui Dzeu. Dupa mine e o scuza joasa care nu face decat sa te autoprotejeze, pentru ca nu poti face ceva mai mult sa iti depasesti conditia.
Ne vrea Dumnezeu bogati sau saraci? Sincer, am crescut cu ideea (de la parinti, de la biserica etc.) ca daca esti de-al lui Dzeu, atunci tre sa fii sarac, ca deh, daca esti bogat inseamna ca furi si faci afaceri necinstite. In acest moment cred ca Dumnezeu nu ne vrea saraci, cred ca ne vrea bogati. dar bogati din toate punctele de vedere, incluzand si partea materiala. Cred ca saracia de care se tot vorbeste se refera mai mult la umilinta, asta da, ne apropie de Dzeu.
Ca tot se intreba pe aici daca am renunta la ce avem. Ce simplu e de spus, "normal ca e mai simplu pt. o camila sa treaca printr-o gamalie de ac..." si judecand repede bogatul care nu renunta la averile lui. Dar voi (noi) cei care nu avem atata cat acel bogat din Biblie, putem renunta la tot? Raspunsul e NU. Problema nu se pune sa renunti de dragul renuntarii... nu, sa renunti pentru ca asa iti zice Dumnezeu, atunci, ai fi capabil sa dai tot, daca ai sti ca vine de la El? Cum zicea apostolul Petru cred, in saracie si in bogatie sunt fericit (pentru ca il avea pe Dzeu), deci contextul in care esti nu conteaza, atata vreme cat credinta ta nu depinde de exterior. Numai atunci vezi bogatia sau saracia ca pe ceva secundar.
Citeam despre o persoana careia Dzeu i-a spus in repetate randuri sa construiasca o biserica pentru 10 000 de oameni, insa el nu avea nimic, decat casa unde locuia cu sotia. Din nou, Dzeu i-a spus sa faca precum Andrei, cu 2 paini si 1 peste sa i le ofere lui Iisus si in credinta acesta va produce suficient. Va inchipuiti cat e de greu sa dai tot ce ai, casa in care traiesti, care nu valora nici cat un sfert din biserica pe care trebuia sa o construiasca? Cine ar face aceasta? Si mai ales, sa o convingi pe sotie ca asa e bine? In final, asa au facut si au implinit scopul, cu mai multe greutati, sa nu credeti ca totul a mers struna. Ideea era, daca e atat de greu sa renunti la putinul pe care il avem, cum o fi sa renunti la ditamai averi? Si sa incepem acuma ca avem o masina o casa o firma dar muncim pe ea etc.. e o scuza, nu de asta e vorba, nimeni nu invinuieste pe cei ce au. Din nou, problema e cat de atasati de ceea ce avem suntem si pentru ce motiv am putea renunta, daca e pentru Dzeu nu ar trebui sa fie greu, dar se pare ca totusi, e.
"Desfătează-te în Domnul şi îţi va împlini ţie cererile inimii tale." (Psalmul 36:4)

JOAN
Mesaje:79
Membru din:16 Apr 2008, 22:49
Confesiune:ortodox

Re: Saracia

Mesaj necititde JOAN » 22 Apr 2008, 22:44

A fi sarac inseamna sa multumesti Domnului pentru ce ai ,sa nu ravnesti la ce nu ai si sa-L pretuim pe Dumnezeu mai presus de orice.A fi bogat inseamna sa ai de la patimi la bogatia materiala cat mai multe ,sa nu fii multumit cu ce ai,sa crezi ca ce ai este datorita tie si sa nu-ti ajunga niciodata nimic ...de ce ai de aia ai mai avea.Cred ca totul este relativ pana la atitudinea inimii tale fata de ceea ce te "inconjoara",pe care in viata de zi cu zi Domnul o cere in felul Lui de la fiecare.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Saracia

Mesaj necititde maria_andreea » 30 Apr 2008, 21:03

Hristos a Inviat!
Asa cum Dumnezeu poarta de grija tuturor vietuitoarelor, adica nu le lasa sa moara asa si Dumnezeu are grija de om.
...cand aveam un banut imi "storceam creierii"-si astfel uitam de Dumnezeu- cum sa-i cheltuiesc mai bine si in final tot prost ii cheltuiam, insa cand nu aveam acel banut- gandul fiindu-mi indreptat catre Dumnezeu- aveam de toate chiar puteam da si la saraci..Astfel mi-am dat seama ca alaturi de Dumnezeu toate sunt cu putinta.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 84 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX