Ortodoxia si bunele maniere

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:
Ortodoxia si bunele maniere

Mesaj necititde Florina » 21 Apr 2008, 13:31

Un lucru care ne intriga in biserici, la slujbe, sau si la cei care se cred foarte credinciosi: lipsa unui elementar bun simt!

Chiar daca nu ajunge cineva la blandete din prima luna de cand merge la Biserica, macar de Codul bunelor maniere sa fi auzit!

La noi la Teologie, Parintele Vasile Gordon, profu de metodica predarii religiei, in anul III, sem I, ne-a dat in bibliografia obligatorie "Codul bunelor maniere", de Aurelia Marinescu! Ca, macar daca te Dumnezeu nu te temi, de oameni sa te rusinezi! Si sa ii lasi netulburati, la biserica sau pe strada...

diaconul_Catalin

Re: Ortodoxia si bunele maniere

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 21 Apr 2008, 14:48

Cred ca tot pe acest forum am citit la un moment dat ca bunul simt este ultima farama de moralitate, ultima reminescenta a unei constiinte curate. In primul rand, cei care se rusineaza de oameni si doar atat, vin la biserica pentru a "semna condica" (cum parca spunea Hrisanti la un moment dat). Nu putem apela la bunul simt al celor care vin la biserica, nu e normal acest lucru. Nu este normal ca in biserica sa ne ghidam dupa regilile de comportare inter-sociala. Acest mod de intelegere a relatiilor interumane nu poate fi specific credinciosului ortodox. In biserica nu interactionam cu alti oameni, ci impreuna cu acestia interactionam cu Hristos, care sa jertfeste in chip real, inaintea noastra.
Mi-am amintit: parintele Nicolae Tanase spunea ca "bunul simt este ultima farama de constiinta".

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Ortodoxia si bunele maniere

Mesaj necititde Florina » 21 Apr 2008, 15:18

parintele Nicolae Tanase spunea ca "bunul simt este ultima farama de constiinta".
Tot e ceva, decat sa nu o aiba cineva nici pe asta! Daca mergi degeaba la biserica, macar nu-i deranja pe altii! Multi sunt prima data la biserica si, din nefericire, si ultima, din cauza acestora care nu respecta bunele maniere!!!

Si, de multe ori, incerci din politete sa nu iti arati mania, si poti ajunge la blandete...

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Ortodoxia si bunele maniere

Mesaj necititde unsuflet » 21 Apr 2008, 17:18

In biserica nu interactionam cu alti oameni, ci impreuna cu acestia interactionam cu Hristos, care sa jertfeste in chip real, inaintea noastra.
Ar trebui sa se scrie asta pe un panaou si sa se aseze la intrarea in biserica!!!
Poate ca asa nu s-ar mai vorbi ...
In duminica asta, de Florii, am auzit pentru prima data un preot atragandu-le atentia SUPARAT ca nu s-a terminat SFANTA LITURGHIE, sa nu mai vorbeasca!!! + a mai spus: "In biserica trebuie sa se auda doar corul si preotul, credinciosii sa taca!"
Nici n-am cuvinte sa exprim cat m-am bucurat de asa un preot!!!
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Ortodoxia si bunele maniere

Mesaj necititde unsuflet » 21 Apr 2008, 17:38

Multi sunt prima data la biserica si, din nefericire, si ultima, din cauza acestora care nu respecta bunele maniere!!!
Cand vii la biserica vii interesat de slujba, esti atras de Dumnezeu, nu? candva am auzit un preot spunanad ca atunci cand iti vine in gand ca ai intra in biserica, te chama Iisus de fapt!!!
Zic, ca daca esti acolo pentru Dumnezeu si nu doar sa vezi pictura bisericii, o sa te minunezi ca vorbesc unii asa fara jena in biserica, te superi ca n-auzi predica, spujba, si iti propui sa cauti alta biserica unde sa fie mai multa liniste, dar tot nu renunti!
Marea problema a credinciosilor care vorbesc in biserica e ca ei nu constientizeaza ca Dumnezeu si toti sfintii sunt acolo, in Biserica si ii vad...si pe cei care vorbesc, si pe cei care sunt chinuiti de vorbele celor nelinisititi...
Am auzit tot un preot, spunand ca e pacat mare sa vorbesti vrute si nevrute in biserica...
Raman oprimista si gandesc ca cei care vorbesc , mai devreme sau mai tarziu vor tacea pentru ca or sa-i vada pe cei care tac, si o sa le fie rusine de ce fac ei la un moment dat...I hope so...
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

Avatar utilizator
ionutanton777ro
Mesaje:37
Membru din:13 Apr 2008, 13:40
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Ortodoxia si bunele maniere

Mesaj necititde ionutanton777ro » 21 Apr 2008, 21:06

Problema este ca de multe ori cei care vin si vorbesc in timpul slujbei sunt persoane care vin des la biserica, chiar aproape in fiecare duminica (insa doar duminica, nu si la alte sarbatori), si au format un obicei in a transforma biserica in loc de intalnire si intrebari de genul "ce mai faci". Si pe mine ma deranjeaza galagia de la biserica unde este duhovnicul meu insa fiind persoane in varsta, nu stiu cum sa le atrag atentia, si nici nu stiu daca ar lua cuvantul meu in serios. Nici nu stii daca sa le abordezi cu pace sau cu mustrare.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Ortodoxia si bunele maniere

Mesaj necititde Ioan Cr » 21 Apr 2008, 21:39

Ma tem ca se poate ajunge la "manierism" (soi de ritualism) cu codul bunelor maniere. Toti poarta vina, si cel cu "apucatura", si cel care observa.

Sa nu uitam ca au fost in Biserica si nebuni pentru Hristos, care adeseori erau total inculti si mojici dupa orice cod de "bunacuviinta" moderna. Limita e subtila...
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Ortodoxia si bunele maniere

Mesaj necititde unsuflet » 21 Apr 2008, 22:12

Si pe mine ma deranjeaza galagia de la biserica unde este duhovnicul meu insa fiind persoane in varsta, nu stiu cum sa le atrag atentia, si nici nu stiu daca ar lua cuvantul meu in serios. Nici nu stii daca sa le abordezi cu pace sau cu mustrare.
Eu am primit o lectie...Asa inteleg eu, a fi o lectie!
Eram in Biserica, cativa oameni se rugau in fata icoanelor, si doua doamne de varsta a treia erau sigur pe doua scaune. Una din ele mai in varsta, vorbea f. tare, evident era cam surda.
inainte de-a iesi din biserica, m-am gandit ca fac o fapta buna si m-am apropiat de cele doua doamne si am rugat-o pe doamna surda sa vorbeasca mai incet, ca deranjeaza pe cei care se roaga. (am fost politicoasa, si fara repros, fara mustrare; recunosc ca in sufletul meu erau furiasa ca vb. asa tare)
Mi s-a raspuns manios si tare: "Cine a spus asta preotul?"
M-am blocat, nu ma asteptam la asa un raspuns... Am ingaimat un nu...
Cealalta doamna si-a cerut scuze ca a vorbit mai tare.

De-atunci n-am mai incercat sa fac liniste in nici un fel, pentru ca mi-am dat seama ca am facut fara sa vreau mai multa galagie...
Acasa, mi-am amintit de un calugar de la Manastirea Curtea de Arges, care statea pe un scaun putin departat de masa la care se vindeau lumanari si erau si hartii pentru scris pomelnice. stiu ca atunci cand m-am uitat la el, mi s-a parut deranjat de ce vorbeam eu cu doamna cu care eram, o intrebam ceva de pomelnic. In fine, calugarul, batran-batran, n-a spus nimic, s-a mutat in alt colt al bisericii!!!Din cand in cand imi apare in minte. era batran batran, cu barba alba, lunga
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Ortodoxia si bunele maniere

Mesaj necititde Ioan Cr » 22 Apr 2008, 07:39

In fine, calugarul, batran-batran, n-a spus nimic, s-a mutat in alt colt al bisericii!!!
Si bine a facut...
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
ionutanton777ro
Mesaje:37
Membru din:13 Apr 2008, 13:40
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Ortodoxia si bunele maniere

Mesaj necititde ionutanton777ro » 22 Apr 2008, 08:48

Bine, sunt si cazuri izolate, nu ma gandesc la persoane izolate sau la discutii care au o legatura cu participarea la liturghie, dar ce facem cu grupurile de persoane care povestesc ce au facut in timpul saptamanii si ce au vazut la TV si vorbit cu cutare (deci subiecte care nu au nici o legatura cu biserica/slujba si care sunt chiar deranjante)? Intr-o biserica aglomerata duminica nu prea te poti muta de colo-colo ca nu ai unde, persoanele stau lipite una de cealalta, si as face o foiala deranjanta. Sunt oameni care pur si simplu cred ca este ceva normal sa vorbesti la slujba asa cum vorbesti in alimentara la coada la casa. Toleranta inseamna sa ii lasam sa vorbeasca in continuare, cu toata tulburarea care o produc si nefolosul lor sufletesc. Dragostea crestina inseamna sa le atragi atentia intr-un anumit duh. Prin asta le aduci si lor folos ca vor intelege unde au gresit. Dar in practica, cum aplici dragostea crestina aici ?

diaconul_Catalin

Re: Ortodoxia si bunele maniere

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 22 Apr 2008, 09:34

Ar trebui sa se scrie asta pe un panaou si sa se aseze la intrarea in biserica!!!
Crezi ca ar avea vre-un efect? Crezi ca ar citi cineva, sau ca ar baga in seama? Iti dau exemplu manastirii Bogdana din Radauti (si probabil e valabil pentru multe locasuri de inchinare): pe usa de la intrarea in biserica este pusa o hartie pe care scrie "Va rugam inchideti telefoanele mobile". Nu numai ca scrie, dar e si un telefon mobil taiat. Crezi ca nu auzi un ritm de manea sau de cine stie ce hit pop cand se canta "Pre Tine Te laudam"? Ba auzi! Si ce e si mai grav, e ca mai si raspunde spunand in soapta: "Sunt la biserica, te sun pe la 1. Te iubesc, Pa".
Sincer, am cautat sa gasesc o explicatie pentru lipsa de "bun simt duhovnicesc" din biserica. Si am gasit-o: atat timp cat preotul in altar nu face decat sa vorbeasca cu paraclisierul, cu dascalul, etc ce pretentii sa mai ai ade la oamenii din biserica. Daca preotul, absolvent de teologie, probabil cu diploma de master sau chiar si de doctorat (facut intr-un an, sarind peste master), nu constientizeaza prezenta reala a lui Hristos, sigur oamenii nu prea stiu cum e treaba cu transformarea painii si vinului in Trupul si Sangele lui Hristos. Personal, am vazut cum in altar preotul discuta cu paraclisierul despre un film cu bruce willis, iar paraclisierul se sprijinea de Sfanta Masa ca de un stalp. Cand i-am atras atentia mi-a raspuns: Lasati parinte, ca eu sunt paraclisier! Iar preotul a completat zambind: Da, da... e paraclisier si il cunoaste Dumnezeu! Reactii la asa comportament??? Nu cred ca poti sa mai ai!
Pe de alta parte, marea mea bucurie este sa vad copii de scoala primara, care spun crezul odata cu diaconii si cu toata biserica. Iti creste inima cand vezi tineri venind la biserica, te bucuri cand ii stii duminica dimineata la slujba, cu feţe neobosite de fum si dans in discoteci, ci cu priviri linistite, asteptand parca binecuvantarea Sfintei Liturghii.

Avatar utilizator
ionutanton777ro
Mesaje:37
Membru din:13 Apr 2008, 13:40
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Ortodoxia si bunele maniere

Mesaj necititde ionutanton777ro » 22 Apr 2008, 10:09

Adevarat, si eu sunt impresionat de tinerii care vin la slujbe si participa la unele biserici din orasul meu. Fara ei, cred ca Bucurestiul ar fi un oras mort. Cand particip la o slujba unde toata lumea participa si canta impreuna cu Parintii si strana, parca renasc. Oricat de atee ar deveni societatea, cand revii la astfel de slujbe, cu astfel de persoane participante, iti regasesti resursele sa continui a trai crestin.

JOAN
Mesaje:79
Membru din:16 Apr 2008, 22:49
Confesiune:ortodox

Re: Ortodoxia si bunele maniere

Mesaj necititde JOAN » 22 Apr 2008, 20:19

Si cand realizezi ca in fiecare locuieste Hristos ,si L-AI putea tulbura cu pacatele tale,smerindu-te,asa incepi sa faci parte din TRUPUL SAU,considerandu-te cel mai mic si neinsemnat dintre toti si netulburand pe nimeni din frica Dumnezeu,smerenie,dragoste.

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Ortodoxia si bunele maniere

Mesaj necititde unsuflet » 23 Apr 2008, 05:00

Da, trista intamplarea cu povestitul filmului...si restul nici nu mai pot repeta...asa de nelalocul ei mi se pare...o fi fost doar o ratacire. Important e ca Dumnezeu isi face treaba lui oricum (scuze daca limbajul nu e f. academic) tot vin copii, tineri, batrani la biserica, Dumnezeu tot ii atrage!!!!
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

diaconul_Catalin

Re: Ortodoxia si bunele maniere

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 23 Apr 2008, 07:56

...tot vin copii, tineri, batrani la biserica, Dumnezeu tot ii atrage!!!!
Dar oare pana cand?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Ortodoxia si bunele maniere

Mesaj necititde maria_andreea » 30 Apr 2008, 20:15

Hristoa a Inviat!
...tot vin copii, tineri, batrani la biserica, Dumnezeu tot ii atrage!!!!
Dar oare pana cand?
...pana la moarte, apoi vor fi vesnic langa Domnul .De ce cred asta?..pt ca tinerii care merg in prezent la Biserica au descoperit acolo "ceva" tainic, "ceva" care le umple inima de bucurie, care ii face sa roseasca si sa li se rupe sufletul pt cei carora le suna telefonul sau vb tare,"ceva" care ii incarca cu energie pt o saptamana intreaga pana in Duminica urmatoare, pt ca acesti tineri odata ce L-au cunoscut pe Hristos vor continua sa-L caute mereu indiferent de galagia produsa in Biserica (Dumnezeu le da putere sa mearga mai departe in acest urcus duhovnicesc, ii intareste...)
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

diaconul_Catalin

Re: Ortodoxia si bunele maniere

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 01 Mai 2008, 08:32

Intrebarea mea avea un alt sens: cei tineri de acum vor fi batrani (si vor continua sa vina la biserica), dar copiii lor vor veni? dar copiii copiilor lor? Oare vom avea mereu tineri in biserica? Nu ma refer la copiii de pana la 10 ani, ci la adolescenti, la tinerii liceeni si studenti, la cei intre 15 si 25 ani.

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Ortodoxia si bunele maniere

Mesaj necititde elena -petra » 01 Mai 2008, 09:52

Intrebarea mea avea un alt sens: cei tineri de acum vor fi batrani (si vor continua sa vina la biserica), dar copiii lor vor veni? dar copiii copiilor lor? Oare vom avea mereu tineri in biserica? Nu ma refer la copiii de pana la 10 ani, ci la adolescenti, la tinerii liceeni si studenti, la cei intre 15 si 25 ani.
Depinde! La noi nu se face nici un fel de misionarism, la noi tineretul nu este chemat la biserica.Este foarte usor sa criticam (si aici tin sa specific ca nu fac referire la cineva anume,discut in general) ca tineretul nu participa si probabil ca vor participa, tot mai putini la sfintele slujbe.
Si ar trebui sa mergem pe concret.Daca provin din familii, care ele insele, nu merg la Biserica decat in preajma sarbatorilor importante ,precum Nasterea si Invierea lui Iisus Hristos, daca nu au fost obisnuiti de mici sa participe la slujbe,sa se spovedeasca, sa se impartaseasca atunci normal ca odata ajunsi la maturitate se intreaba ce rost are mersul la biserica?Acesta este chiar un argument foarte des intalnit la tineretul din ziua de azi si anume ca in familia lor nu s-a facut educatie religioasa.
Asta nu inseamna ca tinerii nu sunt interesati de credinta,chiar daca provin din astfel de medii.Si se hotarasc ,sa participe si ei la Sfintele Slujbe.Aici,
nici nu intra bine pe usa Bisericii ca sunt luati imediat in colimatoriu de ,,babele binevoitoare" care au grija sa le atraga atentia si uneori cu tonuri destul de ridicate ca: n-au batic pe cap, de ce vin in blugi,nu-si fac cruce cum trebuie, n-au voie sa steie acolo....ci dincolo...etc.Si atunci in loc sa se incerce sa fie apropiati de biserica ei de fapt sunt indepartati.
Ar fi foarte multe de spus pe aceasta tema dar nu vreau sa monopolizez subiectul.

PS. Nu de mult la Manastire la Frasinei au participat la slujba un grup de rockeri ,veniti cu motoarele.Au stat linistiti pana la sfarsitul slujbei si cand au fost intrebati de un parinte calugar :,,cum s-au simtit?" raspunsul lor a fost :,,aici ne-am simtit cel mai bine,fiindca nimeni nu ne-a avut grija cum suntem imbracati!" NO COMMENT!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Ortodoxia si bunele maniere

Mesaj necititde maria_andreea » 01 Mai 2008, 09:56

Hristos a Inviat!
cei tineri de acum vor fi batrani (si vor continua sa vina la biserica), dar copiii lor vor veni? dar copiii copiilor lor? Oare vom avea mereu tineri in biserica?
...grea intrebare.
Totusi nu trebie sa deznadajduim haideti sa vedem si partea buna a lucrurilor (tinerii din prezent vor avea copii crescuti in invatatura crestin-ortodoxa, tinerii deveniti parinti vor lupta alaturi de copii lor cu ispitele...si cu ajutorul Lui Dumnezeu vor reusii sa-i pastreze pe Calea cea dreapta).
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

diaconul_Catalin

Re: Ortodoxia si bunele maniere

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 01 Mai 2008, 10:03

Este bine-stiut faptul ca: Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăţia cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri. (Matei VII, 21). Asadar, nici rockerii care s-au simtit bine la o manastire, nici fetele care vin cu batic si infofolite la biserica si nici babele care semneaza condica in fiecare duminica nu au certitudinea mantuirii!
Tinerii de acum vor avea copii crescuti in invatatura ortodoxa, dar sub pericolul permanent al tehnologiei, al drogurilor, al prostitutiei legalizate, al casatoriilor homosexuale legalizate, a luptei pentru putere si avere, a cator alte amenintari pe care noi le punem inaintea lor prin evolutie. Cand mayasii si egiptenii antici au avansat prea mult in stiinta, Dumnezeu i-a nimicit, caci altfel nu se explica disparitia atator populatii antice!


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 66 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX