Avertizari, suspendari si stergeri de cont

Anunturi, informatii, comunicate de la echipa de administratori si moderatori catre membrii forumului.
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Re: Avertizari, suspendari si stergeri de cont

Mesaj necititde protosinghel » 21 Oct 2010, 10:34

După ce i-am răspuns la toate întrebările, "calul troian" pe nume "Vianor" a fost scos din cetate... cel puţin pentru o vreme.
Am aşteptat să ne răspunde cine/ce sunt totuşi baptiştii şi nu a binevoit sau poate nici nu a ştiut!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Avertizari, suspendari si stergeri de cont

Mesaj necititde protosinghel » 26 Oct 2010, 06:43

După ce i-am răspuns la toate întrebările, "calul troian" pe nume "Vianor" a fost scos din cetate... cel puţin pentru o vreme.
Am aşteptat să ne răspunde cine/ce sunt totuşi baptiştii şi nu a binevoit sau poate nici nu a ştiut!
Sunt acuzat şi luat peste picior precum că m-am temut de studentul baptist Vianor şi fiind pusă în încurcătura de a-i răspunde i-am şters contul... :lol:
Stupid, nu?
Dar ca să ştie lumea, contul a fost dezactivat pentru că dânsul m-a numit "câine turbat" făcând şi alte acuzaţii grave. După ce şi-a cerut scuze prin SMS, contul a fost reactivat.
Eu nici nu purtam ură asupra lui şi îl iertasem înainte de a greşi... ;)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Avertizari, suspendari si stergeri de cont

Mesaj necititde protosinghel » 09 Noi 2010, 21:39

Userul "sandoval" este rugat să-şi scoate linkul de la semăntura de profil.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Avertizari, suspendari si stergeri de cont

Mesaj necititde protosinghel » 21 Dec 2010, 00:08

Pentru limbaj injurios la adresa ortodocşilor, contul "esenin" a fost dezactivat pentru un timp.
Îmi pare rău şi chiar nu am vrut să se ajungă aici.
Dle Esenin, reveniţi după sărbători.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Avertizari, suspendari si stergeri de cont

Mesaj necititde protosinghel » 03 Ian 2011, 16:18

L-am reabilitat pe "esenin".
Sper să fie mai politicos şi să ne încânte cu noi mesaje şi comenterii.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Avertizari, suspendari si stergeri de cont

Mesaj necititde protosinghel » 05 Ian 2011, 11:30

1. Laodiceean este avertizat pentru un comportament răutăcios şi limbaj tendenţios la adresa Ortodoxiei şi ortodocşilor. Dacă acest tip de comportament se va repeta, contul va fi şters fără preaviz.

2. Danie1, Dimitrie ş.a. sunt rugaţi să înveţe să se folosească de codurile BB, mai ales atunci când citează ceva de mai sus sau fost să dea un link.

Exemple:

text
textul pe care dorim să-l cităm
Al doilea exemplu s-a pus automat ca citat şi nu puteţi vedea programarea, dar ea e f. simplă. Îmi cer scuze, dar n-am timp acum să o explic, dar trebuie totuşi să o învăţaţi.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Avertizari, suspendari si stergeri de cont

Mesaj necititde protosinghel » 28 Sep 2011, 21:14

La insistenţa mai multor utilizatori ortodocşi, contul "poliţistul" - credincios penticostal - a fost şters.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Avertizari, suspendari si stergeri de cont

Mesaj necititde protosinghel » 30 Sep 2011, 19:41

Toţi userii înregistraţi pe forumul nostru, care până la 1 octombrie 2011 nu au scris niciun mesaj, au fost şterşi de pe forum.

Ei se pot înregistra cu acelaşi nume sau cu altul, cu condiţia să fie activi. Ne cerem scuze dacă am supărat pe cineva, dar era nevoie de această curăţire (firească), pentru a impulsiona spre seriozitate.


P.S. Numărul userilor pe forum s-a înjumătăţit. Cu ocazia asta "s-au eliberat" mai multe nume râvnite de alţii, dar ocupate până acum.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Avertizari, suspendari si stergeri de cont

Mesaj necititde protosinghel » 14 Noi 2011, 19:11

Conturile lui "Claudiu68" şi "beni" au fost şterse. E rău când "străinii" nu ştiu să se poarte ca în ospeţie. Dar şi mai rău e când neştiind ce să spună, vin cu atacuri la persoană.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Avertizari, suspendari si stergeri de cont

Mesaj necititde Ioan Cr » 28 Dec 2011, 16:17

Utilizatorul "ddc" a fost banat pentru comportament arogant, durata 2 saptamani.

Doamne ajuta si iertati daca gresesc...
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
Administrator3
Mesaje:135
Membru din:14 Dec 2008, 14:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:ajuta la administrare
Localitate:RO

Re: Avertizari, suspendari si stergeri de cont

Mesaj necititde Administrator3 » 01 Feb 2012, 10:56

Contul "baimalasi" a fost şters, cu banarea de email şi IP, aşa încât acest user să nu se mai înregistreze niciodată pe acest forum. Dacă va încerca cu al email sau de pe alt IP, rog echipa să reacţioneze imediat.
Iată şi motivele:

1. Individul nu s-a prezentat (aşa cum cere Regulamentul), ca să ştim cine este, ce studii are şi în ce constă această a lui "altă religie". Chiar şi numele şi avatarul care şi le-a pus au fost o provocare şi nu o manifestare a unei identităţi care vrea să discute cu noi.

2. A intrat în anumite subiecte tematice, vorbind de fapt la o altă temă. De exemplu: Avem subiect despre interpolările biblice, dar acesta vorbea despre ele la subiectul despre greşelile de traducere. Şi acesta este doar un exemplu, În general are 2-3 idei anti-creştine, fără argumente istorice pertinente, pe care le învârte în stilul lui Dan Brown şi a altor escroci. Dacă este din America, nu trebuie să creadă că tot el şi descoperit-o.

3. Se vede clar că a intrat pe forum nu ca să discute (aşa cum presupune un forum), ci ca să-şi arunce murdăria eretică. În mod normal, un user scrie un mesaj, cel mult 2, şi aşteaptă reacţia (de dialog) a altor useri. Or acest individ a scris cu neruşinare mai multe mesaje la rând, neinteresândul-l ce zic altţii. Rog ca şi mai departe acest principiu să nu fie încălcat. Forumul presupune dialog, nu monolog. Cine vrea monolog, să-şi facă blog.

Vreau să se înţeleagă clar că ştergerea acestui cont nu s-a făcut pe motivul că noi, ortodocşii, n-am şti ce să-i răspundem, ci pentru că la astfel de mesaje nici nu se merită să răspunzi şi nici userul nu era interesat să afle răspunsul nostru. Şi atunci la ce bun o polemică sterilă? Şi ca să demonstrăm că suntem deschişi şi nu ne tememe nici chiar de cele mai năstruşnice teorii şi idei, rog pe moderatorul "dimitrie" (sau altcineva) să mute mesajele lui "baimalasi" la "Recycle Bin" (acolo unde e posibil şi nu va fi afectată continuitatea undei discuţii), dară fără să le şteargă. Ar fi bine să se dea o replică scurtă şi să fie închise acele subiecte.
Tot ce s-a scris într-un anume subiect înainte de venirea acestui user, trebuie să rămână la locul lui şi să se continue conform regulamentului.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Avertizari, suspendari si stergeri de cont

Mesaj necititde Ioan Cr » 03 Feb 2012, 12:58

Userul ddc a fost iarasi banat pentru mesaje insultatoare si expresii indecente la adresa administratorului interimar. Cred ca un crestin trebuie sa fie si om...
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Spre mai buna editare a unui mesaj

Mesaj necititde dimitrie » 17 Feb 2012, 00:37

-Pentru mesajele mai lungi pe care le cităm în postarea noastră, ar fi de dorit - pentru a nu îngreuna citirea postării respective şi nici a nu umple pagina zadarnic - să încadrăm citarea respectivă în "scroll". Acest lucru îl putem realiza (pentru cine nu ştie) după cum uzităm şi de funcţiile: b, i, u, Quote, etc., din bara de editare de deasupra încadramentului unde ne scriem mesajele.

De asemenea, când dorim să dăm un link, putem să ataşăm link-ul respectiv unui cuvânt ori grup de cuvinte, fără a mai apărea forma brută a acelui link, în felul următor:
- mergem cu cursorul în bara de editare şi dăm click pe URL;
- în prima parte a lui URL unde apare , punem un "=" (egal) după url şi înain ... ână în [i][/i].
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Înştiinţare.

Mesaj necititde Pr Haralambie » 20 Feb 2012, 02:19

Conform articolului 2. din regulament, care se referă la Atitudini: Nu este permis atacul la persoana si folosirea unui limbaj necivilizat, obscen, antisemit sau rasist. Sunt interzise injuriile, afirmatiile vulgare, ironia de prost gust si fara sens, sau orice mesaj care il poate afecta pe vreunul dintre membrii acestui forum. (Grila de valori pentru evaluarea flimbajului se afla in "moralitatea" moderatorului)..
Mesajele de acest gen care le voi găsii şi cele off topic, le şterg fără alte înştiinţări în prealabil, întrucât este obositor a face curat şi a mai da şi raportul fiecărui utilizator în parte ce anume s-a sters.
Cu mult respect.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Avertizari, suspendari si stergeri de cont

Mesaj necititde protosinghel » 02 Mar 2012, 22:20

Rog userul "Dionysie", care până acum era "aletheia", să revină la vechiul nume, întrucât este cunoscut cu vechiul nume şi este citat de mai multe ori în mesajele altora - lucru care nu se modifică automat. La urma urmei, se poate pune un nume dublu, în care să se conţină şi vechiul nume.
De asemenea este rugat să-şi concretizeze locuinţa şi să nu umble cu denumiri de astea. Eu ştiu ce înseamnă ele şi ce alegorie presupun, dar cei mai mulţi nu ştiu. E suficient să scrieţi "România", dacă nu vreţi mai mult.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Avertizari, suspendari si stergeri de cont

Mesaj necititde protosinghel » 04 Mar 2012, 23:05

Userul "Xerofitic" are 24 de ore pt a-şi schimba denumirea confesiunii în profil (pentru că "ortodox" nu-i în mod sigur) şi de a se prezenta măcar sumar, cu numele real, în capitolul de prezentare a mebrilor forumului. Dacă nu se va conforma, va lua o pauză lungă...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Avertizari, suspendari si stergeri de cont

Mesaj necititde protosinghel » 06 Mar 2012, 09:21

Userul "Xerofitic" are 24 de ore pt a-şi schimba denumirea confesiunii în profil (pentru că "ortodox" nu-i în mod sigur) şi de a se prezenta măcar sumar, cu numele real, în capitolul de prezentare a mebrilor forumului. Dacă nu se va conforma, va lua o pauză lungă...
Ignorând "regula casei", contul "Xerofitic" a fost dezactivat până când îmi voi aminti să-l reactivez! Iertaţi-mă de subiectivism, dar forumul nostru nu poate deveni o platformă de lansare a tot felul de erezii puse sun mască "ortodoxă".

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Avertizari, suspendari si stergeri de cont

Mesaj necititde dimitrie » 07 Mar 2012, 15:29

Dacă lui aletheia i s-a cerut să-şi scire numele de utilizator cu literă mică, oare nu ar fi corect să i se ceară asta şi lui "Anthropos"?
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Avertizari, suspendari si stergeri de cont

Mesaj necititde protosinghel » 07 Mar 2012, 15:57

Dacă lui aletheia i s-a cerut să-şi scire numele de utilizator cu literă mică, oare nu ar fi corect să i se ceară asta şi lui "Anthropos"?
Şi cine vă împiedică să i-o cereţi?

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Avertizari, suspendari si stergeri de cont

Mesaj necititde dimitrie » 07 Mar 2012, 16:55

Vă cer părerea, că poate greşesc. Poate mi se pare puţin în neregulă. Cum consideraţi.
Sau poate e mai bine ca d-lui să ia o decizie în acest sens, având în vedere că un tip mai scruplos s-ar putea "împiedica" de acest lucru; oricum nu mulţi înţeleg ce înseamnă Anthropos. Nu ştiu care este pracica la greci referitor la numele de persoane. Am văzut că dau nume la persoane precum: Stavros, Hristos, etc., şi nu-i doare capul.
Cum vi se pare?
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!


Înapoi la “De la Echipa catre membri”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron