Propuneri administrative

Cereri, propuneri, nemultumiri ale membrilor comunicate catre Echipa de administratori si moderatori
Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București
Re: Propuneri administrative

Mesaj necititde presviter » 27 Ian 2012, 11:54

Şi dacă vom constata că metoda confirmării prin email nu e viabilă, vom reveni la cea a confirmării de către administratori.
In aceasta dimineata, din cauza accesului liber la inscriere, au intrat deja 34 de spamuri doar intr-o ora.
Cred ca mai bine reveniti la metoda anterioara.
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
Administrator3
Mesaje:135
Membru din:14 Dec 2008, 14:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:ajuta la administrare
Localitate:RO

Re: Propuneri administrative

Mesaj necititde Administrator3 » 27 Ian 2012, 22:34

Nu toţi care intră, se pot şi înregistra. În 24 de ore s-au înregistrat vreo 15, dar numai 2 s-au confirmat pe email.
Acum am mai complicat puţin regulile şi sperăm să scăpăm de ei.
Problema e că adminii nu reuşesc să facă faţă şi primesc sute de emailuri fără sens.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Propuneri administrative

Mesaj necititde Dionysie » 16 Feb 2012, 09:19

Aş dori ca userul "celprost" să facă nişte demersuri pentru a îşi schimba numele de utilizator, nu de alta dar nu pot să mă adresez "prostule". Alţii nu sunt deranjaţi pentru că pe ei îi scuteşte de alte adăugiri nefolositoare. Sper ca administratorii să facă ceva în acest sens pentru că nu se poate purta nici un schimb de replici adresându-te celuilalt: "mă, prostane".

Constantinos

Re: Propuneri administrative

Mesaj necititde Constantinos » 16 Feb 2012, 11:24

Daca nu mai vrea sau nu se mai poate sa-si schimbe numele eu ii zic "celprost" sau Pavel de la Avva Pavel cel prost , simplu il calugarim noi virtual.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Propuneri administrative

Mesaj necititde maria_andreea » 16 Feb 2012, 12:44

Aş dori ca userul "celprost" să facă nişte demersuri pentru a îşi schimba numele de utilizator. [...] Sper ca administratorii să facă ceva în acest sens pentru că nu se poate purta nici un schimb de replici adresându-te celuilalt: "mă, prostane".
Vai, vai "aletheia", păi tocmai aici e plăcerea că te aştepţi să vorbeşti cu un prost şi când colo prostul te suprinde căci e chiar deştept.
Dar, numai dacă eşti prost te poţi adresa unui om deştept "mă prostane". Oricărui user trebuie să te adesezi cu respect, conform regulamentului, chiar dacă nu şti cum îl cheamă sau are un nume simbolic te adresezi lui la persoana a 3-a, e simplu.

La urma urmei toţi suntem "proşti" comparativ cu Înţelepciunea deplină, Dumnezeu.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Marcus89

Re: Propuneri administrative

Mesaj necititde Marcus89 » 16 Feb 2012, 18:01

Aş dori ca userul "celprost" să facă nişte demersuri pentru a îşi schimba numele de utilizator, nu de alta dar nu pot să mă adresez "prostule". Alţii nu sunt deranjaţi pentru că pe ei îi scuteşte de alte adăugiri nefolositoare. Sper ca administratorii să facă ceva în acest sens pentru că nu se poate purta nici un schimb de replici adresându-te celuilalt: "mă, prostane".
Poate lui îi face plăcere titulatura de "celprost", doar el cu mănuța lui l-a tastat la înregistrare.

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Propuneri administrative

Mesaj necititde descoperire » 16 Feb 2012, 19:12

Aş dori ca userul "celprost" să facă nişte demersuri pentru a îşi schimba numele de utilizator, nu de alta dar nu pot să mă adresez "prostule". Alţii nu sunt deranjaţi pentru că pe ei îi scuteşte de alte adăugiri nefolositoare. Sper ca administratorii să facă ceva în acest sens pentru că nu se poate purta nici un schimb de replici adresându-te celuilalt: "mă, prostane".
Nu inteleg ce te deranjeaza,e ceva tipic la voi:autovictimizarea,autobatjocura,etc
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Propuneri administrative

Mesaj necititde Pr Haralambie » 16 Feb 2012, 19:27

Aş dori ca userul "celprost" să facă nişte demersuri pentru a îşi schimba numele de utilizator, nu de alta dar nu pot să mă adresez "prostule". Alţii nu sunt deranjaţi pentru că pe ei îi scuteşte de alte adăugiri nefolositoare. Sper ca administratorii să facă ceva în acest sens pentru că nu se poate purta nici un schimb de replici adresându-te celuilalt: "mă, prostane".
Nu inteleg ce te deranjeaza,e ceva tipic la voi:autovictimizarea,autobatjocura,etc
Cum e şi la voi a batjocori pe ortodocşi, nu?
Cu mult respect.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Propuneri administrative

Mesaj necititde esenin » 16 Feb 2012, 19:52

De este, evident, pe jumatate umor, pe jumatate foarte mult bun-simt, se vede ca omul nu e prost deloc, dar ca iubeste smerenia. Nu e treaba interlocutorilor lui sa gandeasca ca e prost sau nu. Cand ziceti numele „Basescu” va ganditi la ce inseamna? E un nume, o abstractie, gata, nu mai inseamna nimic.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Propuneri administrative

Mesaj necititde dimitrie » 16 Feb 2012, 23:49

Aş dori ca userul "celprost" să facă nişte demersuri pentru a îşi schimba numele de utilizator, nu de alta dar nu pot să mă adresez "prostule". Alţii nu sunt deranjaţi pentru că pe ei îi scuteşte de alte adăugiri nefolositoare. Sper ca administratorii să facă ceva în acest sens pentru că nu se poate purta nici un schimb de replici adresându-te celuilalt: "mă, prostane".
Din acest motiv nici eu nu i-am pronunţat pseudonimul ce şi l-a luat ca user pe acest forum.
M-am mai gândit că din altă pricină a făcut aceasta: anume, că a folosit pseudonimul gândindu-se la simplitatea sa, deoarece e unoscut faptul (poate nu de toţi) că sensul peiorativ al cuvântului prost e străin de sensul original, vechi al acestui cuvânt. Astfel, într-o Listă de arhaisme în cărţile de cult, întâlnim următoarea definiţie a cuvântului prost :

prost (sl. prostŭ) - simplu; nevinovat; curat; blând; fără de răutate; fără ştiinţă de carte (în funcţie de context ; de exemplu: avva Pavel cel Prost - i.e. "cel Simplu", ucenicul Sf. Antonie cel Mare, v. Patericul egiptean; "Fiţi înţelepţi ca şerpii şi proşti ca porumbii" - Matei 10, 16, în Noul Testament de la 1818)

Însă, dacă în intenţia d-lui nu acesta a fost sensul la care s-a gândit, atunci ...., mai bine îmi văd de păcatele mele şi tac, ca să nu mi se potrivească (şi încă strident) înaintea Domnului cele din Lc.6:41-42; că doar înaintea Lui suntem - vii ori repausaţi.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Propuneri administrative

Mesaj necititde danadoina » 17 Feb 2012, 00:41

iertare pentru interventie, citind discutia despre "celprost" mi-a venit in minte povestioara aceea in care un taran mergand la targ cu magarul, nicicum nu a putut multumi lumea, daca a mers pe magar nu a fost bine ca era prea mare povara pentru animal, daca a mers pe langa l-au facut prost ca merge pe jos si magarul nu are povara, daca a luat magarul in spate... si ...m-a amuzat la gandul ca "celprost" s-ar fi numit "celdestept"...ce comentarii ar fi declansat...pai daca si-a luat acest nume cu siguranta nu o sa se supere daca scrie cineva: draga "celprost", ....
Domnul stie cat este de smerit, cu siguranta are un fin umor.... :x22

celprost
Mesaje:161
Membru din:09 Feb 2012, 12:39
Confesiune:ortodox
Preocupări:sinceritatea, simplitatea, bunul simt

Re: Propuneri administrative

Mesaj necititde celprost » 17 Feb 2012, 09:40

iertare pentru interventie, citind discutia despre "celprost" mi-a venit in minte povestioara aceea in care un taran mergand la targ cu magarul, nicicum nu a putut multumi lumea, daca a mers pe magar nu a fost bine ca era prea mare povara pentru animal, daca a mers pe langa l-au facut prost ca merge pe jos si magarul nu are povara, daca a luat magarul in spate... si ...m-a amuzat la gandul ca "celprost" s-ar fi numit "celdestept"...ce comentarii ar fi declansat...pai daca si-a luat acest nume cu siguranta nu o sa se supere daca scrie cineva: draga "celprost", ....
Domnul stie cat este de smerit, cu siguranta are un fin umor.... :x22
Draga danadoina, va multumesc, sa stiti ca eu ii inteleg pe cei mai tineri ca se feresc de calificativul "celprost", ca asa eram si eu la tineretele mele, nicicum nu suportam sa fiu facut prost. Oau, ce ma mai suparam cand eram facut prost, chiar si in gluma! Acum, insa, recunosc deschis ca sunt prost. Mintea romanului cea de pe urma! :x22
Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că închideţi împărăţia cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intraţi, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi.
(Matei 23:13)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Propuneri administrative

Mesaj necititde maria_andreea » 19 Feb 2012, 12:44

Cred că e mai bine, din respect pt cei care scriu, să-i anunţăm în prealabl să-şi şteargă singuri posturile fără subiect, iar dacă nu vor sau nu ştiu cum, să le şteargă moderatorii, dar numai după ce aceştia au fost informaţi care topic le va fi şters şi din ce motiv.

De asemenea cred că e bine dacă cineva întrece măsura într-o privinţă să i se facă observaţie public sau privat.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Propuneri administrative

Mesaj necititde Dionysie » 20 Feb 2012, 18:53

Pr. Haralambie,

am observat mesajul pe care l-aţi scris. TOTUŞI, recomandarea mea, şi ceea ce este foarte normal de altfel, este ca, dacă întâlniţi atacuri la persoană sau altceva neconform (deşi sper că veţi şti să apreciaţi conformitatea ori ba) SĂ ŞTERGEŢI DOAR PARTEA DE ATACURI SAU DEVIERI ŞI NU ÎNTREAGA POSTARE ŞI ASTA PENTRU CĂ POT EXISTA POSTĂRI VALOROASE DAR CARE CONŢIN ŞI MICI ÎMPUNSĂTURI. Atunci normal este să ştergeţi DOAR fragmentul neconform NU întreaga postare, valabil pentru toată lumea şi nu doar pentru cei dintre creştini care deranjează.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Propuneri administrative

Mesaj necititde Pr Haralambie » 20 Feb 2012, 19:41

SĂ ŞTERGEŢI DOAR PARTEA DE ATACURI SAU DEVIERI ŞI NU ÎNTREAGA POSTARE ŞI ASTA PENTRU CĂ POT EXISTA POSTĂRI VALOROASE DAR CARE CONŢIN ŞI MICI ÎMPUNSĂTURI.
M-am gândit şi eu, cu atât mai mult o să ţin cont în urma recomandării.
Cu mult respect.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Dacă e cenzură atunci să fie pentru toţi

Mesaj necititde Dionysie » 20 Feb 2012, 19:58

Şi pentru că am observat că de la o vreme încoace am intrat în "marcajul" unora dintre moderatori / admins, şi pentru că nu doar că mi se şterg postări (folosesc impersonalul deşi fundaşul la marcaj s-a mărturisit singur), dar mi se mai şi cere prin mesaje private să mă autocenzurez, că altfel .... , aş dori să sesizez doar câteva postări care merită acelaşi tratament cu acela care mi se prescrie şi prevăd că mi se va aplica de către fundaşii la marcaj.


iată, spre exemplu, doar o postare a lui esenin aici în care abundă mesaje în afara subiectului. exemple (pentru fundaşul la marcaj): e vorba despre o postare din subiectul "Despre Conştiinţă" (este absolut evident că nu are nici o legătură cu subiectul)
Pr. Dimitrie,
Sunt casatorit pe ortodoxeste, si am facut cununia cu toata seriozitatea si m-am angajat in fata lui Dumnezeu, ca si domnia-voastra! ”Heterodox” nu inseamna ca respingi cu totul „schema”, cum ziceti. Pentru unele fapte ale vietii, o iau foarte in serios. De pilda sunt nas de copil ortodox (dar si de copil catolic, e adevarat). Dar sa ma inchin la moaste, NU! (Asta ca sa aveti si un exemplu invers). Si....acuma....daca popa a binevoit sa ma cunune, tot stiind cum sunt (m-am certat adesea cu el) banuiesc ca sunt si eu prins in „schema”. O sa mor in curand, si TOT pe ortodoxeste o sa ma inmormanteze. Stiti, in Franta, (la noi mai rar) sunt o groaza de comunisti (atei) catolici. Nu asa...„pentru orice eventualitate” ci pentru ca gasesc ca in comunism este un pic de crestinism si invers. Eu nu sunt comunist, dar si eu gasesc ca cateva dintre lucrurile in care cred se regasesc in ortodoxie.

(........)

Pai atunci nu ne intelegem . Eu nu-i pun lui Dumnezu in carca, ci conceptiei pe care vreti s-o impuneti despre El. Eu va reprosam ca falsificati textul scripturii, si inca nu mi-ati aratat cu NU il falsificati, in acel loc, cel putin (mai sunt si altele, la fel, ramase suspendate in diverse discutii, pentru ca nu aveti un raspuns fara fisura.) Problema este de fapt ca vorbiti in numele lui Dumnezeu, ca va identificati adesea cu El - ceea ce va rog sa ma iertati, devine foarte usor blasfemie. Cereti-mi exemple si vi le dau, trebuie doar sa caut in discutiile anterioare.

Acuma raspuns la citate. Simone Weil, o evreica catolica, avea obiceiul sa-si dea singura contra-argumente la fiecare afirmatie proprie. Stiti, presupun, ca se pot gasi argumenta scripturistice impotriva a ceea ce ati citat. Dar ma intreb daca trebuie argumente scripturistice. Oare nu ne ajunge viata pe care o traim, ca sa vedem ca cel bun si credincios sufera, ca cei rai se instapanesc peste lume? Toata tara asta sufera ACUM aceste fapte. Aveti o specie ciudata de idealism, nu mai vedeti realitatea. Oamenii mor de foame, batranii, cel putin, biserica a devenit ultima lor speranta, si dumneavoastra ii asigurati ca chiar daca ar fii rai, Tatal tot o sa le dea. Doar sa ceara. Pai ei cer! altceva nici nu mai stiu sa faca.
reamintesc că regula 3 a regulamentului spune: Postati un mesaj doar daca ceea ce aveţi de spus are legatura cu topicul.

DACĂ E CENZURĂ, ATUNCI, vă rog, SĂ FIE PENTRU TOATĂ LUMEA.

ESTE O RUGĂMINTE INSISTENTĂ. Obiectivitate, domnilor, obiectivitate! Valabil inclusiv pentru cei care m-au luat la marcaj şi insistă prin mesaje private să mă autocenzurez! DACĂ E CENZURĂ ATUNCI SĂ FIE PENTRU TOATĂ LUMEA. ori cenzuraţi pe toată lumea, ori nu mai cenzuraţi pe nimeni. este o cerinţă pentru o minimă obiectivitate. Să vedem câtă "obiectivitate" aveţi. (Şi ceea ce v-am semnalat este doar una dintre nenumăratele abateri de la subiect ale utilizatorului esenin, asta ca să nu mai pomenesc de insultele făcute fie la adresa unei persoane, fie la adresa Bisericii) (ce ar trebui să înţelegem, că insultele şi denigrările la adresa colectivităţii de persoane care constituie Biserica este tolerabilă, şi numai atacul la persoană este intolerabil? păi unde este dreapta măsură? sau voi nu aveţi aşa ceva?)

Îi rog pe administratorii forumului să mă ierte dacă în acest mesaj sunt puţin mai "intolerant".

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Propuneri administrative

Mesaj necititde Pr Haralambie » 20 Feb 2012, 20:13

Să ştiţi că nu v-am şters nici un mesaj, poate alţii vor avea ceva de spus.
Regula o să fie imparţială pt toţi.
Cu mult respect.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Propuneri administrative

Mesaj necititde Dionysie » 20 Feb 2012, 20:17

Nu mă refeream la dumneavoastră, ci la fundaşul la marcaj, (despre care am impresia că mi s-a cam suit în ceafă) maria_andreea.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Propuneri administrative

Mesaj necititde Dionysie » 20 Feb 2012, 20:19

De altfel chiar rog să îi fie şterse adăugirile ne-la-subiect, indiferent de care ar fi subiectul, pe care le-a făcut şi le face esenin.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Propuneri administrative

Mesaj necititde maria_andreea » 20 Feb 2012, 21:37

"aletheia", fundaşul la marcaj :D , îţi spune că tare ai mai devenit copilăros şi, iartă-mă, plictisitor.
Ţi-am cerut să ştergi singur atacul la persoana dl "esenin" atât.
Dl "esenin" nu a atacat persoane pe forum. Când vă cataloga într-un fel sau altul o făcea în funcţie de ce scriaţi şi nu în funcţie de persoane.

Te-am rugat să-ţi ştergi singur jignirile ca să nu te mai plângi că ţi le ştergem noi şi nu te anunţăm.

Te rog, fi mai serios căci tare mai e obositor să dau astfel de explicaţii...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


Înapoi la “De la membri catre Echipa”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX