Cuza si Biserica

Se vor discuta şi subiecte care ţin de Părinţii şi învăţătorii Bisericii. Operele şi învăţăturile lor. Sinaxare.
Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:
Cuza si Biserica

Mesaj necititde Florina » 31 Dec 2008, 17:43

Un articol care arata adevarata fata a domniei lui Cuza.

Daca am auzit de bine despre el, sa ne amintim ca era din cauza regimului comunist care era ateu, deci era normal sa il preaslaveasca...

Iată câteva linkuri interesante (pro şi contra):
1, 2, 3, 4, 5.

vechiul forum

Re: Cuza si Biserica

Mesaj necititde vechiul forum » 01 Ian 2009, 12:13

Despre mitificarea istoriei şi despre cazul lui Cuza putei citi în partea de jos a acestei pagini.

Deşi unele chestii mie personal îmi par exagerate, gen: schimbarea alfabetului pentru a face indisponibile cărţile de cult oamenilor (personal cred că schimbarea a fost cauzată de valul de naţionalism şi pro-latinism), iar faza cu alfabetul chirilic - alfabet dacic e departede realitate, alfebetul chirilic vine de la alfabetul grec, care la rândul lui e de la fenicieni, deci numai cu dacii nu are legăturã.

Totuşi nu cred că secularizarea averilor mănăstireşti nu a fost atât de rea în sine, ba chiar era necesară, pentru că în unele mănăstiri nu Hristos devenise centrul vieţii monahilor ci averile. De ex. Sf. Nil Sorschi pleda pentru aceasta în Rusia cu câteva secole înainte de valul de secularizări.
Bazându-mă pe destule fapte convergente..., am ajuns la concluzia că este o absolută certitudine că acest domnitor a fost franc-mason.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Cuza si Biserica

Mesaj necititde electric77 » 02 Oct 2010, 11:16

Alexandru Ioan Cuza a fost francmason, asta o spune istoria.


Înapoi la “SFINŢI PĂRINŢI şi ISTORIE BISERICEASCĂ”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX