Litia mică (pt adormiţi) şi Parastasul

Toate neclaritatile legate de randuieli liturgice ale Sfintelor Taine vor fi lamurite aici!
GeorgeChirita
Mesaje:52
Membru din:18 Apr 2012, 20:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:Dumnezeu si oamenii
Localitate:Piatra Neamt
Re: Litia mică (pt adormiţi) şi Parastasul

Mesaj necititde GeorgeChirita » 23 Apr 2012, 19:44

cand Parastasul se face dupa randuiala, se vede net diferenta fata de Panihida si credinciosii, mei, oricat de tineri, s-au prins, oricat ar lucra sambata, ca e mai bine sa lase coliva sambata si sa participe la slujba Duminica.
Mie nu-mi place cand la Liturghie se adauga la sfarsit slujba cu "semintele" care numai seminte nu sunt, si chiar i-am pus gand rau, sa fac slujba dupa Liturghie, cu o randuiala simpla care contine rugaciunea de multumire de la sfarsitul Liturghierului. La fel, pomenile nu-si au locul nici ele in cadrul Liturghiei, chiar daca inteleg logica. O Biserica disciplinata, cum am observat ca nu-i asa de greu a se forma, sta in mare parte si dupa binecuvantarea de sfarsit, chiar si copiii mici asteapta destul de linistiti bunatatile de impartit (cu conditia sa se militeze cu timp si fara timp pentru bunatati de casa, nu cumparate, chiar si la oras). la Liturghie, eu le-am spus credinciosilor sa crute lumanarile, ca tot ce aud ei pentru adormiti nu are treaba cu pomenile (ce mi-as dori sa am o casa de praznuire, nici sa nu le vad prin biserica, dar deh, pe rand); pentru ele, ca sa se adauge si osteneala lor la rugaciunea euharistica, exista Panihida sau Parastas. Ele sunt milostenii, care aduc biruinta in fata judecatii si acopera multime de pacate cata vreme contin multa dragoste ca ingredient de baza.
O Randuiala a Parastasului mi-am compilat si eu, macar sa slujesc cu constiinta linistita. La inceput mi-a fost mai greu, ca dureaza nitel, dar acum m-am obisnuit. Documentul nu este foarte ingriit, nu prea am timp, Eu listez si capsez o varianta in Publisher, care se listeaza fata/verso. Scribd-ul insa nu accepta Publisher. Daca ii place cuiva, sa-mi dea o solutie mai buna de upload sau sa-mi trimita mesaj privat cu adresa de mail.
http://www.scribd.com/doc/90838734
http://www.scribd.com/doc/90838507

PreotAlexandru
Mesaje:1
Membru din:02 Iul 2012, 22:09
Confesiune:ortodox
Preocupări:studiu, catehizare, slujire liturgica

Re: Litia mică (pt adormiţi) şi Parastasul

Mesaj necititde PreotAlexandru » 02 Iul 2012, 23:00

în calitate de preot slujitor al altarului, as dori sa aflu daca, incluzand Trisaghionul dupa Rugaciunea Amvonului, trebui să îl închei cu otpust sau rămân cu otpul Liturghiei

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Litia mică (pt adormiţi) şi Parastasul

Mesaj necititde protosinghel » 02 Iul 2012, 23:35

în calitate de preot slujitor al altarului, as dori sa aflu daca, incluzand Trisaghionul dupa Rugaciunea Amvonului, trebui să îl închei cu otpust sau rămân cu otpul Liturghiei
În Athos, după ecfonisul "Că tu eşti învierea şi viaţa şi odihna..." se cântă "Fie numele Domnului" şi Otpustul Liturghiei. În acest caz nu se pune nici "Veşnica pomenire", căci nici obiceiul ridicării colivei nu este foarte răspândit, ci doar în timpul ecfonisului preotul binecuvântează coliva, făcând cruce asupra ei.

Daniel63
Mesaje:1
Membru din:31 Mai 2013, 21:56
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor

Re: Litia mică (pt adormiţi) şi Parastasul

Mesaj necititde Daniel63 » 02 Iun 2013, 22:33

Ce se intelege prin Slujba Trisaghionului/

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Litia mică (pt adormiţi) şi Parastasul

Mesaj necititde protosinghel » 10 Iun 2013, 01:48

Ce se intelege prin Slujba Trisaghionului
Este o slujbă mai scurtă de pomenirea a celor adormiţi, care-şi trage denumirea de la faptul că începe cu "Sfinte Dumnezeule..." (cântat de 3 ori), = în greceşte Trisaghion. Parastasul deplin pentru cei adormiţi începe cu "Aliluia" şi are mult mai multe cântări şi ectenii.

MihaEl
Mesaje:48
Membru din:31 Aug 2014, 17:15
Confesiune:ortodox
Preocupări:student

Re: Litia mică (pt adormiţi) şi Parastasul

Mesaj necititde MihaEl » 27 Ian 2016, 16:49

Ar părea normal ca în Sâmbete când se face parastastul, el să fie inclus în utrenie şi apoi să se facă liturghia fără ectenia pentru morți şi fără "veşnica pomenire", şi ... atât! ?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Litia mică (pt adormiţi) şi Parastasul

Mesaj necititde protosinghel » 28 Ian 2016, 13:55

Ar părea normal ca în Sâmbete când se face parastastul, el să fie inclus în utrenie şi apoi să se facă liturghia fără ectenia pentru morți şi fără "veşnica pomenire", şi ... atât! ?
Da, bineînţeles.
Tradiţia greacă mai nouă face Trisaghionul pentru adormiţi înainte de Otpustul Liturghiei şi numai în Sâmbetele Morţilor face pomenirea în cadrul Utreniei, aşa cum prevede Tipicul.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Litia mică (pt adormiţi) şi Parastasul

Mesaj necititde Pr Haralambie » 20 Sep 2016, 22:55

Atonitii, la Trisaghionul pentru adormiți, care este după rugăciunea de după amvon, pun și troparele Cu duhurile dreptilor...? Inclusiv ectenia întreita?
Cu mult respect.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Litia mică (pt adormiţi) şi Parastasul

Mesaj necititde protosinghel » 21 Sep 2016, 20:26

Atonitii, la Trisaghionul pentru adormiți, care este după rugăciunea de după amvon, pun și troparele Cu duhurile dreptilor...? Inclusiv ectenia întreita?
Da. Încep cu rostirea Sf. Dumnezeule, cântă troparele şi zic ectenie. "Veşnica pomenire" nu cântă, ci o spun înainte de a mânca coliva la trapeză.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Litia mică (pt adormiţi) şi Parastasul

Mesaj necititde Pr Haralambie » 30 Oct 2016, 23:15

["Veşnica pomenire" nu cântă, ci o spun înainte de a mânca coliva la trapeză.
Cum anume?
Coliva o mănâncă înainte de masă sau după?
Cu mult respect.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Litia mică (pt adormiţi) şi Parastasul

Mesaj necititde protosinghel » 31 Oct 2016, 11:42

Coliva se mănâncă LA SFÂRŞITUL MESEI!
După ce s-a sunat primul clopoţel, preotul spune "Veşnică pomenire ctitorilor sfintei mănăstirii acesteia, părinţilor şi fraţilor din veac adormiţi şi tuturor celor care s-au pomenit în sfânt locaşul acesta". Citeţul răspunde "Veşnica lor pomenire!" şi îndată se începe a mânca coliva (care e pusă pentru fiecare în farfurii mici). Apoi se mai bate un clopot şi toată lumea se scoală.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Litia mică (pt adormiţi) şi Parastasul

Mesaj necititde Pr Haralambie » 31 Oct 2016, 18:46

Și apoi urmează rugăciunea la sfârșitul mesei?
Cu mult respect.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Litia mică (pt adormiţi) şi Parastasul

Mesaj necititde protosinghel » 31 Oct 2016, 19:29

Da, exact.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Litia mică (pt adormiţi) şi Parastasul

Mesaj necititde Pr Haralambie » 02 Noi 2016, 06:13

În timpul Trisaghionului se cadeste?
Cu mult respect.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Litia mică (pt adormiţi) şi Parastasul

Mesaj necititde protosinghel » 02 Noi 2016, 15:56

În timpul Trisaghionului se cadeste?
Da, se face o cădire mică specială...


Înapoi la “SFINTELE TAINE şi IERURGIILE: istorie, rânduială şi explicaţii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX