Litia mică (pt adormiţi) şi Parastasul

Toate neclaritatile legate de randuieli liturgice ale Sfintelor Taine vor fi lamurite aici!
vechiul forum
Litia mică (pt adormiţi) şi Parastasul

Mesaj necititde vechiul forum » 30 Dec 2008, 20:56

In Euhologhion/Molitvelnic exista o randuiala specifica a Parastasului dar si o Litie mica pt morti. Din nefericire, in Bisericile unite [cu Roma] s-a generalizat practica Litie mici pt morti in detrimentul celei a Parastasului. Asadar, care e de fapt Parastas?! Eu sunt de parere ca cel mare, si nu litia mica pt morti care se face seara dupa vecernie, mai rar dupa utrenie si inca si mai rar, la finalul Liturghiei dupa rugaciunea amvonului.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Litia mică şi Parastasul

Mesaj necititde protosinghel » 30 Dec 2008, 21:12

Sunt foarte ocupat şi vă dau un răspuns scurt.

1. Într-adevăr există 2 rânduieli distincite:
- Panihida, care e aproape ca şi slujba înmormântării, numai că fără Apostol, Evanghelie, "ultima sărutare" şi cânterele aferente, şi alte câteva elemente mãrunte;
- Litia mică pt morţi e o rânduială mult mai uzualã, chiar şi în BO, în primul rând pt că-i mai scurtă. Grecii îi mai zic şi "Trisaghion", pt că începe cu "Sfinte Dumnezeule".

2. În Mănăstiri, Panihida (mare) se săvârşeşte de obicei în toate sâmbetele, după Liturghie, iar în Sâmbătele morților - şi vineri seara după Vecernie. În parohii însă se obişnuieşte Panihidă mare la 40 de zile şi cu alte ocazii mai speciale, şi în Sâmbetele morţilor.

3. Litia mică se săvârşeşte oricând şi cu orice ocazie, mai ales duminica, pt că datorită cinstirii Învierii, duminica este interzisă Panihida mare, iar la parohie pomenirea morţilor e solicitată inclusiv duminica. Această litie are şi ea două rânduieli (neoficiale):
a) Aliluia, Cela ce prin adâncul, Ectenie mică pt morţi, Cu sfinţii (condacul), Sf. Dumnezeule (şi celelalte) rostite, Cu duhurile drepţilor, Ectenie întreită, Otpust şi Veşnica pomenire; (Aş putea spune că asta e o variantă hibridă dintre Panihidă şi Litie şi care nu e prea recunoscutã, dar des întâlnitã)
b) [Trisaghion]: Sfinte Dumnezeule cântat, Cu duhurile drepţilor, Ectenia întreitã, Condacul (care uneori se lasã), Otpustul şi Veşnica pomenire. Exact aceasta este rânduiala şi la scoaterea mortului din casă...

4. Rânduiala din Tipicul Mănăstirii Sf. Sava şi altele privind pomenirile morţilor de obicei nu se respectã. Ele şi sunt confuze, aşa cum şi Octoihul în zilele de sâmbãtã e foarte neclar. Pentru ziua de sâmbătă ar fi bine să fie dată 2 rânduieli separate: una pt bisericile de pe lângă cimitire şi alta pt slujba obişnuită, când nu se doreşte o pomenire specialã a morţilor sâmbãta. Cel puţin la Utrenie, rânduielile sunt foarte diferite.

eelianos
Mesaje:88
Membru din:26 Noi 2008, 12:17
Localitate:Thesalonic, ortodox

Re: Litia mică şi Parastasul

Mesaj necititde eelianos » 23 Iul 2009, 14:12

a) Aliluia, Cela ce prin adâncul, Ectenie mică pt morţi, Cu sfinţii (condacul), Sf. Dumnezeule (şi celelalte) rostite, Cu duhurile drepţilor, Ectenie întreită, Otpust şi Veşnica pomenire; (Aş putea spune că asta e o variantă hibridă dintre Panihidă şi Litie şi care nu e prea recunoscutã, dar des întâlnitã)
b) [Trisaghion]: Sfinte Dumnezeule cântat, Cu duhurile drepţilor, Ectenia întreitã, Condacul (care uneori se lasã), Otpustul şi Veşnica pomenire. Exact aceasta este rânduiala şi la scoaterea mortului din casă...
a. varianta asta nu cred ca se poate considera hibrida pentru ca are multe "insemne" ale parastasului (care nu este compatibil cu ziua duminicii), ci este pur si simplu ... parastasul pe scurt pentru ca ... parintele are multe de facut in ziua aia si ... are si vecernie seara.
b. trisaghionul este "compromisul" facut de biserica pentru a putea pomeni mortii si duminica. atentie! pentru a ramane in spiritul acestei iconomii, trisaghion nu trebuie sa aiba "insemnele" sambetei sau ale "aliluia" sau, logic, ale parastasului. ma refer la prezenta colivei, la zicerea vreunui condac sau ... la zicerea "vesnica pomenire" " pe larg".

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Litia mică şi Parastasul

Mesaj necititde protosinghel » 23 Iul 2009, 19:11

Aliluia, Cela ce prin adâncul, Ectenie mică pt morţi, Cu sfinţii (condacul), Sf. Dumnezeule (şi celelalte) rostite, Cu duhurile drepţilor, Ectenie întreită, Otpust şi Veşnica pomenire; (Aş putea spune că asta e o variantă hibridă dintre Panihidă şi Litie şi care nu e prea recunoscutã, dar des întâlnitã)
varianta asta nu cred ca se poate considera hibrida pentru ca are multe "insemne" ale parastasului (care nu este compatibil cu ziua duminicii), ci este pur si simplu ... parastasul pe scurt pentru ca ... parintele are multe de facut in ziua aia si ... are si vecernie seara.
Când am zis "hibridă" m-am referit la combinaţia dintre Panihidă şi Trisaghion. O putem numi şi o Panihidă redusă la maximum. Desigur nu se poate face duminica, când defapt nu ar trebui să se fac nici un fel de pomenire a morţilor, cu excepţia celor tainice de la Liturghie (Proscomidie şi Diptice) care se fac chiar şi la Paşti.
[Trisaghion]: Sfinte Dumnezeule cântat, Cu duhurile drepţilor, Ectenia întreitã, Condacul (care uneori se lasã), Otpustul şi Veşnica pomenire. Exact aceasta este rânduiala şi la scoaterea mortului din casă...
trisaghionul este "compromisul" facut de biserica pentru a putea pomeni mortii si duminica. atentie! pentru a ramane in spiritul acestei iconomii, trisaghion nu trebuie sa aiba "insemnele" sambetei sau ale "aliluia" sau, logic, ale parastasului. ma refer la prezenta colivei, la zicerea vreunui condac sau ... la zicerea "vesnica pomenire" " pe larg".
E o rânduială scurtă, dar nu neapărat pt duminici. Iar despre "Veşnica pomenire" pe larg sau pe scrut prima dată aud.

eelianos
Mesaje:88
Membru din:26 Noi 2008, 12:17
Localitate:Thesalonic, ortodox

Re: Litia mică şi Parastasul

Mesaj necititde eelianos » 24 Iul 2009, 08:56

Când am zis "hibridă" m-am referit la combinaţia dintre Panihidă şi Trisaghion. O putem numi şi o Panihidă redusă la maximum. Desigur nu se poate face duminica, când defapt nu ar trebui să se fac nici un fel de pomenire a morţilor, cu excepţia celor tainice de la Liturghie (Proscomidie şi Diptice) care se fac chiar şi la Paşti.
da, intelesesem bine sensul. de aceea l-am si "atacat".
asa este, nici macar trisaghionul nu ar trebui sa se faca duminica.

eelianos
Mesaje:88
Membru din:26 Noi 2008, 12:17
Localitate:Thesalonic, ortodox

Re: Litia mică şi Parastasul

Mesaj necititde eelianos » 24 Iul 2009, 09:04

Iar despre "Veşnica pomenire" pe larg sau pe scrut prima dată aud.
da, si eu de curand am observat.
pe lung ar fi varianta cantata, stiuta de toti.
pe scurt ar fi o varianta rostita doar de preot, nerepetata de popor, fara stihuri, care practic nu are niciun sens in lipsa colivei, dar ... e mai smerita si ... pare mai potrivita cu ... bucuria duminicii.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Litia mică şi Parastasul

Mesaj necititde protosinghel » 24 Iul 2009, 11:06

Iar despre "Veşnica pomenire" pe larg sau pe scrut prima dată aud.
da, si eu de curand am observat.
pe lung ar fi varianta cantata, stiuta de toti.
pe scurt ar fi o varianta rostita doar de preot, nerepetata de popor, fara stihuri, care practic nu are niciun sens in lipsa colivei, dar ... e mai smerita si ... pare mai potrivita cu ... bucuria duminicii.
Dar ce carte de cult sau de tipic prevede aceasta? Sunt extrem de curios!

pramvrosie
Mesaje:5
Membru din:29 Iul 2009, 09:16
Confesiune:ortodox

Re: Litia mică şi Parastasul

Mesaj necititde pramvrosie » 30 Iul 2009, 08:51

in liturghierul tiparit de Schitul Lacu pomenirea mortilor la liturghie se face dupa rugaciunea Amvonului. de ce? spuneati undeva ca la liturghie nu are ce cauta vesnica pomenire, as vrea sa explicati. a, si inca un lucru, in discutiile cu parintii romani dn Athos am aflat ca randuiala pomenirii mortilor si chiar a ingroparii la greci nu are rugaciunile acelea mari de dezlegare.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Litia mică şi Parastasul

Mesaj necititde protosinghel » 30 Iul 2009, 13:03

in liturghierul tiparit de Schitul Lacu pomenirea mortilor la liturghie se face dupa rugaciunea Amvonului. de ce? spuneati undeva ca la liturghie nu are ce cauta vesnica pomenire, as vrea sa explicati.
Am văzut asta şi la Simonos Petras, dar asta se face doar sâmbăta. E vorba de parastasul mic, pe care-l fac înainte de Otpust pt simplu motiv de a participa toţi. Imediat după aceea se face Otpustul şi se împarte anafura.
in discutiile cu parintii romani dn Athos am aflat ca randuiala pomenirii mortilor si chiar a ingroparii la greci nu are rugaciunile acelea mari de dezlegare.
Molitfelnicul grecesc are 1 sau 2 rugăciuni, depinde de ediţie şi perioadă, iar cel slavon are o singură rugăciune de dezlegare. La românii sunt 3 rugăciuni. Eu sunt de părerea că e bine să fie una singură, ca să nu dăm impresia că nu credem în "efectul" uneia, şi ar fi nevoie şi de a doua, şi de a treia...

Nuica Stefan
Mesaje:83
Membru din:17 Mar 2009, 00:07
Confesiune:ortodox
Localitate:Targoviste
Contact:

Re: Litia mică şi Parastasul

Mesaj necititde Nuica Stefan » 18 Oct 2009, 19:33

Unde stau preotii la parastas?
Am citit de asemenea la profesorul Foundoulis ca la Inmormantare nu trebuiesc citite acele rugaciuni de iertare dinspre sfarsitul slujbei.
De asemenea vad ca multi pun o randuiala ciudata a parstasului cu evanghelie si apostol, fara ectenia mare de morti. Cum ar fi mai bine de facut? De asemenea voiam sa va mai intreb parastasul facut in ziua inmormantarii dupa ce randuiala trebuie facut? Unii preoti fac un asa zis parastas pe scurt!
Ultima oară modificat 19 Oct 2009, 23:06 de către Nuica Stefan, modificat 1 dată în total.
'Un intelept chiar sclav, e liber; de unde rezulta ca, rege fiind un prost, tot sclav ramane' Sfantul Ambrozie al Milanului

Nuica Stefan
Mesaje:83
Membru din:17 Mar 2009, 00:07
Confesiune:ortodox
Localitate:Targoviste
Contact:

Re: Litia mică şi Parastasul

Mesaj necititde Nuica Stefan » 18 Oct 2009, 19:36

Randuiala Inmoramantarii incepe cu binecuvantarea la casa omului sau in Biserica? In unele tipice scrie ca la casa omului altele ca in Biserica.
'Un intelept chiar sclav, e liber; de unde rezulta ca, rege fiind un prost, tot sclav ramane' Sfantul Ambrozie al Milanului

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Litia mică şi Parastasul

Mesaj necititde protosinghel » 19 Oct 2009, 09:54

Randuiala Inmoramantarii incepe cu binecuvantarea la casa omului sau in Biserica? In unele tipice scrie ca la casa omului altele ca in Biserica.
Normal ar fi ca fiecare din acestea să aibă binecuvântare (început) şi otpust (sfârşit) proprie.

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

slujbe pentru adormiti

Mesaj necititde porfirie » 12 Apr 2010, 22:38

La noi in Baragan,cel putin,din cate stiu eu, nu stiu daca si in alte parti se obisnuieste sa se faca parastas pentru cei adormiti si acasa unde se aduna multa lume,preotul vine si spune o singura ectenie si canta vesnica pomenire...nu am gasit pe nicaieri in cartile de cult aceasta practica.ce o legitimeaza?sau care e normalitatea ei?...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Litia mică (pt adormiţi) şi Parastasul

Mesaj necititde protosinghel » 13 Apr 2010, 13:42

Nu există o asemenea rânduială, dar se face probabil din lipsă de timp sau slabă remunerare.
Parcă e mare lucru să adaugi "Sfinte Dumnezeu" şi "Cu duhurile drepţilor", ca să fie o rânduială cât de cât completă?!

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: slujbe pentru adormiti

Mesaj necititde georgedimoiu » 13 Apr 2010, 13:46

La noi in Baragan,cel putin,din cate stiu eu, nu stiu daca si in alte parti se obisnuieste sa se faca parastas pentru cei adormiti si acasa unde se aduna multa lume,preotul vine si spune o singura ectenie si canta vesnica pomenire...nu am gasit pe nicaieri in cartile de cult aceasta practica.ce o legitimeaza?sau care e normalitatea ei?...
Poate este vorba de rugăciunea care se face înainte de binecuvântarea mesei și nu de parastasul propriuzis.
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

Alexandru b17
Mesaje:120
Membru din:29 Mai 2010, 18:36
Confesiune:ortodox

Re: Litia mică (pt adormiţi) şi Parastasul

Mesaj necititde Alexandru b17 » 30 Mai 2010, 13:57

Ce slujba pt adormiti se savrseste la 3 ,6,9 zile? Dar la 40 (daca pica de luni pana vineri): litia mica sau parastasul? Dar cu alte ocazii?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Litia mică (pt adormiţi) şi Parastasul

Mesaj necititde protosinghel » 30 Mai 2010, 19:23

Ce slujba pt adormiti se savrseste la 3 ,6,9 zile? Dar la 40 (daca pica de luni pana vineri): litia mica sau parastasul? Dar cu alte ocazii?
La 3 zile se face chiar slujba înmormântării. Ce alt parastas mai e nevoie?
La 9 şi 40 de zile ar fi bine să se facă parastasul (panihida) mare. La fel se poate face şi la un an.
În restul situaţiilor, cu excepţia sâmbetelor morţilor, se va face Litia mică (Trisaghion).

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Litia mică (pt adormiţi) şi Parastasul

Mesaj necititde silvestru » 25 Aug 2010, 22:44

pr Petru, de ce se ridica la vesnica pomenire jertfa si se leagana in sus si jos ,care este semnificatia ?
Ultima oară modificat 26 Aug 2010, 16:07 de către silvestru, modificat 1 dată în total.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

MarcelMN
Mesaje:52
Membru din:29 Iun 2010, 13:19
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Litia mică (pt adormiţi) şi Parastasul

Mesaj necititde MarcelMN » 25 Aug 2010, 23:03

jertfa insemnand coliva nu?

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Litia mică (pt adormiţi) şi Parastasul

Mesaj necititde silvestru » 26 Aug 2010, 11:02

jertfa insemnand coliva nu?
Coliva sau paine si vin, dar de obicei oamenii vin cu multe altele, insa nu stiu ce semnifica acel leganat in sus si jos (si daca este peste tot generalizat ) la vesnica pomenire, poate se gaseste cineva sa-mi spuna, va multumesc anticipat.
Ultima oară modificat 31 Mai 2011, 00:29 de către silvestru, modificat 1 dată în total.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.


Înapoi la “SFINTELE TAINE şi IERURGIILE: istorie, rânduială şi explicaţii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron