Bibliografie Taina Botezului

Toate neclaritatile legate de randuieli liturgice ale Sfintelor Taine vor fi lamurite aici!
Vasile-Adrian
Mesaje:20
Membru din:29 Noi 2008, 19:58
Bibliografie Taina Botezului

Mesaj necititde Vasile-Adrian » 09 Ian 2009, 17:20

Ce bibliografie recomandati pentru o lucrare de liturgica despre Sfantul Botez....

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Bibliografie Taina Botezului

Mesaj necititde protosinghel » 10 Ian 2009, 14:37

lucrare de liturgica despre Sfantul Botez....
...licenţă, master, doctorat sau vreun studiu obişnuit?

Vasile-Adrian
Mesaje:20
Membru din:29 Noi 2008, 19:58

Re: Bibliografie Taina Botezului

Mesaj necititde Vasile-Adrian » 10 Ian 2009, 18:58

lucrare de seminar la master

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Bibliografie Taina Botezului

Mesaj necititde protosinghel » 13 Ian 2009, 19:42

Pentru început, aruncă o privire peste lucrările lui M. Arranz, iar când ies din spital îţi dau mai multe.
Dacă ştii rusă, atunci tb să te uiţi aici.
ÎPS Laurenţiu Streza are o teză de doctorat despre Botez şi ea tb consultată, deşi este uşor învechită. De asemenea cartea "Din apă şi din Duh" a lui Schmemann.
Trebuie bine studiate izvoarele patristice din primele 4 secole. Sunt destul de multe...

pr iulian
Mesaje:3
Membru din:07 Mai 2010, 13:34
Confesiune:ortodox

Re: Bibliografie Taina Botezului

Mesaj necititde pr iulian » 07 Mai 2010, 13:57

Hristos a Inviat!
parinte profesor am o rugaminte<daca se poate< imi pregatesc o lucrare de disertatie despre randuiala catehumenatului in cadrul sf> botez< ma puteti ajuta cu ceva bibliografie? va multumesc> pr iulian

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Bibliografie Taina Botezului

Mesaj necititde protosinghel » 07 Mai 2010, 14:13

imi pregatesc o lucrare de disertatie despre randuiala catehumenatului in cadrul sf> botez< ma puteti ajuta cu ceva bibliografie?
În primul rând nu ştiu ce limbi cunoaşteţi, iar în română este puţină bibliografie în concepţia pe care presupun că o aveţi cu privire la această noţiune.
Totuşi căutaţi teza de doctorat a ÎPS Laurenţiu Streza şi "Din apă şi din duh" a lui Alexandr Schemann.
Dar nu uitaţi că cea mai importantă sursă bibliografică la astfel de subiecte (şi mai ales acesta) o reprezintă izvoarele liturgice: Tradiţia Apostolică, Constituţiile Apostolice, Testamentum Domini + toate izvoarele istorice şi patristice ale timpului.

pr iulian
Mesaje:3
Membru din:07 Mai 2010, 13:34
Confesiune:ortodox

Re: Bibliografie Taina Botezului

Mesaj necititde pr iulian » 07 Mai 2010, 21:43

Parinte profesor,

Va multumesc pt raspuns, aceste doua lucrari de care vb. mai jos le am, si le folosesc in lucrare, cunosc doar lb engleza la un nivel mediu, daca mai aveti alte sugestii le primesc cu placere.
Doamne ajuta. Pr Iulian

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Bibliografie Taina Botezului

Mesaj necititde protosinghel » 05 Mai 2011, 00:03

În iunie, la Sibiu, se va desfăşura un simpozion liturgic despre Sfântul Botez. Sunt invitat şi eu să ţin un referat, pe care l-am intitulat (deocamandată): "Câteva probleme liturgice legate de Slujba Botezului şi riturile adiacente, abordate din perspectivă istorică".

Bineînţeles am un plan şi destulă bibliografie. Mă interesează însă să aflu despre ce aţi dori frăţiile voastre să scriu într-un studiu cu un asemenea titlu. Vreau să fie ceva interesant şi pentru alţii, inclusiv ortodoxul laic, chiar dacă acolo vor fi numai teologi, cu precădere profesori de liturgică. După prezentarea referatului la Simpozion, îl voi plasa şi pe net. Până atunci, nu mă ispitiţi... ;)

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Bibliografie Taina Botezului

Mesaj necititde presviter » 05 Mai 2011, 15:57

PRACTICI ŞI INTERPRETĂRI GREŞITE ÎN SLUJBA BOTEZULUI





1. Cea mai gravă greşeală în privinţa Botezului este lipsa unei minime pregătiri pt primirea Tainei. Dacă pt alte Taine se mai face cît de cît o pregătire, pt Botez rămîn doar cele ale Martei. Vina este în primul rînd a slujitorilor, care se mulţumesc să facă Botezuri la cerere, neîntrebînd niciodată pe solicitanţi : de ce vreţi să botezaţi ? Am uitat pur şi simplu că Botezul copiilor se bazează pe credinţa părinţilor, adică pe părinţi care trăiesc Taina Botezului, fiind mădulare vii ale Trupului lui Hristos. Atîta timp cît părinţii nu duc o viaţă creştinească, cum pot ei să-şi boteze copiii ? În ce credinţă ? Şi noi totuşi botezăm, ba chiar socotim un păcat de moarte să refuzi unui copil Botezul.

Despre naşi, ce să mai zicem ? Cam 3 sferturi dintre ei nu ştiu nici Crezul, darmite să-l trăiască...



2. O altă scădere evidentă este separarea dintre Botez şi Euharistie. Deşi botezul copiilor în timpul Liturghiei ar pune destule probleme participanţilor, ar aduce şi un „spor în viaţă, credinţă şi înţelegere duhovnicească” deloc de neglijat. Când am înţelege miza acestei alăturări, soluţii s-ar găsi. Acestea sunt probleme introductive, dar atîta timp cît le ignorăm, avem mari şanse să-i introducem pe păstoriţii noştri pe drumuri greşite...



3. Cu cît copilul este mai mare, cu atît mai dificilă devine scufundarea lui. De aceea, cred ar trebui făcut la cîteva zile după împlinirea celor 40.



4. La Mirungere, consider greşită omiterea ungerii „părţii poftitoare”. Nu mă refer strict la organele sexuale, ci la zona de sub buric. Oare această dimensiune a omului nu are nevoie de „pecetea darului”? Sau ne ruşinăm de ea chiar şi în vremea Botezului, considerîndu-ne făpturi angelice ?



5. greşită este prevederea din Molitfelnic, de a împărtăşi copilul după Otpustul slujbei. Oare prima împărtăşire a copilului nu şi poate găsi locul în rînduiala Botezului, ca încununare a lui, şi nu ca un apendice de rangul III ? De aceea, consider că îndată după Ectenia întreită naşii să aducă copilul la altar, preotul să-l împărtăşească, să-l închine la icoane şi la Sf. Masă, şi, de ce nu, să rostească Otpustul dintre Sf. Uşi, ţinînd copilul în braţe, ca apoi să dăruiască maicii sale.



6. Iar în privinţa închinării copilului la Sf. Masă, este nedrept să facem acest lucru doar pentru băieţi, motivînd că acest lucru ţine de potenţiala lor hirotonie. Oare şi în ziua Botezului fetele sunt nedemne de a intra în altar ? În schimb, la târnosire pot trece prin altar tot felul de oameni. Este târnosirea mai mare decît Botezul ?



Din mica mea experienţă, doar atît am găsit pînă acum.
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Bibliografie Taina Botezului

Mesaj necititde protosinghel » 11 Iun 2011, 23:30


Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Bibliografie Taina Botezului

Mesaj necititde protosinghel » 17 Iun 2011, 09:10

Văd că pe nimeni nu interesează referatul meu şi nimeni nu vrea să discute pe marginea lui. Mi se crează impresia că totul e clar sau nimic nu-i clar...

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Bibliografie Taina Botezului

Mesaj necititde esenin » 17 Iun 2011, 09:32

Ha ha ! cautand referatul despre botez (unde e ?) am dat peste un lung sir de prostioare naive despre reincarnare. Pai parinte, daca v-ati reaminti cate experiente traumatizante (cazaturi, julituri, sange...etc) ati avut cand invatati sa mergeti, sau cate urecheli ati primit de la invatatoare cand invatati sa scrieti, ati mai putea AZI merge sau scrie ? N-ati fi un pic inhibat ? Ia priviti cum reactioneaza un copil in fata unei probleme ptr care a luat bataie candva. De-aia nu va amintinti nici viata anterioara. Asta e contraargumentul evident. (nu o spun ptr ca sunt un adept ferm al teoriei, am si eu indoieli, dar ganditi-va argumentele pana la cap). La fel si despre cateva altele, caci mai sunt.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Bibliografie Taina Botezului

Mesaj necititde protosinghel » 17 Iun 2011, 11:25

Ha ha ! cautand referatul despre botez (unde e ?) am dat peste un lung sir de prostioare naive despre reincarnare.
Articolul despre reîncarnare nu-mi aparţine şi nu mă apuc să-l comentarez, mai ales la acest topic. Eu vorbeam despre asta.

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Bibliografie Taina Botezului

Mesaj necititde porfirie » 05 Iul 2011, 19:44

3. Cu cît copilul este mai mare, cu atît mai dificilă devine scufundarea lui. De aceea, cred ar trebui făcut la cîteva zile după împlinirea celor 40.
Nu sunt de acird ca trebuie imediat dupa ce se implinesc 40 de zile, mai ales din pricina cristelnitei.Cu adultii ce facem? Ii taiem bucati?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Bibliografie Taina Botezului

Mesaj necititde protosinghel » 05 Iul 2011, 22:06

Nu sunt de acird ca trebuie imediat dupa ce se implinesc 40 de zile, mai ales din pricina cristelnitei.Cu adultii ce facem? Ii taiem bucati?
Eu sunt pt botezul la 7 ani, când copilul este în clasa I. Pentru asta ne trebuie baptisterii...

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Bibliografie Taina Botezului

Mesaj necititde porfirie » 06 Iul 2011, 13:35

Nu sunt de acird ca trebuie imediat dupa ce se implinesc 40 de zile, mai ales din pricina cristelnitei.Cu adultii ce facem? Ii taiem bucati?
Eu sunt pt botezul la 7 ani, când copilul este în clasa I. Pentru asta ne trebuie baptisterii...
Parinte dar de ce, azi am citit un articol al parintelui Staniloaie care zicea pe acolo, nu pot reproduce ca este o ideea catolica aceasta cu botezul/ confirmare la varsta mare.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Bibliografie Taina Botezului

Mesaj necititde protosinghel » 06 Iul 2011, 19:29

Parinte dar de ce, azi am citit un articol al parintelui Staniloaie care zicea pe acolo, nu pot reproduce ca este o ideea catolica aceasta cu botezul/ confirmare la varsta mare.
Da, părintele Stăniloae, care nu a strălucit cunoaşterea istoriei cultului (ceea ce se vede clar şi în "Spiritualitate şi comuniune în Sf. Liturghie") avea această tendinţă de a pune toate ideile care erau sau doar i se păreau proste, pe seama catolicilor. Dar asta e o chestie ortodoxă şi biblică. Despre asta ar trebui un subiect aparte...

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Bibliografie Taina Botezului

Mesaj necititde porfirie » 06 Iul 2011, 22:40

Pai sa-l incepem ca este foarte interesant.Da am citit si eu Spiritualitate si comuniune..., interpreteaza Liturghia fara niciun fel de critica pe text, asa cum e in Liturghier la noi, nu semnaleaza nici cele mai elementare greseli.Bine in rest e foarte profund,mi-e mi-au dat lacrimile la talcuirea la Simbolul de Credinta.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Bibliografie Taina Botezului

Mesaj necititde IOACHIM » 27 Iul 2011, 22:57

Acu` ma duc si eu pe link. Revin. Daca stiam mai din timp, veneam si eu la Sibiu, sa vad live evenimentul.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Bibliografie Taina Botezului

Mesaj necititde protosinghel » 28 Iul 2011, 16:12

Acu` ma duc si eu pe link. Revin. Daca stiam mai din timp, veneam si eu la Sibiu, sa vad live evenimentul.
E bine să intraţi ZILNIC pe forum şi veţi afla mai multe... ;) O vreme aţi cam lipsit. Anunţul a fost pus din timp.


Înapoi la “SFINTELE TAINE şi IERURGIILE: istorie, rânduială şi explicaţii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX