Cărţi pentru veşnicie

Linkuri ce nu se încadrează în categoriile de mai sus
Paul
Mesaje:11
Membru din:10 Apr 2008, 08:50
Cărţi pentru veşnicie

Mesaj necititde Paul » 14 Apr 2008, 17:13

"[...]există şi altfel de cărţi, cărţi într-adevăr altfel, care, s-ar spune, vin de altundeva şi sunt în stare, dacă ne lăsăm în voia lor, să ne poarte realmente într-acolo" Andre Scrima. Aceste cuvinte se referă la Scara, Sfântului Ioan Scărarul. Însă m-am gândit că ele ar putea constitui un punct de plecare pentru o împărtăşire a "cărţilor" ce ne-au mângâiat, înfrumuseţat, edificat, schimbat, viaţa noastră.

Paul
Mesaje:11
Membru din:10 Apr 2008, 08:50

Re: Cărţi pentru veşnicie

Mesaj necititde Paul » 14 Apr 2008, 17:54

Eu aş începe cu Jurnalul fericirii- Părintele Nicolae Steinhardt, o feliuţă de sfinţenie, lumină şi o lecţie a bucuriei autentice de a fi întru Hristos şi al lui Hristos.
Poate ar fi frumos dacă am şi transcrie "cuvinţele" dintru ele, pentru a ne argumenta alegerile.
Un mic fragmenţel: "Nebunia Evangheliei e o nebunie calmă şi modestă. Creştinismul recunoaşte existenţa unor taine şi nu se străduieşte să le rezolve cu cifre a căror valabilitate nu poate stârni unei minţi câtuşi de puţin raţionale decât nevoia să ordone muşchilor motori schiţarea unui zâmbet. :) " Poate că citatul ăsta s-ar fi potrivit foarte bine la falsa "controversă" a Luminii de la Ierusalim, este sau nu este...

Paul
Mesaje:11
Membru din:10 Apr 2008, 08:50

Re: Cărţi pentru veşnicie

Mesaj necititde Paul » 15 Apr 2008, 08:55

Încă o feliuţă de Jurnalul Fericirii: "Suprarealismul e de la Paris, delirul o fi bun la Zurich, la cafenea. Aici nu-i acolo. Aici se opreşte trenu-n gară, nu gara la tren. Aici e ţara lui Ion, a Fanarioţilor şi a lui Soarbe-Zeamă, aici Vlad Ţepeş i-a tras pe solii turci în ţeapă, nu le-a spus "trageţi întâi dumneavoastră, domnilor englezi", iar Petrache Carp i-a arătat lui Vodă Carol că porumbul se mănâncă cu mâna, aici e pe viaţă şi moarte, aici nu e decor sofisticat şi suprem de nebunatic, nu-s draperii şi delicii, nu-i paradis ori iad artificial, aici e ca la dugheană, ca la tejghea, ca la obor[...]nu-i cu giuvaericale, e cu pietre, cu bolovani (şi dintr-o dată gândul mă poartă spre Brâncuşi, ţăran hotărât care-şi ciopleşte materialul cu gesturi mari de cosaş). Aici e scăldătoarea Vitezda: te arunci ori ba. Aici, acum."
În timp ce scriam aceste rânduri, gândul mi s-a dus spre un frumos cuvânt aparţinând mitropolitului Antonie de Suroj-: "A-L întâlni pe Dumnezeu înseamnă a pătrunde în peştera leului, acolo întâlnim nu un miel blând, ci un leu. Împărăţia lui Dumnezeu e periculoasă. Nu e de ajuns să te documentezi în acest sens, trebuie să te hotărăşti să intri lăuntru."
Mi s-a părut a fi oarecum pe o linie asemănătoare celor spuse de Părintele Nicolae...


Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cărţi pentru veşnicie

Mesaj necititde Florina » 19 Apr 2008, 20:17

Am descoperit acest site cu 1000 de carti ortodoxe online, care pot fi comandate si in varianta analogica.

http://www.cartiortodoxe.ro/

Acestea sunt domeniile:

| bioetica | ascetica | iconografie | familia crestina | scrieri patristice | povatuiri duhovnicesti | aghiografie | studii teologice | liturgica | carti de cult | predici | Sf. Scriptura | dictionare | manuale | biografii | psihoterapie ortodoxa | istorie bisericeasca | rugaciuni | pedagogie crestina | carti pentru copii | diverse |

Banuiesc ca anul acesta va ajung! :D

PS: Unele carti vad ca nu sunt in format digital... :( Dar macar stiti de ele!

Avatar utilizator
valy0017
Mesaje:36
Membru din:05 Apr 2008, 20:36
Localitate:Iasi sau Bârlad
Contact:

Re: Cărţi pentru veşnicie

Mesaj necititde valy0017 » 21 Apr 2008, 21:57

aici am o nelamurire = in legatura cu unul din domenii - bioetica. Ce este, este crestin acest domeniu si mai ales ce vrea sa faca pentru ca am vazut eu niste carti niste explicatii pe net dar nu pot sa am incredere.
"POCAITI-VA CA S-A APROPIAT IMPARATIA CERURILOR"

Avatar utilizator
atanasie
Mesaje:5
Membru din:07 Apr 2008, 16:44

Re: Cărţi pentru veşnicie

Mesaj necititde atanasie » 21 Apr 2008, 22:08

In majoritatea problemelor de bioetica, cel mai bun sfat e sa citesti canoanele Sfintilor Parinti. Recomand Pidalionul. E pe net. In probleme mai noi, ca transplant, etc, doar duhovnicul poate da sfaturi IN SITUATII CONCRETE!

diaconul_Catalin

Re: Cărţi pentru veşnicie

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 22 Apr 2008, 10:05

... bioetica. Ce este, este crestin acest domeniu si mai ales ce vrea sa faca
Propun ca aceasta discutie sa fie continuata in topicul Bioetica - notiuni generale

Avatar utilizator
Macariosu
Mesaje:13
Membru din:30 Apr 2008, 12:40
Confesiune:ortodox
Localitate:Suceava
Contact:

Re: Cărţi pentru veşnicie

Mesaj necititde Macariosu » 30 Apr 2008, 14:25

Cateva carti in format html
Mult mai multe carti

Cer iertare parintelui Catalin si sper sa nu-mi considere acest mesaj drept spam...

diaconul_Catalin

Re: Cărţi pentru veşnicie

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 30 Apr 2008, 14:50

de ce mie?

Avatar utilizator
Macariosu
Mesaje:13
Membru din:30 Apr 2008, 12:40
Confesiune:ortodox
Localitate:Suceava
Contact:

Re: Cărţi pentru veşnicie

Mesaj necititde Macariosu » 30 Apr 2008, 15:25

de ce mie?
Pentru ca sunteti adminul (sau, ma rog, unul dintre ei), iar eu am facut trimiteri spre situl meu ;)

diaconul_Catalin

Re: Cărţi pentru veşnicie

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 30 Apr 2008, 15:46

Nu sunt nici macar un moderator (decat la unele topicuri), darminteri un admin. Aici este echipa conducatoare a acestui forum.

Avatar utilizator
Macariosu
Mesaje:13
Membru din:30 Apr 2008, 12:40
Confesiune:ortodox
Localitate:Suceava
Contact:

Re: Cărţi pentru veşnicie

Mesaj necititde Macariosu » 30 Apr 2008, 18:33

de ce mie?
Atunci, pentru ca am gresit numindu-va admin :lol:


Înapoi la “Alte linkuri + Links in foreign languages (English, French, Russian)”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX