Cazul mitropolitului N. Corneanu

Probleme ce vizează strict situaţia BOR.
Avatar utilizator
xenia
Mesaje:7
Membru din:06 Apr 2008, 19:45
Confesiune:ortodox
Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde xenia » 29 Mai 2008, 18:13


Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde Florina » 30 Mai 2008, 14:19

Patriarhia Moscovei cere socoteala Patriarhiei Bucurestilor (sorry ca e in rusa, am folosit si eu un program de translate site, si tot nu am inteles prea bine despre ce e vorba). Daca stie cineva rusa, rugam sa traduca!

http://www.sedmitza.ru/index.html?sid=1 ... 28topic%29

diaconul_Catalin

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 30 Mai 2008, 14:51

Moskova: “Informatia precum ca mitropolitul ortodox roman s-ar fi impartasit la o liturgie catolica a devenit o sensatie pentru jurnalisti si o surs de sminteala pentru dreptcredinciosi, Primim in aceste zile multe solicitari, inclusiv si de la slujitori si cresttinii ortodocsi a Bisericii ortodoxe Ruse in afara granitelor. Toti au ramas uimiti^ intradever s-a intimplat asa ca un ierarh cu asa rang in mod public a neglijat normele canonice si disciplina clerica/bisericeasca.? Nu am dori sa credem asta, dar fotogafiile produc senzatii puternice. Credem ca va urma o explicatie clara din partea BOR” – a declarat pe 29 mai Nikolay Balasov, secretarul responsabil de relatiile interortodoxe a Sectiei Relatii Bisericiesti Externe a Patriarhiei Ortodoxe Ruse.

Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde Victor » 30 Mai 2008, 17:18

:o :o :o Da' vad ca sunt foarte bine documentati... stiu si de fotografii.... Imi amintesc de cazul patriarhului de Constantinopol, Meletius IV. Atunci s-au facut presiuni asupra sa pana a demisionat din scaunul de patriarh.
cresttinii ortodocsi a Bisericii ortodoxe Ruse in afara granitelor
Ma intreb cum vor reactiona fanaticii (zelotistii) ROCOR-isti, ca tot veni vorba de reactia celor care fac parte din Biserica Rusa si sunt din afara granitelor Ruse.
Una peste alta, e rau ca a ajuns aceasta veste si la bisericile surori. Deja erau probleme cu unele episcopii ruse, care nu primesc la Impartasanie, comuniune, sau nu vor sa recunoasca botezul oamenilor care fac parte din Bisericile ce folosesc calendarul indreptat dar si pentru celebra deschidere fata de ecumenism, maleficile rugaciuni in comun..... Asta ne mai lipsea, sa ne arate altii obrazul...

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde Florina » 30 Mai 2008, 20:57

Ba nu e deloc rau ca au aflat cei din Bisericile Ortodoxe surori, pana nu e prea tarziu!

Daca stiam rusa, chiar eu scriam BO Ruse!

De ce e f. bine? Pentru ca, daca nu sunt reactii nici din partea credinciosilor, nici presiuni din afara, tare mi-e teama ca nu vor lua deloc masuri in acest caz foarte grav!

Pentru binele tuturor binecredinciosilor crestini, cred ca ar fi bine sa afle si Biserica Ortodoxa Greaca! Macar asa sa se ia masuri!

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde unsuflet » 30 Mai 2008, 22:26

De acord cu ce scrie Florina!!! Si eu ma bucur ca Biserica Ortodoxa rusa cere explicatii. Asa suntem si noi ajutati.
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

diaconul_Catalin

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 03 Iun 2008, 16:42

Scrisoare deschisa catre Sfantul Sinod al BOR, Pr. Justin Parvu
Precizare: dat fiind faptul ca anexat acestui subiect nu mai exista nici un chestionar, am mutat discutia aici.

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde danadoina » 03 Iun 2008, 21:46

interesant mesaj (nicu)de pe pag.25 a discutiei :

http://www.forum-catolic.cnet.ro/viewto ... 6220#46220

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde Florina » 04 Iun 2008, 11:40

Incredibil! Au aparut printre ecumenisti si aparatori pro Corneanu!

http://corneanu.skyrock.com/

romanianorthodox
Mesaje:1
Membru din:04 Iun 2008, 20:12

ARSENIE PAPACIOC DESPRE NICOLAE CORNEANU

Mesaj necititde romanianorthodox » 04 Iun 2008, 21:02

* “Gestul Mitropolitului Nicolae Corneanu nu este necontrolat, ci este demonstrativ. Ma exprim si ceva mai mult: nici macar nu recunoaste, dupa ce a fost fotografiat, de unde se vede ca el insusi se considera vinovat. Consider ca este o batjocura ceea ce a facut Mitropolitul Nicolae Corneanu! Habar nu are ca este ortodox! A fost comunist - si nu orice fel de comunist, ci unul vandut comunistilor! Este si ramane o capetenie comunista. Referitor la apostazia sa, am primit vesti si din Grecia. Grecii astia, domnule, le stiu pe toate, sunt foarte atenti. Sinodul B.O.R. insa nu a dat niciun raspuns; Sinodul nostru tace. Ar fi cazul sa se trezeasca si sa ia o masura! (…) Personal, il consider un alintat, nici macar un copil - pentru ca unui copil ii poti gasi o scuza. (…) Sinodul trebuie sa ia o masura, dar, din pacate, Sinodul nostru doarme. Ma astept totusi sa aiba o reactie ferma, inteleapta. Pana la urma, oricum adevarul va birui, iar sinodalii care acum se tem sa ia o masura vor ramane niste lasi, de nicaieri. Mitropolitul Corneanu oricum, demult era cunoscut pentru abaterile sale bisericesti: facea Liturghie dupa Liturghie, pentru copii, in aceeasi Biserica, la fel ca si catolicii; schimba doar Masa; caraghios, nu? Greseli de genul acesta Sfintia Sa are foarte multe, insa pe parcursul anilor s-a tot tolerat. Si-acum nici macar nu-si recunoaste greseala, desi a fost fotografiat! Un alintat...“
(din cuvantul Parintelui Arsenie Papacioc, reprodus in timpul conferintei “Ecumenism si fanatism“, 3 iunie 2008)

* “Noi nu suntem de acord cu ceea ce a făcut Înaltul Mitropolit, pentru că Sfinţii Părinţi combat această faptă. Dacă un episcop ar face aşa ceva, trebuie să fie caterisit. Noi urmăm hotărârile Sfinţilor Apostoli, ale Sfintelor Sinoade şi ale Sfinţilor Părinţi. Sfântul Munte rămâne credincios în tradiţia şi credinţa ortodoxă. Astfel că, atunci când patriarhul latinofon Vekkos a cerut aghioriţilor să se unească cu papa, aceştia au refuzat, dând mărturie a dreptei credinţe chiar şi cu preţul vieţii. Aşa şi noi urmăm tradiţia înaintaşilor, pentru a nu se pierde dreapta credinţă, care ne conduce la mântuire. Pentru aceasta, mitropolitul Nicolae ar trebui să se pocăiască pentru ceea ce a făcut. Dacă nu se pocăieşte, preoţii din mitropolia lui să nu-l mai pomenească la slujbe, pentru că el, de fapt şi de drept, este garantul dreptei credinţe în Biserică, dar el deja a încălcat-o. În credinţa ortodoxă nu facem nici adăugiri, nici împuţinăm”.
(Părintele Sava Cucurakis de la Marea Lavră - Sfântul Munte Athos)

text sters
Ultima oară modificat 05 Iun 2008, 17:26 de către Anonymous, modificat de 2 ori în total.
Motiv: Sa limitam aceasta discutie la cazul IPS Nicolae Corneanu, si sa nu o transformam intr-o discutie despre ecumenism!


Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde protosinghel » 05 Iun 2008, 14:41




Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde Florina » 08 Iun 2008, 18:52

“Sa nu ne facem partasi ereziei”. Apelul Pr. Justin Parvu catre credinciosii romani

http://laurentiudumitru.ro/blog/2008/06 ... ii-romani/

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde danadoina » 08 Iun 2008, 21:13

pentru diaconul Catalin, din scrisoarea p. Iustin de mai sus,ca raspuns la intrebarea domniei sale "oricine poate sfatui pe oricine ?" :

Sfinţii Părinţi aşa ne învaţă, că atunci când credinţa ne este primejduită, porunca Domnului este să nu păstrăm tăcerea şi nimeni nu este îndreptăţit să zică „dar, ce, eu sunt prea mic, cine sunt eu să mă amestec în problemele Bisericii”? Nu, dragii mei, Sfinţii Părinţi ne învaţă că dacă noi vom rămâne nepăsători şi vom tăcea, pietrele vor striga. Este necesar să ne cunoaştem catehismul, canoanele şi învăţătura Bisericii noastre.

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde Florina » 09 Iun 2008, 11:04

Ultima oară modificat 09 Iun 2008, 23:18 de către Anonymous, modificat 1 dată în total.
Motiv: Introdus link-ul in text

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde Ioan Cr » 09 Iun 2008, 11:48

Sfantul Nicolae, se zice, l-a palmuit pe Arie. Sfinte Nicolae, ce ne facem astazi...
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Bogdan Popovici
Mesaje:18
Membru din:09 Iun 2008, 18:46
Confesiune:ortodox

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde Bogdan Popovici » 09 Iun 2008, 18:52


De ce "tacerea" Patriarhul?! In cazul de fata patriarhul nu are nicio putere de decizie. Daca era un preot din arhiepiscopia Bucurestilor, da. Dar asa, doar Sfantul Sinod poate lua decizii. Plus de asta presa de scandal a facut mai mult rau decat bine, ca de obicei...

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde elena -petra » 09 Iun 2008, 20:49


Plus de asta presa de scandal a facut mai mult rau decat bine, ca de obicei...
Doamne ajuta,parinte!

Cu ce credeti dumneavoastra c-a gresit presa? Prin faptul c-a mediatizat prea mult cazul?


Înapoi la “BISERICA ORTODOXĂ ROMÂNĂ”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 54 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX