Intrebari despre "Oastea Domnului"

Probleme ce vizează strict situaţia BOR.
diaconul_Catalin
Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 16 Noi 2008, 16:38

Ma intreb daca unii membrii din "Oastea Domnului" nu se apropie , fara sa isi dea seama, de o mentalitate neoprotestanta.
Poate doar prin cantari.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde protosinghel » 16 Noi 2008, 17:02

Ma intreb daca unii membrii din "Oastea Domnului" nu se apropie , fara sa isi dea seama, de o mentalitate neoprotestanta.
Poate doar prin cantari.
Nu numai prin cântări, ci mai ales prin atitudinea lor faţă de preot şi preoţie.
Dacă într-o comunitate sunt mai mulţi "ostaşi", iar preotul este, îndrăznesc să diferenţiez - ortodox, atunci "ostaşii" încep să aibă adunări în afara Bisericii şi să răstălmăcească Scriptura după capul lor.
Eu vă propun să ascultaţi şi asta.

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde elena -petra » 16 Noi 2008, 17:41

Eu vă propun să ascultaţi şi asta.
Parintele Gheorghe, cel care tine aceasta prelegere, a facut parte si dansul din Oaste, dar datorita unor neintelegeri cu Ostasii , a fost nevoit sa se retraga. Prin urmare,nu trebuie sa luam de bun tot ceea ce spune in discurs. Oricum se vede ca a fost "scolit" la Oaste ca e bun orator. :)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde protosinghel » 16 Noi 2008, 17:51

Nu este adevărat!
Îndrăznesc să spun că pe acolo, la Sibiu, oamenii nici nu mai fac distincție între ortodoxie şi kakodoxie. De asta luați apărarea şi ereticilor, fie ei şi greco-catolici.
P.S. Şi eu sunt bun orator (nu zic foarte bun, dar Slavă Domnului), dar n-am fost pe la ei.

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde elena -petra » 16 Noi 2008, 19:44

Nu este adevărat!
Îndrăznesc să spun că pe acolo, la Sibiu, oamenii nici nu mai fac distincție între ortodoxie şi kakodoxie. De asta luați apărarea şi ereticilor, fie ei şi greco-catolici.
P.S. Şi eu sunt bun orator (nu zic foarte bun, dar Slavă Domnului), dar n-am fost pe la ei.
Da, parinte. Asa este, cum spuneti dvs.

PrCoriolan

Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde PrCoriolan » 16 Noi 2008, 19:47

Ceea ce nu inteleg este de ce nu se incearca reapropierea celor din "Oastea Domnului" de valorile traditionale ale Bisericii.

Anthropos
Mesaje:99
Membru din:05 Apr 2008, 14:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie, stiinte politice
Localitate:Republica Moldova

Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde Anthropos » 16 Noi 2008, 22:15

Păi trebuie ei să vrea! BOR tocmai din acest motiv îi ţine sub aripă, ca să nu-i scape...
Şi apoi, nu-i normal ca ortodocşii care nu fac parte din "oaste" să-i laude şi să-i canonize de parcă ăştia ar face mare lucru.

PrCoriolan

Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde PrCoriolan » 16 Noi 2008, 22:50

Daca sunt preoti care se ocupa de "Oastea Domnului" atunci lucrurile sunt sub control.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde protosinghel » 16 Noi 2008, 23:56

Aici aveţi dreptate. BOR trebuie să formeze oameni special pregătiţi pt mişcări de genul ăsta.
Cu părere de rău, Oastea Domnului acum se răspândeşte mult în regiunea Cernăuţi şi chiar în Nordul Basarabiei, aici în jurul meu.
Aici însă nimeni nu-şi pune problema că ei reprezintă totuşi un pericol pt Biserică.

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde danadoina » 17 Noi 2008, 07:32

Faptul ca se raspandesc inseamna ca exista setea de traire duhovniceasca , nu ?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde protosinghel » 17 Noi 2008, 16:20

setea de traire duhovniceasca
Bine, dar una autentică, nu surogate şi idei sectare.

ClaudiuT
Mesaje:14
Membru din:06 Sep 2009, 18:36
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde ClaudiuT » 14 Mar 2011, 03:33

Nu este adevărat!
Îndrăznesc să spun că pe acolo, la Sibiu, oamenii nici nu mai fac distincție între ortodoxie şi kakodoxie. De asta luați apărarea şi ereticilor, fie ei şi greco-catolici.
P.S. Şi eu sunt bun orator (nu zic foarte bun, dar Slavă Domnului), dar n-am fost pe la ei.
Sincer, nu cred ca pr. Vasile Mihoc sau pr. Constantin Necula (ambii preoti ostasi), nu fac diferenta de care vorbiti sfintia voastra.
Apoi confundati Sibiul cu Simeria. Din Asociatia "Oastea Domnului" s-a rupt la un momentdat dat o aripa care s-a departat de Biserica, si isi are sediul la Simeria. Si pentru ca sa fie confuzia maxima, se considera si isi spun "ostasi".

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde Pr Haralambie » 14 Mar 2011, 20:46

Nu este adevărat!
Îndrăznesc să spun că pe acolo, la Sibiu, oamenii nici nu mai fac distincție între ortodoxie şi kakodoxie. De asta luați apărarea şi ereticilor, fie ei şi greco-catolici.
P.S. Şi eu sunt bun orator (nu zic foarte bun, dar Slavă Domnului), dar n-am fost pe la ei.
Sincer, nu cred ca pr. Vasile Mihoc sau pr. Constantin Necula (ambii preoti ostasi), nu fac diferenta de care vorbiti sfintia voastra.
Apoi confundati Sibiul cu Simeria. Din Asociatia "Oastea Domnului" s-a rupt la un momentdat dat o aripa care s-a departat de Biserica, si isi are sediul la Simeria. Si pentru ca sa fie confuzia maxima, se considera si isi spun "ostasi".
Şi pe la Suceava sau rupt multi, mai demult, şi sau dus la sectanti cu gramada, au un duh foarte asemanator cu cel sectant in toate privintele, eu personal nu am o parere prea buna despre ''Oastea Domnului''...
Cu mult respect.

ClaudiuT
Mesaje:14
Membru din:06 Sep 2009, 18:36
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde ClaudiuT » 14 Mar 2011, 21:14

Fenomenul apostaziei a atacat toate compartimentele din Biserica Ortodoxa, nu doar Oastea Domnului.
Apoi, sa arati cu degetul si sa dai cu piciorul, iarasi este usor: "sectari", "eretici", s.a, toate acestea ii fac sa devina reticienti la cler, implicit Biserica. M-am amuzat citind mai sus, ca ar fi nevoie de oameni pregatiti special, pentru readucerea lor in Biserica, nimic mai fals. Ostasii (de altfel ca toti credinciosii din Biserica), au nevoie de preoti intelepti de Sus (Iacob 3) care sa stie cum si unde sa le canalizeze energia, pe care ei doresc sa o puna in slujba Bisericii. De asemenea un rol important il joaca si teologii, motivele se inteleg de la sine.
Doamne ajuta-ne!

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde Pr Haralambie » 14 Mar 2011, 22:42

Fenomenul apostaziei a atacat toate compartimentele din Biserica Ortodoxa, nu doar Oastea Domnului.
Este o diferenţă în a apostazia un ortodox care nu are nici o tangenţă cu Biserica, si apostazierea unui aşa zis ostaş care pretinde a ştii cum trebuie trăită ortodoxia la înăltimea idealulului său, pt aceştia din urma faptul apostazierii este cu totul de neînţeles şi de neiertat; cum d-le, tu care demonstrezi prin faptă că şti cum trebuie sa fie un adevărat ostaş/creştin, dintr-o dată te lepezi de ortodoxie? Ce să inteleg? Ca nu ai cunoscut-o niciodată?, Clar, aceştia nu au făcut altceva în adunările lor decât au alimentat duhul mândriei, şi s-au format în duh sectar.
Chiar dacă toate compartimentele din B.O. au fost atacate de fenomenul apostaziei, dar aceşti ortodocşi, care au fost influenţaţi de curente apostate, acestă influenţă le-a rămas necunoscută, de cele mai multe ori, sau au trăit imoral, dar au ramas totuşi in Biserica, nu au plecat la sectă, şi nici nu au pretins că trăiesc la măsura idealului creştin.
Nu ca să jignesc sau să dau cu piciorul ( cum spuneti dvs),folosesc acest termen de ''sectar ",ci, pt a caracteriza duhul care îi stapâneşte, după întelesul general.
Apoi, sa arati cu degetul si sa dai cu piciorul, iarasi este usor: "sectari", "eretici", s.a, toate acestea ii fac sa devina reticienti la cler, implicit Biserica.
Biblia, pe lânga această denumire folosită de mine, i-a numit câini, lupi, porci, pe eretici, de ce d-ta crezi că a-i fi mai bun decât Apostolii si Sfinţii? Pt că asta lasă să se întelegă aluzia dvs la felul în care eu mă adresez, dvs nu întelegeţi, ca purtarea familiară si prietenoasă cu sectarii, si consimţirea cu ei în credinţa lor, îi face să creadă că sunt pe drumul cel bun? Iar ei fiind în înşelare gravă; dacă întelegeţi acest fapt, apoi, nu este o dovadă de iubire să ştiţi că fraţii dvs se pierd pe veci şi dvs să-i faceţi să creadă că nu-i nici o problemă gravă.
Ostasii (de altfel ca toti credinciosii din Biserica), au nevoie de preoti intelepti de Sus (Iacob 3) care sa stie cum si unde sa le canalizeze energia, pe care ei doresc sa o puna in slujba Bisericii.
Păi, sa-i facă , dacă au nevoie de preoţi, Sf Filaret al Moscovei spunea, să-mi daţi mame sfinte şi vă dau duhovnici sfinţi.
De asemenea un rol important il joaca si teologii, motivele se inteleg de la sine.
Acuma e plin de ''teologi'' si nu prea se văd roade..., e nevoie de sfinţi mai degrabă.
Ultima oară modificat 20 Aug 2011, 22:34 de către Pr Haralambie, modificat de 3 ori în total.
Cu mult respect.

ClaudiuT
Mesaje:14
Membru din:06 Sep 2009, 18:36
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde ClaudiuT » 14 Mar 2011, 23:11

Nu stiu daca apostazia se poate pune pe cantar in contextul de astazi. E suficient sa dati un search pe youtube, si o sa gasiti preoti, calugari apostati. Are de suferit preotia? Este preotia sectara, ca unul sau altul a apostat? Bineinteles ca nu! Asemenea se aplica si pe cazul Asociatiei "Oastea Domnului" din cadrul Bisericii Ortodoxe (precizare importanta).
Cred ca trebuie sa ne ferim ca de la cazuri particulare, sa facem afirmatii generale (regula elementara de altfel), ci invers de la general coboram spre particular. Apoi ar mai trebui sa cunoastem, ca "apelativul" de "sectar" sau "eretic", se atribuie cuiva in momentul in care Biserica ii cere sa paraseasca credinta straina in care se afla, si sa vina (revina) la Ortodoxie. Daca acesta refuza, poate fi numit (de altfel nici catolicii nu poti fi numiti eretici, pentru ca nu le-a cerut nimeni din Biserica Ortodoxa in mod oficial sa renunte la credinta lor). A.O.D este departe de asa ceva. Ma rog, nu vreau sa intram in chestiuni de drept canonic.
Cu preotii nu stiu la ce va referiti, sper ca la nasterea de prunci, si in acest caz puteti fi foarte linistiti, familile de ostasi sunt foarte numeroase.
Nu stiu ce informatii aveti ca ostasii ar avea credinta lor, sincer, defapt nu e prima data cand aud. Puteti consulta statutul asociatiei, de altfel binecuvantat de Sfantul Sinod, si veti vedea ca A.O.D nu are nicio pretentie dogmatica sau canonica.
In final, m-am referit la teologi, nu la "teologi", cum de altfel am zis preoti, nu "preoti". Referitor la sfinti/sfintenie, suntem chemati la ea. Succes!
Doamne ajuta-ne!

Henric_al
Mesaje:10
Membru din:16 Mar 2010, 20:52
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde Henric_al » 14 Mar 2011, 23:47

Fenomenul apostaziei a atacat toate compartimentele din Biserica Ortodoxa, nu doar Oastea Domnului.
Una este sa apostazieze un ortodox care nu are nici o tangenta cu biserica si alta este sa apostazieze un asa zis ostas care are pretenţia trairii la inaltimile idealulului crestin, pt acestia din urma faptul este cu totul de neinţeles si de neiertat; cum d-le, tu care demonstrai cum trebuie sa fie un adevarat ostas, te lepezi de ortodoxie? inseamna ca nu ai cunoscut-o niciodata, clar, acestia nu au facut altceva in adunarile lor decat au alimentat duhul mândriei si sau format in duh sectar( nu ca sa jignesc sau sa dau cu piciorul folosesc acest termen,''sectar ''ci, pt a caracteriza, dupa intelesul comun)
Apoi, sa arati cu degetul si sa dai cu piciorul, iarasi este usor: "sectari", "eretici", s.a, toate acestea ii fac sa devina reticienti la cler, implicit Biserica.
Scriptura i-a numit câini, lupi, porci, de ce d-ta crezi ca a-i fi mai bun decat apostolii si sfintii? d-ta nu intelegi ca purtarea familiala cu ei si consimtirea cu ei in credinta lor îi face sa creada ca sunt pe un drum bun? asta nu este iubire, sa sti ca se pierd pe veci si tu sa-i faci sa creada ca nu-i nici o problema grava.
Ostasii (de altfel ca toti credinciosii din Biserica), au nevoie de preoti intelepti de Sus (Iacob 3) care sa stie cum si unde sa le canalizeze energia, pe care ei doresc sa o puna in slujba Bisericii.
Păi, sa-i faca...
De asemenea un rol important il joaca si teologii, motivele se inteleg de la sine.
Acuma e plin de ''teologi'' si nu prea se vad roade..., e nevoie de sfinti.
Logic vorbind, toată argumentația dvs este falsă. Nu are nicio coerență, obiectivitate sau argumentație. Tot ce afirmați dvs nu este decât o monstră de subiectivism pur.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde Pr Haralambie » 15 Mar 2011, 02:53


Logic vorbind, toată argumentația dvs este falsă.
În primul rând nu am adus argumentaţie; ca să poată fi evaluată argumentaţia trebuie mai întâi să existe, vă rog, demonstraţi falsitatea...
Nu are nicio coerență, obiectivitate sau argumentație.
D-le, dvs vă daţi seama ce spuneti? Ori am argumentaţie şi-i falsă, ori nu am, vă rog, hotărâţi-vă; mă judecaţi pe mine de incoerenţă şi lipsă de obiectivitate?
Tot ce afirmați dvs nu este decât o monstră de subiectivism pur.
Bravo si felicitări pt obiectivismul dvs şi pt argumentele care le-aţi adus, sunt beton...
Sincer, nu ştiam ca sunteţi cadrul autorizat de evaluare; am completat puţin în mesajul de mai sus ca să fiţi multumit.
Graba si ora târzie la care am scris şi puţina mea pricepere, m-a făcut să scriu atât de ilogic si neclar, multumesc pt critica.
Aştept să mă luminaţi cu privire la acest aspect, la care eu am dat dovadă de subiectivism pur.
Ultima oară modificat 20 Apr 2011, 19:20 de către Pr Haralambie, modificat 1 dată în total.
Cu mult respect.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde Pr Haralambie » 15 Mar 2011, 16:24

Nu stiu daca apostazia se poate pune pe cantar in contextul de astazi. E suficient sa dati un search pe youtube, si o sa gasiti preoti, calugari apostati. Are de suferit preotia? Este preotia sectara, ca unul sau altul a apostat? Bineinteles ca nu! Asemenea se aplica si pe cazul Asociatiei "Oastea Domnului" din cadrul Bisericii Ortodoxe (precizare importanta).
Nu, nu se poate compara exemplele negative din cler sau credincioşi cu duhul care stapâneste acolo la O.D. Caderile din B.O. singulare, indiferent de ranguri, se datorează in mare parte faptelor imorale, pe cand O.D. pretind ca exprimă idealul vieţuirii, dar ciudat, foarte uşor ajung la secta, direct de pe aceste culmi înalte.
De unde implicit se întelege ca această metoda de educaţie nu este adevărată, viabilă, bună, ci falsă; rezultă că, aceşti aşa zis, pretinşi creştini, nu au sporit cu nimic în credinţa ortodoxa, daca o schimbă cu atâta uşurinta, pt ei asociaţia este mai presus de credinţa ortodoxă, bine a zis cineva, că dacă acum Biserica le-ar interzice adunările, 80% din ei ar trece NP.
Apoi ar mai trebui sa cunoastem, ca "apelativul" de "sectar" sau "eretic", se atribuie cuiva in momentul in care Biserica ii cere sa paraseasca credinta straina in care se afla, si sa vina (revina) la Ortodoxie.
Eu, nu i-am numit eretici sau sectari pe O.D. deşi cu reţinere o spun, dar am spus ca au acelaşi duh, adică: afinităti comune, felul de-a fi si a gândi si a simţii si organizarea si obiceiurile , sunt extrem de asemănătoare, din această privinţă sunt cu mult mai apropiaţi de aceste culte, decât de adevăratii ortodocşi.
Apoi afirmatia dvs cu privire la apelativ, este valabilă doar in teorie ca declaraţie oficială, dar în practică nu se respectă această ordine, noi trebuie să demascăm duhurile străine ortodoxiei înainte de a fi ele anunţate oficial de un sinod sau ştiu eu, Biserica, dupa dvs, ca ex: vreţi să spuneţi că sf Alexandru care a dat in vileag arianismul, înainte de sinodul I de la Niceea , a greşit pt că încă nu a aşteptat să se pronunţe Biserica? si nu numai el ci f mulţi sfinţi.
Vreţi să spuneţi că dacă idolatria îm primele II-III secole nu a fost oficial condamnată de Biserica, pt asta nu poate fi condamnata personal? milioanele de sfinti mucenici au gresit neasteptând declaraţia oficială a bisericii?
Sf Maxim Mărturisitorul a greşit pt că nu a asteptat hotărârea Sinodului ( care a avut loc abia dupa moartea lui)în mărturisirea lui de credintă, contra monotelismului, când aproape tot clerul Bisericii era împotriva lui?
La fel si sf Marcu Eugenicul, Fotie, Grigorie Palama s.a.?
Apoi ce intelegeti dvs prin Biserica, care tr sa cheme?
Apoi Biserica de când nu chema pe eretici sa părăsescă erezia? Hristos prin Biserică niciodată nu a încetat această chemare.
Daca acesta refuza, poate fi numit (de altfel nici catolicii nu poti fi numiti eretici, pentru ca nu le-a cerut nimeni din Biserica Ortodoxa in mod oficial sa renunte la credinta lor).
Cum să nu poata fi numiţi catolicii eretici? Dvs nu aţi auzit de tratativele ortodocşilor cu catolicii, sinodul de Ferrara-Florenţa, si altele? Câte nu au fost?! Dar daca ei nu renunţă la erezii, noi nu ne putem unii cu ei, se unesc doar cei apostaţi în compromisuri ecumeniste, care în duh deja sunt uniţi cu ei.
A.O.D este departe de asa ceva. Ma rog, nu vreau sa intram in chestiuni de drept canonic.
Repet, eu nu i-am numit eretici pe O.D. dar nici departe nu sunt de erezie, chiar pregătesc terenul f favorabil, dar parerea mea, că dacă ei O.D. ar înţelege cum trebuie să fie adevărata lucrare tainică a unui crestin adevărat, s-ar scârbii de asemenea adunări.
Nu stiu ce informatii aveti ca ostasii ar avea credinta lor, sincer, defapt nu e prima data cand aud. Puteti consulta statutul asociatiei, de altfel binecuvantat de Sfantul Sinod, si veti vedea ca A.O.D nu are nicio pretentie dogmatica sau canonica.
In final, m-am referit la teologi, nu la "teologi", cum de altfel am zis preoti, nu "preoti". Referitor la sfinti/sfintenie, suntem chemati la ea. Succes!
Doamne ajuta-ne!
Am avut contact cu ei, chiar si unde m-am născut, îi cunosc personal, au felul lor de a fi foarte asemanator cu cel penticostal şi nu numai, cu N.P. în general, din care nimeni nu-i poate scoate, dar, oricum preoţii care gândesc si mărturisesc altfel despre ei, nu au nici o valoare...
Daca unii dintre ei au şi unele fapte morale bune, ca lipsa viciilor, naşterea copiilor câti dă Dumnezeu, asta e o datorie a fiecarui creştin ortodox, şi trebuie făcută oricum, nu este nevoie de o astfel de asociaţie, care din nefericire, mai multi oameni a pierdut decât a câstigat, devenind pepinieră pt sectari.
Ştiu că în statutul asociaţiei nu au asemenea pretenţii, pt că ei au ştiut f bine să se strecoare şi să se foloseasca de binecuvantarea Sfantului Sinod, mai mult forţat, dar au introdus neoficial in Biserica obiceiuri straine ortodoxiei, fara aceasta binecuvantare a sf Sinod, cu care eu nu pot fi de acord.
Dragule, eu nu am de gând să mă cert, şi imi ajunge cât am scris, că oricum pt ''ostaşi'' nu au nici o valoare spusele mele, mai am si alte treburi; cine vrea mai multe să ştie despre această asociaţie, recomand predicile pr Gheorghe Anitulesei de la Rădăuţi, aici .
Ultima oară modificat 20 Apr 2011, 19:40 de către Pr Haralambie, modificat de 2 ori în total.
Cu mult respect.

ClaudiuT
Mesaje:14
Membru din:06 Sep 2009, 18:36
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde ClaudiuT » 15 Mar 2011, 17:44

In legatura cu afirmatile facute fata de Asociatia "Oastea Domnului", astept cateva note bibliografie pertinente care sa va sustina spusele. Altfel nu pot include ceea ce ati scris decat la capitolul "datu' cu parerea", ocupatie indeosebi romaneasca la care excelam (H.R. Patapievici), si respectiv fara nicio valoare (dupa cum ati precizat mai sus).

Ati spus: "dar oricum preoţii care gîndesc si mărturisesc altfel despre ei, nu au nici o valoare ...". No comment, PARINTE, ca suntem in Postul Mare.

Despre predicile(mult spus) pr. Gheorghe Anitulesei, se poate vedea: http://www.oasteadomnului.ro/2009/carco ... i-domnului , respectiv: http://www.oasteadomnului.ro/2009/carco ... omnului-ii

Binecuvantati si iertati!


Înapoi la “BISERICA ORTODOXĂ ROMÂNĂ”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX