Întrebări legate de Sf. Liturghie

Totul despre Liturghie şi alte teme implicite
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 09 Aug 2010, 19:32


silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde silvestru » 11 Oct 2010, 13:20

In ultima rugaciunea, a 12 a inaintea impartasirii, sunt urmatoarele:
Cinei Tale celei de taina, Fiul lui Dumnezeu, astazi, partas ma primeste, ca nu voi spune vrajmasilor Tai taina Ta, nici sarutare Iti voi da ca Iuda; ci ca talharul marturisindu-ma strig Tie : Pomeneste-ma, Doamne, intru imparatia Ta.
La ce taina se refera, care, nu trebuie spusa vrajmasilor? Care sunt vrajmasii care nu trebuie sa stie?
Ultima oară modificat 31 Mai 2011, 11:59 de către silvestru, modificat 1 dată în total.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 11 Oct 2010, 15:53

In ultima rugaciunea, a 12 a inaintea impartasirii, sunt urmatoarele:
Cinei Tale celei de taina, Fiul lui Dumnezeu, astazi, partas ma primeste, ca nu voi spune vrajmasilor Tai taina Ta, nici sarutare Iti voi da ca Iuda; ci ca talharul marturisindu-ma strig Tie : Pomeneste-ma, Doamne, intru imparatia Ta.
La ce taina se refera care nu trebuie spusa vrajmasilor?care sunt vrajmasii care nu trebuie sa stie?
"Vrăjmaşii" sunt păgânii, mai ales cei persecutori, iar "taina" ţine de disciplina arcana, valabilă până spre sfârşitul sec. IV şi chiar mai târziu.

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde ccristi » 18 Oct 2010, 12:39

Vad o multime de diferente de la o biserica la alta si de aceea va rog sa ne spuneti cand dvera sta deschisa si cand inchisa la Sf Liturghie ?
Usile Imparatesti trebuie sa le deschidem cand se zice ,,Vesnica Pomenire ,,(ectenia pentru adormiti) la Sf Liturghie ?
Va multumesc !

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 18 Oct 2010, 13:36

Vad o multime de diferente de la o biserica la alta si de aceea va rog sa ne spuneti cand dvera sta deschisa si cand inchisa la Sf Liturghie ?
Te deranjează aceste diferenţe? Pe mine nu... Eu cred că perdeaua (şi nu mai spuneţi "dvera" că am alergie la aşa tâmpenii) trebuie să se închidă doar în momentul împărtăşirii clericilor. În rest să stea tot timpul deschisă. Cu închiderea şi deschiderea Sf. Uşi e mai complicat. Cred că până la "Liturghia credicioşilor" trebuei să stea deschise. Mai departe... e mult de spus.
Usile Imparatesti trebuie sa le deschidem cand se zice "Vesnica Pomenire" (ectenia pentru adormiti) la Sf Liturghie ?
După cum am spus, e bine să fie deschise în acest moment. Dar şi mai bine este să nu se cânte "Veşnica pomenire", căci acest element nu are ce căuta în Liturghie.

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde ccristi » 20 Oct 2010, 06:59

După cum am spus, e bine să fie deschise în acest moment. Dar şi mai bine este să nu se cânte "Veşnica pomenire", căci acest element nu are ce căuta în Liturghie.
Gresesc daca spun ca ar trebui schimbat liturghierul ?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 20 Oct 2010, 08:38

După cum am spus, e bine să fie deschise în acest moment. Dar şi mai bine este să nu se cânte "Veşnica pomenire", căci acest element nu are ce căuta în Liturghie.
Gresesc daca spun ca ar trebui schimbat liturghierul ?
El trebuie odată şi odată adus la normalitate şi nu trebuie lăsaţi toţi amatorii să scrie ce vor pe acolo. Doar Liturghierul românesc are "Veşnica pomenire" la Liturghie şi doar românii şi ruşii au "Ectenia întreită pentru morţi".

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde IOACHIM » 20 Oct 2010, 09:34

mai degraba modificat.... indreptat, corectat. Cum sa-l schimbam? Si ce sa punem in loc?

daniil
Mesaje:9
Membru din:16 Oct 2009, 09:35
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde daniil » 20 Oct 2010, 10:40

Cu închiderea şi deschiderea Sf. Uşi e mai complicat. Cred că până la "Liturghia credicioşilor" trebuei să stea deschise. Mai departe... e mult de spus.
Parinte protosinghel, as vrea sa va intreb daca nu cumva usile in timpul liturghiei catehumenilor ar trebui inchise si nu deschise.Ma gandesc ca si Sf Taine se fac ,ca si locatie in biserica, tot in functie de initierea in crestinism si anume: botezul in pronaos,iar casatoria ( fiind deja membru al bisericii crestine) in naos.
Revelatia divina trebuie sa se descopere treptatat si nu vad de ce unor neinitiati ( stiu ca o sa spuneti ca in zilele noastre nu mai e cazul) sa li se descopere tot de la inceput.
Poate e unul mai curios si vazand usile deschise , se poate uita si ce face preotul la proscomidiar...:)

daniil
Mesaje:9
Membru din:16 Oct 2009, 09:35
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde daniil » 20 Oct 2010, 10:49

Dar şi mai bine este să nu se cânte "Veşnica pomenire", căci acest element nu are ce căuta în Liturghie.
Parinte protosinghel, dar in cadrul vohodului mare nu se fac pomenirile si celor trecuti la Domnul ( pe fostii patrairhi, pe cei cazuti pe front ,pe cei de o rudenie cu noi etc)? si pe vohodul mare nu-l putem disocia de Sf Liturghie ( nici de cea de duminica ,nici de cele din alte zile).

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 20 Oct 2010, 14:33

as vrea sa va intreb daca nu cumva usile in timpul liturghiei catehumenilor ar trebui inchise si nu deschise
Dacă e să ne conformăm vechilor percepţii şi interpretări, aveţi dreptate, dar pe de altă parte, în această parte a Liturghiei nici nu se petrece nimic deosebit (ca "taină") încât să ai ce ascunde. Şi dacă e să gândim din această perspectivă, atunci ştiţi care ar trebui să fie primul lucru de făcut: INTERZICEREA CATEGORICĂ DE A SLUJI LITURGHIA AFARĂ (PE SCENĂ). Aici chiar că se încalcă TOTUL.
- "Cei chemaţi ieşiţi..." - unde şi de unde?
- "Uşile, uşile..." - care?
- "Cu pace să ieşim..." - unde şi de unde?

Vezi şi aici.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 20 Oct 2010, 14:36

Dar şi mai bine este să nu se cânte "Veşnica pomenire", căci acest element nu are ce căuta în Liturghie.
Parinte protosinghel, dar in cadrul vohodului mare nu se fac pomenirile si celor trecuti la Domnul ( pe fostii patrairhi, pe cei cazuti pe front ,pe cei de o rudenie cu noi etc)? si pe vohodul mare nu-l putem disocia de Sf Liturghie ( nici de cea de duminica ,nici de cele din alte zile).
Dar ce are una cu alta? Eu nu am negat posibilitatea pomenirii celor adormiţi la Liturghie. Asta ar fi erezie.
Este adevărat că şi la Vohodul Mare Liturghierul românesc exagerează prin mulţimea pomenirilor, dar însăşi ideea pomenirilor (inclusiv) în acest moment e veche şi întemeiată.

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde ccristi » 21 Oct 2010, 13:39

Parinte protosinghel, as vrea sa va intreb daca nu cumva usile in timpul liturghiei catehumenilor ar trebui inchise si nu deschise.
Cred ca daniil a vrut sa zica ca ati scris gresit .
Eu asa inteleg.Cum e ?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 21 Oct 2010, 14:38

Eu am scris ceea ce am vrut să scriu. Din moment ce şi catehumenii pot sta în Biserică, înseamnă ceea ce se întâmplă în altar nu e chiar atât de tainic şi ar putea stau uşile deschise. Închiderea pierdelei la români ar putea fi înlocuită cu închiderea uşilor...

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde porfirie » 27 Oct 2010, 17:02

De ce exista, parinte, Fie numele Domnului... şi Ps33 (partial) la Vecernie? Are legatura cu aceleasi elemente de la Sfarsitul Liturghiei?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 27 Oct 2010, 17:40

De ce exista, parinte, Fie numele Domnului... şi Ps33 (partial) la Vecernie? Are legatura cu aceleasi elemente de la Sfarsitul Liturghiei?
1. Dar unde aţi văzut "Fie numele Domnului" şi Ps 33 la Vecernie? Astea sunt la "Binecuvântarea pâinilor" legată de Litie. Deci elementele nu sunt legate de Vecernie.
2. Interesant e că aceste elemente (mai ales "Fie numele Domnului") nu au nimic comun nici cu Liturghia, ci cu Obedniţa. La un moment dat, elementele de la începutul şi sfârşitul Obedniţei, iniţial absente din Liturghie, s-au integrat în Liturghie. Problema cu Ps. 33 e mai complicată, pt că deja în sec. IV (cf. "Constituţiile Apostolice") îl întâlnim cu rol de Chinonic, dar o vreme a lipsit apoi a revenit deja în bloc cu "Fie numele Domnului" înainte de Otpust.

Deci Ps 33, datorită unor versete, este ales pt Litie, împărtăşire, luarea Anafurei şi altele de genul ăsta, iar "Fie numele Domnului" e ca o fel de introducere la acesta.

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde porfirie » 27 Oct 2010, 22:30

Dar unde aţi văzut "Fie numele Domnului" şi Ps 33 la Vecernie?
La Litie ma refeream.M :D ultumesc

Avatar utilizator
Ioann
Mesaje:15
Membru din:30 Oct 2010, 15:43
Confesiune:ortodox
Localitate:Chisinau

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde Ioann » 01 Noi 2010, 16:38

oare este totul asa de complicat? de ce in Evangelii Hristos euharistia simplu dar aici citind ce este scris у asa de complicat? tema aceasta ma intereseaza.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 01 Noi 2010, 17:13

oare este totul asa de complicat? de ce in Evangelii Hristos euharistia simplu dar aici citind ce este scris у asa de complicat? tema aceasta ma intereseaza.
Pentru tine special, îţi recomand acest curs de Liturgică (în limba rusă). Citeşte capitolele care te interesează, căci e prea mult de explicat.

Avatar utilizator
Ioann
Mesaje:15
Membru din:30 Oct 2010, 15:43
Confesiune:ortodox
Localitate:Chisinau

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde Ioann » 01 Noi 2010, 17:34

va multumesc foarte mult...


Înapoi la “Dumnezeiasca LITURGHIE. Istorie, rânduială şi explicare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX