Impărtăşanie deasă sau rară?!

Totul despre Liturghie şi alte teme implicite
Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:
Re: Alte lămuriri referitoare la Sfânta Împărtăşanie

Mesaj necititde Pr Haralambie » 02 Apr 2012, 20:40

ÎExistă vre-o ieşire din situaţie în cazul dat pt a nu ajunge preotul la starea de vomă după consumare?
Poate lăsa pe a doua zi consumarea, dar dacă este cald şi cam riscant pt sf Sânge ca să nu fermenteze, atunci poate da la un om sau chiar mai mulţi din biserică ca să consume ei restul.
Cu mult respect.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Alte lămuriri referitoare la Sfânta Împărtăşanie

Mesaj necititde Pr Haralambie » 02 Apr 2012, 21:14

Deasa impartasire cu Sfintele Taine nu trebuie sa fie apanajul doar al clerului! E stupid! De altfel o Liturghie la care nu impartasesc decat clericii e una strict clericala si aproape... particulara, lucru interzis cu desavarsire in Biserica. NU mai zic ca o astfel de Liturghie nu stiu cat de mult isi atinge scopul, de a-L darui pe Hristos credinciosilor sai... Aici discutia e f simpla: Euharistia exista pentru si prin credinciosi, oferirea ei ca "premiu" doar de cateva ori pe an, e o moda proasta, insa bine pastrata la romani...si care, din pacate, indeparteaza de sensul comunitar al Liturghiei, acela de a "lega" Biserica.
Este adevărat ceea ce spuneţi, dar este nevoie şi de lipsă de impedimente opritoare îmărtăşirii din partea celor care vor să se împărtăşească, măcar atât, dacă practicarea virtuţii nu prea este.
Eu aşi spune şi altfel. Deasa împărtăşire cu sf Taine nu trebuie să fie doar necesitatea de viaţă şi constrângerea prin canoane doar a clericilor, ci şi a tuturor credincioşilor din Biserică. De altfel, la o predică şi chiar mai multe, în care vorbeşti ca televizorul despre tot ce se poate spune despre necesitatea împărtăşirii cu sf Taine, la care nici un om să nu fie mişcat sau interesat, este stupid şi trist şi dureros. Te gândeşti, oare ce-i reţine pe oamenii ăştia să nu se apropie de sf Taine mai des, canon greu nu li s-a dat, poveri pe umeri nu au puse, înafară de lucrurile elementare şi să nu facă păcate de moarte şi vicii, atunci??. Dar când te uiţi mai bine găseşti multe dedesubturi şi tabieturi care care sunt mai importante decât sf Taine. Din nefericire, foarte bine se pretează marea majoritatea a oamenilor la tradiţionalul obicei de 1-2-3 ori împărtăşire pe an, şi nici atunci unii nu ar trebuii. Aşa vor cei mai mulţi oameni, nu numai unii din cler. Am observat că degeaba forţezi prin canon ca oamenii să se apropie mai des, dacă ei nu au această dorinţă, mai devreme sau mai târziu vor renunţa. Fac aceasta doar de ochii duhovnicului şi pt că li s-a dat canon, însă tot reci rămân şi nici sfintele nu cred că lucrează în ei.
Apoi ce te faci când mai mare tău, ierarhul tău, îţi impune şi el să nu împărtăşeşeti oameni mai des? Spune-mi protopsalt, şi ceilalţi părinţi, chiar aştept răspuns de la voi.
Şi oricine vrea poate să răspundă, nu numai părinţii.
Cu mult respect.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Alte lămuriri referitoare la Sfânta Împărtăşanie

Mesaj necititde maria_andreea » 02 Apr 2012, 21:21

Apoi ce te faci când mai mare tău, ierarhul tău, îţi impune şi el să nu împărtăşeşeti oameni mai des?
Care-i raţiunea acestei impuneri?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Alte lămuriri referitoare la Sfânta Împărtăşanie

Mesaj necititde Pr Haralambie » 02 Apr 2012, 21:31

Raţiuni stupide, ca de ex, nu cunoşti viaţa oamenilor îndeapropape şi nu şti ce păcate au. Practica împărtăşirii dese duce la rutină şi apoi abandon total. Lipsă de consens cu ceilalţi preoţi, şi evident, disensiuni. Întroduci obiceiuri noi, cin' te crezi? O faci pe sfântul şi schimbi " sfânta noastră tradiţie" până acum nimeni nu şi-a găsit să facă aşa, ca noroc de tine că ai adus lumina că altfel ne prăpădeam. Ei, obiceiuri extremiste greceşti, noi românii suntem cei mai ponderaţi, mergem pe calea de mijloc. Sau pur şi simplu nu ţi se permite dialogul, ţi se impune dictatorial, eşti tratat despotic , şi atâta tot.
Cu mult respect.

protopsalt
Mesaje:171
Membru din:11 Dec 2008, 02:49
Confesiune:ortodox

Re: Alte lămuriri referitoare la Sfânta Împărtăşanie

Mesaj necititde protopsalt » 02 Apr 2012, 22:01

N-am gasit inca, pana acum, parohii ortodoxe din Romania unde sa se practice impartasirea majoritatii credinciosilor din Biserica, duminica de duminica. Din pacate. Or exista, dar eu nu stiu de ele. Totul vine din slaba catehizare a credinciosilor, cei practicanti sunt ceva intre folclor si un monahism urban (moda ultimilor ani...). Aici nu e vina credinciosilor, cu iertare.

In rest, m-as bucura sa vad astfel de biserici, in care toata lumea se impartaseste. Nu cred sa apuc sa vad asta prea curand in BOR.

Bine, nu trebuie nici sa acordam Sfanta Euharistie tuturor, cu atat mai mult pacatosilor publici, dar nu trebuie sa o consideram un premiu, caci altfel il mitizam pe Hristos, transformam Biserica in magie.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Alte lămuriri referitoare la Sfânta Împărtăşanie

Mesaj necititde Pr Haralambie » 02 Apr 2012, 22:08

N-am gasit inca, pana acum, parohii ortodoxe din Romania unde sa se practice impartasirea majoritatii credinciosilor din Biserica, duminica de duminica. Din pacate. Or exista, dar eu nu stiu de ele. Totul vine din slaba catehizare a credinciosilor, cei practicanti sunt ceva intre folclor si un monahism urban (moda ultimilor ani...). Aici nu e vina credinciosilor, cu iertare.

In rest, m-as bucura sa vad astfel de biserici, in care toata lumea se impartaseste. Nu cred sa apuc sa vad asta prea curand in BOR.

Bine, nu trebuie nici sa acordam Sfanta Euharistie tuturor, cu atat mai mult pacatosilor publici, dar nu trebuie sa o consideram un premiu, caci altfel il mitizam pe Hristos, transformam Biserica in magie.
Staţi puţin, că eu nu am pomenit nimic de premiu, şi nici nu o consider aşa sf Taine. Întrebarea mea esenţială era alta, dar, în fine...
Şi cu cateheza este şi asta o problemă, că nu oricând şi oricui i se permite, într-un colectiv de clerici în care ai superior.
Apoi, mai mulţi clerici de parohie spun următorul lucru. Dacă anunţi cateheză, nu-ţi vine nimeni, sau să nu exagerez, foarte puţini. Dacă anunţi Maslu, e plină biserica. Apoi te întrebi, de ce d-le au luat amploare maslurile la noi în ro, şi cateheză, mai deloc. Pt că oamenii stimulează acestea. Lor li se oferă ceea ce vor. Mare parte nu sunt doritori de cuvânt.
Cu mult respect.

protopsalt
Mesaje:171
Membru din:11 Dec 2008, 02:49
Confesiune:ortodox

Re: Alte lămuriri referitoare la Sfânta Împărtăşanie

Mesaj necititde protopsalt » 02 Apr 2012, 22:45

Oare nu sunt doritori de cuvant?! Sa fim seriosi. Parerea mea sincera e ca pastoratia e f slaba la noi, si in general redusa la niste slujbe si cam atat. Pastoratia incepe cu slujirea, cu predica si cu vizitele credinciosilor. Euharistia e cea mai importanta vizita!
Cat priveste ierarhia, nu mi-e dat mie sa comentez, insa consider ca nu trebuie privati credinciosii de la noi de Darul si Harul Euharistiei doar pentru ca exista tendinta de a impune un pseudo-monahism credinciosilor practicanti.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Alte lămuriri referitoare la Sfânta Împărtăşanie

Mesaj necititde protosinghel » 02 Apr 2012, 22:45

Apropo, ştiaţi că BOR este "campioană" în ce priveşte rara împărtăşire şi "condiţiile" necesare împărtăşirii?
În schimb, vine Paştile şi iar vom îndopa lumea cu pâine şi vin, numită (eretic) "paşte". Chiar credeam că acel mic studiu la această temă va trezi lumea la realitate şi va genera discuţii, dar se pare care încă mult timp totul va rămâne la fel...

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Alte lămuriri referitoare la Sfânta Împărtăşanie

Mesaj necititde Pr Haralambie » 03 Apr 2012, 01:54

Eu nu spun că nu aveţi dreptate şi că eu nu aşi fi de acord cu ce aţi spus până acum, sunt foarte de acord, doar că aveţi tendinţa de-a arunca toată responsabilitatea preoţilor, iar adevărul este pe undeva pe la mijloc. Eu am scos în evidenţă şi o altă faţă a lucrurilor care se pare că vă este străină.
Oare nu sunt doritori de cuvant?! Sa fim seriosi.
De ce să nu fim serioşi. Eu nu generalizez şi este adevărat că sunt şi practicanţi, dar, din câţi trec pe la spovedanie 90% şi chiar poate şi mai mult, nu citesc, nu au lectură zilnică. Unii se mulţumesc doar cu nişte acatiste, ( care nu ştiu de unde s-au învăţat, că pe mine mă îmbolnăvesc)iar alţii nici astea nu le fac, Alţii, deşi bătrâni, au rămas la nivel de îngeraş, deşi ştiu să citească. Iar la câţi am dat canon până acum lectură zilnică din Biblie ş.a. puţini îl respectă. Sunt prea prinşi cu grijile vieţii. Foarte mulţi nu au cărţi în casele lor, nici măcar Biblia. Când intri în casele lor, săraci nu sunt, au bani pt excursii, pt nunţi, pt luxuri, pt tot felul de prosti fără rost, de la bibelouri, până la tot felul de vopsele de machiaje. Pe cei bătrâni nu-i mai schimbi. Cei tineri nu-i prea vezi pe la biserică, şi când mai vin, să nu te aştepţi să-ţi facă prea multe. Îţi fac, dar, din alea care nu eşti bucuros. Vorbeşti ca la bec. La cei săraci nu ai pretenţie de cărţi, dar la biserică pot să vină, nu-i costă nimic, cam greu şi cu asta, nici lor parabolica nu le lipseşte. Pe toţi dacă îi întrebi, telenovelele nu le lipsesc, au program îndelungat la tv, la filme, şi altele, cunosc foarte multe vedete şi pot să-ţi vorbească timp îndelungat despre multe acţiuni din filme. Au timp, la meci, la câmp, la pescuit, la vânătoare, la bârfă, la privat, la cafea, la jocuri, etc. Alţi îţi vorbesc de politică de zici că-s doctori, numai la alegeri nu prea se pricep...Şi ce să mai spun, căci evanghelia spune despre cei chemaţi la cină: unul ţarină şi-a luta, altul 5 perechi de boi, şi altul femeie, alţii vin fără haină de nuntă şi trebuie scoşi afară... şi când te uiti,îi numeri pe degete, evident că îţi pui întrebare, dar din cei 10, nouă unde sunt? Vin la biserica dor când au nevoie de ea? La cununie şi la botez şi 30 minute la înviere la paşti? Şi apoi te miri de ăştia de la pro tv, de emisiunile lor. Te miri că oamenii au indispoziţie de luat sfintele. Păi şi pe vremea Mântuitorului mulţi s-au scandalizat când au auzit că trebuie să mănânce trupul Lui şi chiar dintre uceni.
Deci, indispoziţia pt împărtăşanie şi pt cuvântul de învăţătură îşi are adevăratul motiv în activitate zilnică a unui om .
Un om îndopat până la refuz cu prostii zilnice nu mai simte nevoia de cuvinte ziditoare, care cer să ai o anumită pregătire sufletească şi o minte lipsită de griji şi luminată cu rugăciune, golită oarecum, limpezită de lacrima pocăinţei, care trebuie să înseteze după adevăr.

Parerea mea sincera e ca pastoratia e f slaba la noi, si in general redusa la niste slujbe si cam atat.
Este adevărat, pomeniri de nume interminabile pe la ectenii, ectenii lălăite, cântări de proastă calitate şi cam multe şi predici slabe, superficiale, care te determină să doreşti să se încheie cât mai repede. Lungirea prea multă a slujbelor duce şi la lipsa de răbdare a oamenilor şi indispoziţie pt cuvânt.
Cat priveste ierarhia, nu mi-e dat mie sa comentez, insa consider ca nu trebuie privati credinciosii de la noi de Darul si Harul Euharistiei doar pentru ca exista tendinta de a impune un pseudo-monahism credinciosilor practicanti.
Foarte adevărat, aşa am spus şi eu, şi totuşi, întrebarea mea rămâne fără răspuns...De fapt mai multe întrebări cam rămân şi prin alte locuri.
Cu mult respect.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Alte lămuriri referitoare la Sfânta Împărtăşanie

Mesaj necititde maria_andreea » 03 Apr 2012, 07:19

Legat de cateheză şi subordonare faţă de ierarh. La noi, preotul, e un om foarte citit drept urmare ţine nişte predici super, adevărate cateheze, pot spune. Trezirea mea la credinţă se datorează 80% cuvintelor sale de la sfârşitul sf. Liturghii care în acea perioadă mi se părea lungă şi plictisitoare :oops: .
Se poate şi catehiza (trebuie doar să şti cum) se poate şi împărtăşi mai des, mai ales acolo unde credinciosul o cere, iar motivele interdicţiei mi se puerile şi nerealiste.
exista tendinta de a impune un pseudo-monahism credinciosilor practicanti.
La ce vă referiţi? Cum se impune şi ce este psedo-monahismul?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Nicoleta123
Mesaje:89
Membru din:28 Feb 2012, 09:37
Confesiune:ortodox
Preocupări:lectura, muzica, florile, filmele bune

Re: Alte lămuriri referitoare la Sfânta Împărtăşanie

Mesaj necititde Nicoleta123 » 03 Apr 2012, 11:18

N-am gasit inca, pana acum, parohii ortodoxe din Romania unde sa se practice impartasirea majoritatii credinciosilor din Biserica, duminica de duminica. Din pacate.
Mergeţi în Cluj la Biserica studenţilor şi veţi vedea. Mergeti în Arad la Biserica studenţilor şi veti vedea.
Doar pentru că nu le-aţi văzut, nu înseamnă că nu există.
Multe nu vedem, asta nu înseamnă că acestea nu există.

Nicoleta123
Mesaje:89
Membru din:28 Feb 2012, 09:37
Confesiune:ortodox
Preocupări:lectura, muzica, florile, filmele bune

Re: Alte lămuriri referitoare la Sfânta Împărtăşanie

Mesaj necititde Nicoleta123 » 03 Apr 2012, 11:19

Apropo, ştiaţi că BOR este "campioană" în ce priveşte rara împărtăşire şi "condiţiile" necesare împărtăşirii?
Nu vă dau dreptate. Din nefericire, există preoţi care-i îndepărtează pe credincioşi de sfânta împărtăşanie prin ''condiţii'', cum le numiţi dumneazoastră, dar să nu generalizăm.

protopsalt
Mesaje:171
Membru din:11 Dec 2008, 02:49
Confesiune:ortodox

Re: Alte lămuriri referitoare la Sfânta Împărtăşanie

Mesaj necititde protopsalt » 03 Apr 2012, 16:07

N-am gasit inca, pana acum, parohii ortodoxe din Romania unde sa se practice impartasirea majoritatii credinciosilor din Biserica, duminica de duminica. Din pacate.
Mergeţi în Cluj la Biserica studenţilor şi veţi vedea. Mergeti în Arad la Biserica studenţilor şi veti vedea.
Doar pentru că nu le-aţi văzut, nu înseamnă că nu există.
Multe nu vedem, asta nu înseamnă că acestea nu există.
1-2 exemple sunt prea putine in largul context romanesc. In manastiri, unde deasa imparatasire e si o necesitate as zice eu, e ceva aproape absurd numai sa deschizi subiectul...

protopsalt
Mesaje:171
Membru din:11 Dec 2008, 02:49
Confesiune:ortodox

Re: Alte lămuriri referitoare la Sfânta Împărtăşanie

Mesaj necititde protopsalt » 03 Apr 2012, 16:18

Pseudo-monahismul este, in opinia mea, atunci cand vrei sa transformi biserica de mir in manastire. Si aici ma refer in transformarea credinciosilor simpli, mireni, in urmatori intocmai ai canoanelor monahale. E o moda destul de larg raspandita in BOR si multe astfel de parohii ai caror preoti confunda usor crestinismul cu monahismul! Este evident, o exagerare, care nu aduce insa nimic bun, facand insa sa creasca bigotismul si lipsa de deschidere fata de marile mase de credinciosi. Practicantii raman inca f f putini in BOR. Dar nu se face nimic in aceasta privinta si starea de letargie incepe si de la axarea pe o traire non-euharistica, aproape folclorica a credintei.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Alte lămuriri referitoare la Sfânta Împărtăşanie

Mesaj necititde protosinghel » 03 Apr 2012, 17:23

"Cu o floare nu se face primăvară". Şi nici cu 2-3. De aceea exemplele de la Cluj şi Iaşi vor constitui încă mult timp doar o excepţie.
Faţa BOR se va schimba atunci când măcar în 50% din parohiile şi mănăstirile româneşti creştinii se vor împărtăşi săptămânal.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Alte lămuriri referitoare la Sfânta Împărtăşanie

Mesaj necititde maria_andreea » 03 Apr 2012, 20:03

transformarea credinciosilor simpli, mireni, in urmatori intocmai ai canoanelor monahale. (parohii ai caror preoti confunda usor crestinismul cu monahismul!)
Întradevăr, asta e o problemă: pacientul nu este definit corect.

Analizând viaţa mea şi pe a celor din în jur pot spune că motivul(e) ptr. oprirea de la Sf. Taine: lipsa de catehizare, înţelegere, dorinţă pt unire, în fapt, cu Hristos este întemeiat, dar el a fost creat pe fondul uscăciunii sau a lipsei de trăire pe Hristos. "Creştinismul nu este o religie, o confesiune, ci un mod de viaţă" cum frumos spune Sf. Ioan de Kronstadt. Ţin minte că după ce am citi prima carte creştină (rog, nu vă scandalizaţi, a lui Danion Vasile) unde omul acesta vorbea de Hristos ca de o viaţă trăită frumos, ca de Cineva viu, prezent şi astăzi ba chiar foarte aproape de noi şi nu numai în cărţile Bisericii, unde totul mi se părea de basm, de alt domeniu, am spus măi fraţilor, dar eu am o comoară (un izvor) chiar cu mine şi nu mă bucur de Ea, ce oportunitatea! deci cum să nu beau din el!?
La noi, creştinii doar cu numele, pe cei care au ajuns la această convinegere îi condamnă pentru că ptr ei Hristos este Dumnezeu străin, inaccesibil :!: Aici e problema, părerea mea, ar fi bine dacă preoţii ar vorbi aşa realist nu doar în cărţi ci şi la biserică, în predică care de cele mai multe ori se rezumă la comentariul pericopei şi cam atât, Hristos rămânând tot în icoană şi ei singuri :( )...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Alte lămuriri referitoare la Sfânta Împărtăşanie

Mesaj necititde Pr Haralambie » 03 Apr 2012, 22:39

Pseudo-monahismul este, in opinia mea, atunci cand vrei sa transformi biserica de mir in manastire. Si aici ma refer in transformarea credinciosilor simpli, mireni, in urmatori intocmai ai canoanelor monahale.
Am mai întâlnit această expresie şi aşi vrea să adaug şi eu ceva la polul opus, fără să vă contrazic, dar consider legat de subiect şi împărtăşanie. Nu fac referire la dvs.
Eu nu am întâlnit aşa ceva până acum, transformi biserica de mir in manastire. Am întâlnit multe mănăstiri transformate în biserici de mir. Ar fi raiul pe pământ dacă ar fi bisericile de mir transformate în mănăstiri.
Din nefericire mă izbesc tot din ce în ce mai mult de relativismul religios, atât la parohii, cât şi la unele mănăstiri, mai puţin ce-i drept.
Ce înseamnă relativismul religios? Ignorarea cu bună ştiinţă, în mare parte, aproape în totalitate, a canoanelor, hotărârilor sinoadelor ecumenice ale sfinţilor ,a învăţăturilor sfinţilor, în chestiuni de moralitate, şi nu se opreşte doar aici. Are la bază, un duh de împotrivire, de dispreţuire, de defăimare, atât faţă de monahi cât şi faţă de sfinţi, care în mare parte tot monahi au fost.
Aşi putea chiar spune, un duh de hulire. Ce sfinţi dle, au avut femeie şi copii? Să-şi facă canoane lor, n-au decât să şi le ţină, etc.
Am avut surpriza să văd şi nu o dată, o insuportabilitate şi isterie chiar la unii mireni şi chiar preoţi faţă de monahi.
Dar, să ne amintim, canoanele în mare parte au fost făcute pt mireni. Toate incesturile şi curviile opritoare pe mulţi ani de la împărtăşire au fost rânduite de Biserică prin sfinţi şi întărite prin sinoade pt mireni.
De ce trebuie să condamnăm acum acestea? Căci şi aşa nu se mai respectă ca în vechime. De ce trebuie să le percepem ca pe un pseudo-monahism.
La spovedanie am întâlnit sumedenie de cazuri de persoane care aveau la activ curvii, preacurvii, avorturi, perversiuni sexuale, incesturi, vicioşi de tot felul, care au abandonat total sau aproape total rugăciunea, postul, abstinenţa în zile de post, milostenia etc. Dar dezlegaţi ca pe bandă rulantă şi împărtăşiţi, cu toate aceste păcate la activ şi fără măcar să se pună problema renunţării la ele.
Chiar dacă 1-2-3 ori pe an după cum este "sfântul obicei". Deci nici un păcat d-le, opritor de impărtăşire, vă daţi seama ce sporiţi am ajuns noi care condamnăm monahismul ăsta?
Un singul lucru comun aveau toţi aceştia care au mai luat şi calea mănăstirii, nu de dragul de a veni, aveau boli, demonizări şi probleme, multe feluri de probleme şi necazuri.
Din nefericire, târziu ajung cei mai mulţi, prea târziu.
Consider de mare ajutor şi folos , împărtăşirea cu sf Taine, dacă se poate la fiecare sfântă liturghie şi într-un cuvânt, este viaţă, adevărată viaţă, dar aceasta să se facă in conştiinţă curată şi conştient de darul primit şi cu pregătire necesară. Pt că altfel nu foloseşte şi pe deasupra ne şi osândeşte. Să nu păţim ceea ce au păţit călugării de la sf Serghie, care povesteşte sf Nil izvorâtorul de mir, că atunci va fi vai de noi!
Mai există o părere falsă, anume, că monahii ar avea mai mare necesitate decât mirenii de aceste sf Taine. Sf Ioan gură de Aur, contrazice acestă părere şi spune că cei din lume au mai mare nevoie decât monahii, find în mijlocul atâtor ispite şi încercări, pe când monahii sunt mai feriţi. La fel şi cu pregătirea pt sf taine, este aceeaşi, nu monahii trebuie să facă mai mult şi mirenii sunt scutiţi. Văd că acum, s-a aciuat obiceiul prin biserici, ca să se aducă doar copiii la împărtăşanie şi cei bătrâni se comportă ca şi cum nu ar avea nevoie aşa des. Este bine că vin copiii, nimic de zis, deşi după părerea mea, mai mare nevoie au cei bătrâni care au păcatele şi ispitele de rutină, zilnice, mărunte, care trebuie spălate şi iertate, tocmai prin această împărtăşire, căci copiii oricum nu au păcate, fiind şi botezaţi de mici, pot să se împărtăşească şi mai rar. De multe ori unii se împotrivesc şi este riscant şi pt slujitori pt profanarea sf Taine.
Cu mult respect.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Alte lămuriri referitoare la Sfânta Împărtăşanie

Mesaj necititde maria_andreea » 04 Apr 2012, 07:51

părinte Haralambie vă spun că tinerii şi în general oamenii (toţi mirenii) au nevoie de actualizarea sfintelor canoane ca de aer, de trăirea autentică a credinţei. Dacă unul, doi s-au împotrivit lor, ptr că nu le cunoaştea valoarea nu înseamnă nimic.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

protopsalt
Mesaje:171
Membru din:11 Dec 2008, 02:49
Confesiune:ortodox

Re: Alte lămuriri referitoare la Sfânta Împărtăşanie

Mesaj necititde protopsalt » 04 Apr 2012, 18:30

Posibila deasa impartasire a monahilor e cumva... avantajata de savarsirea zilnica a Liturghiei in bisericile de manastire. Cel putin in 90% din ele. Exista si exceptii, dar f putine. Pe cand un mirean nu merge zilnic la Liturghie, uneori n-are nici cum si nici unde, in bisericile de enorie savarsirea zilnica a Dumnezeiestii Liturghii e in majoritatea cazurilor o utopie.

Recunosc, vorbesc foarte in perspectiva, dar Biserica TRAIESTE din Euharistie, nu din privarea de ea!

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Alte lămuriri referitoare la Sfânta Împărtăşanie

Mesaj necititde presviter » 04 Apr 2012, 22:55

Ar fi raiul pe pământ dacă ar fi bisericile de mir transformate în mănăstiri.
Ferească Sfîntul, nu cred că asta ne dorim. Există în franceză un proverb expresiv: Qui fait l´ange fait la bete. Lucrurile nu trebuie amestecate, pentru că sunt foarte diferite, deși scopul nostru al tuturor este același.
Pseudo-monahismul și relativismul religios sunt derive reale, extreme ce trebuie evitate. Calea de mijloc este însă cam slab reprezentată la noi, nu doar în domeniul economic, ci și în cel bisericesc.
Consider de mare ajutor şi folos , împărtăşirea cu sf Taine, dacă se poate la fiecare sfântă liturghie şi într-un cuvânt, este viaţă, adevărată viaţă, dar aceasta să se facă in conştiinţă curată şi conştient de darul primit şi cu pregătire necesară. Pt că altfel nu foloseşte şi pe deasupra ne şi osândeşte.
:x22 Așa este.
Faţa BOR se va schimba atunci când măcar în 50% din parohiile şi mănăstirile româneşti creştinii se vor împărtăşi săptămânal.
Acesta este totuși doar un criteriu cantitativ. Am putea ajunge aici și fără pocăință, așa cum am auzit că se întîmplă la greci, mai ales la cei din diaspora, și nu știu dacă asta ar fi de dorit. Nu pledez pentru păstrarea situației de acum, ci pentru o dezvoltare multi disciplinară a parohiilor, iar acolo trebuie pus mult suflet.
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63


Înapoi la “Dumnezeiasca LITURGHIE. Istorie, rânduială şi explicare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron