Liturghier

Totul despre Liturghie şi alte teme implicite
porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox
Liturghier

Mesaj necititde porfirie » 15 Apr 2010, 09:21

Doamne ajuta!
Vreau si eu un liturghier pdf va rog daca are cineva.Multumesc

ortodox
Mesaje:5
Membru din:14 Ian 2010, 00:20
Confesiune:ortodox

Re: Liturghier

Mesaj necititde ortodox » 20 Apr 2010, 22:32

Sper sa fie bun.
Doamne ajuta!
Fişiere ataşate
Liturghier.pdf
(278.75KiB)Descărcat de 5781 ori

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Liturghier

Mesaj necititde porfirie » 22 Apr 2010, 11:51

Multumim :P !

Avatar utilizator
Ierodiacon
Mesaje:58
Membru din:09 Iul 2010, 22:00
Confesiune:ortodox
Localitate:Turnu Magurele , Teleorman
Contact:

Re: Liturghier

Mesaj necititde Ierodiacon » 21 Iul 2010, 12:22

As dori si eu un arhieraticon in format pdf . Se poate ? Multumesc .

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Liturghier

Mesaj necititde protosinghel » 21 Iul 2010, 19:22

Mai scanaţi oameni buni şi veţi avea şi voi şi alţii. Ce tot aşteptaţi muncă de-a gata...

Avatar utilizator
Ierodiacon
Mesaje:58
Membru din:09 Iul 2010, 22:00
Confesiune:ortodox
Localitate:Turnu Magurele , Teleorman
Contact:

Re: Liturghier

Mesaj necititde Ierodiacon » 21 Iul 2010, 20:46

Mai scanaţi oameni buni şi veţi avea şi voi şi alţii. Ce tot aşteptaţi muncă de-a gata...
Daca as fi avut cu ce nu mai ceream .

cristi91
Mesaje:3
Membru din:24 Iul 2010, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Liturghier

Mesaj necititde cristi91 » 24 Iul 2010, 22:33

de unde pot cumpara sau comanda un liturghier?

Avatar utilizator
Mirean
Mesaje:12
Membru din:19 Aug 2009, 19:41
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Liturghier

Mesaj necititde Mirean » 25 Iul 2010, 12:23

Am şi eu o mică nedumerire, şi răspuns nu găsesc la ea. Sper aici să şi găsesc răspunsul. E vorba că în timpul Liturghiei aud o rugăciune, în care se spune - "să ne rugăm pentru unirea tuturor". Îmi poate explica cineva ce se are în vedere? Căci la prima vedere, înclin să cred că e vorba de careva ecumenism (despre care, avem mărturii prin scrierile multor Sfinţi, precum că ar fi cel mai mare păcat al sec. XX-XXI), sau.. mă întreb (iarăşi, la prima vedere, fără a şti de fapt însemnătatea şi sensul acestei rugăciuni) - oare poţi să pui în acelaşi oală pe cei care sunt drept-credincioşi, cu ceilalţi?
Sudoarea Robului ce-mi sapă-n piept ieşirea din ţărână, cu picuri mari a preschimbat mormântul în fântână...

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Liturghier

Mesaj necititde Pr Haralambie » 25 Iul 2010, 12:45

Am şi eu o mică nedumerire, şi răspuns nu găsesc la ea. Sper aici să şi găsesc răspunsul. E vorba că în timpul Liturghiei aud o rugăciune, în care se spune - "să ne rugăm pentru unirea tuturor". Îmi poate explica cineva ce se are în vedere? Căci la prima vedere, înclin să cred că e vorba de careva ecumenism (despre care, avem mărturii prin scrierile multor Sfinţi, precum că ar fi cel mai mare păcat al sec. XX-XXI), sau.. mă întreb (iarăşi, la prima vedere, fără a şti de fapt însemnătatea şi sensul acestei rugăciuni) - oare poţi să pui în acelaşi oală pe cei care sunt drept-credincioşi, cu ceilalţi?
să ne rugăm pentru unirea tuturor sfintelor biserici, nici decum nu poate fi vorba de despre careva ecumenism sau asa zise alte ''biserici'' inafara de cele ortodoxe pt ca acele nu sint sfinte,ci despre cele ortodoxe.
Cu mult respect.

Avatar utilizator
Mirean
Mesaje:12
Membru din:19 Aug 2009, 19:41
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Liturghier

Mesaj necititde Mirean » 25 Iul 2010, 13:26

Pr Haralambie anume că nu se spune tuturor Bisericilor, ci unirea tuturor. Nu o dată am auzit această expreisie, de unde vine si nelămurirea mea.
Sudoarea Robului ce-mi sapă-n piept ieşirea din ţărână, cu picuri mari a preschimbat mormântul în fântână...

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Liturghier

Mesaj necititde Pr Haralambie » 25 Iul 2010, 14:38

Pr Haralambie anume că nu se spune tuturor Bisericilor, ci unirea tuturor. Nu o dată am auzit această expreisie, de unde vine si nelămurirea mea.
Contextul cererii este asa:Pentru pacea a toata lumea, pentru buna starea sfintelor lui Dumnezeu Biserici si pentru unirea tuturor, Domnului sa ne rugam.

E un pic modul de exprimare inversat, dar obiectul sau scopul cererii este :pacea bunastarea si unirea a sfintelor Lui Dumnezeu Biserici, despre sfinte am spus ...nu pot fi numite cele protestante sau catolica pt ca nici nu sunt Biserici ci adunari.
Ultima oară modificat 18 Apr 2011, 18:57 de către Pr Haralambie, modificat de 2 ori în total.
Cu mult respect.

Avatar utilizator
Ierodiacon
Mesaje:58
Membru din:09 Iul 2010, 22:00
Confesiune:ortodox
Localitate:Turnu Magurele , Teleorman
Contact:

Re: Liturghier

Mesaj necititde Ierodiacon » 25 Iul 2010, 15:26

de unde pot cumpara sau comanda un liturghier?
Puteti comanda de aici : http://www.librarie.net/carti/76589/Liturghier-mic . As dori sa imi spuneti daca v-a fost de folos .

cristi91
Mesaje:3
Membru din:24 Iul 2010, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Liturghier

Mesaj necititde cristi91 » 26 Iul 2010, 17:42

liturghierul mic se poate folosi la slujba sfintei liturghii ? de ce i se spune liturghier mic ? sunt de mai multe feluri ?

Avatar utilizator
Ierodiacon
Mesaje:58
Membru din:09 Iul 2010, 22:00
Confesiune:ortodox
Localitate:Turnu Magurele , Teleorman
Contact:

Re: Liturghier

Mesaj necititde Ierodiacon » 26 Iul 2010, 18:10

liturghierul mic se poate folosi la slujba sfintei liturghii ? de ce i se spune liturghier mic ? sunt de mai multe feluri ?
Poate contine doar Sfanta Liturghie si Randuiala Proscomidiei dar nu sunt sigur . Stiu si alt site de unde puteti comanda , dar nu l-am afisat deoarece acolo liturghierul deocamdata nu este in stoc . Acesta este : http://www.cartiortodoxe.ro/cartea-cart ... hier-.html .

cristi91
Mesaje:3
Membru din:24 Iul 2010, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Liturghier

Mesaj necititde cristi91 » 26 Iul 2010, 21:34

multumesc pentru ajutor! am comandat liturghierul mic. ramane sa vad daca este bun .

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Liturghier

Mesaj necititde porfirie » 17 Dec 2010, 23:00

Am impresia ca de cand a facut Pr Petru recenzia aia prin 2008 tot lucreaza la imbunatatirea Liturghierului pt ca a certat PF. comisia...n-a mai aparut nicio editie.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Liturghier

Mesaj necititde protosinghel » 18 Dec 2010, 20:57

Am impresia ca de cand a facut Pr Petru recenzia aia prin 2008 tot lucreaza la imbunatatirea Liturghierului pt ca a certat PF. comisia...n-a mai aparut nicio editie.
;) Pe ăia de la Patriarhie nu-i atinge nicio recenzie. Mass-media în toată ziua le face recenzii la faptele lor şi în afară de "declaraţii de dezminţire" nu vedem nimic. Drept că sunt şi multe atitudini răutăcioase, dar nu e cazul meu, care chiar sunt dispus să contribui (pe gratis) la apariţia unui Liturghier mai bun.
Dacă eu nu sunt potrivit pentru asta, căci "dă, mă rog" sunt din altă jurisdicţie, sunt vreo 2-3 specialişti care ar fi potriviţi pentru aşa ceva. Din cei pe care-i cunosc, toţi sunt din Ardeal...

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Liturghier

Mesaj necititde porfirie » 18 Dec 2010, 21:39

Am impresia ca de cand a facut Pr Petru recenzia aia prin 2008 tot lucreaza la imbunatatirea Liturghierului pt ca a certat PF. comisia...n-a mai aparut nicio editie.
;) Pe ăia de la Patriarhie nu-i atinge nicio recenzie. Mass-media în toată ziua le face recenzii la faptele lor şi în afară de "declaraţii de dezminţire" nu vedem nimic. Drept că sunt şi multe atitudini răutăcioase, dar nu e cazul meu, care chiar sunt dispus să contribui (pe gratis) la apariţia unui Liturghier mai bun.
Dacă eu nu sunt potrivit pentru asta, căci "dă, mă rog" sunt din altă jurisdicţie, sunt vreo 2-3 specialişti care ar fi potriviţi pentru aşa ceva. Din cei pe care-i cunosc, toţi sunt din Ardeal...
Noua asa ne-a spus parintele de la Liturgica,care dupa cursul pe care il preda sigur a contribuit la editiile vechi. :D

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Liturghier

Mesaj necititde protosinghel » 18 Dec 2010, 22:02

Dacă aşa stau lucrurile, atunci nu am decât să mulţumesc lui Dumnezeu.
Şi dacă e să recunosc, un ierarh din România (nu-i dau numele) m-a rugat să scriu acea recenzie şi chiar mi-a trimis Liturghierul prin cineva, pentru că nici nu-l aveam... :)

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Liturghier

Mesaj necititde porfirie » 23 Dec 2010, 20:06

Dacă aşa stau lucrurile, atunci nu am decât să mulţumesc lui Dumnezeu.
Şi dacă e să recunosc, un ierarh din România (nu-i dau numele) m-a rugat să scriu acea recenzie şi chiar mi-a trimis Liturghierul prin cineva, pentru că nici nu-l aveam... :)
Dar si prin afara...Daca a-ti aparut in Apostolia...la vremea aceea.


Înapoi la “Dumnezeiasca LITURGHIE. Istorie, rânduială şi explicare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX