Cădirea la Apostol

Totul despre Liturghie şi alte teme implicite
David33
Mesaje:29
Membru din:05 Oct 2009, 17:09
Confesiune:ortodox
Cădirea la Apostol

Mesaj necititde David33 » 08 Mai 2010, 14:11

Hristos a inviat!

Am si eu o intrebare: cadirea de la Apostol unde e corect sa se faca, in timpul citirii sau in timpul cantarii Aliluia? Consider ca e corect sa se faca la aliluiar, dar multi frati slujitori zic ca vin cu inovatii, desi in trecut asa se facea. Pr Staniloae, IPS Bartolomeu, Braniste si toti liturgistii romani zic la fel, in timpul citirii, dati-mi va rog pe langa raspuns si trimiteri la unele surse. Multumesc! Blagosloviti !

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: cadirea la Apostol

Mesaj necititde protosinghel » 09 Mai 2010, 11:02

1. Stăniloae şi Bartolomeu n-au fost liturgişti, iar atunci când s-au pronunţat în acest domeniu, au făcut-o amatorist. Uneori au spus şi lucruri bune...
2. Despre cădirea de dinainte Evanghelie am scris iniţial aici, iar acum am trasnferat răspunsul mai jos:
cadirea inainte de citirea Evangheliei
Această cădire trebuie făcută la "Aliluia" şi nu în timpul citirii Apostolului. Acest lucru l-am remarcat şi în cartea mea.
Problema e că în România, nu se mai citesc acele stihuri şi nici "Aliluia" nu se cântă aşa cum trebuie. Iar la ruşi şi basarabeni totul e f. repede. Dacă s-ar cânta totul după regulă (vezi fişierul de mai jos ), foarte bine s-ar reuşi să se facă acestă cădire la timp. Iniţial aceasta era o simplă cădire a Evangheliei atunci când aceasta era adusă de la skevofylakion şi abia mai târziu a ajuns o cădire atât de complexă, care necesită şi ceva timp, mai ales aşa cum se face ea în BOR.
Acum însă, mai ales dacă în biserică nu-ţi cântă Licourgos Anghelopoulos sau Byzantion :D , poţi face cădirea şi în timpul Apostolului, numai că foarte sobru, dăr zăngănit de clopoţei. Credincioşii trebuie educaţi să-şi concentreze atenţia la cuvintele Apostolului. Ar fi foarte bine dacă o şi o parte a predicii s-ar referi tot la Apostol. (Eu practic şi iese bine ;) ).



E valabil şi asta:


David33
Mesaje:29
Membru din:05 Oct 2009, 17:09
Confesiune:ortodox

Re: Cădirea la Apostol

Mesaj necititde David33 » 09 Mai 2010, 15:30

Multumesc! Eu unul asa fac, cadesc la aliluia, care il cantam cu stihuri, pe melodia cunoscuta dar mai lent in asa fel incat sa am timp sa cadesc dupa randuiala, dar fratii preoti zic ca nu e corect....Doamne, bine ar fi daca noi preotii am pune pe langa burta pe mancare si burta pe carte!!! Blagosloviti!

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Cădirea la Apostol

Mesaj necititde presviter » 27 Noi 2010, 00:29

Cred ca si mai bine ar fi sa se faca cadirea la Sfinte Dumnezeule, unde este timp suficient si o solemnitate deosebita, inainte de lecturi.
In fond, intre Apostol si Evanghelie (ma refer la carti) nu este o diferenta substantiala, si le cadim pe amindoua.
In plus, la mai multe manastiri am vazut monahi sau monahii cadind la Sfinte Dumnezeule cu catuia.
Ce parere aveti ?
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cădirea la Apostol

Mesaj necititde protosinghel » 27 Noi 2010, 10:19

Cred ca si mai bine ar fi sa se faca cadirea la Sfinte Dumnezeule, unde este timp suficient si o solemnitate deosebita, inainte de lecturi.
In fond, intre Apostol si Evanghelie (ma refer la carti) nu este o diferenta substantiala, si le cadim pe amindoua.
În principiu eu sunt deacord. Numai că tradiţia Bisericii prevede o cădire simplă doar înainte de Evanghelie.
In plus, la mai multe manastiri am vazut monahi sau monahii cadind la Sfinte Dumnezeule cu catuia.
Ce parere aveti ?
În duminici şi sărbători grecii fac o cădire mare cu căţuia la Sfinte Dumnezeule, iar înainte de Evanghelie o cădire sumară în faţa Sf. Mese înainte de a se da diaconului Evanghelia.

În concluzie, cred că ar trebui o hotărâre oficială pentru fiecare Biserică locală, ca lucrurile să fie clare, mai ales că prin Moldova păstorită de ÎPS Teofan deja nu se cădeşte la Apostol, ci înainte de Evanghelie. Ar trebui lucrurile clarificate şi să nu mergem pe păreri, simpatii sau antipatii foarte personale.

Alexandru b17
Mesaje:120
Membru din:29 Mai 2010, 18:36
Confesiune:ortodox

Re: cadirea la Apostol

Mesaj necititde Alexandru b17 » 19 Ian 2011, 21:16

Această cădire trebuie făcută la "Aliluia" şi nu în timpul citirii Apostolului. Acest lucru l-am remarcat şi în cartea mea.
Problema e că în România, nu se mai citesc acele stihuri şi nici "Aliluia" nu se cântă aşa cum trebuie. Iar la ruşi şi basarabeni totul e f. repede. Dacă s-ar cânta totul după regulă, foarte bine s-ar reuşi să se facă acestă cădire la timp. Iniţial aceasta era o simplă cădire a Evangheliei atunci când aceasta era adusă de la skevofylakion şi abia mai târziu a ajuns o cădire atât de complexă, care necesită şi ceva timp, mai ales aşa cum se face ea în BOR.
Acum însă, mai ales dacă în biserică nu-ţi cântă Licourgos Anghelopoulos sau Byzantion :D , poţi face cădirea şi în timpul Apostolului, numai că foarte sobru, dăr zăngănit de clopoţei.
Am gasit doua filmulete foarte interesante, referitor la prochimenul si Aliluia Apostolului:




Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cădirea la Apostol

Mesaj necititde protosinghel » 19 Ian 2011, 21:49

Ceea ce vedeţi mai sus reprezintă vechea tradiţie şi singura corectă cu privire la cele două elemente: Prochimen şi Aliluia.
În Athos ele se redau întocmai, iar în Biserica Rusă într-o formă uşor simplificată. Românii nici nu mai au habar de astea...

Alexandru b17
Mesaje:120
Membru din:29 Mai 2010, 18:36
Confesiune:ortodox

Re: Cădirea la Apostol

Mesaj necititde Alexandru b17 » 03 Feb 2011, 22:08

Cadirea la Aliluia la o slujbă ortodoxă în California. Dupa minutul 3:47, se poate auzi foarte bine cadelnita.

Si la Schitul Lacu se cadeste tot la Aliluia

Si la o manastire de langa orasul Tesalonic (Grecia) se cadeste tot la Aliluia :
Ultima oară modificat 30 Iun 2011, 21:09 de către Alexandru b17, modificat 1 dată în total.

MarcelMN
Mesaje:52
Membru din:29 Iun 2010, 13:19
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Cădirea la Apostol

Mesaj necititde MarcelMN » 08 Mar 2011, 14:07

de exemplu cadire la Apostol in Biserica Copta:

incepand cu minutul 8.
va recomand sa vedeti toate partile pentru ca este foarte interesanta randuiala si ritualul acestei liturghii cred ca este liturghia sf. Marcu
enjoy :D

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cădirea la Apostol

Mesaj necititde protosinghel » 16 Iun 2012, 17:14

În Sf. Munte (deşi nu peste tot), cădire la Apostol se face doar în zilele în care este Priveghere. Deci ei au 3 situaţii:
- zi de rând (inclusiv cele cu Poleleu), fără nici o cădire înainte de Evanghelie. Aliluia nu se cântă, ci se rosteşte simplu de 3 ori fără stihuri;
- duminici, când Aliluia se cântă o singură dată, dar nu face cădire înainte de Evanghelie, ci numai la "Sfinte Dumnezeule" (paracliserul cu căţuia);
- sărbători cu Priveghere, când se fac 2 cădiri: una la "Sfinte Dumnezeule" de către paracliser (cu căţuia, ritmat) şi alta de către un diacon la Aliluia, care se cântă pe larg de 3 ori. Chiar şi în acest caz cădirea nu se face decât în faţa Sf. Mese şi spre cele 2 laturi ale Altarului.

Eu cred că în zilele de rând cădirea poate fi suprimată şi Aliluia doar rostit, iar în dumici şi sărbători să fie o cădire simplă în faţa Sf. Mese în timp ce se cântă Aliluia de 3 ori cu stihurile prevăzute.

Despre istoria acestei cădiri, vezi: Juan Mateos, Liturghia Cuvântului, trad. rom., pp. 158-162.

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Cădirea la Apostol

Mesaj necititde presviter » 18 Iun 2012, 21:53

Eu am mers pe cădirea la Sfinte Dumnezeule, cînd este timp mai mult.
Aș zice că este o analogie cu cădirea de la Cîți în Hristos v-ați botezat, de la Botez.
Și apoi, dacă la Heruvic nu se cădește doar Sf. Masă, de ce s-ar cădi doar Sf. Masă înainte de citirea Evangheliei, care nu se citește pe Sf. Masă, ci pe solee.

O altă variantă ar fi să se agațe cădelnița de sfeșnic, și astfel tămîia s-ar înălța singură, simultan cu citirea din Apostol și din Evanghelie, așa cum se întîmplă la citirea paremiilor de la Vecernia Sf. Daruri.
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cădirea la Apostol

Mesaj necititde protosinghel » 19 Iun 2012, 14:51

Eu am mers pe cădirea la Sfinte Dumnezeule, cînd este timp mai mult.
Aș zice că este o analogie cu cădirea de la Cîți în Hristos v-ați botezat, de la Botez.
Eu aşa şi nu înţeleg cum se cântă în biserica sf. voastre că la Sfinte Dumnezeule aveţi aşa mult timp. În Athos se face numai în duminici şi sărbători, dar nu de către preot sau diacon, ci de paracliser, care într-adevăr este liber. Şi ei atunci cântă pe larg, iar la ultimul adaugă şi "teri-rem". Dar dacă cânţi "Sf. Dumnezeule" normal, fără repetări sau lungiri inutile, atunci eu nu mai găsesc timp şi pt cădiri, căci când şi eu împreună cu strana şi mai fac şi câte o închinăciune, apoi merg la "synthronon" ("locul înalt").
Şi, apropo, cădirea la "Câţi în Hristos v-aţi botezat" nu este o chestie generală. Ruşii nici n-au auzit de aşa ceva.
Și apoi, dacă la Heruvic nu se cădește doar Sf. Masă, de ce s-ar cădi doar Sf. Masă înainte de citirea Evangheliei, care nu se citește pe Sf. Masă, ci pe solee.
În sec. 10 avem prima menţiune despre cădirea Sf. Mese la Heruvic. Până atunci cădelniţa doar însoţea trasferul Darurilor de la skevofylakion la altar. Deşi Simeon al Thessalonicului aminteşte şi de cădirea iconostasului, câteva Liturghiere tipărite din sec. 16 vorbesc doar despre cădirea altarului în timpul Heruvicului. Ruşii şi astăzi, la Liturghia Înaintesfinţitelor, cădesc doar altarul fără iconostas, şi aceasta reflectă vechea tradiţie (despre care nici eu n-am ştiut până nu demult).
Tot asta era şi trebuie să fie ideea şi cu cădirea la Apostol.
O altă variantă ar fi să se agațe cădelnița de sfeșnic, și astfel tămîia s-ar înălța singură, simultan cu citirea din Apostol și din Evanghelie, așa cum se întîmplă la citirea paremiilor de la Vecernia Sf. Daruri.
Cred că se poate cădi de 3 ori Evanghelia înainte de a fi luată, apoi cădelniţa poate sta în sfeşnic.

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Cădirea la Apostol

Mesaj necititde presviter » 19 Iun 2012, 19:22

cădirea la "Câţi în Hristos v-aţi botezat" nu este o chestie generală. Ruşii nici n-au auzit de aşa ceva.
Ei ocolesc cristelnița fără să cădească ?
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cădirea la Apostol

Mesaj necititde protosinghel » 19 Iun 2012, 19:28

În Biserica Rusă (şi Basarabia inclusiv) - DA. În dreapta preotul ţine Crucea, iar cu stânga ţine epitrahilul peste neofit şi aşa înconjoară de trei ori cristelniţa. Cădelniţa nu se foloseşte deloc la Botez.


Înapoi la “Dumnezeiasca LITURGHIE. Istorie, rânduială şi explicare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX