tropar la proscomidie

Totul despre Liturghie şi alte teme implicite
bogabu
Mesaje:26
Membru din:15 Mai 2010, 19:52
Confesiune:ortodox
tropar la proscomidie

Mesaj necititde bogabu » 17 Mai 2010, 07:37

Cautand sa invat mai multe despre randuiala Proscomidiei, am gasit un filmulet postat de PS Lazar Puhalo (fost prin diferite grupari, actualmente in Orthodox Church of America).

http://vimeo.com/7163368

Totul e OK, cu anumite particularitati (e.g., o singura prescura, insa cu cinci peceti), dar vad ca imediat dupa "Se junghie Mielul lui Dumnezeu..." apare ceva ce nu gasesc pe nicaieri: un tropar care e luat, daca nu ma insel, de la Ceasul I Imparatesc, din Vinerea Mare. Vedeti de la minutul 4:40.

Teologic nu se potriveste rau, dar sunt curios de unde vine elementul acesta. Este vreo varianta de manuscris?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: tropar la proscomidie

Mesaj necititde protosinghel » 17 Mai 2010, 10:29

Cautand sa invat mai multe despre randuiala Proscomidiei, am gasit un filmulet...
Studiaţi Proscomidia după studii serioase, nu după filme. Vă propun să începeţi cu un studiul de-al meu. Dacă nu veţi fi mulţumit, căutaţi şi altele, dar să fie serioase.
Totul e OK, cu anumite particularitati (e.g., o singura prescura, insa cu cinci peceti)
E o chestie veche şi arhicunoscută.
imediat dupa "Se junghie Mielul lui Dumnezeu..." apare ceva ce nu gasesc pe nicaieri: un tropar care e luat, daca nu ma insel, de la Ceasul I Imparatesc, din Vinerea Mare. Vedeti de la minutul 4:40.
Da, e o particularitatea ne mai întâlnită...
Este vreo varianta de manuscris?
Nu este. Aşa ceva nu apare nici chiar în ediţiile tipărite.

bogabu
Mesaje:26
Membru din:15 Mai 2010, 19:52
Confesiune:ortodox

Re: tropar la proscomidie

Mesaj necititde bogabu » 18 Mai 2010, 14:09

Multumesc! Citesc cartea pe care ati publicat-o recent la Sophia. Ma mir (sau poate nu ar trebui sa ma mai mir) ca nu sunteti solicitat pentru o editie cu adevarat corectata a Liturghierului (BOR).


Înapoi la “Dumnezeiasca LITURGHIE. Istorie, rânduială şi explicare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX