Liturghia săvârşită pe scenă şi în biserici improvizate

Totul despre Liturghie şi alte teme implicite
Avatar utilizator
apologet
Mesaje:99
Membru din:22 Aug 2008, 21:17
Confesiune:ortodox
Preocupări:scot balastul din teologie
Localitate:România
Liturghia săvârşită pe scenă şi în biserici improvizate

Mesaj necititde apologet » 17 Aug 2010, 14:39

Ce părere aveţi despre Liturghia săvârşită afară, pe scenă. Este o practică mai veche care acum a devenit aproape obligatorie pe la hramuri sau slujbele arhiereşti.
Rog să se implice toate lumea, nu doar părintele Petru. Părerea dvstră contează pentru mine.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Liturghia săvârşită afară, pe scenă

Mesaj necititde protosinghel » 17 Aug 2010, 15:25

Ce părere aveţi despre Liturghia săvârşită afară, pe scenă. Este o practică mai veche care acum a devenit aproape obligatorie pe la hramuri sau slujbele arhiereşti.
Din motive practice acest obicei este îndreptăţit, întrucât bisericile sunt neîncăpătoare, dar şi aici e vina noastră, căci într-o parohie de 5.000 oameni, în biserică nu încap mai mult de 250 de persoane. Deci noi înşine ne limităm la 5% din credincioşi..., dar asta deja e o altă problemă. Să revenim însă la subiect.
Liturghia nu poate fi săvârşită decât în Biserică şi în biserică. Săvârşirea ei în afara locaşului de cult nu poate fi admisă în nici un caz, pt că la ea nu au dreptul (nici măcar) să asiste persoane nebotezate sau de alte confesiuni, or afară acest lucru este cu desăvârşire necontrolabil. Din păcate el a devenit necontrolabil nici în biserică, dar şi asta e o altă problemă.
Şi dacă tot se slujeşte afară, atunci care e sensul următoarelor cuvinte:
"Cei chemaţi ieşiţi..." - unde să iasă săracii, dacă este vreunul? :?
"Uşile, uşile...." - care uşi trebuie închise? :?
"Cu pace să ieşim" - unde? :?
Sau poate să scriem un alt text al Liturghiei, care să corespundă modei de acum?! ;)

protopsalt
Mesaje:171
Membru din:11 Dec 2008, 02:49
Confesiune:ortodox

Re: Liturghia săvârşită afară, pe scenă

Mesaj necititde protopsalt » 17 Aug 2010, 17:00

Universalitatea crestinismului si deschiderea lui catre neamuri e doar o vorba goala.... ?!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Liturghia săvârşită afară, pe scenă

Mesaj necititde protosinghel » 17 Aug 2010, 18:15

Universalitatea crestinismului si deschiderea lui catre neamuri e doar o vorba goala.... ?!
Nu e vorbă goală, dar totuşi ea se manifestă prin predică, nu prin "aruncarea mărgăritarilor la porci".

protopsalt
Mesaje:171
Membru din:11 Dec 2008, 02:49
Confesiune:ortodox

Re: Liturghia săvârşită afară, pe scenă

Mesaj necititde protopsalt » 17 Aug 2010, 19:01

Deci porcii sunt necredinciosii, eterodocsii. Oare... cum poti aduce prin dreapta credinta considerandu-i porci... :roll:

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Liturghia săvârşită afară, pe scenă

Mesaj necititde silvestru » 17 Aug 2010, 20:15

Deci porcii sunt necredinciosii, eterodocsii. Oare... cum poti aduce prin dreapta credinta considerandu-i porci... :roll:
Protopsaltule, porci sunt toti indiferent de denumirea care o poarta dar care calca poruncile lui Hristos si strimba inv evangheliei,si nu uita ca termenul La folosit Insusi Dumnezeu.
Sa ma ierti, ceea ce sustii sau vrei sa scoti in evidenta este o idee ecumenista care are la baza ei inselarea ,ceea ce eu nu-ti doresc.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

protopsalt
Mesaje:171
Membru din:11 Dec 2008, 02:49
Confesiune:ortodox

Re: Liturghia săvârşită afară, pe scenă

Mesaj necititde protopsalt » 17 Aug 2010, 20:19

Oare nu cumva si ei sunt aproapele nostru? Sau nu trebuie sa le propovaduim si lor adevarurile de credinta? Ce e ecumenist in a vedea in orice om pe aproapele tau? Ati incercat asta?! Crestinii se vad in fapta, nu dupa gura! Aruncand in stanga si-n dreapta cu acuze si sa ne batem in piept cu invatatura Sfintilor Parinti, adeseori uitam insasi preceptele evanghelice ale iubirii de aproapele care sta la baza intregii invataturi ortodoxe, deci a Sfintilor Parinti, si riscam sa nu vedem margaritarele, nu de porci, ci din cauza a ceea ce acuzam noi.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Liturghia săvârşită afară, pe scenă

Mesaj necititde protosinghel » 17 Aug 2010, 20:28

În primul rând trebuie de observat că eu am pus expresia între ghilimele, făcând trimitere la un text biblic. Faptul că l-am citat pe Mântuitorul meu, nu înseamnă că sunt fundamentalist.
În al doilea rând repet încă o dată că, conform învăţăturii Bisericii, cei nebotezaţi sau eretici nu pot nici măcar să asiste la Tainele noastre. Deschiderea poate fi făcută printr-o slujbă a Vecerniei, la urma urmei, dar nu la Liturghie unde, dacă asişti, trebuie să şi te împărtăşeşti.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Liturghia săvârşită afară, pe scenă

Mesaj necititde silvestru » 17 Aug 2010, 20:31

Oare nu cumva si ei sunt aproapele nostru? Sau nu trebuie sa le propovaduim si lor adevarurile de credinta? Ce e ecumenist in a vedea in orice om pe aproapele tau? Ati incercat asta?!
Da ,sunt aproapele nostru si trebuie sa le propovaduim si lor adevarurile de credinta ,dar daca ei nu le primesc cu ce este vinovat Dumnezeu,biserica sau noi ?
in a vedea pe orice om aproapele nu este ecumenist ,insa este ecumenist a face compromisuri in materie de credinta.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

protopsalt
Mesaje:171
Membru din:11 Dec 2008, 02:49
Confesiune:ortodox

Re: Liturghia săvârşită afară, pe scenă

Mesaj necititde protopsalt » 17 Aug 2010, 20:35

Ce-o fi deci ecumenist in ce-am zis eu?!

protopsalt
Mesaje:171
Membru din:11 Dec 2008, 02:49
Confesiune:ortodox

Re: Liturghia săvârşită afară, pe scenă

Mesaj necititde protopsalt » 17 Aug 2010, 20:36

dar nu la Liturghie unde, dacă asişti, trebuie să şi te împărtăşeşti.
Cati dintre crestinii ortodocsi care participa (nu asista, participa) la Liturghie se impartasesc?!

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Liturghia săvârşită afară, pe scenă

Mesaj necititde silvestru » 17 Aug 2010, 20:47

Ce-o fi deci ecumenist in ce-am zis eu?!
acum nu a fost decit o simpla intrebare care pare sa exprime oricum o indignare ,dar cunoscind celelalte postari mi-am facut oricum o parere intuitiva.Daca am fost subiectiv te rog sa ma ierti.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Liturghia săvârşită afară, pe scenă

Mesaj necititde protosinghel » 18 Aug 2010, 08:54

dar nu la Liturghie unde, dacă asişti, trebuie să şi te împărtăşeşti.
Cati dintre crestinii ortodocsi care participa (nu asista, participa) la Liturghie se impartasesc?!
În primul rând trebuie să ştii că acest fenomen este specific mai mult României, iar în al doilea rând, noi nu schimbăm sensul şi scopul Liturghiei de dragul comodităţii şi necredinţei noastre.

protopsalt
Mesaje:171
Membru din:11 Dec 2008, 02:49
Confesiune:ortodox

Re: Liturghia săvârşită afară, pe scenă

Mesaj necititde protopsalt » 18 Aug 2010, 09:45

dar nu la Liturghie unde, dacă asişti, trebuie să şi te împărtăşeşti.
Cati dintre crestinii ortodocsi care participa (nu asista, participa) la Liturghie se impartasesc?!
În primul rând trebuie să ştii că acest fenomen este specific mai mult României, iar în al doilea rând, noi nu schimbăm sensul şi scopul Liturghiei de dragul comodităţii şi necredinţei noastre.
Este un fenomen specific Romaniei, dar in alte parti este in desuetudine spovedania. Fenomenul e f prezent la greci. Deci tot pe-acolo suntem.
Si nu e vorba de comoditate, ci e vorba de Liturghie cu sens misionar. Sau nu exista asa ceva? Inteleg deci ca in caz de calamitate sau rzaboi sunt interzise Liturghiile in aer liber sau in spatii improvizate. La jertfa lui Hristos de pe cruce au fost prezenti doar foarte putini credinciosi - chiar si dintre apostoli, dar ea s-a savarsit in public, in vazul tuturor... Si inca un amanunt: adeseori se uita ca in Biserica sunt si mirenii, nu doar clericii.
In rest, m-am lamurit.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Liturghia săvârşită afară, pe scenă

Mesaj necititde protosinghel » 18 Aug 2010, 22:07

Trecând peste discuţiile pro sau anti ecumeniste, eu am ridicat o problemă liturgică foarte serioasă la care aş vrea să văd părerea dlui protopsalt şi a altora.
Cum facem cu unele cereri în acest caz:
"Cei chemaţi ieşiţi..." - unde să iasă săracii, dacă este vreunul? :?
"Uşile, uşile...." - care uşi trebuie închise? :?
"Cu pace să ieşim" - unde? :?
Sau poate să scriem un alt text al Liturghiei, care să corespundă modei de acum?! ;)

protopsalt
Mesaje:171
Membru din:11 Dec 2008, 02:49
Confesiune:ortodox

Re: Liturghia săvârşită afară, pe scenă

Mesaj necititde protopsalt » 18 Aug 2010, 22:20

1. Care usi (de la intrare) se mai inchid astazi??? (usile de la intrarea in biserica in niciun caz, poate doar dupa ce pleaca toata lumea din ea, sau daca e frig, stau inchise... toata Liturghia...)
2. Ectenia catehumenilor e demult istorie pentru Bisericile de limba greaca, de la o vreme si pentru romani, ba chiar si la rusi, in anumite momente, mai ales de la PF Kiril incoace, in perioada pascala, ectenia de mai sus e omisa.
3. Liturghia poate fi adaptata.Ba chiar se pot scrie noi formulare liturgice. E interzis cumva? Scrie undeva ca formularul liturgic al lui Hristostom e batut in cuie? E doar o traditie a Bisericii si asa a devenit cutuma. Ce-ar fi sa facem Liturghia Sf Vasile de 12 ori pe an? Ar fi pacat? Nu cred.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Liturghia săvârşită afară, pe scenă

Mesaj necititde protosinghel » 18 Aug 2010, 22:38

1. Care usi (de la intrare) se mai inchid astazi??? (usile de la intrarea in biserica in niciun caz, poate doar dupa ce pleaca toata lumea din ea, sau daca e frig, stau inchise... toata Liturghia...)
2. Ectenia catehumenilor e demult istorie pentru Bisericile de limba greaca, de la o vreme si pentru romani, ba chiar si la rusi, in anumite momente, mai ales de la PF Kiril incoace, in perioada pascala, ectenia de mai sus e omisa.
3. Liturghia poate fi adaptata.Ba chiar se pot scrie noi formulare liturgice. E interzis cumva? Scrie undeva ca formularul liturgic al lui Hristostom e batut in cuie? E doar o traditie a Bisericii si asa a devenit cutuma. Ce-ar fi sa facem Liturghia Sf Vasile de 12 ori pe an? Ar fi pacat? Nu cred.
Excelent. Cu toate sunt deacord. Dar cei care slujesc Liturghia afară, începând de la PF Daniel şi terminând cu "ultimul popă" îşi pun aceste probleme? Ar fi ei deacord cu o "revizuire"? Nu, ei preferă să rostească cuvinte lipsite de sens şi realitate.
Atunci, dacă suntem mari misionari şi "ne deschidem spre lume" slujind Liturghia afară, să schimbăm şi cererile!

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: Liturghia săvârşită afară, pe scenă

Mesaj necititde IEREU » 19 Aug 2010, 18:39

Am o parere subiectiva la acest capitol. Personal mai bine ma simt in inghesuiala, in arsita sau ger mare, decat sa particip la o liturghie in afara bisericii. De ce? Nu este atmosfera din biserica! Adica: icoanele, care au fiecare rolul lor; mireasma tamaiei, lumanarile si candele lisesc, dar mai ales mintea este imprastiata. Nu agreez liturghiile pe litoral... La ultima liturghie sub cerul liber de anul trecut, liturghia a fost cu ocazia hramului bisericii. Desi a fost oficiata in curtea bisericii, foarte strident se canta la fanfara in apropiere. Cred ca cineva s-a rugat sa ploua, :lol: ca inainte de heruvic ne-a alungat Dumnezeu in biserica. Pentru mine a fost ca un semn si o convingere.
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

catalinconstantin
Mesaje:152
Membru din:06 Mar 2011, 16:14
Confesiune:ortodox

Re: Liturghia săvârşită afară, pe scenă

Mesaj necititde catalinconstantin » 29 Sep 2012, 06:07

Liturghia pe scena este permisa prin iconomie doar in cazuri misionare, cum a facut pr. martir Dimitrie Bajan la Oranki. Acolo, in lagar au slujit 23 de preoti ortodocsi, iar protestantii si catolicii asistau in stanga si in dreapta. La final ei au exclamat in lacrimi: Nu stiam ca Liturghia ortodoxa este atat de frumoasa. Au hranit anterior corul pentru a putea canta cum trebuie.

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Liturghia săvârşită afară, pe scenă

Mesaj necititde presviter » 14 Noi 2012, 09:22

Din motive practice acest obicei este îndreptăţit, întrucât bisericile sunt neîncăpătoare, dar şi aici e vina noastră, căci într-o parohie de 5.000 oameni, în biserică nu încap mai mult de 250 de persoane.
Cele mai multe Liturghii în aer liber nu se fac în parohii, ci la mânăstiri, în zile de hram, când vin la slujbă de multe ori mii de oameni. Nu ar fi frumos ca după ce au bătut un drum lung, doar cîteva zeci sau sute să poată intra în biserică pentru slujbă, iar majoritatea să rămână afară.
De aceea mai toate mânăstirile au amenajat altare de vară pentru astfel de zile speciale. Ce este rău în asta ?
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63


Înapoi la “Dumnezeiasca LITURGHIE. Istorie, rânduială şi explicare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX