Cum să ne rugăm în timpul Liturghiei

Totul despre Liturghie şi alte teme implicite
Veronika
Mesaje:135
Membru din:05 Sep 2010, 23:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:biologie, spiritualitate ortodoxa
Localitate:Chişinău
Cum să ne rugăm în timpul Liturghiei

Mesaj necititde Veronika » 20 Sep 2010, 22:11

Majoritatea oamenilor vin la biserică mai ales duminica,fiecare cu problema lui,începînd a-I adresa și-L implora pe Dumnezeu să le îndeplinească diferite dorințe. Dar puțini își pun întrebarea ce semnifică acestă zi...În loc să mergem să ne bucurăm de Învierea Domnului, cei mai mulți din noi ne afundăm în lacrimi și multe cereri și uităm de fapt că D-zeu le știe pe toate înainte de a le cere noi. M-aș bucura și mi-ar fi chiar de folos dacă cineva mi-ar explica succint dar clar,cum ar trebui să ne rugăm în biserică la diferite etape a Liturghiei. Am citit cartea părintelui arhim. Emilianos Simonopetritul, spunînd că trebuie să spunem în timpul slujbei doar rugăciunea lui Iisus și ascultînd cîntările de laudă din ziua respectivă. Am încercat să practic așa ceva dar parcă nu mă simțeam împlinită dacă nu apăreau și diferite cereri.Cu ce propuneri și concluzii veniți?

floring
Mesaje:12
Membru din:25 Oct 2010, 13:41
Confesiune:ortodox

Re: Cum să ne rugăm în timpul Liturghiei

Mesaj necititde floring » 27 Oct 2010, 12:21

Eu am vazut ca in timpul Sfintei Liturghii,daca particip activ,cu cantare si rugaciune,nu mai am ganduri asa multe si plec si cu mai mult folos;adica se cere participare,nu vizionare;si fiecare pleaca de la ce poate si ajunge la performanta de a se ruga cu rugaciunea lui Iisus;cu timpul vine si cu rabdare;de asemenea si mediul din aceea biserica ajuta mult;chiar daca harul lui Dumnezeu este acelasi, se manifesta diferit de la parohie la parohie.

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Cum să ne rugăm în timpul Liturghiei

Mesaj necititde porfirie » 30 Oct 2010, 15:11

Majoritatea oamenilor vin la biserică mai ales duminica,fiecare cu problema lui,începînd a-I adresa și-L implora pe Dumnezeu să le îndeplinească diferite dorințe. Dar puțini își pun întrebarea ce semnifică acestă zi...În loc să mergem să ne bucurăm de Învierea Domnului, cei mai mulți din noi ne afundăm în lacrimi și multe cereri și uităm de fapt că D-zeu le știe pe toate înainte de a le cere noi. M-aș bucura și mi-ar fi chiar de folos dacă cineva mi-ar explica succint dar clar,cum ar trebui să ne rugăm în biserică la diferite etape a Liturghiei. Am citit cartea părintelui arhim. Emilianos Simonopetritul, spunînd că trebuie să spunem în timpul slujbei doar rugăciunea lui Iisus și ascultînd cîntările de laudă din ziua respectivă. Am încercat să practic așa ceva dar parcă nu mă simțeam împlinită dacă nu apăreau și diferite cereri.Cu ce propuneri și concluzii veniți?

Sa staruiti mai mult asta...cartea e recenta deci nu staruiti de ani de zile ca să vedeti roadele. :D
Eu am impresia ca parintii atoniti foarte putin asculta slujba, mai ales liturghia care o stiu pe de rost, si Doamne Iisuse... e cel mai potrivit.Nu va spun din experienta persoanala ci din ce am vazut la ei (atoniti de ex.) ca fac.Si se poate.

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Cum să ne rugăm în timpul Liturghiei

Mesaj necititde porfirie » 30 Oct 2010, 19:21

Bine, acum să nu uităm de anafora care ar trebui sa o ascultati, daca se rosteste asa încat sa fie ascultata..Daca nu...schimbati biserica si ascultati-o! ;)


Înapoi la “Dumnezeiasca LITURGHIE. Istorie, rânduială şi explicare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron