Ajunarea înainte de împărtăşire (copii şi bolnavi)

Totul despre Liturghie şi alte teme implicite
David33
Mesaje:29
Membru din:05 Oct 2009, 17:09
Confesiune:ortodox
Ajunarea înainte de împărtăşire (copii şi bolnavi)

Mesaj necititde David33 » 18 Oct 2010, 09:54

Blagosloviti!

Parinte Petru am si eu o nelamurire. Fiind preot impartasesc copiii numai la Sf liturghie, la momentul bine stiut al cuminecarii. Macar copii sa se impartaseasca la fiecare liturghie daca cei maturi o fac mai rar. Acum problema este: copiii pt a se impartasi tb sa nu manance nimic de la miezul noptii, si ma refer la copiii pana in 7 ani care se impartasesc fara spovedanie si pe care eu ii impartasesc in fiecare duminica, daca vin la biserica? pentru copii este dificil sa nu mananci nimicatatea ore. Este corect ca sa poata lua o mica gustare dimineata si apoi dupa ce vin la biserica sa nu mai manance nimic pana la vremea impartasirii? Deci oricum 2, 3 ore nu mai mananca nimic. Multumesc!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ajunarea înainte de împărtăşire (copii şi bolnavi)

Mesaj necititde protosinghel » 18 Oct 2010, 12:05

Nu sunt de acord cu punerea tuturor copiilor în aceeaşi oală.
Eu spovedesc copiii de la 4-5 ani şi tot de atunci cer post pre-euharistic. Dpdv medical copiii pot să nu mănânce înainte de împărtăşire începână la de 9-10 ani. Alţii spun chiar 12. În acest caz trebuie să cunoaştem fiecare copil şi să acţionăm după caz. Trierea pe criteriul până şi după 7 ani mi se pare greşit şi periculos.
Până la 4 ani cred că e suficient să nu mănânce 2-3 ore.

vasiun
Mesaje:17
Membru din:07 Aug 2010, 00:06
Confesiune:ortodox
Localitate:R.Moldova, or.Ungheni
Contact:

Re: Ajunarea înainte de împărtăşire (copii şi bolnavi)

Mesaj necititde vasiun » 24 Noi 2010, 23:15

Si ce se intimpla cu copii care au mincat inainte de a veni la biserica pt impartasanie?
La noi sunt cazuri cand parintele impartaseste copii ,care au mincat dulciuri primite de la babe cu citva timp inainte de impartasanie, dar in nestiinta de cauza?Este oare pedepsit acest preot caci nu are de unde sti, sau este nevoie ca sa intrebe.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ajunarea înainte de împărtăşire (copii şi bolnavi)

Mesaj necititde protosinghel » 25 Noi 2010, 19:00

Si ce se intimpla cu copii care au mincat inainte de a veni la biserica pt impartasanie?
La noi sunt cazuri cand parintele impartaseste copii ,care au mincat dulciuri primite de la babe cu citva timp inainte de impartasanie, dar in nestiinta de cauza?Este oare pedepsit acest preot caci nu are de unde sti, sau este nevoie ca sa intrebe.
Acest subiect s-a mai discutat pe forum. Căutaţi...
Pe de altă parte, preotul ESTE OBLIGAT să întrebe pe fiecare persoană necunoscută: cine este el, dacă e spovedit, dacă a mâncat sau nu etc.

vasiun
Mesaje:17
Membru din:07 Aug 2010, 00:06
Confesiune:ortodox
Localitate:R.Moldova, or.Ungheni
Contact:

Re: Ajunarea înainte de împărtăşire (copii şi bolnavi)

Mesaj necititde vasiun » 06 Dec 2010, 00:42

Un unele biserici se practica marturrisirea seara dupa vecernie.
Intrebarea mea este aceasta: daca un batrin bolnav vine a doua zi la biserica ca sa se impartaseasca, i se face rinduiala marturisirii personala si apoi impartasit sau este impartasit dupa Sf Liturghie cu Sf. Daruri pt cei bolnavi?Cum este mai corect?caci unii fac si una si alta depinzind de perioada anului in care se afla( exemplul poate fi Postul Cel Mare)


Înapoi la “Dumnezeiasca LITURGHIE. Istorie, rânduială şi explicare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron