Cantari CHINONIC

Totul despre Liturghie şi alte teme implicite
Ana_Maria
Mesaje:14
Membru din:07 Aug 2009, 09:11
Confesiune:ortodox
Cantari CHINONIC

Mesaj necititde Ana_Maria » 11 Dec 2010, 10:00

Buna ziua! Poate cineva sa imi dea una-doua cantari la CHINONIC, pentru ziua de Sfantul Vasile si Sfantul Ioan Botezatorul? (versuri si linie melodica). Multumesc!

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Cantari CHINONIC

Mesaj necititde porfirie » 11 Dec 2010, 11:52

Buna ziua! Poate cineva sa imi dea una-doua cantari la CHINONIC, pentru ziua de Sfantul Vasile si Sfantul Ioan Botezatorul? (versuri si linie melodica). Multumesc!
Sf Vasile: 1.Laudati pe Domnul din ceruri, lăudati pe El intru cele înalte.
2.Întru pomenire veșnică va fi dreptul,de auzul rău nu se va teme.
Sf.Ioan Botezatorul: 1.Întru pomenire veșnică va fi dreptul,de auzul rău nu se va teme.

Ana_Maria
Mesaje:14
Membru din:07 Aug 2009, 09:11
Confesiune:ortodox

Re: Cantari CHINONIC

Mesaj necititde Ana_Maria » 17 Dec 2010, 16:42

Cred ca nu am stiut eu bine ce sa cer, si cum sa cer. As fi vrut cantari care se interpreteaza dupa "Unul Sfant, Unul Domn Iisus Hristos..." si pana la chemarea preotului "Cu frica de Dumnezeu...". (pentru 1 si 7 ianuarie, versuri si linie melodica)

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Cantari CHINONIC

Mesaj necititde porfirie » 17 Dec 2010, 22:45

Cred ca nu am stiut eu bine ce sa cer, si cum sa cer. As fi vrut cantari care se interpreteaza dupa "Unul Sfant, Unul Domn Iisus Hristos..." si pana la chemarea preotului "Cu frica de Dumnezeu...". (pentru 1 si 7 ianuarie, versuri si linie melodica)
Ce v-am dat eu sunt Chinonicele din Minei.Altceva ati putea canta Slavele... de la vecernii- pe larg,cateva stihiri...altceva nu stiu.

Ana_Maria
Mesaje:14
Membru din:07 Aug 2009, 09:11
Confesiune:ortodox

Re: Cantari CHINONIC

Mesaj necititde Ana_Maria » 21 Dec 2010, 16:06

Multumesc pentru raspunsul dat!


Înapoi la “Dumnezeiasca LITURGHIE. Istorie, rânduială şi explicare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX