Dupa Euharistie...

Totul despre Liturghie şi alte teme implicite
filoaghioritul
Mesaje:15
Membru din:12 Aug 2011, 17:29
Confesiune:ortodox
Localitate:BN, Ro
Dupa Euharistie...

Mesaj necititde filoaghioritul » 17 Aug 2011, 16:09

De mai multi ani, ma confrunt in diferite discutii cu "sarutatul sfintelor icoane" dupa primirea Sf.Euharstii... Exista si acele "evlavii" sa nu plagi... sa nu te miruiesti... sa nu te apleci... sa nu arunci oasele de peste, de pe care ai mancat carnea, dupa ce ai scos din gura, etc. Poate stiti de asa ceva...
Multi parinti spun ca "NU AI VOIE SA SARUTI ICOANA DUPA CE TE-AI IMPARTASIT!!!" si fac din asta o dogma sau un Canon, o Lege Bisericeasca... Mi se pare absurd sa nu saruti icoana, ca doar nu tu il mananci pe Hristos, ci paradoxal El te mananca pe tine, El iti cuprinde intreaga fiinta, ca tu ca om nu Il poti cuprinde El ca Dumnezeu infinit! Si atunci, icoana cu ce "dauneaza" daca o saruti dupa ce te impartasesti, ca doar primesti Har prin Hristos sau Maica Domnului, sau un sfant... sau se considera ca "NU MAI E NEVOIE de adaugire de Har"???? Mi se pare tampenie, prostie, sau lipsa de ORTHODOXIE, adica de INTELEGERE DREAPTA, cum spunea si pr.Rafail Noica! Sau dupa ce L-ai primit pe Hristos, esti deja indumnezeit si gata, esti ca El, si nu mai e nevoie sa saruti icoana???
Sau... dupa ce mananci ciorba, oare nu bagi lingura in gura si o scoti... ??? nu cumva trebuie pastrata si ea? si cu oasele de pestele ce il mananci dupa ciorba nu e la fel? daca se tine de asta, atunci avem sfantul os de peste, sfanta lingura si furculita, sfinte de noi ca NE-AM IMPARTASIT si ar trebui puse la inchinare... Nu stiu...
Cum vedeti subiectul acesta?
Harul Domnului nostru Iisus Hristos si dragostea lui Dumnezeu-Tatal si impartasirea Sfantului Duh, sa fie cu Voi cu toti!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Dupa Euharistie...

Mesaj necititde protosinghel » 17 Aug 2011, 21:05

Icoanele şi orice obiect sau persoană nu trebuie sărutate IMEDIAT DUPĂ împărtăşanie, când încă nu s-a luat anafură şi agheazmă. Asta pentru ca nu cumva părticele sau picături de împărtăşanie să cadă din gură, dar după ce s-au luat anafura şi agheazma, icoanele, crucea şi chiar mâna preotului pot fi sărutate. Clar că apare deja întrebare la ce bun, din moment ce te-ai unit cu Hristos real, nu iconic, dar totuşi nu este interzis.
Despre oasele de peşte sau carne sau cu tacâmurile, cred că nici n-are rost să mai discutăm. Mâncăm de toate, mulţumim lui Dumnezeu şi nu ne complicăm cu prostii de tot felul. Bineînţeles a doua zi se poate merge la stomatolog, nu cum fac unele maici de pe la mănăstirile nemţene că nu merg o săptămână, chiar dacă sunt pe moarte.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Dupa Euharistie...

Mesaj necititde maria_andreea » 17 Aug 2011, 21:39

Nu este interzis întradevăr sărutarea Sf. Icoane, Cruci etc, însă pentru că mulţi nu conştientizază, nu trăiesc profund unirea cu Hristos Care le împlineşte pe toate ne-mai-simţind nicio altă trebuinţă, au obiceiul de a continua actele de evlavie prin care artă că-L doresc pe Hristos (cinstirea, Sf Icoane, Cruci, metanii etc), ori ei L-au primit !? Deci în speranţa că îşi vor pune semne de întrebare se face această recomandare al căror răspuns să-i trezească la o conştiinţă mai clară asupra Împărtăşirii... părerea mea.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

filoaghioritul
Mesaje:15
Membru din:12 Aug 2011, 17:29
Confesiune:ortodox
Localitate:BN, Ro

Re: Dupa Euharistie...

Mesaj necititde filoaghioritul » 19 Aug 2011, 18:17

Icoanele şi orice obiect sau persoană nu trebuie sărutate IMEDIAT DUPĂ împărtăşanie, când încă nu s-a luat anafură şi agheazmă. Asta pentru ca nu cumva părticele sau picături de împărtăşanie să cadă din gură, dar după ce s-au luat anafura şi agheazma, icoanele, crucea şi chiar mâna preotului pot fi sărutate. Clar că apare deja întrebare la ce bun, din moment ce te-ai unit cu Hristos real, nu iconic, dar totuşi nu este interzis.
Despre oasele de peşte sau carne sau cu tacâmurile, cred că nici n-are rost să mai discutăm. Mâncăm de toate, mulţumim lui Dumnezeu şi nu ne complicăm cu prostii de tot felul. Bineînţeles a doua zi se poate merge la stomatolog, nu cum fac unele maici de pe la mănăstirile nemţene că nu merg o săptămână, chiar dacă sunt pe moarte.
Multumesc! "Imediat dupa" nu se poate! Ca abia iei Sf.Euharistie si te asteapta un diacon sau paraclisierul si iei anafora, sau ca la Sf.Munte, dupa anafora mergi si iei agheasma!
Legat de "ramasitele" euhristice, "ramase" pe buze... ce rol mai are atunci servetul pe care un diacon, sau un alt Preot ti-l pune imediat pe buze sa te stergi? deci daca te stergi cu acel servet, o icoana sau mana preotului nu o saruti "frantuzesc" cu limba... sau cu cerul gurii... Iertati!
Harul Domnului nostru Iisus Hristos si dragostea lui Dumnezeu-Tatal si impartasirea Sfantului Duh, sa fie cu Voi cu toti!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Dupa Euharistie...

Mesaj necititde protosinghel » 19 Aug 2011, 19:13

1. Grecii iau doar anafură, nu şi agheazmă.
2. "Paza bună trece primejdia rea" - spune înţelepciunea populară. Există procese de secreţii salivare care nu pot fi pe deplin controlate. Eu, de exemplu, nu ies la predică până nu iau anafură şi agheazmă, pt că odată am simţit cum mi-a sărit ceva (probabil infim de mic) din gură. Şi acum îmi clătesc bine gura cu agheazmă şi pot trece la vorbe mari şi late...

catehumen
Mesaje:72
Membru din:26 Iun 2011, 23:36
Confesiune:ortodox

Re: Dupa Euharistie...

Mesaj necititde catehumen » 19 Aug 2011, 20:01

Eu, de exemplu, nu ies la predică până nu iau anafură şi agheazmă, pt că odată am simţit cum mi-a sărit ceva (probabil infim de mic) din gură. Şi acum îmi clătesc bine gura cu agheazmă şi pot trece la vorbe mari şi late...
După ce clătiţi gura cu agheasmă, mai consumaţi Euharistia rămasă sau aceasta o face alt slujitor?
Cum trebuie să procedeze în asemenea caz un preot care slujeşte singur?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Dupa Euharistie...

Mesaj necititde protosinghel » 20 Aug 2011, 03:07

Eu, de exemplu, nu ies la predică până nu iau anafură şi agheazmă, pt că odată am simţit cum mi-a sărit ceva (probabil infim de mic) din gură. Şi acum îmi clătesc bine gura cu agheazmă şi pot trece la vorbe mari şi late...
După ce clătiţi gura cu agheasmă, mai consumaţi Euharistia rămasă sau aceasta o face alt slujitor?
Cum trebuie să procedeze în asemenea caz un preot care slujeşte singur?
Consumă diaconul sau un alt preot.
Cred că e mai bine să se predice imediat după citirea Evangheliei şi eu aşa aş face, dar nu e cum vreau, ci cum mi se spune...

filoaghioritul
Mesaje:15
Membru din:12 Aug 2011, 17:29
Confesiune:ortodox
Localitate:BN, Ro

Re: Dupa Euharistie...

Mesaj necititde filoaghioritul » 22 Aug 2011, 12:00

Grecii iau doar anafură, nu şi agheazmă
...eu va spun ca am fost din mila Maicii Domnului acolo, si la fiecare Sf.Liturghie participata timp de o sapatamana, m-am impartasit... si la Sc.Sf.Andrei am luat imediat si anafora si agheasma... la un paraclis de la Vatoped, la fel, slujise parintele Irieu (francezul)... la Pr.Stefn de la Lacu, daca imi aduc bine aminte, la fel... iar la Prodromul te astepta ca dupa anafora sa iei un paharel cu vin dulce... pentru clatirea gurii!
Chiar si la Manastirea Sf.Dionisie de la Olymp...
In rest, nu stiu cum se face in parohiile grecesti, nici la toate manastirile... va spun NUMAI ce stiu deja!
IertatI!
Harul Domnului nostru Iisus Hristos si dragostea lui Dumnezeu-Tatal si impartasirea Sfantului Duh, sa fie cu Voi cu toti!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Dupa Euharistie...

Mesaj necititde protosinghel » 22 Aug 2011, 13:10

Grecii iau doar anafură, nu şi agheazmă
...eu va spun ca am fost din mila Maicii Domnului acolo, si la fiecare Sf.Liturghie participata timp de o sapatamana, m-am impartasit... si la Sc.Sf.Andrei am luat imediat si anafora si agheasma... la un paraclis de la Vatoped, la fel, slujise parintele Irieu (francezul)... la Pr.Stefn de la Lacu, daca imi aduc bine aminte, la fel... iar la Prodromul te astepta ca dupa anafora sa iei un paharel cu vin dulce... pentru clatirea gurii!
Chiar si la Manastirea Sf.Dionisie de la Olymp...
In rest, nu stiu cum se face in parohiile grecesti, nici la toate manastirile... va spun NUMAI ce stiu deja!
Acolo pe unde s-au infiltrat români sau ruşi, se dă şi agheazmă sau vin, dar grecii nu practică asta.


Înapoi la “Dumnezeiasca LITURGHIE. Istorie, rânduială şi explicare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX