Tâlcuiri / comentarii la Sfânta Liturghie

Totul despre Liturghie şi alte teme implicite
catalinconstantin
Mesaje:152
Membru din:06 Mar 2011, 16:14
Confesiune:ortodox
Re: Tâlcuiri / comentarii la Sfânta Liturghie

Mesaj necititde catalinconstantin » 11 Sep 2012, 07:48

De acord. Îmi cer scuze.
Am vrut totuşi sa spun că noi trebuie să depăşim sterilitatea unui studiu istoric şi anumite limitări ale lui. Criteriile de analiză trebuie să fie mult mai largi, legate de Tradiţie. Un ortodox este mai avizat să facă aceste cercetări.

Nu Taft e de vină, desigur. Era o constatare separată de Taft.

catalinconstantin
Mesaje:152
Membru din:06 Mar 2011, 16:14
Confesiune:ortodox

Re: Tâlcuiri / comentarii la Sfânta Liturghie

Mesaj necititde catalinconstantin » 16 Sep 2012, 13:49

Taft si ceilalti ca el au o abordare liturgica din afara Traditiei.

protopsalt
Mesaje:171
Membru din:11 Dec 2008, 02:49
Confesiune:ortodox

Re: Tâlcuiri / comentarii la Sfânta Liturghie

Mesaj necititde protopsalt » 16 Sep 2012, 22:03

Nu as merge pana atat de departe cu acuzele la adresa lui Taft. Totusi Taft si predecesorii sai au o mare calitate si anume aceea de a fi creat o scoala de cercetari in domeniul liturgicii si asta intr-un loc in care se strang studenti si oameni din toata lumea si din diferite traditii liturgice.

Taft merge - alaturi de scoala creata de cei de la Institutul grec din Roma - pe o analiza istorica a cultului si lasand in plan secund, sau minimalizand posibilele interpretari simbolice si de traire.

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Tâlcuiri / comentarii la Sfânta Liturghie

Mesaj necititde presviter » 23 Sep 2012, 17:49

De curînd a apărut această carte a vrednicului de pomenire, preot mărturisitor Ilarion Felea. Totuși, aceleași alegorii tributare, aceleași decoruri artificiale, și vechi decînd Bizanțul. De ce nu avem nimic mai bun de pus în loc ?

http://apologeticum.wordpress.com/2012/ ... on-v-felea
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Tâlcuiri / comentarii la Sfânta Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 23 Sep 2012, 23:47

De ce nu avem nimic mai bun de pus în loc ?
Pentru că "oficiem", dar nu trăim; imităm, dar ne temem să creăm.

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Tâlcuiri / comentarii la Sfânta Liturghie

Mesaj necititde presviter » 24 Sep 2012, 08:13

Bine, dar nici el nu trăia :?:
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Tâlcuiri / comentarii la Sfânta Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 24 Sep 2012, 09:13

Bine, dar nici el nu trăia :?:
Când zic "a trăi Liturghia" nu mă refer la o stare de exaltare personală şi nici măcar la o afundare de unul singur în misterul jertfei euharistice.
Eu când zic "trăire" (observaţi, la plural), mă refer la trăirea Liturghiei de către întreaga comunitate, când nu urmăresc o relaţie personală cu Dumnezeu, ci realizarea sinaxei euharistice. Pentru a realiza aceasta, eşti obligat să faci careva "reforme" în Liturghie (citirea rugăciunilor tare, antrenarea tuturor în cântare, împărtăşirea tuturor). Şi chiar dacă adoptarea lor încă nu asigură nimic, fără ele orice având duhovnicesc rămâne o trăire subiectivă a unei sau a câtorva persoane, dar nu ceea ce am eu în vedere. Şi nu cred că acelaşi Ilarion Felea, a cărui sfinţenie şi pregătire teologică eu nu o pun la îndoială, a reuşit să depăşească nişte standarde, care îţi limitează spiritul de creaţie.

catalinconstantin
Mesaje:152
Membru din:06 Mar 2011, 16:14
Confesiune:ortodox

Re: Tâlcuiri / comentarii la Sfânta Liturghie

Mesaj necititde catalinconstantin » 29 Sep 2012, 05:55

Nu as merge pana atat de departe cu acuzele la adresa lui Taft. Totusi Taft si predecesorii sai au o mare calitate si anume aceea de a fi creat o scoala de cercetari in domeniul liturgicii si asta intr-un loc in care se strang studenti si oameni din toata lumea si din diferite traditii liturgice.

Taft merge - alaturi de scoala creata de cei de la Institutul grec din Roma - pe o analiza istorica a cultului si lasand in plan secund, sau minimalizand posibilele interpretari simbolice si de traire.
Nu neg munca lui Taft, ci modul de abordare limitat. El stie asta si incearca sa se apere.

anastasys
Mesaje:82
Membru din:17 Aug 2012, 16:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicina (profesie), carti, pelerinaje

Re: Tâlcuiri / comentarii la Sfânta Liturghie

Mesaj necititde anastasys » 29 Sep 2012, 12:11

Am o mare rugăminte: se poate să îmi trimită cineva sau să posteze aici Liturghierul explicat de Petre Vintilescu?

protopsalt
Mesaje:171
Membru din:11 Dec 2008, 02:49
Confesiune:ortodox

Re: Tâlcuiri / comentarii la Sfânta Liturghie

Mesaj necititde protopsalt » 30 Sep 2012, 19:07

@catalinconstantin

Taft si scoala lui are multe scaderi, insa faptul ca merg la izvoarele textuale ale slujbelor si fac o analiza istorica de buna calitate este indubitabil. La momentul de azi nu stiu cat de multi se mai preocupa de istoria Liturghiei...

Si ce este in afara Traditiei? Istoria liturghiei? :x3

Abordarea istorica este una dintre posibilele analize. Momentan nu stiu sa avem vreo abordare integrativa a tuturor formelor de analize asupra ritualurilor liturgice de traditie constantinopolitano-bizantina.

catalinconstantin
Mesaje:152
Membru din:06 Mar 2011, 16:14
Confesiune:ortodox

Re: Tâlcuiri / comentarii la Sfânta Liturghie

Mesaj necititde catalinconstantin » 04 Oct 2012, 09:36

Nu istoria sfintei Liturghii este in afara Traditiei, ci tipul de abordare alaturi de interpretarile inerente tributare acestui demers doar istoric.
Meyendorf spunea că noi ortodocşii trebuie să preluăm stadiul studiilor avansate occidentale şi să le filtrăm prin experienţa Tradiţiei ortodoxe.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Tâlcuiri / comentarii la Sfânta Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 04 Oct 2012, 13:22

Nu istoria sfintei Liturghii este in afara Traditiei, ci tipul de abordare alaturi de interpretarile inerente tributare acestui demers doar istoric.
Meyendorf spunea că noi ortodocşii trebuie să preluăm stadiul studiilor avansate occidentale şi să le filtrăm prin experienţa Tradiţiei ortodoxe.
Eu cred că orice abordare anistorică riscă să fie mai mult în afara Tradiţiei decât cea "doar istorică". Să nu uităm că una din valenţele Tradiţiei este chiar istoria.

catalinconstantin
Mesaje:152
Membru din:06 Mar 2011, 16:14
Confesiune:ortodox

Re: Tâlcuiri / comentarii la Sfânta Liturghie

Mesaj necititde catalinconstantin » 14 Oct 2012, 18:16

Este nevoie de căutarea Tradiției prin istorie, nu doar de istorie.
Ultima oară modificat 16 Noi 2012, 20:11 de către catalinconstantin, modificat 1 dată în total.

catalinconstantin
Mesaje:152
Membru din:06 Mar 2011, 16:14
Confesiune:ortodox

Re: Tâlcuiri / comentarii la Sfânta Liturghie

Mesaj necititde catalinconstantin » 22 Oct 2012, 20:41

Ce parere aveti de noua aparitie de la Deisis: Dumnezeiasca Liturghie, centrul cultului in Ortodoxie, de Nenad Milosevici ?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Tâlcuiri / comentarii la Sfânta Liturghie

Mesaj necititde maria_andreea » 12 Sep 2013, 19:30

Cum să înţelegem cuvintele Noi care pe Heruvimi cu taină închipuim.
Care sunt caracteristicile pe care noi trebuie să le închipuim?

Poate părea copilărească întrebarea. Aş putea citii despre Heruvimi şi aş putea deduce cum ar trebui să-i închipuim, dar nu vreau să forţez înţelesurile. Mă înteresează opinia domniilor voastre.

Cu recunoştinţă!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Tâlcuiri / comentarii la Sfânta Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 13 Sep 2013, 03:03

Totul e simplu: noi îi închipuim tainic prin cântarea întreit-sfântă care urmează să o cântăm ("Sfânt, Sfânt, Sfânt, Domnul Savaoth..."), dar şi prin dezlipirea de "toată grija cea lumească", pentru a-I putea sluji doar lui Dumnezeu.

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Tâlcuiri / comentarii la Sfânta Liturghie

Mesaj necititde presviter » 28 Dec 2013, 20:46

Am gasit aceste cuvinte in cartea OMUL FARA CHIP a pr. Filotheos Faros :
Scopul exclusiv al Liturghiei este sa faca din cei ce participa Trupul lui Hristos, ceea ce inseamna sa aiba o legatura substantiala intre ei, sa fie o familie, sa faca partasi vietii lor pe ceilalti, sa participe unul la suferintele, luptele, necazurile si bucuriile celuilalt. Co-participarea noastra la Liturghie va mantui numai in acest fel, si nu atunci cand urmarim anonim, impersonal si pasiv o reprezentatie ceremoniala.
Liturghia nu este o reprezentatie pusa in scena de niste clerici, pe care o urmaresc pasiv cativa spectatori. Poporul nu vine sa urmareasca Liturghia, ci ca sa aduca jertfa, scrie leon al Romei, iar sf. Grig Palama, referindu-se la botez, spune ca atunci cand cineva va cere de la episcop sa fie botezat, episcopul, dupa ce va multumi mai intai lui Dumnezeu, "va convoca Biserica peste care este asezat, co-celebrand si lucrand impreuna cu ceilalti mantuirea celui venit la botez."
Una din incercarile care au fost facute pentru a remedia viata liturgica inca din epoca bizantina este cea prin care se atribuie un sens simbolic celor petrecute in cadrul Liturghiei si mai ales acelora care aveau candva o functie liturgica ce a incetat sa existe, din momentul in care au fost modificate circumstantele vietii bisericesti, cum ar fi, sa zicem, Vohodul Mic si cel mare. Insa ceea ce nu are o semnificatie reala in liturghie este inutil si nu poate fi salvat de nici o interpretare simbolica iar ceea ce, desi este inutil, se intampla, marturiseste doar o tendinta spre pompos si teatral, cum de altfel obisnuiesc rusii, observa foarte just Papadiamandis.
Liturghia nu simbolizeaza ceva, ci ori este prin excelenta practica infaptuirii Trupului lui Hristos si a societatii bisericesti, orie este subminare, pervertire sau anulare a celei mai vitale activitati bisericesti. [...]
Ce parere aveti despre aceste idei, si poate si despre autor ?
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Tâlcuiri / comentarii la Sfânta Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 28 Dec 2013, 23:53

Asupra autorului nu mă simt în măsură să mă pronunţ, dar din cartea "Clerul azi" mi s-a părut un pic frustrat. Cred că dacă ajungea episcop, cum se simte că şi-a dorit, era să gândească altfel. Cel puţin "era să se strice până la măsură comună"...
Dar cu ideile de mai sus (ca dealtfel şi cu multe alte idei din singura care pe care am citit-o - "Clerul azi"), eu sunt de acord. Poate că le-aş spune puţin mai moale, dar cam tot aşa...

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Tâlcuiri / comentarii la Sfânta Liturghie

Mesaj necititde presviter » 30 Dec 2013, 13:13

Dar nu se poate sa aiba dreptate si pr. Faros, si Sf. Nicolae Cabasila, a carui talcuire liturgica este de departe cea mai reprezentativa pentru evlavia bizantina si post bizantina. Cum putem iesi din aceasta dilema?
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Tâlcuiri / comentarii la Sfânta Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 30 Dec 2013, 14:50

Cabasila face o revenire parţială la interpretările preiconoclaste. Pr. Faros propune o revenire totală, chiar dacă şi puţin subiectivă...


Înapoi la “Dumnezeiasca LITURGHIE. Istorie, rânduială şi explicare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX