Ale Tale dintru ale Tale

Totul despre Liturghie şi alte teme implicite
denis68
Mesaje:6
Membru din:29 Ian 2014, 09:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:credinta, creationismul, geocentrismul
Ale Tale dintru ale Tale

Mesaj necititde denis68 » 29 Ian 2014, 11:37

Sarut mâna Parinte! La biserica unde mergem noi, Parintele a facut o schimbare, care pentru mine tinde sa devina o piatra de poticnire si anume, in loc de Tie iti aducem de toate si pentru toate, spune Aducandu-ti de toate si pentru toate.
De la inceput mi s-a parut ca se pierde actiunea si cercetand un pic am inteles cat de importanta este aceasta actiune. Vorbind cu Parintele nostru mi-a spus ca l-a citit pe Ioannis Foundoulis (vol. II, pag. 125), lucru pe care l-am facut si eu intr-o librarie, dar nu m-a convins. Parintele transforma indicativul prezent, care este un mod verbal personal și predicativ ce exprimă o acțiune, intr-un gerunziu, care este un mod nepersonal și nepredicativ ce exprimă, de obicei, o acțiune în desfășurare dependentă de acțiunea unui verb la un mod personal, mai precis de rugaciunea Pre Tine Te laudam .
Astfel, cred eu, se pierde exprimarea explicita a actiunii prezente a aducerii jertfei si odata cu ea si a noastra insine inaintea Celui Preainalt.
Va rog sa-mi spuneti cum este bine. Multumesc!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ale Tale dintru ale Tale

Mesaj necititde protosinghel » 29 Ian 2014, 20:42

Un răspuns mai amplu la această întrebare aveţi în cartea mea, la pp. 153-157.
În principiu, modificarea de care spuneţi nu este corectă.
"Ale Tale, dintru ale Tale...", cu verbul "Ţie aducem", nu se leagă de imnul "Pe Tine Te lăudăm", care e adăugat mai tâziu, ci de textul anterior al anamnezei! Imnul ar putea şi să lipsească sau poate fi cântat abia după sfinţirea deplină a Darurilor.
Există în unele mss şi forma "aducând", dar aceasta a fost o încercare artificială de a face legătura cu imnul şi care n-a rezistat decât la ruşi. Textul grecesc actual are "Ţie aducem", nu "aducând".

denis68
Mesaje:6
Membru din:29 Ian 2014, 09:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:credinta, creationismul, geocentrismul

Re: Ale Tale dintru ale Tale

Mesaj necititde denis68 » 29 Ian 2014, 22:21

Multumesc, Parinte!
Am citit si m-am lamurit. Nadajduiesc si in luminarea Parintelui nostru. Exista si ceva tradus din R. Taft pe tema aceasta?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ale Tale dintru ale Tale

Mesaj necititde protosinghel » 29 Ian 2014, 22:30

Exista si ceva tradus din R. Taft pe tema aceasta?
Încă nu.

denis68
Mesaje:6
Membru din:29 Ian 2014, 09:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:credinta, creationismul, geocentrismul

Re: Ale Tale dintru ale Tale

Mesaj necititde denis68 » 02 Feb 2014, 23:22

Nu stiu pana unde sa merg in dezbaterea problemei cu Parintele nostru. Cum vedeti daca ar ramane forma cu aducand, ce consecinte ar avea? Se poate spune ca este o greseala, ca stirbeste cu ceva din slujirea pe care I-o aducem lui Dumnezeu? Dreapta credinta inseamna si dreapta slavire.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ale Tale dintru ale Tale

Mesaj necititde protosinghel » 08 Feb 2014, 13:43

Nu stiu pana unde sa merg in dezbaterea problemei cu Parintele nostru. Cum vedeti daca ar ramane forma cu aducand, ce consecinte ar avea? Se poate spune ca este o greseala, ca stirbeste cu ceva din slujirea pe care I-o aducem lui Dumnezeu? Dreapta credinta inseamna si dreapta slavire.
Biserica Rusă mai tot timpul a spus aşa cum zice şi părintele dvs. Deci nu vă faceţi probleme, întrucât şi această variantă are dreptul la existenţă şi nu-i eretică.

denis68
Mesaje:6
Membru din:29 Ian 2014, 09:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:credinta, creationismul, geocentrismul

Re: Ale Tale dintru ale Tale

Mesaj necititde denis68 » 18 Feb 2014, 10:41

Multumesc Parinte!
Exista vreo inregistrare video sau audio a Sfintei Liturghii slujite de Sfintia Voastra?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ale Tale dintru ale Tale

Mesaj necititde protosinghel » 18 Feb 2014, 11:57

Exista vreo inregistrare video sau audio a Sfintei Liturghii slujite de Sfintia Voastra?
Nu şi nici nu vreau să existe.

denis68
Mesaje:6
Membru din:29 Ian 2014, 09:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:credinta, creationismul, geocentrismul

Re: Ale Tale dintru ale Tale

Mesaj necititde denis68 » 19 Feb 2014, 10:59

Am inteles!

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Ale Tale dintru ale Tale

Mesaj necititde presviter » 06 Mai 2014, 16:57

Luaţi, mâncaţi, acesta este Trupul Meu, Care se frânge pentru voi spre iertarea păcatelor.
Beţi dintru acesta toţi, acesta este Sângele Meu, al Legii celei noi, Care pentru voi şi pentru mulţi se varsă, spre iertarea păcatelor.
De ce Sfanta Liturghie insista pe faptul ca Trupul si Sangele Domnului se dau in primul rand spre iertarea pacatelor ? Acest adaos apare doar la Sf. Matei si doar cu privire la Sf. sange (cap 26, v 28). Mai firesc era sa se mentina cuvintele "Aceasta sa faceti spre pomenirea Mea", care apar si la Luca (22, 19-20), si la Pavel (I Cor 11, 24-25). Dintre toate efectele Sf. Impartasanii, este iertarea pacatelor cel mai important ?

Alta intrebare: de ce spune Sf. Pavel:
Acest pahar este Legea cea nouă întru sângele Meu.
. Ce inteles au ceste cuvinte ?

Multumesc
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ale Tale dintru ale Tale

Mesaj necititde protosinghel » 09 Mai 2014, 20:26

1. "Cuvintele de instituire" aşa cum le avem în Liturghie sunt rezultatul parafrazărilor (cu scop sintetizator), specifice şi altor texte liturgice. Să nu uităm că Liturghia noastră s-a dezvoltat cel mai mult în Siria, unde circula Diatessaronul (sinteza celor 4 Evanghelii).
2. Accentul pus pe "iertarea/lăsarea păcatelor" vorbeşte în mod deosebit despre efectele Jetfei asupra fiecăruia dintre noi. Anamneza implică respect şi recunoştinţă, dar nu vorbeşte atât de clar despre mântuirea subiectivă prin împărtăşire din Jetfa mântuirii obiective; (iertaţi-mă de scolasticism).
3. Sângele nu este al Legii (cum greşit s-a tradus la noi), ci al Legământului/Testamentului. Vechiul Legământ se manifesta liturgic prin jertfirea sângelui de animale, pe când Legâmântul cel Nou e bazat şi dăinuie prin puterea Sângelui lui Hristos.


Înapoi la “Dumnezeiasca LITURGHIE. Istorie, rânduială şi explicare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX