Preot cu tratament medicamentos si Sf. Liturghie !

Totul despre Liturghie şi alte teme implicite
Avatar utilizator
barbosioan
Mesaje:53
Membru din:24 Sep 2014, 07:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:Liturgica,Tipic,Drept Canonic,Catehetica
Localitate:Timisoara
Preot cu tratament medicamentos si Sf. Liturghie !

Mesaj necititde barbosioan » 24 Sep 2014, 08:55

Se presupune urmatorul caz : Un preot de mir (Paroh si singur slujitor) are de savarsit doua liturghii pe saptamana,una miercurea pe la orele 8,9 ori 10 si una duminia sa zicem pe la orele 9 , 10 . Insa sa imbolnavit,imediat dupa trezire trebuie sa ia una sau mai multe pastile pe stomacul gol sau...plin (mancat sau nemancat) mai poate savarsi liturghia si sa impartaseasca credinciosii dar pe el insasi nu si nici sa consume la final Sfintele taine,Trupul si Sangele , ca mai apoi a doua zi trezindu-se devreme sa-si spuna rugaciunile impartasaniei,sa se imprtaseasca si sa consume Sf.Taine iar apoi "fuga" sa isi ia tratamentul si/sau sa manace ? Am cautat prin carti de m-am zapacit si nu prea am gasit o informatie clara ! Multumesc !
Trebuie facuta clara diferenta intre credinta si fanatism !

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Preot cu tratament medicamentos si Sf. Liturghie !

Mesaj necititde presviter » 25 Sep 2014, 18:11

Acest lucru, ca preotul sa nu se impartaseasca cand liturghiseste, este cu desavarsire interzis.
In astfel de cazuri, mai bine sa se impartaseasca dupa ce a luat pastilele, decat sa umble cu asfel de strategii paguboase.
In cel mai rau caz sa faca utrenia si obednita si sa-i impartaseasca pe credinciosi cu Sfintele din chivot.
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
barbosioan
Mesaje:53
Membru din:24 Sep 2014, 07:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:Liturgica,Tipic,Drept Canonic,Catehetica
Localitate:Timisoara

Re: Preot cu tratament medicamentos si Sf. Liturghie !

Mesaj necititde barbosioan » 25 Sep 2014, 20:44

Acest lucru, ca preotul sa nu se impartaseasca cand liturghiseste, este cu desavarsire interzis.
In astfel de cazuri, mai bine sa se impartaseasca dupa ce a luat pastilele, decat sa umble cu asfel de strategii paguboase.
In cel mai rau caz sa faca utrenia si obednita si sa-i impartaseasca pe credinciosi cu Sfintele din chivot.
Doamne Ajuta. Va multumesc pt. raspunsul clar si la subiect,insa n-am stiut ca se poate impartasi si dupa ce a luat pastile cu un pahar de apa,atunci poate sa si ....liturghiseasca ?
Trebuie facuta clara diferenta intre credinta si fanatism !

ciprian78
Mesaje:4
Membru din:18 Apr 2011, 16:53
Confesiune:ortodox

Re: Preot cu tratament medicamentos si Sf. Liturghie !

Mesaj necititde ciprian78 » 04 Oct 2014, 23:37

Acest lucru, ca preotul sa nu se impartaseasca cand liturghiseste, este cu desavarsire interzis.
In astfel de cazuri, mai bine sa se impartaseasca dupa ce a luat pastilele, decat sa umble cu asfel de strategii paguboase.
In cel mai rau caz sa faca utrenia si obednita si sa-i impartaseasca pe credinciosi cu Sfintele din chivot.
Doamne Ajuta. Va multumesc pt. raspunsul clar si la subiect,insa n-am stiut ca se poate impartasi si dupa ce a luat pastile cu un pahar de apa,atunci poate sa si ....liturghiseasca ?
Cina cea de Taina pe la ce ora a avut loc? Si oare Apostolii au mancat inainte?


Înapoi la “Dumnezeiasca LITURGHIE. Istorie, rânduială şi explicare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX