despre pomeniea la proscomidie

Totul despre Liturghie şi alte teme implicite
dalvalem
Mesaje:8
Membru din:15 Noi 2014, 14:39
Confesiune:ortodox
Preocupări:preot
despre pomeniea la proscomidie

Mesaj necititde dalvalem » 15 Noi 2014, 15:02

Doamne ajuta! As dori sa va intreb daca un preot care nu slujeste poate pomeni (scoate miride) cu epitrahilul la proscomidia facuta de preotul de rand? Multumesc, numai bine.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: despre pomeniea la proscomidie

Mesaj necititde protosinghel » 26 Noi 2014, 13:25

Doamne ajuta! As dori sa va intreb daca un preot care nu slujeste poate pomeni (scoate miride) cu epitrahilul la proscomidia facuta de preotul de rand? Multumesc, numai bine.
Doar al ruşi se practică acest lucru, dar eu îl consider o abatere gravă.
Proscomidia este o parte a Liturghiei şi în slujirea ei se pot implica doar cei care sunt îmbrăcaţi în toate veşmintele şi sunt pregătiţi să slujească întreaga Liturghie.

dalvalem
Mesaje:8
Membru din:15 Noi 2014, 14:39
Confesiune:ortodox
Preocupări:preot

Re: despre pomeniea la proscomidie

Mesaj necititde dalvalem » 09 Dec 2014, 21:31

Multumesc mult pentru raspuns, a-ti putea indica vreo scriere care vorbeste despre acest lucru, citisem undeva in dreptul canonic dar nu pot sa mai gasesc textul. Multumesc inca o data pentru raspuns si sa aveti parte de Imparatia Cerurilor!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: despre pomeniea la proscomidie

Mesaj necititde protosinghel » 10 Dec 2014, 00:17

Sunt (aproape) sigur că problema aceasta nu are ce căuta în cărţile de drept canonic, decât dacă vreun canonist şi-a depăşit atribuţiile...
Dar o găsiţi menţionată sumar în cartea mea despre istoria Liturghiei.

dalvalem
Mesaje:8
Membru din:15 Noi 2014, 14:39
Confesiune:ortodox
Preocupări:preot

Re: despre pomeniea la proscomidie

Mesaj necititde dalvalem » 10 Dec 2014, 05:56

Multumesc pentru raspuns. As avea alta intrebare : Un preot care nu a slujit poate consuma Sf Taine, in epitrahil, in diferite situatii. Multumesc. Cu respect.

dalvalem
Mesaje:8
Membru din:15 Noi 2014, 14:39
Confesiune:ortodox
Preocupări:preot

Re: despre pomeniea la proscomidie

Mesaj necititde dalvalem » 10 Dec 2014, 06:01

Episcopul care nu slujeste Sf Liturghie poate pomeni la Proscomidie in epitrahil si omofor?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: despre pomeniea la proscomidie

Mesaj necititde protosinghel » 10 Dec 2014, 10:29

Un preot care nu a slujit poate consuma Sf Taine, in epitrahil, in diferite situatii.
Orice cleric, chiar dacă nu slujeşte, se poate pregăti şi împărtăşi "în rândul cetei sale". Iar dacă s-a împărtăşit, deja poate ajuta şi la consumarea Sfintelor Taine. Iar dacă nu e pregătit de împărtăşire şi vede consumarea Sf. Taine doar ca pe un act tehnic, atunci SĂ NU FIE!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: despre pomeniea la proscomidie

Mesaj necititde protosinghel » 10 Dec 2014, 10:31

Episcopul care nu slujeste Sf Liturghie poate pomeni la Proscomidie in epitrahil si omofor?
Păi e în aceeaşi situaţie cu preotul care nu slujeşte.
În general, în trecut, arhiereii nici nu ajungeau vreodată la proscomidiar, iar preoţii foarte rar. Era o treabă exclusiv a diaconilor.
Transferul dubios al pomenirilor de la anafora la proscomidie a adus multe alte anomalii...

dalvalem
Mesaje:8
Membru din:15 Noi 2014, 14:39
Confesiune:ortodox
Preocupări:preot

Re: despre pomeniea la proscomidie

Mesaj necititde dalvalem » 10 Dec 2014, 14:04

Va multumesc foarte mult pt raspunsuri. Am si o intrebare in afara cadrului de discutie: S-au mai continuat discutiile cu baptistii?, pe net nu sunt decat doar 3 parti cele despre Sf Scriptura si Sf Traditie. Multumesc.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: despre pomeniea la proscomidie

Mesaj necititde protosinghel » 10 Dec 2014, 14:07

S-au mai continuat discutiile cu baptistii?, pe net nu sunt decat doar 3 parti cele despre Sf Scriptura si Sf Traditie.
Când eram în Moldova propuneam să le continuăm, dar ei nu voiau. Acum ei propun, iar eu nu pot, mai ales că sunt în altă eparhie şi n-am primit binecuvântarea mitropolitului de la Chişinău pentru aşa ceva. De aceia, nu s-au mai făcut. Chiar nu demult m-au abordat baptiştii, iar eu le-am spus să caute pe altcineva, căci eu nu pot să mă implic în aşa ceva decât, dacă vor, la nivel online...

dalvalem
Mesaje:8
Membru din:15 Noi 2014, 14:39
Confesiune:ortodox
Preocupări:preot

Re: despre pomeniea la proscomidie

Mesaj necititde dalvalem » 16 Ian 2015, 06:47

Blagosloviti!
Stiti cumva unde se afla online manuscrisul codex barberini gr 336, am gasit doar o varianta tiparita a lui iar la biblioteca vaticanului nu este. Va multumesc mult.
Doamne ajuta!

dalvalem
Mesaje:8
Membru din:15 Noi 2014, 14:39
Confesiune:ortodox
Preocupări:preot

Re: despre pomeniea la proscomidie

Mesaj necititde dalvalem » 16 Ian 2015, 07:06

A si mai am o intrebare de ce la Liturghia Sf Vasile cel Mare dupa epicleza intr o rugaciune din cadru dipticelor se spune si pomeneste si a mea nevrednicie si sa nu opresti Darul Sf Duh de la Darurile ce sunt puse inainte pt pacatele mele.(nu stiu daca am scris exact dar asta era ideea), ce vrea sa insemne daca ele sunt deja sfintite cum sa ia Darul de la ele? Multumesc si sa aveti toate cele bune!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: despre pomeniea la proscomidie

Mesaj necititde protosinghel » 16 Ian 2015, 14:43

A si mai am o intrebare de ce la Liturghia Sf Vasile cel Mare dupa epicleza intr o rugaciune din cadru dipticelor se spune si pomeneste si a mea nevrednicie si sa nu opresti Darul Sf Duh de la Darurile ce sunt puse inainte pt pacatele mele.(nu stiu daca am scris exact dar asta era ideea), ce vrea sa insemne daca ele sunt deja sfintite cum sa ia Darul de la ele? Multumesc si sa aveti toate cele bune!
1. Locul acestor cuvinte este anume acesta: dipticele Liturghiei Sf. Vasile.
2. Sensul lor nu se referă la faptul că darurile ar putea să nu fie sfinţite din cauza păcatelor preotului, ci preotul se roagă să nu fie lipsit de harul pe care urmează să-l primească prin împărtăşirea din ele.
3. Plasarea acestor cuvinte la Proscomidie (doar în BOR) înseamnă o neînţelegere a sensului Liturghiei şi o inducere în eroare.

dalvalem
Mesaje:8
Membru din:15 Noi 2014, 14:39
Confesiune:ortodox
Preocupări:preot

Re: despre pomeniea la proscomidie

Mesaj necititde dalvalem » 17 Ian 2015, 07:46

Blagosloviti!
Multumesc mult pt raspuns, asa ma gandeam si eu ca ar trebui inteles textul.
Unde as putea gasi textul manuscris barberini gr 336 online?
Multumesc anticipat!
Toate cele bune!

catalinconstantin
Mesaje:152
Membru din:06 Mar 2011, 16:14
Confesiune:ortodox

Re: despre pomeniea la proscomidie

Mesaj necititde catalinconstantin » 12 Aug 2015, 19:05

ce parere aveti despre articolul Intelesul părticelelor de la proscomidie, pe parcursul istoriei, pr. Mihail Asmus in revista ORtodoxia, 4 , 2014, p 64 ?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: despre pomeniea la proscomidie

Mesaj necititde protosinghel » 16 Aug 2015, 17:11

ce parere aveti despre articolul Intelesul părticelelor de la proscomidie, pe parcursul istoriei, pr. Mihail Asmus in revista ORtodoxia, 4 , 2014, p 64 ?
Cred că e cel pe care l-am citit eu cu mulţi ani urmă în limba rusă. Mai multe idei din acest studiu au fost reflectate în cartea mea despre istoria a Liturghiei.

Dumbraveanul
Mesaje:25
Membru din:21 Apr 2016, 19:52
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie. Muzică. Liturgică.
Localitate:Cluj-Napoca

Re: despre pomeniea la proscomidie

Mesaj necititde Dumbraveanul » 24 Feb 2018, 07:29

Buna ziua!
Parinte, ne lovim de urmatorul caz. In postul mare de luni pana vineri nu avem proscomidie la care sa pomenim pomelnicele date de credinciosi in aceste zile, preotul de la manastirea cu pricina, le pomeneste la liturghia de sambata, pe toate la un loc. Mai exact le pomeneste diaconul.
Practic, care ar fi solutia? Se pot pomeni si la vecernia darurilor? Si unde?
Poate scoate miride si peste saptamana, si sa le tina intr-un vas pana la prima liturghie?
Ce parere aveti?
ProtovarisTFS

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: despre pomeniea la proscomidie

Mesaj necititde protosinghel » 05 Mar 2018, 00:57

Nu este obligatoriu ca pomenirile să fie însoţite de scoaterea miridelor sau de proscomidie.
În trecut, numele erau pomenite abia după sfinţirea darurilor, după diptice.
Când nu este Liturghie eu pomenesc pomelnicile când apuc: fie la Utrenie, fie la LDIS, dar încerc să nu le las nepomenite.
Monahii nehirotoniţi cum pomenesc pe alţii în pravila lor particulară. De ce nu am face noi la slujbele comune?

P.S. A scoate miride în timpul săptămânii pentru a le pune sâmbătă sau duminică în Potir mi se pare incorect şi exagerat (de magic)...


Înapoi la “Dumnezeiasca LITURGHIE. Istorie, rânduială şi explicare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX