Slujba de Ziua Crucii

Totul despre Liturghie şi alte teme implicite
AgapisPistis
Mesaje:10
Membru din:28 Oct 2014, 17:19
Confesiune:ortodox
Preocupări:credinta, citit
Slujba de Ziua Crucii

Mesaj necititde AgapisPistis » 15 Mar 2015, 18:39

Azi am avut o slujba speciala pentru ca a fost Sarbatoarea/Ziua Crucii.

A fost o parte pe care eu n-am inteles-o, iar apoi s-a facut Sf. Liturghie.
Partea aceea de la inceput ce fel de slujba a fost? (s-a inceput undeva in mijlocul slujbei de Liturghie de fapt
si s-a cantat Sf. Dumnezeule...de multe ori si Doxologia.

A fost Utrenie? Nu cred totusi.

Si care este rostul acestei cantari: Doxologia?
Cand se canta ea de fapt? Am auzit-o la Slujba de Inviere mi se pare.

Incerc si eu sa inteleg slujbele si mai ales ce cantam noi acolo la strana...

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Slujba de Ziua Crucii

Mesaj necititde Pr Haralambie » 15 Mar 2015, 23:08

Cunostintele sunt putine, confuzia este mare...
Doxologia, se canta doar la Utrenie si exceptional la Tedeum. Daca s-a cantat înainte de Liturghie, sigur ca a fost la Utrenie. Se canta la sfarsitul Utreniei inainte de cele doua ectenii. Cred ca s-a cântat de mai multe ori, Sfinte Dumnezeule, deoarece s-a intarziat cu scoaterea Crucii din Altar in mijlocul bisericii, caci anume, in acel timp se scoate.
Despre ce este Doxologia, se poate gasi cu un singur clic pe net.http://www.doxologia.ro/liturgica/taine ... -doxologia
Pe forumul acesta, de regula, se discuta probleme mai serioase care nu sunt la indemana oricarui. Iar cine vrea flecareala, sa mearga pe Crestin Ortodox.
Cu mult respect.

AgapisPistis
Mesaje:10
Membru din:28 Oct 2014, 17:19
Confesiune:ortodox
Preocupări:credinta, citit

Re: Slujba de Ziua Crucii

Mesaj necititde AgapisPistis » 16 Mar 2015, 19:23

Pr. Haralambie poate ca fiind preot vi se par neimportante sau neinteresante intrebarile pe care unii mai nestiutori le pun pe forum.
Daca ati vazut forumul "crestin ortodox" inseamna ca stiti ca acolo nu intra niciodata vreun preot sau alt teolog sa raspunda.
Si in rest raspunde fiecare ce stie, inclusiv rautati.
M-am gandit ca aici pot primi raspunsuri corecte.

Pe de o parte inteleg ca doriti ca acest forum sa fie un cerc, sau un un club inchis pentru teologi, dar noi unde sa intrebam.

Eu pun aici numai intrebari serioase, nu discut flecareli.
Doresc sa ma informez.
Biblia am citit-o, cel putin N.T (asta pentru ca pe alt fir ma trimiteti la Biblie).

Catehism nu se face in biserici. De unde sa aflu, unde sa intreb.

Nu inteleg de ce va purtati in felul acesta cu oamenii? Mai ales acum, in perioada postului. Este rautate si pacat sa faca un preot asa.

Doxologia se canta la noi in multe situatii, inclusiv inainte de inceperea slujbei, ca sa faca lumea liniste in biserica.
De aceea nu eram lamurita totusi care este rostul lui. Am sa ma uit pe link-ul dat.

Suntem o biserica de diaspora cu toate greutatile ei.

Altii nu stiu cum sa mai atraga oamenii pe strada cu carti si materiale si la noi sunt alungati ortodocsii care incearca sa se informeze. Sfarsitul lumii si al ortodoxiei este la usa.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Slujba de Ziua Crucii

Mesaj necititde protosinghel » 16 Mar 2015, 20:27

Pr. Haralambrie nu v-a alungat. Ci v-a rugat să concretizaţi termenii şi să vă exprimaţi mai exact, căci la întrebările Dvs practic nu se pot răspunde.
Sunt o mulţime de saituri care oferă explicaţii la anumiţi termeni şi asta cu siguranţă vă va ajuta să depăşiţi acest nivel primar. Nu poţi să te duci la universitate şi să-i acuzi pe profesori de rea voinţă, pentru că nu vor să te înveţe să citeşti...

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Slujba de Ziua Crucii

Mesaj necititde Pr Haralambie » 16 Mar 2015, 21:05

Iertati-mă AgapisPistis, nu am vrut sa vă supăr. Nu am stiut ca raspunsul meu are răutate si nici nu m-am gândit să vă alung. Dar numele dvs fiind, Dragoste si Credinta, am incredere ca veti depăși si completa lipsurile mele.
Despre slujbele din biserica dvs, cred ca cel mai in masura este parintele dvs. sa va spuna ce slujbe face. Trebuie doar sa-l intrebati.
Va aștept cu intrebari importante :) .
Cu mult respect.


Înapoi la “Dumnezeiasca LITURGHIE. Istorie, rânduială şi explicare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX