Liturghia arhiereasca

Totul despre Liturghie şi alte teme implicite
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Re: Liturghia arhiereasca

Mesaj necititde protosinghel » 12 Iun 2010, 13:10

Atunci de ce cel mai adesea patriarhul ecumenic da binecuvantarea la "Harul Domnului..." ca si preotii din BOR, cu crucea?!
Prof. Foundoulis demonstrează că aceasta e o chestie nouă. Mai mult decât atât, patriarhul ecumenic şi episcopii fac cu dichero-tricherul, nu cu crucea.
Şi episcopii ruşi fac la fel, dar preoţii binecuvintează totuşi cu mâna.

florinbrasov
Mesaje:18
Membru din:17 Iun 2010, 22:57
Confesiune:ortodox

Re: Liturghia arhiereasca

Mesaj necititde florinbrasov » 18 Iun 2010, 20:39

De ce nu sunt hirotoniti mai multi diaconi, care sa fie pusi in biserici. Credeti ca este nevoie de mai multi?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Liturghia arhiereasca

Mesaj necititde protosinghel » 20 Iun 2010, 20:17

De ce nu sunt hirotoniti mai multi diaconi, care sa fie pusi in biserici. Credeti ca este nevoie de mai multi?
Pentru că aceştia înşişi nu vor să rămâne diaconi, ci se grăbesc la preoţie, de unde "pică mai mult"...
Ar fi bine, ca cel puţin la oraşe, să fie cel puţin un diacon în fiecare biserică, mai ales că în BOR aceştia sunt salarizaţi de la stat.

Avatar utilizator
Ierodiacon
Mesaje:58
Membru din:09 Iul 2010, 22:00
Confesiune:ortodox
Localitate:Turnu Magurele , Teleorman
Contact:

Re: Liturghia arhiereasca

Mesaj necititde Ierodiacon » 10 Iul 2010, 09:17

Parinte,as dori sa va adresez cateva intrebari legate de Sfanta Liturghie arhiereasca . Acestea sunt : De ce arhiereii romani nu prea mai folosesc omoforul mare cum ar trebui pana in momentul citirii apostolului ? De la inceputul Sfintei Liturghii pana la Vohodul Mare arhiereul sta in mijlocul bisericii alaturi de ceilalti liturghisitori in picioare , insa am vazut ca la Catedrala Patriarhala cand slujeste PreaFericitul , acesta sta pe scaun . Pot face acest lucru si alti ierarhi ? De fiecare data cand diaconii ofera arhiereului dichero-tricherele pentru binecuvantare rostesc : Asa vazand , luminile... ? Cand arhiereul intra in biserica trebuie neaparat sa fie imbracat cu mantia episcopala ? Cand arhiereul rosteste : Doamne,doamne cauta din cer si vezi ............ trebuie neaparat sa rosteasca si in greaca si in latina cum rostesc unii arhiarei ? Nu toti stiu aceste doua limbi . La intrarea arhiereului in biserica preotii trebuie sa nu fie imbracati cu sfintele vesminte pentru a-le binecuvanta arhiereul ?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Liturghia arhiereasca

Mesaj necititde protosinghel » 10 Iul 2010, 16:05

În primul rând vreau să spun pt ceilalţi că "ierodiacon" este un nick simbolic pe care şi l-a luat un elev de 13 ani, pasionat de liturgică şi teologie în general. Spun asta nu pt a-l demasca, ci pt a-mi exprima bucuria pt acest brav băiat. Deci să-i răspundem:
De ce arhiereii romani nu prea mai folosesc omoforul mare cum ar trebui pana in momentul citirii apostolului ?
Dacă slujesc mai mulţi arhierei, doar cel dintâi trebuie să poarte omoforul mare, iar ceilalţi încă de la început pe cel mic. Uneori am mai văzut şi aşa ceva, dar de cele mai multe ori, nimeni nu ia acest omofor. Cauze cred că sunt două:
- comoditatea;
- falsa simplitate în slujbă (că defapt aproape nimic nu este simplu şi smerit).
De la inceputul Sfintei Liturghii pana la Vohodul Mare arhiereul sta in mijlocul bisericii alaturi de ceilalti liturghisitori in picioare , insa am vazut ca la Catedrala Patriarhala cand slujeste PreaFericitul , acesta sta pe scaun . Pot face acest lucru si alti ierarhi ?
Arhiereul trebuie să stea pe scaun la primul şi al doilea antifon. Când sunt mai mulţi arhierei, doar protosul sau un anumit număr: 3, 5, 7 şi chiar toţi, dacă este posibil. În cazul în care slujesc 2 întâi-stătători, doar aceştia se vor aşeza. Motivele pt care mulţi ierarhi nu fac asta, cred că sunt înrudite cu cele de mai sus, mai ales că nici antifoanele nu se mai cântă integral, ci sunt destul de scurte.
De fiecare data cand diaconii ofera arhiereului dichero-tricherele pentru binecuvantare rostesc : Asa vazand , luminile... ?
Nu, doar înainte de Liturghie. Şi stihul este puţin altfel, vezi în Arhieraticon.
Cand arhiereul intra in biserica trebuie neaparat sa fie imbracat cu mantia episcopala ?

Aşa ar trebui, numai că ierarhii BOR, care în mare parte nu ştiu ce-i asta mantie monahală, nu au idee nici de cea arhierească. Motivele enunţate la întrebarea despre omofor sunt cât se poate de valabile. La ruşi, mantia este nelipsită de la orice slujbă: atât la (iero-)monahi, cât şi la arhierei
Cand arhiereul rosteste : Doamne,doamne cauta din cer si vezi ............ trebuie neaparat sa rosteasca si in greaca si in latina cum rostesc unii arhiarei ? Nu toti stiu aceste doua limbi.
Ăsta este deja teribilism, mai ales că a rosti aşa ceva în latină nu corespunde realităţii, întrucât missa episcopală latină nu are aşa ceva. Chestia cu citate şi denumiri în latină face parte din aerele PF Daniel.
La intrarea arhiereului in biserica preotii trebuie sa nu fie imbracati cu sfintele vesminte pentru a-le binecuvanta arhiereul ?
Aşa ar fi logic, dintr-un punct de vedere, dar tradiţia liturgică nu prea cunoaşte un astfel de obicei. Diaconii şi preoţii îl aşteaptă înveşmântaţi pe arhiereu şi acesta se îmbracă la urmă. Ordinea merge deja după o altă logică.

protopsalt
Mesaje:171
Membru din:11 Dec 2008, 02:49
Confesiune:ortodox

Re: Liturghia arhiereasca

Mesaj necititde protopsalt » 10 Iul 2010, 20:46

Cand arhiereul rosteste : Doamne,doamne cauta din cer si vezi ............ trebuie neaparat sa rosteasca si in greaca si in latina cum rostesc unii arhiarei ? Nu toti stiu aceste doua limbi.
Ăsta este deja teribilism, mai ales că a rosti aşa ceva în latină nu corespunde realităţii, întrucât missa episcopală latină nu are aşa ceva. Chestia cu citate şi denumiri în latină face parte din aerele PF Daniel.
Nu mi se pare teribilism. Il practica oricum foarte putini ierarhi. Unii prefera romana + greaca + slavona. Iar rostirea in 3 limbi considerate sacre in antichitate (nu discut acum de ce), inclusiv latina, nu mi se pare deloc absurda. Astfel se intelege mai bine universalitatea Bisericii - a se vedea aici si sensul gestului plus rostirea lui "Doamne, Doamne, cauta din cer si vezi...". Mie nu mi se pare o greseala, ba chiar admir faptul ca te poate duce cu gandul si la originea noastra latina. Si nu e vorba de nationalism aici, ci in sensul de universalitate a Bisericii.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Liturghia arhiereasca

Mesaj necititde protosinghel » 10 Iul 2010, 20:51

Nu mi se pare teribilism. Il practica oricum foarte putini ierarhi. Unii prefera romana + greaca + slavona. Iar rostirea in 3 limbi considerate sacre in antichitate (nu discut acum de ce), inclusiv latina, nu mi se pare deloc absurda. Astfel se intelege mai bine universalitatea Bisericii - a se vedea aici si sensul gestului plus rostirea lui "Doamne, Doamne, cauta din cer si vezi...". Mie nu mi se pare o greseala, ba chiar admir faptul ca te poate duce cu gandul si la originea noastra latina. Si nu e vorba de nationalism aici, ci in sensul de universalitate a Bisericii.
;) ;) ;)
Dacă în asta ar sta "universalitatea"...

Avatar utilizator
Ierodiacon
Mesaje:58
Membru din:09 Iul 2010, 22:00
Confesiune:ortodox
Localitate:Turnu Magurele , Teleorman
Contact:

Re: Liturghia arhiereasca

Mesaj necititde Ierodiacon » 14 Iul 2010, 12:50

Parinte , de ce episcopii ortodocsi pe stil vechi dau binecuvantarea la "Harul Domnului ..... " cu tricherul in mana dreapta si crucea in mana stanga ?



Pot da asa binecuvantarea si cei pe stil nou ?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Liturghia arhiereasca

Mesaj necititde protosinghel » 14 Iul 2010, 13:16

Parinte , de ce episcopii ortodocsi pe stil vechi dau binecuvantarea la "Harul Domnului ..... " cu tricherul in mana dreapta si crucea in mana stanga ?
Pot da asa binecuvantarea si cei pe stil nou ?
Din câte îmi dau seama, aceştia pur şi simplu încurcă borcanele vrând să se asemene în anumite lucruri ruşilor. Numai că ruşii binecuvântează cu Dicherul şi Crucea nu la dialogul preanaforal, ci la cuvintele "Doamne, Doamne, caută din cer şi vezi", pe care le spun o singură dată ţinând Crucea şi Dicherul ridicate, apoi binecuvântează de 3 ori, în timp ce strana cântă rar "Sfinte Dumnezeule...".

Un argument în plus la faptul că aceştia îi copie pe ruşi o reprezintă şi acel "veşmânt" pe care-l îmbracă ei pe cârja arhierească, ca la ruşi. Problema e că la ruşi acesta a apărut din motive climaterice, ca arhiereului să nu-i îngheţe la mâini iarna, iar în BOR el a apărut prin sec. 18-19 prin influenţă rusească, fără o destinaţie clară. Bineînţeles, nici ruşii nu mai ştiu de ce îmbracă acel material pe cârjă, dar ca idee, e bine să ştim şi aceste detalii.
Apropo, şi grecii folosesc uneori o batistă atunci când apucă cârja, dar de când fac aceasta şi cu ce scop nu ştiu şi nici nu pot să-i dau seama, mai ales că cei mai mulţi nu o folosesc. Comparaţi imaginile de mai jos...

La ruşi:
Imagine

Românii de stil vechi (Mitropolia de la Slătioara)
Imagine

Mitropolitul Anthim de Thessalonic
Imagine

Avatar utilizator
Ierodiacon
Mesaje:58
Membru din:09 Iul 2010, 22:00
Confesiune:ortodox
Localitate:Turnu Magurele , Teleorman
Contact:

Re: Liturghia arhiereasca

Mesaj necititde Ierodiacon » 16 Iul 2010, 15:17

Parinte, la Sfanta Liturghie arhiereul se urca pe tronul arhieresc cand slujeste sau numai cand asista ?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Liturghia arhiereasca

Mesaj necititde protosinghel » 16 Iul 2010, 15:58

Parinte, la Sfanta Liturghie arhiereul se urca pe tronul arhieresc cand slujeste sau numai cand asista ?
Depinde la care tron te referi.

Avatar utilizator
Ierodiacon
Mesaje:58
Membru din:09 Iul 2010, 22:00
Confesiune:ortodox
Localitate:Turnu Magurele , Teleorman
Contact:

Re: Liturghia arhiereasca

Mesaj necititde Ierodiacon » 17 Iul 2010, 13:31

La tronul din naos .

MarcelMN
Mesaje:52
Membru din:29 Iun 2010, 13:19
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Liturghia arhiereasca

Mesaj necititde MarcelMN » 17 Iul 2010, 13:54

doar cand asista :)
cand slujeste, locul lui este in altar ceea ce ar fi normal

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Liturghia arhiereasca

Mesaj necititde protosinghel » 17 Iul 2010, 15:01

doar cand asista :)
cand slujeste, locul lui este in altar ceea ce ar fi normal
Nu e chiar aşa...

protopsalt
Mesaje:171
Membru din:11 Dec 2008, 02:49
Confesiune:ortodox

Re: Liturghia arhiereasca

Mesaj necititde protopsalt » 23 Iul 2010, 08:18

La intrarea cu cinstitele Daruri arhiereul poarta sau nu omofor? Eu stiu ca nu, dar unele practici grecesti sunt mixte: cineva (diacon sau preot) poarta omoforul mic pe care i-l aseaza episcopului pe umeri inainte de a primi discul.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Liturghia arhiereasca

Mesaj necititde protosinghel » 23 Iul 2010, 19:09

La intrarea cu cinstitele Daruri arhiereul poarta sau nu omofor? Eu stiu ca nu, dar unele practici grecesti sunt mixte: cineva (diacon sau preot) poarta omoforul mic pe care i-l aseaza episcopului pe umeri inainte de a primi discul.
La Intarea Mare arhiereul trebuie să fie fără omofor. Dacă urmează o hirotonie în preot, omoforul este luat imediat după "Ca pre Împăratul...", iar dacă nu este hirotonie, atunci abia după "Să mulţumim Domnului..."

Avatar utilizator
Ierodiacon
Mesaje:58
Membru din:09 Iul 2010, 22:00
Confesiune:ortodox
Localitate:Turnu Magurele , Teleorman
Contact:

Re: Liturghia arhiereasca

Mesaj necititde Ierodiacon » 25 Iul 2010, 15:32

Parinte , este o traditie locala ca in timpul Sfintei Liturghii la Vohodul Mare un preot sau diacon sa poarte o tava pe care se afla mitra ? Am observat ca nu se practica peste tot , cum ar fi la Catedrala Patriarhala .

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Liturghia arhiereasca

Mesaj necititde protosinghel » 25 Iul 2010, 18:45

Parinte , este o traditie locala ca in timpul Sfintei Liturghii la Vohodul Mare un preot sau diacon sa poarte o tava pe care se afla mitra ?
Asta e tradiţia rusă, care se vede că le-a plăcut şi unora din România...

Avatar utilizator
Ierodiacon
Mesaje:58
Membru din:09 Iul 2010, 22:00
Confesiune:ortodox
Localitate:Turnu Magurele , Teleorman
Contact:

Re: Liturghia arhiereasca

Mesaj necititde Ierodiacon » 31 Iul 2010, 13:15

Parinte, in videoclipul urmator PreaSfintitul curata cu buretele o farfurioara. Ne puteti spune pentru ce se foloseste farfurioara aceea ?


FULLSCREEN

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Liturghia arhiereasca

Mesaj necititde protosinghel » 31 Iul 2010, 13:26

La linkul de unde ai luat înregistrarea, se spune că în cadrul Liturghie a fost hirotonit şi un preot.
Rânduiala de hirotonie în preot presupune ca după prefacere, o parte a Sf. Trup (la ruşi) sau chiar întreg Agneţul (la români) să fie ţinut în mâini de către preotul nou-hirotonit până după "Tatăl nostru". Apoi episcopul ia tava cu Sf. Trup şi-l pune iarăşi pe Discos. Această secvenţă nu se vede aici, ci doar curăţarea tăviţei care urma să fie dată la o parte pentru că nu mai era nevoie de ea.

Remarc aici şi prostul obicei al unor ierarhi şi ieromonahi de a sluji Liturghia cu metaniile pe mână, inclusiv în momentele foarte delicate când acestea încurcă, nemaivorbind de faptul că nu sunt folosite cu scopul pt care sunt făcute, ci doar de imagine. Nici nu ai timp şi nici nevoie de ele în timpul Liturghiei şi chiar dacă vine uneori gândul la rugăciunea lui Iisus, ea se poate face şi fără şiragul de metanii (mai ales în public).


Înapoi la “Dumnezeiasca LITURGHIE. Istorie, rânduială şi explicare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX