Întrebări legate de Sf. Liturghie

Totul despre Liturghie şi alte teme implicite
Mihai2016
Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde Mihai2016 » 11 Mar 2016, 20:24

Cate ceva despre istoria Heruvicului şi daca ştiți unde s-a savarşit primele Sf Liturghii la noi in țara daca avem date istorice ce secol ....mulțumesc.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 12 Mar 2016, 18:07

Cate ceva despre istoria Heruvicului
În cartea mea. Este un capitol special.
unde s-a savarşit primele Sf Liturghii la noi in țara daca avem date istorice ce secol .
În mod sigur în Dobrogea în sec. IV. Dacă au fost sau nu şi mai devreme şi în alte locuri, e o chestiune disutabilă. Dar despre sec. IV şi episcopia de Tomis sunt date concrete. Amănunte în manualul de IBOR.

Avatar utilizator
roryta
Mesaje:1
Membru din:27 Mar 2016, 19:09
Confesiune:ortodox
Preocupări:deocamdata caut

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde roryta » 27 Mar 2016, 19:46

Multe discuţii, multe dispute şi multe păreri am citit pe-aici.
Eu sunt un om simplu şi aş avea câteva întrebări pentru dv., cei care sunteţi în temă, cei abilitaţi şi cunoscători:
La Liturghie, creştinul vine cu un pomelnic (acatist) în care trece pe cei VII, cât şi pe cei MORŢI. Viii în stânga, morţii în dreapta. Cumpărăm o lumânare, două, trei, punem 1 leu sau 2 sau 3 sau 5 sau 10 lei şi-i înmânăm preotului pomelnicul respectiv.
Că sărutăm mâna preotului sau nu...asta contează mai puţin. Fiecare cu evlavia şi respectul pe care-l are vis-à-vis de o faţă bisericească.
1. Când anume se citesc acele nume de pe pomelnicele enoriaşilor, că...iertat să-mi fie!, eu niciodată nu am auzit citindu-se în timpul Liturghiei. Atunci de ce le mai dăm?
2. Ce se face cu vinul din Sfântul Potir dacă rămâne acolo după împărtăşirea tuturor credincioşilor din ziua respectivă?
3. Ce se face cu celelalte părticele? Cea a Maicii Domnului, cele ale celor adormiţi, cele ale îngerilor etc.?
Mă tem că nu am găsit nicăieri vreo explicaţie în acest sens. Sau nu am ştiut eu unde să caut.

Mulţumesc.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde Pr Haralambie » 27 Mar 2016, 22:02

1. Pomelnicele alea, preotii obisnuiesc sa le citească în taină la Proscomidie sau in timpul ecteniilor pentru vii sau adormiti de la Liturghie ( există si obiceiul pe unele locuri ca acestea să fie citite si cu voce tare).
2. Tot ce rămâne după împărtășirea credincioșilor, consumă la sfarsit preotul sau diaconul, sau unul din preoți sau diaconi dacă sunt mai mulți.
3. Toate particelele alea se pun in potir la sfarsit si le consuma preotul sau diaconul.
Cu mult respect.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 27 Mar 2016, 23:13

O să încerc să nu vă obosesc cu istorii şi explicaţii complicate, căci îmi dau seama că nu aveţi nevoie de ele...
La Liturghie, creştinul vine cu un pomelnic (acatist) în care trece pe cei VII, cât şi pe cei MORŢI.
1. Când anume se citesc acele nume de pe pomelnicele enoriaşilor, că...iertat să-mi fie!, eu niciodată nu am auzit citindu-se în timpul Liturghiei. Atunci de ce le mai dăm?
După rânduiala Bisericii, cele mai importante pomeniri se fac în taină, la Proscomidie şi nimeni nu le aude. Cei care ştiu asta, dar insistă să-şi audă numele rostit cu voce tare, arată că nu pomenirea în faţa lui Dumnezeu îl interesează, ci un fel de reclamă auditivă în faţa comunităţii (mai ales atunci când unii preoţi populişti citesc în glas şi cererea omului, nu doar numele lui). Deci e mai important să fiţi pomeniţi în taină la Proscomidie, decât în glas pe la vreo ectenie. Citirile în voce trebuie să fie făcute numai pentru cazuri cu totul speciale, când preotul cere rugăciunea întregii comunităţi pentru un om grav bolnav etc.
Ca să fiţi pomeniţi la Proscomidie, trebuie să aduceţi pomelnicele din timp, la Utrenie, iar dacă le aduceţi mai târziu, atunci preotul le poate pomeni fie la Heruvic (când este foarte puţin timp), fie le lasă pentru slujba următoare.
2. Ce se face cu vinul din Sfântul Potir dacă rămâne acolo după împărtăşirea tuturor credincioşilor din ziua respectivă?
Acolo nu-i vin, ci Trupul şi Sângele Domnului (chiar dacă la vedere şi gust sunt pâine şi vin). Preotul (sau diaconul, dacă este), consumă cu atenţie şi spală Potirul la sfârşitul slujbei.
3. Ce se face cu celelalte părticele? Cea a Maicii Domnului, cele ale celor adormiţi, cele ale îngerilor etc.?
Acestea se pun în Potir împreună cu părticele de Sf. Trup, dar din ele nu se împărtăşesc credincioşii, ci se consumă de către preot la sfârşit. Unii preoţi, pentru a nu confunda miridele pentru sfinţi, vii şi adormiţi cu Sf. Trup, le toarnă în Potir abia după ce împărtăşeşte credincioşii. Conform unor interpretări, punerea în Potir a părticelei care a fost scoasă pentru cineva revarsă mult har asupra persoanei pomenite, împărtăşindu-o indirect din roadele Jertfei lui Hristos.

MihaEl
Mesaje:48
Membru din:31 Aug 2014, 17:15
Confesiune:ortodox
Preocupări:student

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde MihaEl » 20 Apr 2016, 16:52

De ce se pune părticica IC în potir?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 21 Apr 2016, 15:04

De ce se pune părticica IC în potir?
Pentru că e prima în ordine. Din HR se împărtăşesc clericii pentru că e a doua în ordine ş.a.m.d.
Dar, până la urmă, toate cele 4 părţi sunt în egală măsură Trupul lui Hristos.
Eu, de exemplu, aşa cum am văzut şi în Athos, pun o jumătate din IC în potir, iar din cealaltă parte mă împărtăşesc (eu şi ceilalţi clerici, dacă mai sunt). Iar HR, NI şi KA le tai pentru mireni, pentru că am mulţi la împărtăşit, chiar dacă fac Agneţul destul de mare.

MihaEl
Mesaje:48
Membru din:31 Aug 2014, 17:15
Confesiune:ortodox
Preocupări:student

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde MihaEl » 24 Apr 2016, 22:10

De ce se pune părticica IC în potir?
Pentru că e prima în ordine. Din HR se împărtăşesc clericii pentru că e a doua în ordine ş.a.m.d.
Dar, până la urmă, toate cele 4 părţi sunt în egală măsură Trupul lui Hristos.
Eu, de exemplu, aşa cum am văzut şi în Athos, pun o jumătate din IC în potir, iar din cealaltă parte mă împărtăşesc (eu şi ceilalţi clerici, dacă mai sunt). Iar HR, NI şi KA le tai pentru mireni, pentru că am mulţi la împărtăşit, chiar dacă fac Agneţul destul de mare.
Nădăjduiesc că înțeleg aceste aspecte practice și simbolice. Dar dincolo de acestea și dincolo de faptul că azi există această pecete a agnețului, reformulez întrebarea,

Întotdeauna s-a unit Sfântul Trup cu Sfântul Sânge? Mă gândesc aici la perioada când împărtășirea era primită separat de către toți nu doar de către preoți. Se punea o bucată de Sfânt Trup în potir? Care este fundamentul teologic al acestei „uniri”?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 24 Apr 2016, 23:44

Întotdeauna s-a unit Sfântul Trup cu Sfântul Sânge? Mă gândesc aici la perioada când împărtășirea era primită separat de către toți nu doar de către preoți. Se punea o bucată de Sfânt Trup în potir?
De la primele descrieri mai amănunţite ale Liturghiei, această unire este deja menţionată constant!
Care este fundamentul teologic al acestei „uniri”?
Cel mai simplu: simbol al învierii lui Hristos.

MihaEl
Mesaje:48
Membru din:31 Aug 2014, 17:15
Confesiune:ortodox
Preocupări:student

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde MihaEl » 07 Mai 2016, 18:45

Plecând de la ideea: cu cât mai succint cu atât mai cuprinzător, nu ar fi mai bine venită această formulare a cererii:

Pentru cei ce CĂLĂTORESC, pentru cei bolnavi, pentru cei ce se ostenesc, pentru cei robiți și pentru mântuirea lor, Domnului să ne rugăm!

Astfel se omite acea enumerare a modurilor cum poate călătorii cineva. Enumerarea actuală nu-i cuprinde și pe cei ce călătoresc prin uscat și prin apă, de exemplu. :x1

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 08 Mai 2016, 20:03

În curând va apărea în revista "Studii Teologice" o nouă recenzie la Liturghier. Acolo am abordat şi textul acestei cereri din ectenie.
Aşteptăm să apară, apoi vom relua discuţia...

Dumbraveanul
Mesaje:25
Membru din:21 Apr 2016, 19:52
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie. Muzică. Liturgică.
Localitate:Cluj-Napoca

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde Dumbraveanul » 18 Mai 2016, 22:06

Părinte Petru, întâmplător am găsit aceasta filmare cu liturghia. Vă rog să explicați ce e cu acest mod de slujire? Ce e cu aceasta liturghie și de ce e făcută așa?
https://www.youtube.com/watch?v=UdI58Sv4fGY
ProtovarisTFS

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 19 Mai 2016, 18:16

Este aşa-numita Liturghie a Sf. Apostol Iacov. Ea nu se mai slujeşte de prin sec. 10-11 şi s-a conservat la nivelul acelei epoci.
Cam tot aşa, în acea epocă, se slujea şi Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur sau a Sf. Vasile cel Mare.


Înapoi la “Dumnezeiasca LITURGHIE. Istorie, rânduială şi explicare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron