Întrebări legate de Sf. Liturghie

Totul despre Liturghie şi alte teme implicite
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 15 Iul 2009, 14:14

Despre asta este un topic special.
Pe scurt: la Apostol şi Heruvic NU se cădeşte întreaba biserică!

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde ccristi » 15 Iul 2009, 15:31

Va multumesc
In speranta ca acest forum va fi accesat de cit mai multi preoti v-as ruga sa explicati sau sa faceti trimitere la acest topic,bineinteles daca este posibil.

eelianos
Mesaje:88
Membru din:26 Noi 2008, 12:17
Localitate:Thesalonic, ortodox

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde eelianos » 23 Iul 2009, 11:48

1. dupa prefacere, ar fi bine sa se franga trupul doar cu mana, nefolosindu-se copia, sau este indiferent daca se foloseste copia? am auzit ca ar fi neindicata folosirea copiei. este adevarat? de ce?
2. a. se poate adauga vin peste sangele din potir? se iveste aceasta necesitate in cazul in care potirul nu este prea mare, soborul clericilor este destul de mare, sangele se cam consuma si ramane prea putin pentru restul trupului de pus in potir. unii gasesc de cuviinta sa se adauge vin peste sange. altii o considera mare greseala. ce credeti?
2. b. am inteles ca si grecii (nu toti), dar si rusii (nu toti) adauga vin peste sange in potir din nevoia aratata mai sus. despre greci pot confirma ca se mai face asta pe la mari hramuri, dar despre rusi idee nu am daca fac asta.
3. credeti ca este corecta impartirea sangelui prefacut in mai multe potire (2 sau mai multe) pentru a usura procedura impartasirii? am inteles ca si grecii (nu toti), dar si rusii (nu toti) fac asta. despre greci pot confirma ca se mai face asta pe la mari hramuri, dar despre rusi idee nu am daca fac asta. daca si unii rusi fac asta, am inteles ca o fac prin intermediul unui ibric sau chiar ceainic cu scopul de a nu varsa sange in momentul transferului dintr-un potir in altul. e adevarat? vi se pare corect? grecii o fac direct dintr-un potir in altul "cu atentie ca sa nu se verse".

iertare!, daca s-a vorbit deja despre asta. nu am verificat.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 23 Iul 2009, 15:06

1. dupa prefacere, ar fi bine sa se franga trupul doar cu mana, nefolosindu-se copia, sau este indiferent daca se foloseste copia? am auzit ca ar fi neindicata folosirea copiei. este adevarat? de ce?
La "Sfintele Sfinţilor", Sf. Trup se frânge cu mâna (când de fapt se rupe doar coaja care a rămas netăiată la Proscomidie). Dacă însă e nevoie de a tăia mărunt Sf. Trup pt împărtăşirea clericilor sau credincioşilor, acest lucru se face deja cu copia.
...folosirea mai multor potire...
Deşi nu este o greşeală de a turna vin în Potir chiar şi după prefacere (!), consider că ar fi mai normal, ca atunci când este nevoie, să se slujească cu mai multe potire deodată: fie că se aduc mai multe de la Proscomidiar (cum am văzut în Athos), fie că se sfinţeşte unul mare, iar din ele se toarnă în unele mai mici.
Anumite detalii vedeţi aici.

pramvrosie
Mesaje:5
Membru din:29 Iul 2009, 09:16
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde pramvrosie » 30 Iul 2009, 08:31

Doamne ajuta!
sunt pentru prima data pe aici si mai intai vreau sa va felicit pentru carte. prima intrebare ar fi cum vedeti folosirea vinului Kagor la sf Liturghie, si daca e bine sa folosim vin din comert? La inchinarea dinaintea binecuvantarii pt liturghie rugaciunea "Imparate ceresc" se rosteste odata sau de 3 ori?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 30 Iul 2009, 12:48

mai intai vreau sa va felicit pentru carte.
Vă mulţumesc.
prima intrebare ar fi cum vedeti folosirea vinului Kagor la sf Liturghie, si daca e bine sa folosim vin din comert?
Nu se poate sluji cu Kagor, pt că are adaos de alcool, zahăr şi alte mirodenii. Dacă un alt vin din comerţ este "sec" şi nu are adaos de alcool sau altceva, poate fi folosit. Important e să fie vin roşu şi curat.
La inchinarea dinaintea binecuvantarii pt liturghie rugaciunea "Imparate ceresc" se rosteste odata sau de 3 ori?
În BOR - de 3 ori, la ruşi - odată. Cred că e bine să se respecte tradiţia locului.

pramvrosie
Mesaje:5
Membru din:29 Iul 2009, 09:16
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde pramvrosie » 30 Iul 2009, 17:01

eu am probleme cu vinul sec, nu l suport la stomac. ma impac cu cel dulce, deobicei cu cel grecesc si Kagor. am folosit Kagor pt a indulcii un vin curat. la rusi am vazut ca vinul kagor e o traditie

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 30 Iul 2009, 18:17

eu am probleme cu vinul sec, nu l suport la stomac. ma impac cu cel dulce, deobicei cu cel grecesc si Kagor. am folosit Kagor pt a indulcii un vin curat.
Depinde de care. La noi este vin sec Cabernet, care e f. bun, destul de dulce şi nu face rău la stomac.
Nu vreau să exagerez sau să mă laud, dar aşa vin ca aici n-am văzut nicăieri.
la rusi am vazut ca vinul kagor e o traditie
Există şi tradiţii proaste...
Kagorul a început să fie adus la ruşi, pe când aceştia pierduse Ucraina şi Caucazul în secolele anterioare. Vinul liturgic trebuia adus tocmai din Franţa (regiunea Kagor), dar pt că distanţa şi durata transportării era extrem de mare, francezii erau nevoiţi să adauce puţin alcool, pt a nu se altera. Cu timpul, ruşilor le-a plăcut ideea, şi nu mai acceptă Kagor fără adaos de alcool.

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde ccristi » 04 Sep 2009, 09:11

Cand se ridica Sf Epitaf de pe Sf Masa? in noaptea Invierii sau in ajunul inaltarii?
De unde se citesc in joia Mare , cele 12 evanghelii?
din altar, dintre Usile Imparatesti sau de langa Crucea scoasa in jumatatea bisericii?
Care este momentul si modul desfacerii Sf Antimis la Sf liturghie?
Este adevarat ca diaconii nu au voie sa iasa pe usile Imparatesti decat in cazul in care poarta Evanghelia sau sf Disc sau cadelnita?
Prima mirida din cele pt 9 cete ingeresti se scoate pt Ioan Botezatorul sau pt ingeri?
Este adevarat ca binecuvantarea mica in perioada de la duminica Tomii si pana la Inaltare este : Slava Sf Treimi... si nu Binecuvantat este Dumnezeul nostru ?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 04 Sep 2009, 11:11

Cand se ridica Sf Epitaf de pe Sf Masa? in noaptea Invierii sau in ajunul inaltarii?
La Odovania Paştilor, adică în ajunul Înălţării.
De unde se citesc in joia Mare , cele 12 evanghelii?
din altar, dintre Usile Imparatesti sau de langa Crucea scoasa in jumatatea bisericii?
Ar fi normal dintre Sfintele Uşi. Oricum în nici un caz din Altar. Cât priveşte Sf. Cruce din mijloc, aceasta se scoate abia la Antiforul 15, paremi-se după Evanghelia a 6-a, şi scoaterea ei este un obicei mai nou, negeneralizat la toţi ortodocşii.
Ruşii, de exemplu, citesc Evangheliile din mijlocul bisericii, dar o fac din alte motive, căci obiceiul de a scoate Crucea la ei nici nu există. Nici nu au ce scoate, căci la ei nu este Cruce în spatele Sfintei Mese...
Care este momentul si modul desfacerii Sf Antimis la Sf liturghie?
Scrie în Liturghier...
Este adevarat ca diaconii nu au voie sa iasa pe usile Imparatesti decat in cazul in care poarta Evanghelia sau sf Disc sau cadelnita?
Nu chiar. Există diferite practici locale care desfiinţează această "regulă". Oricum, prin Sfintele Uşi se iese şi se intră în cazuri concrete din cadrul slujbelor şi nu cu treabă şi fără treabă...
Prima mirida din cele pt 9 cete ingeresti se scoate pt Ioan Botezatorul sau pt ingeri?
Asta e o întrebare complexă şi nu poate fi dezbătută aici. Parcă era un topic special despre Proscomidie. Citiţi şi acest studiu.
Este adevarat ca binecuvantarea mica in perioada de la duminica Tomii si pana la Inaltare este : Slava Sf Treimi... si nu Binecuvantat este Dumnezeul nostru ?
Nu este adevărat. Problema e alta:
Utrenia (şi doar despre ea este vorba) are în Ceaslov două binecuvântări: "Binecuvântat este Dumnezeul nostru..." chiar la început, înainte de Ps. 19-20, apoi "Slavă Sfintei..." înainte de cei 6 Psalmi. În această perioadă, partea de până la cei 6 Psalmi se suprimă (ca şi în cazul în care Vecernia se uneşte cu Utrenia, în cadrul Privegherii). Iată de ce, în această perioadă, Utrenia se începe direct cu "Slavă Sfintei...", care este şi binecuvântarea firească a Utreniei. "Binecuvântat..." este binecuvântarea pt acel prolog alcătuit din Ps. 19 şi 20 + celelalte elemente din Ceaslov.

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde ccristi » 11 Sep 2009, 10:00

Se poate savirsi sf liturghie de preot daca acesta nu are stihar sau mai bine zis imbracat doar cu epitrahil si felon?
Am vazut asta la un hram (probabil preotul venea de la alta parohie cu gindul ca va gasi vesmint complet la biserica cu hramu)
Va multumesc

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 11 Sep 2009, 12:42

Se poate savirsi sf liturghie de preot daca acesta nu are stihar sau mai bine zis imbracat doar cu epitrahil si felon?
Aşa ceva este categoric interzis. Poate că doar în caz de război sau prigoană, când se slujeşte prin case sau catacombe, dar în mod normal - nu. Putea să nu slujească şi doar să se împărtăşească, şi-i erau suficiente veşmintele pe care le avea. La noi însă, slujba şi mândria e mai presus chiar şi decât împărtăşirea... :(

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde ccristi » 14 Sep 2009, 07:39

Ieri la Sf Liturghie am observat un caz legat de sf Impartasanie pe care nu-l inteleg.
La momentul Impartasirii credinciosilor,,Cu frica de D=zeu...,,preotul a iesit cu potirul ,a intrat in altar si a iesit cu potirul de sf Impartasanie uscata pentru a impartasi credinciosii(cei drept erau copii tinuti in brate de mamele lor).
De ce i-a impartasit cu sf taine uscate ?E normal?
Apoi a revenit cu potirul si a impartasit credinciosii adulti.
Ce se intimpla daca impartasea si bebelusi cu sf taine uscate?
Va multumesc

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 14 Sep 2009, 10:35

E ceva mai mult decât straniu în ceea ce relatezi. Ar fi bine (şi e dreptul tău) să întrebi preotul ce a făcut anume, ca să ştim să discutăm mai departe...

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde ccristi » 15 Sep 2009, 12:31

Am discutat cu un alt preot (de la o alta parohie)aceasta problema si s-a presupus cazul bebelusilor care nu ar putea inghiti Sf Impartasanie(trup si singe) si aceasta problema ar fi rezolvata f simplu folosind sf Impartasanie uscata;mi s-a spus ca trebuie oarece pricepere in a da o mica particica din trupul Mintuitorului.
Oricum cu acel preot nu prea se poate discuta,este greu abordabil si ar fi in stare sa spuna intregii lumi la predica ca s-au gasit niste ,,desteptii,,de pe forumuri care in loc sa-si vada de rugaciunii la biserica urmaresc ce face preotul in timpul Sf Liturghii.
Spun asta ca acest preot loveste si in duhovnicul meu (coliturghisitor cu el) in timpul predicii(cei drept subtil) probabil din invidie si nu prea se poate discuta cu el.
Asa ca o sa-l mai intreb cind prind ocazia si pe duhovnicul meu sa-mi dau seama despre acest caz.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 15 Sep 2009, 13:47

Am discutat cu un alt preot (de la o alta parohie)aceasta problema si s-a presupus cazul bebelusilor care nu ar putea inghiti Sf Impartasanie(trup si singe) si aceasta problema ar fi rezolvata f simplu folosind sf Impartasanie uscata;mi s-a spus ca trebuie oarece pricepere in a da o mica particica din trupul Mintuitorului.
Eu ţi-am spus să întrebi, pt că problema cu împărtăşirea copiilor se pune tocmai invers. Mai uşor îi poţi împărtăşi cu o picătură de Sf. Sânge decât cu Sf. Trup, mai ales dacă e şi uscat. Cum poate înghiţi un bebelul o bucată de "pâine" uscată?

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde ccristi » 18 Sep 2009, 08:38

pt că problema cu împărtăşirea copiilor se pune tocmai invers. Mai uşor îi poţi împărtăşi cu o picătură de Sf. Sânge decât cu Sf. Trup, mai ales dacă e şi uscat. Cum poate înghiţi un bebelul o bucată de "pâine" uscată?
Bucatica de piine de care vorbiti nu cred ca este o coaja mare de piine,din cite stiu eu este cit o bobita(fimitura) si aceasta se da cu vin si cred ca poate fi f usor inghitita .Iar Sf Impartasanie facuta la fiecare liturghie se da Sf Singe Impreuna cu Sf trup(deci nu este doar o picatura din Sf Singe) sau se poate impartasii doar cu vin din potir fara piine?
Oricum legat de intrebarea anterioara o sa incerc sa-l intreb pe preot de gestul sau ,,anticanonic zic eu,,!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 18 Sep 2009, 08:51

Copii sugari pot fi împărtăşiţi doar cu Sf. Sânge!

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde ccristi » 13 Oct 2009, 10:19

Vad o diferenta intre ce fac preotii la momentul cind se zice la sf liturghie(dupa epicleza) ..mai ales pe prea sfanta ...
Unii preotii deschid usile imparatesti si cadesc icoana Maicii Domnului dupa ce cadesc in altar iar altii pur si simplu cadesc doar in altar.
Gresete cineva aici?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 13 Oct 2009, 11:04

În mod normal, nu se deschid Sfintele Uşi şi nici nu se cădeşte icoana Maicii Domnului de pe solee (aşa cum fac unii). Preotul, în acest moment, trebuie să cădească doar în faţa Sfintei Mese, iar dacă este şi diacon, îi dă acestuia cădelniţa şi acesta cădeşte Altarul şi Proscomidiarul. Ăsta este Diataxisul în Biserica Ortodoxă.


Înapoi la “Dumnezeiasca LITURGHIE. Istorie, rânduială şi explicare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 45 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX